Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 282 Čempions

Juniors vīru cīņās

Pilsētiņa maza, maza, un tās simbols balta kaza…” Pārfrāzējot šīs Aleksandra Čaka rindiņas un attiecinot tās uz mazo Kurzemes pilsētiņu Valdemārpili, kurā iedzīvotāju skaits vien nedaudz pārsniedz tūkstoti, būtu jāteic, ka tās simbols ir… kanoe airis. Sasmakas ezerā, kurā kanoe un smailīšu airus puiši un meitenes cilā jau 35 gadus, izaudzis pasaules klases airētājs Dagnis Iļjins, kurš šovasar pasaules U-23 meistarsacīkstēs olimpiskajā 1000 m kanoe distancē kļuva par pasaules vicečempionu, bet pirms tam pieaugušo Eiropas meistarsacīkstēs izcīnīja piekto vietu.

Valdemārpils Iļjinu ģimenē aug četri dēli — Dagnis ir otrs vecākais. Pilsētiņā, kur viena vecuma puiši gandrīz uz pirkstiem saskaitāmi, ik pa brīdim parādās pa kādam teicamam kanoe airētājam, kuri jau vairāk nekā desmit gadus sekmīgi rosās arī Eiropas regatēs. No Iļjiniem pirmais trenēties sāka vecākais brālis Edijs. Pārējie trīs dažādā secībā viņa piemēram sekoja. Dagnis pirms tam gan Talsos itin sekmīgi darbojās uz karatē tatami. Kādu laiku abi sporta veidi pat tika apvienoti, līdz karatē airēšanai zaudēja.

Sākumā puisis iesēdās smailītē, taču jau nākamajā gadā kāpa kanoe laivā, jo tobrīd Latvijā šajā laivu klasē bija mazāka konkurence. Dagnis atceras, ka cīņa sākusies jau no pirmajām dienām, arī par laivām, jo labākie braucamie un airi tika stiprākajiem sportistiem. Visiem laivu nepietika.

TRĪS TRENERI, TRĪS CEĻI

Airēšanā Dagni ieveda treneris Zigurds Zujevs, kurš jaunos valdemārpilniekus un apkārtnes jauniešus trenē jau gadus trīsdesmit piecus. Dagnis prāto, ka diez vai Latvijā vēl kaut kur tā jaunos trenkājot, taču kopumā treneris esot draudzīgs un jaunekļu centienus atbalstošs. Pirmos starptautiskos panākumus Eiropā Dagnis guva tieši sava pirmā trenera vadībā.

Vēlāk Dagnis Iļjins meistarību pilnveidoja Murjāņu sporta ģimnāzijas trenera Aleksandra Timoškeviča vadībā. Viņam Dagnis pateicīgs par uzlabojumiem airēšanas tehnikā, par doto atklāsmi, ka ātru braucienu veido vismazāko nianšu kopums. Bez Aleksandra dotajām gudrībām Dagnis tik ātri neairētu. Puisis pateicīgs trenerim arī par to, ka uz sasniegumiem virzīts pakāpeniski, jo dažkārt murjāniešu treneri cenšas no saviem audzēkņiem dabūt ārā maksimumu jau skolas gados, daudz nedomājot par sportista nākotni.

Pēc Murjāņiem, iestājoties augstskolā, uz Ventspili Iļjins aizgāja, jau labi sagatavots. Tagad viņa izaugsmi turpina slīpēt Oskars Burkevics. Dagnis galvenokārt trenējas Ventspils airēšanas bāzē Dampeļi.

Iļjina pamatdisciplīna ir 1000 metru distance, sprinta 200 metros viņš startē vien Latvijas mēroga sacensībās. Garākā distance prasa lielāku fizisko izturību, kuras nostiprināšana un palielināšana ir nepārtraukts darbs. Arī airēšanas tehnika prasa nemitīgu uzmanību, liekot meklēt aizvien jaunas nianses. Kopā sapludinot tērauda izturību un smalku tehniku, sekundes trīs četras no rezultāta varētu dabūt nost. Tas būtu kvalitatīvs izrāviens no pašreiz spēkos līdzīgo pulciņa.

