Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Otrā Amerikas atklāšana

Pēc veiksmīgas karjeras ASV studentu sportā (NCAA) Laura Jansone rudenī Floridā kļuva par pirmo Latvijas golferi, kas izcīnīja tiesības spēlēt Dāmu profesionālā golfa asociācijas (LPGA) Futures tūrē. Šogad pēc atgriešanās Amerikā jūrmalniecei jau paveras iespēja lūkot ceļu uz LPGA tūri, kas sieviešu profesionālajā golfā ir visprestižāko cīņu arēna. Kārtējā mērķa sasniegšanai, iespējams, ar vienu gadu nepietiks, taču divkārtējās NCAA konferences čempiones līdzšinējais veikums atgādina, ka šķietami nepārvaramas robežas bieži vien ir tikai mūsu prātu radītas.

Lauras Jansones turpmākie panākumi arī iezīmēs Latvijas golfa izredzes 2016. gada Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs. Oficiāli atlases formāts vēl nav apstiprināts, taču SOK prezidents Žaks Roge skaidri ļāvis noprast, ka gaidīti būs pasaulē spēcīgākie profesionāļi. Spēlēs piedalīsies pa 60 vīriešiem un sievietēm, uz tām paredzēts aicināt 15 spēcīgākos pasaules profesionāļus, bet pārējās 45 vakances sadalīt pēc vietām reitingā, katrai valstij atvēlot ne vairāk kā divas starta vietas. Sieviešu konkurencē olimpisko ceļazīmi Latvijai varētu nodrošināt iekļūšana pasaules 400 spēcīgāko profesionāļu vidū, taču pagaidām tas nav pa spēkam nevienai spēlētājai no Austrumeiropas.
Pirms šajā nedēļas nogalē piedalīties Florida’s Natural Charity Classic turnīrā Laura Jansone pastāstīja gan par novembrī aizvadītajām sacensībām Futures tūres kvalifikācijā, gan par noskaņojumu pirms jaunās sezonas.
— Vai zini, kas tevi sagaida debijas sezonā LPGA Futures tūrē?
— Marta beigās piedalīšos pirmajā turnīrā, un pēc tā būs lielāka skaidrība, kā viss tūrē notiek. Cik zinu, viss ir diezgan līdzīgi koledžu golfam, tikai nav vairs savas komandas un trenera.
— Golfa spēlēšana tev Amerikā būs vienīgā nodarbošanās?
— Pagaidām — jā. Kad beigsies sezona, lūkošu kādu ar golfu saistītu darbu. Tas varētu būt kādā golfa klubā, taču vairāk tādēļ, lai pati sevi uzturētu formā un gatavotos nākamajai sezonai.
— Kvalifikācijas sacensībās tūrē izcīnīji C kategorijas statusu. Ko tas nozīmē?
Visos turnīros var piedalīties ar A un B kategoriju. C kategorijai ir daži ierobežojumi, taču domāju, ka netikšu tikai kādos trijos no sezonas 16 turnīriem. Spēlēšu visos turnīros, kuros pielaidīs, izņemot Meksiku un Mičiganu, uz kurieni tālu jābrauc.
— Vai pēc augstskolas pabeigšanas tev ir savs treneris?
— Esmu runājusi ar vienu treneri Floridā, jāskatās, vai man derēs, vai ne. Protams, tagad pašai ir lielāka sapratne par to, kas ir labi un pie kā vairāk jāpiestrādā, taču trenerim ir jābūt. Var filmēt un analizēt savu vēzienu, bet kaut ko būtisku nepamanīt. Taču treneris uz to norādīs, un kļūdu varēs uzreiz novērst. Kopumā ar savu vēzienu pašlaik esmu apmierināta. Gribētos vēl mazliet lielāku sitiena distanci, bet to varētu sasniegt, nedaudz pielabojot vēziena tehniku.
— Par kādu elementu savā spēlē esi visvairāk pārliecināta?
— Grūti teikt, jo gada sākumā divus mēnešus biju mājās Latvijā un nespēlēju (smejas). Vairāk sacensībās man palīdz garā spēle (tālie sitieni), tādēļ pēdējā laikā vairāk cenšos piestrādāt pie īsās spēles (īsajiem sitieniem). Mājās uz paklāja piestrādāju pie ripināšanas, lai tehnika neaizmirstas.
— Vai nebiedē vientulība profesionālajā golfā, kas tomēr ir ļoti savrupa nodarbe?
— Golfs ir diezgan vientuļš un egoistisks sporta veids, kur cīnies vienatnē, bet ar to rēķinos. Domāju, ka tomēr jutīšos pietiekami komfortabli, un tas netraucēs. Amerikā esmu iejutusies kā mājās. Floridā dzīvošu viesģimenē, kuru palīdzēja atrast Santa Puče — Latvijas Golfa federācijas ģenerālsekretāre.
