Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Piedāvāt tikai uzvaras!

Aizvadītajā gadā 25 gadus vecais Latvijas šosejas riteņbraucējs Emīls Liepiņš patīkami pārsteidza ne vien Latvijas, bet arī visas pasaules velosporta sabiedrību, izcīnot 13 UCI kategorijas velobraucienu vai to posmu goda pjedestālus. Šie rezultāti Liepiņam, kurš pirmās iemaņas riteņbraukšanā apguvis dzimtās Dobeles sporta skolā, nepalika nepamanīti. Līgumu ar viņu uz šo sezonu noslēdza viena no labākajām Lielbritānijas komandām One Pro Cycling, kuras sastāvā jau izcīnītas divas uzvaras.

SPRINTERA IEMAŅAS PARĀDĪJUŠĀS JAU DOBELĒ

Emīls Liepiņš bērnībā izmēģinājis spēkus BMX riteņbraukšanā, aizstāvot Jelgavas BMX kluba Mītavas kumeļi godu. Tomēr drīz vien jaunais sportists nonāca šosejas riteņbraukšanā. Viņš pievienojās treneres Tamāras Bumbieres treniņu grupai vietējā Dobeles sporta skolā. Jāizceļ, ka Liepiņu ģimenē riteņbraukšana nav sveša, jo iepriekš ar to atzīstamā līmenī nodarbojies Emīla tēvs Aivis. Divtūkstošo gadu sākumā Dobeles sporta skolā izveidojās spēcīga 1991. un 1992. gadā dzimušo puišu paaudze. Cits citu treniņos dzenot uz priekšu, dobelnieki bija starp labākajiem visā valstī. Ne tikai Emīls, bet arī Sergejs Lepers, Kristaps Safranovičs un Māris Bogdanovičs plūca laurus gan Latvijas čempionātos, gan arī citās augsta mēroga sacensībās Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.

MURJĀŅU SPORTA ĢIMNĀZIJAS RŪDĪJUMS

Būdams viens no labākajiem starp 1992. gadā dzimušajiem Latvijas riteņbraucējiem, Emīls saņēma uzaicinājumu jau no 8. klases turpināt mācības un riteņbraukšanas gaitas apgūt Murjāņu sporta ģimnāzijā, uz kurieni, devās ar citi talantīgākie jaunie riteņbraucēji no Latvijas reģionu centiem un Rīgas. Murjāņu laikā Emīls izcēlās ar daudzpusīgu sniegumu, būdams starp labākajiem ne vien sev parocīgajā sprintā, bet arī kalnainās distancēs. Pēc junioru vecuma beigām sportists vairāku sezonu garumā pārstāvējis divas Latvijas vadošās riteņbraukšanas komandas — Rietumu banka—Rīga un Alpha Baltic/ Maratoni.lv. Pirmo reizi uz goda pjedestāla UCI kategorijas velobraucienos Liepiņš kāpa 2012. gadā, kad izcīnīja trešo vietu 1. kategorijas velobraucienā Jūrmala GP.

13 PJEDESTĀLI VIENĀ SEZONĀ

Aizvadītā sezona Emīlam Liepiņam viņa karjerā bija visveiksmīgākā. Dobelnieks izcīnīja kopumā 13 UCI kategoriju goda pjedestālus, no kuriem desmit reizes labāko trijniekā iekļuva, pārstāvot Rietumu banka—Rīga komandu. To veicinājusi lieliskā atmosfēra Rietumu banka—Rīga komandā, kurā citi komandas biedri spēja upurēties rezultātu labā. “Mūs citas komandas apskauda par spēju būt vienotiem. Esam kā viena ģimene, kur cits par citu ceļamies un krītam. Katrs komandas braucējs zina savu darbu un neapvainojas, ja konkrētajās sacensībās nav izvirzīts kā līderis. Mēs kopā pratām izbaudīt pašas sacensības un panākt maksimālu rezultātu ar daudz ierobežotākiem resursiem nekā konkurenti. Neviens no maniem panākumiem nebūtu bijis iespējams bez komandas biedru spējas upurēties!”

