Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Uz pjedestāla ceļa sākumā

Trīspadsmitgadīgā rīdziniece Aļona Ostapenko pieskaitāma pie lielākajiem talantiem jaunatnes tenisā. Marta beigās viņa Eiropas reitingā U-14 vecuma grupā atrodas ceturtajā pozīcijā, ziemā bija īzcīnīta pat otrā vieta. Janvāra beigās Aļona uzvarēja prestižākajā tenisa turnīrā šajā vecuma grupā, kāds vien pasaulē notiek — Francijas pilsētā Tarbā Ostapenko kļuva par Les Petits čempioni.

Skatos Les Petits turnīra fināla ierakstu video, gaisotne tiešām lieliska. Liela halle, pārpildītas skatītāju tribīnes, bumbiņu padevēji. Pusfinālā Ostapenko pārliecinoši pārspēja reitinga līderi šveicieti Belindu Benčiču un finālā triju setu cīņā uzvarēja krievieti Anastasiju Komardinu. Tūdaļ pēc uzvaras īsa intervija Francijas televīzijai, apbalvošanas ceremonija, ziedi un kauss, arī uzruna skatītājiem.
Les Petits savulaik spēlējis arī Rodžers Federers, Rafaels Nadals, Novāks Džokovičs, Kima Klaistersa, Žistīne Enēna un citas vēlākās slavenības, šajā turnīrā piedalījies arī Ernests Gulbis. Šogad Les Petits jau 29. gadskārta, un speciālisti visiem uzvarētajiem paredzējuši lielu nākotni. Tiesa, prognozes ne vienmēr piepildījušās, jo ne visi spēj būt tikpat labi arī pieaugušo konkurencē. Un otrādi. Rodžers Federers 14 gadu vecumā Tarbā zaudēja astotdaļfinālā, savukārt pēc gadiem kļuva par izcilāko tenisistu pasaulē.

PRĀTA DARBS — TENISS

Ikdienas treniņš Aļonai Ostapenko rit Enri tenisa kompleksā, meitene gatavojas nākamajam turnīram Zviedrijā. Aļona trenējas ar puisi, gados krietni vecāku sparinga partneri, jo tikai tā var gūt progresu spēlē. Treniņš ir intensīvs, bet ne īpaši ilgs. „Aļona ziemā parasti trenējas pa pusotrai stundai piecas reizes nedēļā,” stāsta sportistes māte un trenere Jeļena Jakovļeva. „Meitene pašlaik ļoti strauji aug, bet sirds vēl nav sasniegusi vajadzīgo apjomu. Šādā situācijā ļoti jāuzmanās ar treniņu slodzēm, vairāk strādājam ar ķermeņa funkcionālo sagatavotību.”
„Esmu vinnējusi arī ITF jaunatnes turnīrā, kur spēlē līdz 18 gadu vecumam,” panākumu Francijā pati Aļona neuzskata par kaut ko ārkārtēju. „Tarbā bija ļoti spēcīgs dalībnieču sastāvs, īpaši labas šajā vecumā ir Krievijas tenisistes, trīs no viņām reitingā ir labāko desmitniekā. Man pašai vislabāk patīk spēlēt cietā seguma hard laukumos.” Šo meitas viedokli pamato māte un trenere: „Hard ir ideāli piemērots Aļonas spēles stilam, viņa daudz uzbrūk, spēlē ātru tenisu, māla laukumos vajadzīga lielāka pacietība, mači ir daudz ilgstošāki.”
Februārī Eiropas ziemas kausa izcīņā komandām Latvija ieņēma trešo vietu savā kvalifikācijas turnīrā Austrijā. Pusfinālā zaudēts kontinenta spēcīgākajai komandai Krievijai. Lielajam finālam kvalificējās divas labākās komandas, kaut gan pēc spēka pašlaik Latvija varbūt ir pat otrā Eiropā. Krievija pārliecinoši uzvarēja finālturnīrā, savukārt mūsējas favorītēm zaudēja ar 1:2.
Aļona Ostapenko savu vienspēli uzvarēja, Dārta Elizabete Emuliņa zaudēja, bet dubultspēlē ritēja līdzīga trīs setu cīņa. „Mūsējās jau it kā pārņēma iniciatīvu, bet Krievijai klāt bija trīs treneri, kuri visu laiku mācīja, kā spēlēt, un viņu meitenes to prata izmantot. Nebūtu tādas izlozes, mēs tikpat labi būtu finālturnīrā, visas pārējās komandas bija uzvaramas,” atceras Jeļena Jakovļeva.