— Kādi ir galvenie sezonas mērķi — augstāka vieta tūres kopvērtējumā vai kāds atsevišķs turnīrs?
— Pēc augstskolas viens posms manā karjerā ir noslēdzies, bet šai sezonai neesmu izvirzījusi sev stingrus mērķus. Jācenšas katrā turnīrā nospēlēt savu labāko spēli, jāiejūtas jaunajā dzīvē un jāsaprot, vai man patiks tas, ko daru. Visi turnīri ir vienlīdz svarīgi un atlaides nevar atļauties.
— Futures turnīros nav miljonos mērāmu naudas balvu, un savu izdevumu segšanai faktiski jāiekļūst labāko 10 vidū…
— Desmitniekā varbūt gluži ne, bet TOP 25 gan.
— Bet kādā brīdī būs jāizlemj, vai profesionālos turnīros spēj nodrošināt savu nākotni…
Protams, bet šādu lēmumu nepieņemšu pēc pirmās sezonas, jo sākumā vēl būs daudz neskaidrību. Taču pēc trim gadiem, ja redzi, ka esi mīnusos, jāizvērtē, vai spēj sasniegt pietiekami augstu līmeni, lai spēlētu arī turpmāk. Pašlaik citas iespējas gan izslēdzu un par tām nedomāju (smejas). Šobrīd nespēju iedomāties, ka strādātu kādā uzņēmumā, kur deviņos ietu uz darbu un trīs gadus no vietas darītu vienu un to pašu.
— Varbūt tādēļ studiju laikā biznesa vadības vietā tomēr izvēlējies interjera dizainu? Apgūto profesiju jau esi likusi lietā?
— Mājās Jūrmalā bija daži remonti, un mani piesaistīja par interjera dizaineri (smejas). Pirms aizbraukšanas mamma teica, ka par agru man doties uz Ameriku, jo vēl vairākas istabas nav pabeigtas. Interjera dizaina specialitāte man patīk, bet strādāt šajā profesijā Latvijā gan būtu problemātiski. Kamēr biju mājās, arī satiku visus draugus, biju uz kalna ar snovbordu — tik daudz sniega sen nebiju redzējusi. Vēl uzturēju fizisko formu trenažieru zālē.
— Golfa fizisko treniņu specifiku apguvi augstskolā?
— Jā, mums bija īpašs fiziskās sagatavotības treneris, un to pašu programmu izmantoju arī tagad. Pareizu vēzienu jau sākumā vienkāršāk apgūt, ja visi muskuļi ir nostiprināti. Tas arī padara vēzienu stabilāku un sitienus prognozējamākus.
— Vai esi ko mainījusi savā inventārā?
Pagājušajā ziemā pārgāju no grafīta uz metāla nūju kātiem. Varbūt smagāku kātu dēļ mazliet saruka distance, taču situ precīzāk un labāk kontrolēju bumbiņu. Treneri jau pirms vairākiem gadiem teica, ka šādā līmenī ar grafīta kātiem neviena meitene vairs nespēlē. Tagad, paņemot rokās vecās grafīta kātu nūjas, tās šķiet dīvaini vieglas.
— Kāds būs nedēļas režīms Futures tūrē?
No piektdienas līdz svētdienai jāspēlē turnīrā, pirmdiena ir pārbraucienam uz nākamo sacensību vietu, bet jau otrdien — treniņraunds. Trešdien un ceturtdien ir Pro-Am turnīrs, kur daļa golferu spēlē komandās kopā ar amatieriem, bet pārējiem ir treniņraundi. Turnīru laikā ir iespēja dzīvot viesģimenēs, lai nav jāmaksā par viesnīcu. Meitenes mēdz arī kooperēties un mašīnā ceļot kopā, lai mazāki ceļa izdevumi.
— Kas lielākoties ir Futures tūres dalībnieces?
— Pārsvarā spēlē golferes pēc koledžu karjeras, vēl ir tādas, kas mēģina iekļūt profesionālajā golfā uzreiz pēc vidusskolas, kā arī spēlētājas no universitāšu pēdējiem kursiem. Futures tūre nav vieta, kur spēlēt visu mūžu — tā ir kā starpposms starp koledžu golfu un LPGA. Var spēlēt, arī saglabājot amatieres statusu, tajā pašā laikā iepazīstot profesionālas tūres dzīvi. Pati pēc vidusskolas tomēr tik labi nespēlēju, lai uzreiz nopietni varētu pretendēt uz vietu Futures tūrē.
— Vai spēlētāja no Latvijas Futures tūrē nav pārsteigums?
— Bija jau nedaudz pārsteigti — ā, Latvija, interesanti!