AR ATPLESTIEM ELKOŅIEM CĪŅĀ PAR GODALGU EIROPAS ČEMPIONĀTĀ

Sezonas otrā daļa Emīla karjerā izvērtās notikumiem ļoti bagāta. Pirmo reizi viņam bija gods pārstāvēt Latviju Eiropas elites čempionātā, kas notika Dānijas pilsētā Herningā. Grupas braucienā vairāk nekā 230 kilometru garajā distancē mūsu sportists izcīnīja cienījamo 13. vietu. Apstākļiem veiksmīgāk sakrītot, reāls varēja būt arī labāko sešnieks. “Komandas biedrs Māris Bogdanovičs mani bija nogādājis līdz grupas priekšgalam. Viņš sacīja, lai tālāk cīnos pats, jo bija no sevis atdevis visu, ko varēja. To, ko Māris paveica viens, lielajās komandās parasti dara trīs sportisti. Tālāk pats ieslēdzu galvu un elkoņus un turpināju cīņu par pozīciju. Diemžēl pēdējā kritienā, kas bija 200 metrus pirms finiša, biju spiests ļoti samazināt ātrumu, kas lika zaudēt arī pozīcijas. 13. vieta nav slikta, tomēr varēju būt arī augstāk!” Liepiņa sejā prieks mijās ar nelielu nepadarīta darba izjūtu.

MISIJA MARSEĻĀ

Uzrādītie rezultāti sezonas pirmajā daļā un Latvijas riteņbraukšanas personību kontakti sezonas otrajā pusē ļāva Liepiņam stažēties vienā no Francijas labākajām riteņbraukšanas komandām Delko Marseille Provence KTM, kuras sastāvā bija arī Gatis Smukulis, sporta direktora funkcijas veica bijušais Latvijas profesionālis Arvis Piziks, mehāniķu komandā strādāja Kristaps Osis. Riteņbraukšanā stažieriem tiek dotas iespējas sevi apliecināt augsta mēroga velobraucienos, bet ar sportistu netiek slēgts sadarbības līgums. Liepiņam tika dota iespēja samērot spēkus ar pasaules tūres komandu braucējiem tādos pasaulē labi zināmos velobraucienos kā Briseles klasika un Paris—Tours.

Tomēr visskaļāk par sevi dobelnieks lika runāt Ķīnā notiekošajā Tour of Hainan velobraucienā, kur izcīnīja augsto trešo vietu kopvērtējumā, apliecinot sevi ne tikai kā labu sprinteri, bet arī kalnā braucēju. “Es Ķīnā biju ļoti motivēts sevi apliecināt. Iespējams, tā vēlme turpināt karjeru arī bija galvenā motivācija, kādēļ spēju pievārēt vairāk nekā desmit kilometru lielo kalnu Hainaņā kopā ar pirmajiem. Lielākā daļa sprinteru to nespēj paveikt. Pēc šīm sacensībām bija prieks par paveikto, bet reizē arī žēl, ka neizdevās uzvarēt.”

SKUJIŅA IERAKSTS TWITTER PALĪDZ TIKT PIE LĪGUMA

Pēc sezonas beigām Marseļas komandas sastāvā Emīls nepalika. Komandas vadība, lai gan bija apmierināta ar latvieša sniegumu, sastāvu 2018. gadam jau bija nokomplektējusi. Īstajā laikā palīdzēja cita mūsu profesionāļa Toma Skujiņa ieraksts sociālajā tīklā Twitter: “Toms rakstīja par to, kā tas ir iespējams, ka sportists, kurš izcīnījis 13 UCI sacensību goda pjedestālus, var būt bez komandas uz nākamo sezonu. Tika izveidota kampaņa sociālajā vidē, ko pamanīja Lielbritānijas komanda One Pro Cycling, kas drīz vien atsūtīja sadarbības piedāvājumu. Biju patiesi priecīgs, jo šī vienība ir viena no labākajām kontinentālajām komandām pasaulē, kas nodrošina ne tikai labus treniņu apstākļus, bet arī lielisku sacensību kalendāru!”

