Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
BMX Žurnāls: Nr. 280 Olimpiāde

BMX

Pasaules čempionātu finālisti, kurus sportā ievadījis olimpiskais čempions bobslejā Jānis Ķipurs… BMX kā parasti Latvijā ir ne tikai augsta meistarība, bet tam raksturīga arī atraktivitāte un pārsteigumi. Pirmo reizi Latvijas Jaunatnes olimpiādē notika arī meiteņu cīņas, un ne bez pūlēm tajās uzvarēja Vineta Pētersone, kuras divritenim 4. numurs. Tas nozīmē, ka šāda vieta savā vecuma grupā izcīnīta iepriekšējā pasaules čempionātā. Šāda līmeņa mačos Cēsu 2. pamatskolas 7. klases skolniece guvusi īpašu pieredzi. Šogad Vineta startēja pasaules… pieaugušo čempionātā distanču slēpošanā. Tagad viņa ir vienīgā, kas uzvarējusi gan ziemas, gan vasaras olimpiādēs, jo Ērgļos gūti vairāki zelti distanču slēpošanā. Bet sportā Vinetu ieveda un vairākus gadus BMX trenēja Jānis Ķipurs.

Tāpat kā Helviju Babri no Taurenes pamatskolas, kurš divus gadus pēc kārtas bijis septītais pasaulē starp trīspadsmit un četrpadsmit gadus veciem zēniem. Viņam uzvara bija jāizcīna 25 puišu konkurencē, un tā nenāca vieglām kājām. Tiesa, visos trijos savos priekšbraucienos Helvijs uzvarēja, bet to pašu spēja arī valmierieši Mikus Dāvids Strazdiņš un Viesturs Aldis Ceplītis. Pēc pusfināliem bija skaidrs, ka pagaidām sacensībai ir divi līderi — Babris un Ceplītis. Diemžēl, krītot pirmajā virāžā, valmierietis cerības zaudēja. Bet pārējie konkurenti neatlaidās, un tikai aiz finiša līnijas Helvijs Babris varēja justies kā čempions, kas Vecpiebalgas novadam izcīnījis pirmo zelta medaļu un aiz sevis atstājis Kristapu Virskuli (Valmiera) un Kārli Brikmani no Smiltenes novada.

Ne tikai šis panākums vien iezīmē vēl vienu skaistu punktu Latvijas BMX kartē — 20. jūlijā notiks Vecpiebalgas BMX kluba trases atklāšanas sacensības. „Piesaistām apkārtnes bērnus no Vecpiebalgas, Jaunpiebalgas, arī meitenes parādās, kādi divdesmit braucēji jau būs,” stāsta kluba prezidents Sandis Kārkliņš. „Šī tāda ieskriešanās sezona. Pēc gada būsim elitē.”

 

Jānis ĶIPURS

olimpiskais čempions bobslejā (1988. gada spēlēs Kalgari 1. vieta divniekos, 3. vieta četriniekos, 1984. gada spēlēs Sarajevā 4. vieta divniekos, 6. vieta četriniekos):

„BMX ir vispusīgs sporta veids. Tas prasa ļoti izkoptu velosipēda vadīšanas tehniku, tam nepieciešama taktiskā gudrība, virāžas jāveic kā bobslejā, turklāt cīnoties ar konkurentiem. Vajadzīga izcila fiziskā sagatavotība, sprintera dotības, zibenīga reakcija, perfekta kustību koordinācija. Un ja vēl ir talants… Tas kopā ir tik sportiski, tik skatāmi!

Turklāt ar BMX var sākt nodarboties agrā bērnībā. Daudzi ar BMX velosipēdiem tagad jau brauc pa ielām. Tas kļuvis par jauniešu tautas sportu.

Kā ieraudzīju BMX, tā tas kļuva par manējo. Jānis Siliņš daudz par to man bija stāstījis. Reiz, garām braucot, iegriezāmies Cēsu trasē to apskatīt. Dēlam uzreiz acis bija lielas. Mums līdzi bija vienkāršs pagalma divritenis, un viņš tūlīt devās uz starta estakādi. Pirmā pumpa Mārtiņu tā uzmeta gaisā, ka viņš labu laiciņu palika guļot bez elpas. Domāju — viss, braucam mājās… Bet atskanēja skaļš: „Nē! Es gribu vēl!” Tā uz desmit gadiem kļuvu par BMX treneri. Vineta ar Helviju pie manis ieradās vēlāk, kad Cēsu klubs ar Jelgavu jau cīnījās par otro vietu Latvijā aiz neuzvaramās Valmieras.”

 

REZULTĀTI

Jaunietes

1. Vineta Pētersone (Cēsu nov.), 2. Vanesa Buldinska (Jelgava), 3. Lelde Šuma (Madonas nov.).

Jaunieši

1. Helvijs Babris (Vecpiebalgas nov.), 2. Kristaps Virskulis (Valmiera), 3. Kārlis Brikmanis (Smiltenes nov.), 4. Mikus Dāvids Strazdiņš (Valmiera), 5. Pēteris Kalniņš (Saldus nov.), 6. Arvis Kārkliņš (Vecpiebalgas nov.).