— Kādēļ izvēlējies LPGA Futures, nevis Eiropas dāmu tūri, kur varētu iekļūt ar aptuveni tādu pat rezultātu?
— Tieši golfa ziņā labāk jūtos Amerikā. Nemāku paskaidrot — kāpēc, bet tā ir. Varbūt tāpēc, ka tur augstskolu turnīros daudz spēlēts, bet Latvijā tikai vasarās un nedaudz. Tā sanāca, ka uzreiz pēc atbraukšanas uz studijām Amerikā viss notika kā vajag – tiku augstskolas komandā, bija labi rezultāti, un sajutos savā vietā.
— Vai no Austrumtenesijas valsts universitātes tu vienīgā turpini karjeru golfā?
Tie, kas sev par mērķi izvirza iekļūšanu profesionāļos, to zina jau pirmajā studiju gadā. Pārējiem tā ir iespēja saņemt stipendiju, lai segtu mācību izmaksas, bet turpmākā profesija nav saistīta ar golfu. Universitātē daudzi bija ļoti priecīgi, ka esmu no augstskolas pirmā golfere, kas tikusi Futures tūrē. Kontakti ar skolu man saglabājušies, sekoju arī meiteņu rezultātiem sacensībās.
— Kā vērtē iespējas no Futures tikt pasaulē prestižākajā LPGA tūrē? Esi par to domājusi?
— Jā. Viena iespēja ir iekļūt Futures sezonas kopvērtējuma desmitniekā, var arī piedalīties atsevišķā kvalifikācijā, kurā ir vairākas kārtas. Pagaidām vēl grūti pateikt, kurš ceļš ir reālāks, bet sezonas vidū noteikti būs lielāka skaidrība.
— Tevi vilina neprognozējami izaicinājumi vai labāk, ja viss salikts pa plauktiņiem?
— Man pašai liekas, ka patīk, ja viss ir sakārtots un diezgan organizēts, taču cilvēki, kas man apkārt, teic, ka es nudien tāda neesmu (smejas).
— Emociju iespaidā nūjas neesi lauzusi?
— Nē, nē, tādā ziņā esmu diezgan mierīga spēlētāja (smejas). Mēģinu neuzkrāt negatīvās emocijas — tad tās nav jāizliek. Spriedze laukumā var būt lielāka vai mazāka, tas atkarīgs no tā, kā veicas, bet galīgi bez tās arī nevar, lai par daudz neatslābinātos.
— Kāds iespaids palika par Futures kvalifikāciju?
— Aptuveni tādu līmeni arī gaidīju turnīrā, kurā spēlē labākās koledžu golferes no visas Amerikas. Mazliet dīvaini, ka laukumā nevis gājām kājām, bet braucām ar kartu, taču tūrē sacensībās būs jāstaigā. Man labāk patīk staigāt, jo tad savā nodabā vieglāk uzturēt pareizu spēles ritmu. Konkurence kvalifikācijā bija nopietna, bet bez tās nav arī stimula izaugsmei. Tāpēc priecājos, ka Latvijā spēlēju kopā ar Kristu un Māru Puisītēm.
— Cik sarežģīti ir Futures turnīru laukumi?
— Kvalifikācijā laukumi bija krietni garāki par tiem, kādos parasti spēlējām studentu turnīros. Man patika, laukumi bija līdzīgi tiem, kādos Floridā iepriekš spēlēts studentu turnīros. Vienā no kvalifikācijā spēlētajiem laukumiem būs arī Futures sezonas pirmais turnīrs. Īpašu iemīļotu laukumu man gan nav — vienmēr patīk tur, kur labi nospēlēts (smejas).
— Vai tauriņi vēderā joprojām plivinās, kad turnīrā nostājies starta vietā?
— Tas ir normāli, ja pirmās pāris bedrītes ir neliels uztraukums. Labi, ja jūti, ka tev nav vienalga, kas notiks.
Gundars GALKINS,
BNS

Laura JANSONE
Golfere
Dzimusi: 1988. gada 24. jūlijā
Izglītība: Āgenskalna Valsts ģimnāzija, absolvējusi Austrumtenesijas Valsts universitāti (ASV)
Treneri: pirmais treneris Ola Engbergs, vēlāk Kvintins van der Bergs, Stefānija Šeltone
Lielākie panākumi: NCAA Atlantic Sun konferences individuālā čempione (2008., 2010. g.), iekļauta NCAA konferences sezonas pirmajā zvaigžņu komandā (2007., 2008., 2010. g.). Vairāku NCAA regulārās sezonas turnīru uzvarētāja. Latvijas amatieru čempione (2004., 2006., 2007. g.), Latvian Open čempione (2007. g.)
Vaļasprieki: ceļojumi, snovbords