JAUNO SEZONU SĀK AR DIVĀM UZVARĀM

Liepiņš One Pro Cycling komandā, kuras viens no galvenajiem atbalstītājiem ir ekskluzīvo sporta automašīnu tirgotājs Aston Martin, ir izteikts līderis sprinta finišos. Emīla labā ir gatava strādāt visa komanda, kas pēdējos gados mūsu šosejas riteņbraukšanā leģionāru vidū ir liels retums. Dobelnieks komandas biedriem parādā par ziedošanos nav palicis un šo sezonu iesācis ar divām UCI kategorijas velobraucienu uzvarām Horvātijā. Latvietis iekļuvis labāko desmitniekā arī prestižo velobraucienu Tour de Yorkshire un Coppi e Bartali posmos. “One Pro Cycling esmu iejuties lieliski. Pārējie komandas biedri un vadība mani uzņēma ļoti labi. Mūsu komandas mērķis ir pēc kāda laika kļūt par profesionālo kontinentālo vienību. Organizācijas ziņā mēs jau esam šajā līmenī. Pērn izcīnīju 13 goda pjedestālus, bet šogad mērķis ir gūt 13 uzvaras. Ticu, ka to ir iespējams sasniegt!”

PASAULES ČEMPIONA PADOMS

Sarunas laikā sprinteris izceļ arī savu treneru nozīmi. “Tamāra Bumbiere un Dainis Ritums mani ievirzīja riteņbraukšanā, Jānis Veide Murjāņu sporta ģimnāzijā deva daudz vērtīgu taktisko padomu. Šobrīd ar mani strādā divi treneri — Toms Flaksis un Romāns Vainšteins. Toms ļoti labi palīdz sagatavoties sezonai un arī tās laikā veic aktīvu darbu, lai sekmētu manus rezultātus. Pasaules čempions Vainšteins tikmēr nodod savu pieredzi, sniedzot man daudz vērtīgu taktisko padomu.

MAZĀK SĒDĒT PIE DATORA, VAIRĀK MĪLĒT RITEŅBRAUKŠANU

Karjeras laikā arī Emīlam ir bijuši brīži, kad riteņbraukšana uz brīdi palikusi otrajā vietā, tomēr mīlestība pret šo aizraujošo sporta veidu un vēlme sevi apliecināt likusi treniņos strādāt vēl smagāk, mazāk laika pavadīt, sēžot pie datora. Aicinu trenēties riteņbraukšanā no visas sirds. “Arī es agrāk nebiju tik stabils. Reizēm izlaidu treniņus, tomēr smags darbs treniņos pavisam noteikti pēc kāda laika atmaksājas. Riteņbraukšana ir smags, bet reizē arī jautrs sporta veids. Tā ir iespēja aplūkot pasauli, gūt jaunu pieredzi un satikt jaunus draugus. Noteikti iesaku, ja ir tāda iespēja, doties uz Murjāņu sporta ģimnāziju. Tur iespējams aizvadīt divus treniņus dienā, kam pa vidu ir mācības.

 

Emīls LIEPIŅŠ

One Pro Cyclingkomandas riteņbraucējs

Dzimis: 1992. gada 29. oktobrī

Izglītība: Murjāņu sporta ģimnāzija

Pirmā trenere: Tamāra Bumbiere

Treneri: Dainis Ritums, Ernests Pūce, Jānis Veide, Vitālijs Smirnovs, Toms Flaksis, Romāns Vainšteins

Lielākie sasniegumi: 3. vieta Jūrmala GP, 3. vieta Baltic Chain Tour posmā (2012. g.), 3. vieta Tour of Estonia (2014. g.), 3. vieta Tour of China posmos, 2. vieta Tour of Taihu Lake posmā (2016. g.), 2. vieta Tour of Azebaidjan 1. posmā, 2. vieta Tour of Ukraine prologā, 3. vieta Tour of Ukraine 1. un 4. posmā, 2. vieta Tour of Estonia 2. posmā, 3. vieta Grand Prix Minsk, 3. vieta Dookola Mazowsza kopvērtējumā, 13. vieta Eiropas čempionātā grupas braucienā, 3. vieta Tour of Hainan kopvērtējumā (2017. g.), 1. vieta Trophey Porec, 1. vieta Istrian Spring Trophy (2018. g.).

Ģimenes stāvoklis: neprecējies

Vaļasprieki: autosports, motosports un citas aktivitātes, kas saistītas ar ātrumu

Autori: Toms Markss

Toms Markss
Toms Markss