Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Kur astoņiem nav vietas…

Latviešu maijs — pagaidām tā var teikt BMX. Mēneša sākumā par Eiropas čempionu kļuvis Edžus Treimanis, bet Rihards Veide izcīnījis vicečempiona titulu, vidū spožu uzvaru Pasaules kausa izcīņas trešajā posmā superkrosā Papendālē guvis olimpiskais čempions Māris Štrombergs. Vēl atlikušas maija beigas, pats nopietnākais punkts — pasaules čempionāts Birmingemā, Anglijā.

Pēc tā tiks pavilkta svītra olimpiskajai kvalifikācijai, un piecas spēcīgākās valstis uz Londonu varēs deleģēt pa trim olimpiešiem. Latvija nāciju vērtējumā ilgstoši turas ceturtajā pozīcijā. Mūs, bet vēl jo vairāk Nīderlandi var panākt vienīgi Kolumbija. Tiesa, Latviju no tās šķir itin komfortabli 663 punkti.

Jāpiebilst gan, ka pasaules čempionātā uzvara ir sevišķi vērtīga. Par to pienākas 300 punkti. Ja trīs (vairāk izcilu elites braucēju viņiem nav) kolumbieši tiek finālā, bet mūsējie… Trīs reizes pār kreiso plecu! Tādas domas nemaz nedrīkst pieļaut.

Būtiskākais šķiet, kuri trīs BMX braucēji būs mūsu olimpieši Londonā. Tas jau jūnijā jāizšķir Latvijas Riteņbraukšanas federācijai. „Mēraukla ir viena,” uzskata izlases galvenais treneris Olafs Lakučs. „Kurš būs Latvijai visvairāk punktu devis nāciju vērtējumā. Šobrīd šajā sarakstā līderi ir Māris Štrombergs, Edžus Treimanis un Rihards Veide. Viņiem seko Kristers Lejiņš, Toms Mankus un Pekinas olimpietis Artūrs Matisons. Štrombergu un Treimani faktiski jau var uzskatīt par londoniešiem. Veidi pasaules čempionātā vēl var apsteigt kāds no trim konkurentiem. Viss izšķirsies Birmingemā.”

Līdz pasaules čempionātam Anglijā atlikušas piecas dienas, bet Māris Štrombergs, Edžus Treimanis, Rihards Veide un viņu treneris Ivo Lakučs nupat atgriezušies no… Anglijas. Viņi piedalījušies Starptautiskās Riteņbraukšanas federācijas (UCI) rīkotajā triju dienu treniņu sesijā Londonas olimpiskajā trasē.

Visi rosās Māra Štromberga aģentūras būvētajā superkrosa trasē Rubenē, kas vēl arvien tāpat kā Rīga nav pabeigta. Puiši starta kalnā gatavojas treniņam, treneris ar blietējamo agregātu pielīdzina pirmās taisnes beigu kaskādi, kurai pāri jāveic par 13 metriem (!) tālāks lēciens. Mārim Štrombergam uz Free Agent sacīkšu krekla neliela uzšuve UCI krāsās. Tā liecina, ka viņš bijis pasaules čempions. Tas noticis divreiz — 2008. un 2010. gadā. Pēcolimpiskajā gadā Māris bija ceturtais, bet pērn, knapi atguvies pēc smagas traumas, finišēja otrais.

Pirms doties cīņā par kreklu, kāds pienākas aktuālajam pasaules čempionam, Sports Rubenē iztaujā Māri Štrombergu un viņa treneri Ivo Lakuču.

— Kāda šobrīd izskatās olimpiskā trase?

Māris Štrombergs:Gaidīju kaut ko labāku — plašāku, ātrāku. Ceru, ka tā vēl tiks mainīta. Arī tāpēc visiem tika dota šī treniņiespēja, lai saprastu, kas par vainām.

— Pērn šajā trasē tu brauci Pasaules kausa izcīņā. Tagad Londonas trase izskatās citādāk?

Māris:Jā, pirmās divas taisnes mainītas. Pārējais palicis tāds pats. Kopumā pērn trase bija labāka.

— Kāpēc veiktas šādas izmaiņas?

Ivo Lakučs:Iepriekš UCI BMX koordinators bija motokrosa piekritējs Johans Lindstrēms, kura ietekmē tika būvētas ļoti trakas trases. Tagad viņu nomainījusi beļģiete Elēna Bolansē, kas pati bijusi BMX braucēja. Viņa šo tieksmi uz riskantām atrakcijām apturējusi. Tāpēc arī Londonas trase pārbūvēta. Superkrosi kļūst mierīgāki.

— Patiešām?! Arī šogad vai katrās superkrosa un tātad arī Pasaules kausa izcīņas sacensībās kāds elites supervecis paliek uz zemes!