Brīvajos brīžos Dagnis joprojām airē dzimtās Sasmakas ezerā. Treneris Zigurds Zujevs tagad ir domubiedrs, mazāk — audzinātājs.

JAUNĀ VIĻŅA CERĪBAS

Par sudrabu pasaules U-23 meistarsacīkstēs Dagnis ir priecīgs — tomēr kaut kas taustāms un goda vietā liekams, taču pats augstāk vērtē jūnijā izcīnīto 5. vietu Eiropas pieaugušo meistarsacīkstēs Portugālē. Tur airēja gandrīz visi labākie pasaules vīri, jo pasaules čempionātā nāk klāt vien trīs četri spēcīgi citu kontinentu airētāji. Sapnis bija tikt finālā, bet rezultāts šoreiz pārspēja cerības.

Uz pasaules U-23 čempionātu Kanādā Dagnis devās jau kā viens no favorītiem.

Tur viņš uzvarēja priekšsacīkstēs, ieguva labu celiņu (vidū) finālā un pārliecinoši izcīnīja otro vietu, par vairāk nekā sekundi apsteidzot bronzas medaļnieku, poli Mihalu Kudlu. Tiesa, ar gandrīz divu sekunžu pārsvaru uzvarēja baltkrievs Maksims Pjatrovs. Bet Dagnim tikai šogad paliek 21 gads un U-23 konkurencē viņš vēl varēs cīnīties divas sezonas.

Augusta beigās Dagnis Vācijā pasaules čempionātš pieaugušajiem finišēja sestai B finālā, izcīnot 15. vietu kopvērtējumā. Sportists atzīst, ka vienā sezonā vienlīdz teicamu sportisko formu un koncentrācijas lādiņu iegūt trīs reizes ir grūti.

Starp citu, ceļazīmes uz 2016. gada olimpiskajām spēlēm Rio iegūs pasaules čempionāta labāko sešnieks, pirmā trijnieka airētāji Eiropas meistarsacīkstēs, vēl pa vienam no pāris gandarījuma regatēm. Iļjins gan matemātiskos rēbusos pagaidām neielaižas, jo visu rādīs paša varēšana, kuru pilnveidot vēl gana laika. Par olimpiskajām spēlēm, ja airēšanai atdota jau puse no sava mūža, grūti nedomāt. Sportam veltīto laiku Dagnis nenožēlo, viņš pateicīgs draudzenei Dainai, kas ar sapratni izturas pret sava puiša centieniem, kuru dēļ dažu labu izpriecu nākas laist garām. Atbalstu Dagnis gūst arī mājās, jo abi vecāki savulaik nodarbojušies ar sportu.

Dagnis cer, ka beidzot būs godam nopelnīta vieta LOV sastāvā, kas krietni atvieglos treniņu iespējas un sadzīvi. Paldies Ventspils olimpiskajam centram, kas līdz šim uzticējies avansā un spējis atbalstīt sportistu, taču startam olimpiskajās spēlēs vajadzīgs ne mazums līdzekļu. Kaut vai treniņnometnēm siltajās zemēs, lai laikus varētu sāk gatavoties sezonai.

100 PROCENTI PAR DAGNI

Iļjina pirmais treneris Zigurds Zujevs atceras, ka sākumā Dagnis neesot īpaši izcēlies. Redzēti arī talantīgāki iesācēji, izšķirošas esot Dagņa milzīgās darbaspējas, neatlaidība. Tas vien, ka, vai ik reizi ierodoties Valdemārpilī, puisis dodas uz ezeru un airē, liecina par viņa mērķu nopietnību un rakstura noturīgumu.

