Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Jelgava tēmē uz futbola eliti

Latvijas futbola pirmās līgas čempionāts tūlīt sasniegs ekvatoru. Pēc 11 kārtām galvenais favorīts cīņā par ceļazīmi uz virslīgu ir futbola klubs Jelgava. Daiņa Kazakeviča trenētā komanda 11 mačos izcīnījusi septiņas uzvaras un piedzīvojusi tikai vienu zaudējumu.

 

Nopietnais pārbaudījums

Šosezon pirmajā līgā spēlē 14 komandas no deviņām pilsētām. Pirmās līgas pārliecinoši līderi ir Liepājas metalurga otrās komandas futbolisti, kuri 11 spēlēs nav zaudējuši nevienu punktu, taču LMT Virslīgas klubu dublieru virslīgas komandas (vēl pirmajā līgā spēlē Skonto un Daugavpils Dinaburgas dublieri), kuru sastāvā laukumā var doties arī seši LMT Virslīgā pieteikti futbolisti, turnīrā piedalās ārpus konkurences, bez tiesībām pacelties klasi augstāk. Pārējo komandu vidū vislabāk veicas jelgavniekiem, kuri par diviem punktiem apsteidz Rīgas Jaunību, bet par trim – Kaugurus/PBLC. Šosestdien Liepājā notiks pirmās līgas līderu cīņa – FK Jelgava tiksies ar LMT Virslīgas līderu dublieriem. Jāpiebilst, ka jelgavnieki turnīra tabulas priekšgalā tikuši neatkarīgi no sarežģītā spēļu kalendāra – astoņas no pirmajām 11 spēlēm Jelgavas komanda aizvadījusi viesos. Tā ka otrajā riņķī jelgavniekiem būs laba iespēja nostiprināt savas pozīcijas. Šosezon jelgavniekiem arī izdevusies sešu uzvaru sērija, taču pagājušajā nedēļas nogalē FK Jelgava negaidīti savā laukumā ar 0:2 zaudēja FC Jūrmala.

„Pēdējā spēle sagādāja ne visai pozitīvas emocijas, bet tagad priekšā ir ļoti grūta spēle ar liepājniekiem. Tomēr čempionāta pirmo daļu vērtēju pozitīvi – kopumā savācām plānotos punktus. Pēc piecu baļļu sistēmas lieku stabilu četrinieku. Turklāt mums arī radīja grūtības kalendārs, jo astoņas no pirmajām vienpadsmit spēlēm aizvadījām izbraukumā. Tomēr mums vēl ir, kur pielikt – neesam vēl parādījuši visu, uz ko esam spējīgi. Viena no pirmā riņķa labākajām spēlēm bija Rīgā ar Jaunību, neatkarīgi no tā, ka beigās izlaidām no rokām uzvaru (vēl desmit minūtes pirms mača beigām FK Jelgava bija vadībā ar 2:0, taču jau kompensācijas laikā rīdzinieki panāca izlīdzinājumu 2:2 – K. G.). Izdevās arī mačs ar Skonto dublieriem, kurus Ozolniekos uzvarējām ar 4:0. Vissliktākā spēle bija ar Jūrmalu. Ne tikai rezultāta dēļ,” sezonas pirmo daļu vērtē FK Jelgava galvenais treneris Dainis Kazakevičs.

Pusducis pretendentu

Ceļazīmi uz virslīgu iegūs pirmās līgas uzvarētāji, bet otrās vietas ieguvējiem būs jāaizvada divas spēles ar LMT Virslīgas pēdējo komandu.

„Visa cīņa vēl ir priekšā. Atcerēsimies, ka pagājušajā sezonā pirmo divu vietu liktenis izšķīrās tikai pēdējā kārtā, bet pirmās četras komandas šķīra tikai trīs punkti. Nezinu, vai šogad būs tikpat saspringta cīņa, bet uz pirmo trijnieku pretendē kādas sešas komandas. Jau pērn sīvi cīnījāmies ar Jaunību, šogad veiksmīgi spēlē Kauguri, labs, sabalansēts sastāvs ir Jūrmalai. Man patika arī Daugavpils jaunā komanda, lai gan viņi varbūt neizvirza augstus mērķus, bet demonstrē interesantu futbolu. Vēl pāragri ir norakstīt arī komandu METTA/LU, kas gan zaudējusi daudz punktu. Esmu pārliecināts, ka arī Liepājas metalurga dublieri vēl cietīs ne vienu vien zaudējumu,” saka Kazakevičs, kurš arī novērtē šīs sezonas pirmās līgas čempionāta sportisko līmeni. „Čempionāta vidējais līmenis ir cēlies, jo dažādās komandās spēlē daudz futbolistu ar virslīgas pieredzi. Vadošo pirmās līgas klubu ekonomiskā situācija nav sliktāka nekā vājākajām virslīgas vienībām. Kopējais līmenis arī ir izlīdzinājies, vairs nav izteiktu pastarīšu – pat Preiļi, kas ar trim punktiem ieņem pēdējo vietu, ir atņēmuši punktus gan mums, gan Jaunībai. Tā ka jebkura komanda var atņemt punktus jebkurai.”

