Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 280 Olimpiāde

Tautai vajadzīga

Olimpiskā kustība ir kaut kas daudz plašāks par sportistiem, kas pelna naudu un par kuru miljoniem jūsmot mudina mediji,” skaidro Latvijas Olimpiskās komitejas goda prezidents Vilnis Baltiņš. Tā vajadzīga tautai. Šī ir iespēja olimpiskajā kustībā iesaistīt pusaudžus, jauniešus. Daudzi to nesaprata toreiz un nesaprot arī tagad. Grib tikai rezultātus, rezultātus un šovbiznesu! Šim primitīvismam bija jādod pretējs impulss.” Impulsa došana sākās 1992. gadā, kad Kandavā notika pirmās Latvijas skolu olimpiskās dienas.

Publicējam dažus Viļņa Baltiņa spriedumus pēc šīs Latvijas Jaunatnes olimpiādes.

Parastās sacensības, čempionāti ir šauri. Vajadzīga lielāka motivācija nodarboties ar sportu, mīlēt sportu. Olimpiādes sportu papildina ar vienotību, kopību un svētkiem, ar vēl spilgtākām emocijām. Daudzi jaunieši tagad jau trenējas profesionālā līmenī un sāk ieslīgt rutīnā, bet, nonākot šādos svētkos, viņi iegūst svaigu elpu, jo izjūt, ka viņu vienmuļajiem treniņiem ir plašāka jēga, ka viņi ar savu sportu nav vieni, ka viņu rezultāti ir svarīgi daudziem, ka pat nopietni pagastveči un lielu pilsētu mēri olimpiādē ir kopā ar viņiem. Viņi skaidrāk izprot, kas ir viņu novads, pilsēta, pašvaldība… To nesaku es, to stāsta treneri. Nezinu vēl kādu valsti, kur šādus olimpiskos svētkus jauniešiem rīkotu. Ir tikai tur augšgalā — Eiropas olimpiskie festivāli, tagad arī Pasaules Jaunatnes olimpiskās spēles. Mums tas ir jau pamatu līmenī.

Pretspēka arguments — vajag koncentrēties talantiem, kāpēc tērēt naudu tiem, kas — skaidri zināms — nebūs izcilnieki? Bet olimpiskā ideja ir cita — harmoniska sabiedrība, kurā cilvēks mīl sportu. Kā tad lai viņš iemīl to sportu, ja par tā mērķi tiek padarīts tikai rezultāts un viņš kā gladiators būrī tiek trenēts tikai un vienīgi cīņai?

Interesants fakts. Absolūtajā vairākumā pašvaldību par vadītājiem ievēlēti tie paši iepriekšējie līderi. Kāpēc? Šī olimpiāde palīdz atrast atbildi. Neskatoties uz savu aizņemtību, gandrīz visi viņi bija ieradušies Ventspilī. Tātad viņi, būdami tuvāk saviem ļaudīm, novērtē šo pasākumu un vēl jo vairāk — jauniešus, kas tajā piedalās. Tie ir viņu cilvēki, tā ir novada vai pilsētas nākotne. Bet ministra neviena! Paskatīsimies, kā viņi tiks pārvēlēti.

Šī kustība attīstīsies. Tai jāiet vēl tālāk dziļumā. Novados, skolās. Prieks, ka Olimpiskā komiteja un Jura Titova komanda uzkrājusi pieredzi un organizatoriski viss notiek arvien veiklāk. Protams, ir iespējas pilnveidoties. Nedomāju, ka olimpiādi rīkot izlaidumu laikā bija pareizs risinājums.

Golfs rāda, kā sports attīstās jaunajos apstākļos. Tajā nav nekādu padomju tradīciju. Viss attīstās ar sabiedrības spēkiem, valsts nedod gandrīz neko. Federācijas organizatoriskā sistēma ir mūsdienīga. Neko no augšas negaida, visu dara paši. Ir starptautiskie kontakti, ir palīdzība, jo mūsu centieni tiek novērtēti.