Kāpēc viņa laiva ir tieši kanoe? Treneris atzīst, ka princips esot vienkāršs — slaidos uz smaiļošanu, bet druknos un plecīgos — uz kanoe. Šim airēšanas veidam Dagņa augums esot ļoti piemērots.

Zigurds stāsta, ka pie viņa kanoe airēšanā trenējas Rahmats Stromanis, pēc tautības čigāns. Rahmats jau kļuvis par Latvijas čempionu pieaugušajiem (junioriem pat četrkārtēju), ieguvis 14. vietu Eiropas junioru sacensībās. Čigāniem piemītot dinamiskums, sportisks asums, taču sadzīves apstākļi, arī mentalitāte ne vienmēr ļaujot pienācīgi un ilgstoši nodarboties ar sportu. Zigurds būtu gatavs veselu čigānu komandu izveidot.

Lai Rahmatu noturētu sportā, nākas meklēt atbalstītājus, un tas ir to vērts, jo jaunietis ļoti grib sasniegt augstus rezultātus. Treneris gandarīts, ka jau trīs gadus darbojas sporta klubs Talsu airētāji. Pateicoties tā valdes priekšsēdētājam Helvigam Karlštremam, airētāju likstas mazpilsētā krietni mazinājušās. Drīz būs jauni eliņi, kā stāsta Zigurds Zujevs, iepriekš laivu novietnes vietu nācies mainīt ne reizi vien. Toties, trenera gaitas sākot, viņš gandrīz vai varējis izvēlēties, ar kuru strādāt un ar kuru ne. Tagad jāpriecājas par katru airētgribētāju. To skaitu nevairo necilā airēšanas bāze, kas atrodas ar malku apkurināmā vecās skolas sporta zālē.

Savulaik Talsu priekšniecība grasījusies pat sporta skolas airēšanas sekciju Valdemārpilī likvidēt, taču pēdējos gados tādas runas apklusušas. Pat vairāk — Talsos sākusi strādāt trenere Saiva Rodiņa, un tagad novada airēšanas sacensībās sportistu ir krietni vairāk. Tāpat kā tradicionālajās Valdemārpils atklātajās meistarsacīkstēs smaiļošanā un kanoe airēšanā, kur piedalās arī ārvalstu sportisti.

Runājot par Dagņa Iļjina nākotni, Zigurds nešaubīgi tic, ka viņa bijušais audzēknis noteikti nokļūs olimpiskajās spēlēs, un ne kā pastarītis. Zujevs par to liekot vai 100 procentus. Mazliet ietrīcas balss, kad parādās mūsu sportā tik vecā vaina — uzvaras brīžos visi daudzina sportista tagadējo treneri, bet ne tik bieži atceras to, kas šodienas čempionam iemācīja airi turēt rokā, kas parādīja, cik aizraujošs ir šis jau kopš seniem laikiem dabiskais sporta veids. Ne tikai laivu, arī dzīvi noturēt līdzsvarā māca pirmais treneris.

 

Dagnis IĻJINS

Kanoe airētājs, Ventspils Augstskolas students

Dzimis: 1992. gada 20. augustā Talsos

Izglītība: Valdemārpils vidusskola, Murjāņu sporta ģimnāzija, studē Ventspils Augstskolas Ekonomikas pārvaldes fakultātē

Sporta gaitas: trenējies karatē, kopš 10 gadu vecuma nodarbojas ar kanoe airēšanu

Treneri: pirmais treneris Zigurds Zujevs, vēlāk — Aleksandrs Timoškevičs, tagad — Oskars Burkevics

Lielākie sasniegumi sportā: sudraba medaļa pasaules U-23 čempionātā 1000 m (2013. g.), 5. vieta Eiropas meistarsacīkstēs pieaugušajiem 1000 m (2013. g.), sudraba medaļa Eiropas U-23 čempionātā 500 m (2012. g.)

Ģimenes stāvoklis: ir draudzene Daina

Vaļasprieks: sportiskas nodarbes