Ivo:Arī parastā trasē kāds supervecis paliks gar zemi. Re, ku Edžus (rāda uz Edžu Treimani, kam deniņos koši sarkans nobrāzums) — viens no pasaulē tehniskākajiem braucējiem — vakar parastajā trasē Avotos nokrita. Tāds ir BMX, tajā astoņiem supervečiem vienā trasē nav vietas.

Māris:Arī Papendālē, kur notika iepriekšējais Pasaules kausa posms, trase, salīdzinot ar pagājušo gadu, bija atvieglināta, bet vienalga tika piedzīvoti vairāki nopietni kritieni. Tāds ir mūsu sporta veids. Izdzīvo stiprākais.

— Pa četriem gadiem pēc olimpiskajām spēlēm Pekinā kaut kas ir mainījies, lai tu joprojām varētu būt starp tiem, kas ne tikai izdzīvo, bet arī uzvar?

Māris:Princips palicis tas pats. Pēc iespējas ātrāk izrauties pirmajā taisnē, lai neviens nemaisās pa kājām. Ja iekļūsti burzmā, tad bieži vien jāpieņem lēmums, vai vērts turpināt cīnīties. Varbūt pareizāk spiest uz bremzēm un gaidīt nākamos mačus.

Ivo:Mārim jāstrādā tā, lai braucienā viņš diktētu savus noteikumus citiem. Lai pārējie ķer viņu, nevis viņš kādam dzenas pakaļ.

— Bet pakaļdzīšanās kļūst arvien nopietnāka. Pasaules kausa izcīņas otrajā posmā Randabergā austrālietis Sems Vilobijs uzvarētājam Konoram Fīldsam zaudēja tikai divas sekundes tūkstošdaļas. Papendālē, lai panāktu Māri, viņam pietrūka tikai 0,016 sekundes!

Māris:Jā, BMX pirmā taisne vairs nav tik izšķiroša. Tagad, ja no tās esi iznācis pirmais, tas nenozīmē, ka pirmais būsi arī finišā. Jāattīsta trases ātrums un trases veikšanas tehnika, lai varētu uzvarēt. Pirms 10 gadiem pietika ar pirmo taisni. Tagad vajadzīga visa trase.

Ivo:Katrs zina savas stiprās un vājās vietas. Vilobijs nav pats ātrākais pirmajā taisnē, toties viņš ir cīnītājs visas trases garumā. Viņš iespējams speciāli vairāk trenējas finiša spurtam, mēs pilnveidojam savu stipro pusi — starta eksplozivitāti.

Māris: Otrajam vienmēr ir mazliet vieglāk braukt nekā pirmajam.

— Esi kādreiz elites mačos no aizmugures aizcīnījies līdz uzvarai?

Māris:Neatceros, vai finālā, bet pārējās kārtās noteikti esmu uzvarējis no otrās trešās pozīcijas. Īpaši trešā taisne man labi padodas.

— Kāda pēc atgriešanās no Londonas šķiet olimpiskās trases kopija Rubenē?

Ivo:Uz centimetru nokopēt nevar. Galvenais, ka mums ir šis S veida līkumiņš, kas īpaši jāpiešauj. Otrās taisnes beigās pēc lēciena uzreiz grieziens pa kreisi un tūlīt atpakaļ pa labi virāžā. Tas BMX trasēs ir jaunums. Ņemot vērā, ka Londonā pirmā taisne tika saīsināta, mums tā tagad ir mazliet garāka. Kopumā mums ir sarežģītāka trase. Tajā vairāk jākustas, vairāk jādomā un jāstrādā. Tas ir tikai labi.

Māris:Te tiks pavadīts viss jūlijs, speciāli gatavojoties olimpiādei.

— Pēc pasaules čempionāta vispirms dosies atpakaļ uz Ameriku?

Māris:Jūnijā vēl jānobrauc pāris ABA sērijas mači. Jāiekrāj punkti, lai pēc spēlēm var turpināt tālāk.

— Kāda ir tava situācija ASV BMX seriālā?

Māris:Šobrīd esmu trešais aiz Sema un Villera. Bet vēl jau tikai seši mači bijuši. Kopā būs divdesmit četri, vērtēs 10 labākos. Grandfināli notiks novembra beigās. Viss vēl priekšā.

— Vai mēs tevi redzēsim arī kādos mačos Latvijā?

Māris:Jūlija sākumā Latvijas olimpiādē noteikti.

— Vai daži līderi šosezon nespēlē paslēpes? Piemēram, francūzis Žorī Dodē, kas pērn bija absolūts pirmais numurs — uzvarēja itin visās Eiropas čempionāta kārtās, kļuva par pasaules čempionu, ieguva Pasaules kausu. Šogad viņu pat nemana finālos?

Māris:Šis nav tas gads, kad jāslēpjas. Jaiet online, uz visu. Dodē startē un cīnās. Bet viņam trūkst stabilitātes. Viņš nekad nav bijis pirmās taisnes braucējs.