“Mums nav zvaigžņu, bet pietiek pieredzējušu futbolistu. Tiesa, tikai pāris spēlētāji ir vecāki par 30 gadiem. Pagaidām esmu apmierināts ar aizsargu un pussargu darbību, bet vēl ir jāpieliek vārtsargam un uzbrucējiem. Mūsu vārtsargs ir deviņpadsmitgadīgais lietuvietis Šarūns Kazlausks, kurš progresē no spēles uz spēli, bet vēl nerāda to sniegumu, ko mēs no viņa gaidām. Mūsu pieredzējušā vārtsarga Aleksandra Čumakova atgriešanās laukumā pastiprinās šo līniju. Aizsargi demonstrē stabilu sniegumu. Ja kāds no pamata aizsargiem (Valērijs Redjko, Dmitrijs Plukaitis, Andrejs Bormakovs) izkrīt, tad tas uzreiz ir jūtams. Gandrīz bez maiņām spēlē malējie pussargi Pāvels Bormakovs un Aivars Ķeris. Mums vēl ir jāpieliek uzbrukumā, kur daudzi momenti paliek neizmantoti (FK Jelgava rezultatīvākie spēlētāji ar četriem vārtu guvumiem ir Ķeris un Kārlis Kinderēvičs – K. G.),” savu komandu raksturo 28 gadus vecais Kazakevičs, kurš ir viens no jaunākajiem šāda līmeņa treneriem.

Zelta laiki

Savulaik Jelgava bija viens no galvenajiem Latvijas futbola centriem – astoņdesmito gadu beigās Jelgavas RAF spēlēja PSRS čempionāta otrajā līgā. Pēc neatkarības atgūšanas RAF kļuva par vienu no Latvijas čempionāta favorītiem. Tomēr pie Latvijas čempionu titula jelgavnieki netika, 1992. gadā zaudējot Skonto (2:3) pārspēlē par pirmo vietu. RAF ieguva Latvijas čempionāta sudraba godalgas arī 1994. gadā, bet 1993. un 1995. gadā palika trešajā vietā. 1996. gadā RAF pārcēlās uz Rīgu, pārtopot par Universitāti. Pēc pieciem gadiem gan nosaukums RAF un līdz ar to arī Jelgava atgriezās Latvijas futbolā – tikai jau pirmajā līgā. 2003. gadā pirmajā līgā spēlēja pat divas Jelgavas vienības RAF un Viola, kas vēlāk apvienojās vienā klubā FK Jelgava. Pagājušajā sezonā FK Jelgava bija tuvu ceļazīmei uz virslīgu, paliekot ceturtajā vietā, bet no turnīra uzvarētajiem Rīgas Daugavas un Ventspils Tranzīta atpaliekot tikai par trim punktiem.

„Mūsu mērķis ir tikt pirmajā trijniekā. To nemainīsim. Neteikšu, ka mēs esam galvenie favorīti, kas cīnās, lai iekļūtu virslīgā. Ja izdosies to sasniegt, tad būsim gatavi spēlēt virslīgā. Virslīgā gribam ieiet nevis uz pāris gadiem, bet uz ilgiem laikiem, un tam ir visi priekšnosacījumi,” uzskata FK Jelgava galvenais treneris.

Tagad Latvija pārdzīvo ekonomisko krīzi, kas smagi skārusi arī daudzas sporta jomas. Tomēr jelgavnieki par dzīvi nesūdzas.

„Jelgava nekad nav bijusi starp bagātākajām pirmās līgas komandām. Toties mums ir tradīcijas, savi līdzjutēji. Mēs strādājam ar līdzjutējiem, spēļu laikā rīkojam dažādus konkursus, strādā bufete. Mums ir arī uzticīgi fani, kas dodas līdzi izbraukumos. Komandai ir jēga pastāvēt tikai tad, ja kāds par to interesējas (FK Jelgava mājas spēles Ozolniekos parasti apmeklē 300-400 skatītāju, ar ko nevar palepoties daudzas virslīgas komandas – K. G.). Tagad ir ievēlēta jauna kluba valde, kas dara visu, lai mēs neizjustu krīzi. Budžets mums nav pārmērīgs, bet, salīdzinot ar pagājušo sezonu, pat ir pieaudzis. Meklējam visādas sadarbības iespējas, ne tikai gaidām lielos sponsorus. Lai mēs spēlētu virslīgā, daudz kas ir atkarīgs no tā, vai līdz nākamajai sezonai tiks pabeigta Jelgavas olimpiskā centra stadiona būvniecība. To gan krīze ietekmē, tāpēc vērojama aizkavēšanās. Ja mums būs sava bāze, tad viss būs kārtībā. Jelgavā ar futbolu nodarbojas aptuveni 400 jauniešu. Ja no katras vecuma grupas kaut viens papildinās lielo komandu, tad mums nākotnē nebūs, par ko uztraukties. Futbols kopā ar basketbolu ir populārākie sporta veidi pilsētā. Mēs uz viņiem neesam greizsirdīgi. Ņemot vērā, ka futbola un basketbola sezonas ļoti maz pārklājas, tad arī līdzjutējiem nav problēmu izsekot visam līdzi,” saka Kazakevičs.

Kristiāns GIRVIČS

Pirmā līga

Liepājas metalurgs-2           11        11        0          0          43:10  33

FK Jelgava    11        7          3          1          22:11  24

Jaunība          11        6          4          1          16:10  22

Kauguri/PBLC          11        6          3          2          22:12  21

Daugava        11        6          0          5          15:14  18

FC Jūrmala   11        5          2          4          15:10  17

FS Metta/LU  11        4          3          4          15:10  15

FK Tukums-2000     11        4          1          6          18:18  13

Skonto-2        11        3          4          4          13:14  13

Valmieras FK/LFKA            11        2          3          6          12:21  9

Spartaks        11        3          0          8          12:25  9

FK Auda        11        2          3          6          14:21  9

JRC/JRSS Jēkabpils           11        2          3          6          15:23  9

Preiļu BJSS   11        0          3          8          11:34  3

Rezultatīvākie spēlētāji: Aleksandrs Gospodarjovs (JRC/JRSS Jēkabpils) – 8, Andris Ķere (FK Tukums-2000) – 7, Deniss Rakels (Liepājas metalurgs-2) – 6.