Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Medaļniece, rekordiste, skolniece

Pirmo reizi atjaunotās Latvijas sporta vēsturē kādam mūsu atlētam jau pirmajā olimpisko spēļu dienā izdevies izcīnīt medaļu. To Naņdzinā paveica sešpadsmitgadīgā ventspilniece Rebeka Koha, izcīnot trešo vietu svarcelšanas sacensībās.

SVARCELŠANĀ KOPĀ AR DRAUDZENI

Rebekas gaitas svarcelšanā sākās un joprojām turpinās Ventspils olimpiskajā centrā. Šajā meitenēm neraksturīgajā sporta veidā viņa nonāca pēc draudzenes aicinājuma, kura jau kādu laiku trenējās ar svaru stieni. Pirms tam Rebeka izmēģināja basketbolu un hokeju. Tomēr neviens no tiem neaizrāva. Pati sportiste saka: „Man daudz tuvāki ir individuālie sporta veidi, kur viss atkarīgs tikai no pašas!”

Rebeka savu pirmo treneri Ulvi Bērzonu pārsteidza jau pirmajā treniņā, kurā liela daļa zēnu nemaz necēla stieņus, bet gan nūjas, lai mācītos tehnikas pamatus. Toties ņiprā tumšmate uzreiz ar īstu svaru stieni nodemonstrēja gan raušanu, gan arī grūšanu. Bērzons augumā nelielajai meitenei iemācīja pašus pamatus un sapratni par šo sporta veidu. Padziļinātāks darbs turpinās pie Eduarda Andruškēviča.

Mūsu titulētāko svarcēlāju treneris Rebekā saskatīja tās īpašības, kuras attīstot, var sasniegt labus rezultātus. Olimpiskā bronzas medaļniece uzsver lielo sadarbības nozīmi starp viņu un treneri: „Jo mēs labāk saprotam viens otru, jo vieglāk sagatavoties startiem.”

EMOCIJU CĪŅA

Vislielāko prieku svarcelšanā Rebeka gūst tad, kad ir izdevies noķert īstās sajūtas: „Ejot pie stieņa bieži vien liekas, ka uzliktais svars ir ļoti liels, tomēr, ja viss izpildīts pareizi, ceļot tas liekas viegls. Un tā ir lieliska sajūta!” Sacensībās lielāko gandarījumu sagādājot cīņa par vietām un rezultātu. Naņdzinā tā bija emocijām pilna.

Svara kategorijā līdz 48 kg neapšaubāma favorīte bija dūšīgā Dzjana Huihua no Ķīnas, kuru iegāzt varētu vienīgi pašas neveiksme. Bet otrā vieta šķita vakanta. Raušanā, paceļot 75 kg, Rebeka to arī ieņēma. Ķīniete spēja par 13 kg vairāk. Trešajā pozīcijā, latvietei zaudējot 3 kg, iekārtojās Songuma Ri no Ziemeļkorejas.

Grūšanā šis trijnieks cīņu sāka tad, kad pārējās konkurentes jau praktiski bija kapitulējušas. Ri bija izdevīgākā pozīcijā, jo savus mēģinājumus veica pēc Kohas. Rebeka sāka ar 88 un 90 kg. Korejiete atbildēja ar 90 un 93 kg. Trešajā mēģinājumā latvietei neizdevās pacelt 94 kg. Tas nozīmēja, ka koprezultāts (165 kg) abām vienāds, bet Ri personīgais svars mazāks, un… sudrabs pienākas viņai! Kopā ar bronzas medaļu ventspilnieci varēja apsveikt arī ar jauniem Latvijas rekordiem pieaugušajiem. Arī iepriekšējie (73 kg plus 90 kg), kas tika sasniegti pasaules junioru čempionātā izcīnot ceturto vietu, piederēja Kohai. Par jaunatnes olimpiādes čempioni ar 193 kg kļuva ķīniete.

„Treneris trešajā mēģinājumā pieteica 93 kilogramus, tomēr es vēlējos celt nedaudz vairāk,” notikumus svarcelšanas paaugstinājuma aizkulisēs atklāj Rebeka. „Viņš steidza pieteikt lielāku svaru, tomēr bija atlicis pārāk maz laika, kas man bija dots mēģinājumam. Es nepaspēju sagatavoties un svaru nepacēlu. Tā bija vienīgā kļūda, kur iespējams palika arī sudraba medaļa.”

IKDIENA AR PRIEKU

Svarcēlāja Rebeka ir slaida un skaista meitene. Viņa gan uzskata, ka šis sporta veids nedaudz var ietekmēt sievišķīgo izskatu, tomēr tas nebiedējot, jo pēc karjeras beigām viss atgriezīsies vecajās sliedēs. Muskuļi kļūs mazāki.

Šobrīd Eduarda Andruškēviča audzēknei Latvijā nav nevienas konkurentes. Dažas meitenes trenējas Saldū un Dobelē, bet atšķirības rezultātos ir lielas. Tuvākās konkurentes viņas svara kategorijā ir Polijā.

Ikdiena ventspilniecei paiet aktīvi trenējoties. „Vasarā trenējos divas reizes dienā, izņemot svētdienu. Skolas laikā ir viens treniņš dienā pēc mācībām. Nodarbības ilgums no pusotras līdz divām stundām. Strādājam gan ar raušanu, gan grūšanu. Tāpat veicam citus vingrinājumus muskuļu stiprināšanai — pietupieni ar stieni, vēdera preses stiprināšana, nedaudz spiešana guļus!” ar prieku stāsta Koha. Jaunās sportistes lielais mērķis ir kvalificēšanās Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm pēc diviem gadiem. Rebeka ir reāliste un atzīst, ka tur par visaugstākajām vietām vēl būtu ļoti grūti cīnīties. Briedums meistarībā gaidāms aiznākamajās spēlēs.

Rebeka mācās Ventspils 6. vidusskolas 10. klasē. Pēc vidusskolas viņa prāto par mācību turpināšanu Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā, apgūstot fizioterapeita profesiju.

Izcīnot Latvijai pirmo medaļu šajās spēlēs, Rebeka Koha ieguva tiesības nest Latvijas karogu noslēguma ceremonijā (atklāšanā to darīja tenisiste Aļona Ostapenko). Rebeka neslēpa lepnumu par šo pienākumu.

 

Rebeka KOHA

Svarcēlāja, Ventspils 6. vidusskolas 10. klases skolniece

Dzimusi: 1998. gada 19. maijā

Sportā: kopš septiņu gadu vecuma, aizrāvusies arī ar basketbolu un hokeju,

Treneri: svarcelšanā pirmais treneris Ulvis Bērzons, tagad — Eduards Andruškēvičs

Lielākie sasniegumi: 3. vieta II Jaunatnes Olimpiskajās spēlēs (svara kategorija līdz 48 kg), Latvijas rekords 165 kg (75 + 90), 1. vieta 2014. g. Eiropas U-17 čempionātā,

1. vieta 2013. g. Eiropas U-15 čempionātā

Autori: Toms Markss