LABĀK UZBRUKT, NEVIS TURĒT

Austrijā kādudien uz spēlēm bija atnākusi arī Anastasija Sevastova. Aļonas māte, kas savos sportistes gados pārstāvēja Liepāju un pazīst Sevastovu jau sen, teic, ka salīdzināt meitas un Anastasijas spēli šajā vecumā ir grūti — septiņu gadu starpība, un šajā laikā teniss ļoti attīstījies.
Profesionālajā tenisā drīkst startēt no 14 gadu vecuma, bet ne vairāk kā četros turnīros sezonā. Kaut arī vasaras sākumā šī robeža tiks sasniegta, Ostapenko vēl šogad grib spēlēt jaunatnes līmenī, pēcāk vairāk koncentrēties četriem Grand Slam jauniešu konkurencē.
Aļonu ar inventāru atbalsta Nike un Wilson — viena rūpējas par apģērbu, otra par raketēm. Latvijas Tenisa savienība no šā gada piešķir 160 latu mēnesī, taču treniņiem un izbraucieniem vajag daudz vairāk. Atbalsta ģimene, tēvs savulaik bija profesionāls futbolists Ukrainā, tagad ir biznesmenis.
Aļona ziemā parasti trenējas Enri tenisa kompleksā vai arī Fortūnā, kur par treneri strādā viņas māte. No spēles elementiem visvairāk jāuzlabo sitiens no labās puses, kas vēl nav pietiekami stabils. Aļona dažkārt to variē, mēģina spēlēt topspinu vai arī nogriezto sitienu. Sitiens no kreisās ir daudz stabilāks, mazāk kļūdu.
„Man labāk tīk spēlēt pret tādām pretiniecēm, kas aktīvi uzbrūk, nevis tikai tur bumbu spēlē, kas prasa ļoti lielu pacietību,” klāsta jaunā tenisiste. „Bet nācies arī spēlēt garus mačus, visilgāk laikam trīsarpus stundas.”

IZLASE, AKADĒMIJAS, SKOLA…

Ostapenko iekļauta Starptautiskās Tenisa federācijas (ITF) jauno talantu izlasē, un tas sniedz iespēju piedalīties vairākos nozīmīgos jaunatnes turnīros. Pērn turnīros spēlēts vismaz reizi mēnesī, vasarā vai katru nedēļu. Papildus Aļona spēlēja Čehijas Sparta izlasē komandu mačos.
Daudzi jaunie talanti šajā vecumā dodas mācīties un trenēties uz kādu no tenisa akadēmijām. „Pati būdama trenere, apzinos, ka šajā ziņā vajadzīga liela veiksme,” skaidro Jeļena Jakovļeva. „Mēs gan arī aizbrauksim uz kādu akadēmiju atrādīties, patrenēties, bet tā uzreiz iestāties laikam gan ne. Aicina vairākas, ieskaitot Boletjēri akadēmiju ASV. Meita jau saņēmusi piedāvājumus no četrām lielām kompānijām, tostarp IMG. Ja paraksta līgumu, var trenēties kādā akadēmijā par brīvu. Katrai kompānijai ir līgums ar kādu tenisa akadēmiju, bet pagaidām mēs domājam. Akadēmiju ir daudz, bet atrast patiesi labu treneri, kas strādā tikai ar vienu pašu spēlētāju ir grūti.”
Aļona mācās Zolitūdes ģimnāzijā ar matemātikas novirzienu. Nav viegli, jo turnīru dēļ nākas izlaist mācības, lai gan angļu un latviešu valodā meitene ir labākā klasē. Matemātikā slodze ir ļoti liela, nākas ņemt privātstundas, bet kopumā viņa ar mācībām tiek galā.
Jau tagad Latvijas tenisa reitingā Ostapenko ir pirmā ne tikai savā vecuma (U-14) grupā, bet arī abās nākamajās — U-16 un U-18. Viņa pat uzvarējusi Rīgas pieaugušo čempionātā. Aļonas mērķis ir kļūt par labu profesionālo tenisisti. Pagaidām savā vecuma grupā Aļona ir labāko vidū pasaulē, lai gan tas vēl neko negarantē. Tenisā ir tūkstošiem dažādu sīkumu, kas var ietekmēt visu turpmāko karjeru. Cerēsim, ka tā izvērsīsies tikpat labvēlīgi kā līdz šim.
Māris RĪMENIS,
LTV, Sports

Aļona OSTAPENKO
Tenisiste
Dzimusi: 1997. gada 8. jūnijā
Augums, svars: 174 cm, 60 kg
Izglītība: mācās Rīgas Zolitūdes ģimnāzijas 7. klasē
Lielākie sasniegumi: Les Petits turnīra uzvarētāja Francijā, daudzkārtējā Latvijas čempione jaunietēm, Rīgas čempione pieaugušo konkurencē, 2. vieta Eiropas U-14 reitingā
Trenere: māte Jeļena Jakovļeva