Ivo:Pasaules kausu viņš ieguva, neuzvarot nevienā tā izcīņas posmā. Jā, Eiropas trasēs viņš bija ļoti labs. Pasaules čempionātā — jā, izšāva, malacis! Bet nedomāju, ka tagad viņš taupītos. Vienkārši citi ir vairāk pielikuši. Pērn viņš bija tas, kas apdzen trasē. Tagad konkurenti arī trasē ir palikuši stiprāki.

— Kuri ir jūsu niknākie konkurenti?

Ivo:Jaunzēlandietis Marks Villers, austrālietis Sems Vilobijs, Dodē, kanādietis Torijs Ņūhaugs, amerikānis Konors Fīlds, noteikti vēl kāds amerikānis var izšaut. Piemēram, Māra Free Agent komandas biedrs Deivids Hermans, kurš Papendālē finālā finišēja trešais. Fīlds ir ļoti grūti pārspējams taimtriālā jeb individuālajā braucienā. Ir dažas lietas, ko viņš māk izdarīt labāk nekā citi. Asās pumpas, tramplīnus viņš brauc bezbailīgāk par visiem. Taimtriālos viņš iet uz visu. Mēs uz visu ejam pamatsacensībās.

Māris:Vēl ir kādi pieci seši, kam trūkst stabilitātes, bet kas spēj uzvarēt. Kolumbiešus, nīderlandiešus nedrīkstam aizmirst. Jārespektē visi konkurenti.

— Izskatās, ka abu amerikāņu, kas tev Pekinā stāvēja blakus uz pjedestāla, Londonā nebūs?

Māris:Donijs Robinsons laikam netiks, Maiks Dejs, kas Pekinā kļuva par vicečempionu, ir stiprs, viņš pieliek. Jūnija vidū viņiem Čulavistā būs savs atlases mačs. Pēc punktiem astoņi labākie amerikāņi savā starpā sitīsies, būs interesanti, noteikti braukšu skatīties. Mačs notiks viņu jaunajā trasē, kas arī ir Londonas kopija. Par sevi drošs var būt tikai pašreizējais pasaules ranga līderis Fīlds.

— Cik tad pavisam ir Londonas olimpiskās trases kopiju?

Ivo:Trīs. Trešā Nīderlandē, Papendālē, kur notika iepriekšējais Pasaules kausa izcīņas posms.

— Kāda trase būs pasaules čempionātā Birmingemā?

Māris:Daudz saspiestāka un mazāka nekā Londonā vai šeit Rubenē. Kādu nu viņi indorā — arēnā var uzbūvēt, tāda ir. Tā ir trase vienām sacensībām.

— Vai šajos četros gados mainījušies arī velosipēdi?

Ivo:Desmitmilimetrīgo riteņu asīšu vietā tagad ir divdesmitmilimetrīgās. Tādējādi velosipēds virāžās ir stabilāks. Vēl… Redline ražo jaunu karbona rāmi.

Māris:Citas firmas jau arī tādus ražojušas, bet tie nav kļuvuši pārāk populāri. Dažiem braucējiem tādi patīk, jo ir vieglāki. Man karbona rāmis nepatīk. Tas ir ļoti stingrs, ejot līkumos, nelokās un nepadodas. Alumīnijs ir parocīgāks, mazliet piedod tavas kļūdas.

— Savā virtuvē jau iekšā nelaidīsiet, bet principiāli olimpiskajā ciklā jūsu treniņu metodikā ir kas mainījies?

Ivo:Galvenokārt sīkumos. Mazliet vairāk vispārējā fiziskajā sagatavotībā. Tagad lielāku uzmanību pievēršam arī braucienu analīzei.

Māris:Vairāk pētām un analizējam arī, ko citi dara.

— Nav tā, ka tu, kļuvis par pasaulē pirmo olimpisko čempionu BMX, nonāci ASV, lai amerikāņi, kas sevi uzskata par šī sporta veida radītājiem, tevi varētu izpētīt un labāk sagatavoties revanšam Londonā?!

Māris:Ko tur var izpētīt! Braucienu ieraksti ir visiem pieejami. Ko mēs darām svaru zālē un galvenais, ar kādu attieksmi izturamies pret daudzām lietām, to neviens nezina. Bet tas ir galvenais.

— Kāds noskaņojums, kārtējo reizi dodoties uz Angliju?

Māris:Jāatgūst mazliet pazaudētā veselība. Mentāli jānoskaņojas un jākapā. Neko jaunu jau neizdomāsim.

Ivo:Pirms lieliem mačiem par mērķiem mēs nerunājam, bet tie mums ir visaugstākie. Cita varianta nemaz nav. Mājasdarbs ir paveikts labi. To pierādīja arī uzvara Papendālē. Kā būs Birmingemā, to neviens nezina. Tas ir BMX.