Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Kā sporto Latvijas virves vilkšanas federācija

Eiropas Sporta nedēļas (ESN), kas ir Eiropas Komisijas iniciatīva, mērķis ir palielināt fizisko aktivitāšu lomu ikdienas dzīvē un veicināt vienlīdzību un sociālo iekļaušanu visā Eiropas Savienībā. Lai aicinātu Latvijas sabiedrību vairāk pievērsties aktīvam dzīvesveidam, Latvijas Sporta federāciju padome (LSFP) organizēja ESN 2016 laikā no 17. līdz 23. septembrim.

Eiropas Sporta nedēļas 2017mērķis ir uzrunāt tos cilvēkus, kuri ikdienā aktīvi nenodarbojas ar sportu, un iedvesmot viņus mainīt savus paradumus.

Lai popularizētu Eiropas Sporta nedēļas vēstījumu Latvijas reģionos, tiks uzrunātas arī pašvaldības. Pirmo gadu Eiropas Sporta nedēļas ietvaros katra pašvaldība varēs izvirzīt vienu brīvprātīgo, kuram tiks piedāvāta apmācība un instrukcijas, kā arī sniegti labās prakses piemēri, lai brīvprātīgie spētu patstāvīgi organizēt aktīvā dzīvesveida popularizēšanas pasākumus savā reģionā.

Noslēdzošais Eiropas Sporta nedēļas 2017 pasākums būs konference, kurā dalību ņems gan vietējie, gan starptautiskie eksperti. LSFP pārstāve Ilva Ciemite atklāj: "Mūsuprāt, Latviju diskusiju paneļos varētu pārstāvēt tādi sporta nozares eksperti kā Latvijas Sporta federāciju padome, Latvijas Olimpiskā komiteja, Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija, kā arī Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija."

Šīs ikmēneša slejas mērķis ir izcelt labākos un interesantākos labās prakses piemērus no ESN ietvaros organizētajām aktivitātēm. Šomēnes piedāvājam ieskatu Latvijas Virves vilkšanas federācijas iniciatīvās, kas tika realizētas ESN 2016 ietvaros, kā arī Eiropas Sporta nedēļas 2017 vīzijā.

Latvijas Virves vilkšanas federācija

No 1900. līdz 1920. gadam virves vilkšana kā komandu sports bija iekļauts olimpiādes spēļu programmā vieglatlētikas kategorijā.

Mūsdienās virves vilkšana ir Starptautiskās Olimpiskās komitejas atzīto sporta veidu pulkā. Starptautiskajā sporta veida institūcijā — Starptautiskajā Virves vilkšanas federācijā ir apvienojušies vairāk nekā 60 biedru asociācijas no visas pasaules.

Lielākajai daļai cilvēku virves vilkšana mūsdienās asociējas ar bērnu rotaļām vai darba komandas saliedēšanas aktivitāti, mazāk — ar olimpisko sporta veidu.

Pirmais Latvijas čempionāts virves vilkšanā notika 1991. gada jūlijā Talsos, kurā piedalījās trīs komandas. Par pirmajiem Latvijas čempioniem kļuva Ventspils SRAU komanda.

Latvijas sabiedrībai vislabāk atmiņā ir palikušas virves vilkšanas sacensības starp Daugavas labā un kreisā krasta iedzīvotājiem 2012. gada 4. maijā, ko uz Vanšu tilta rīkoja Rīgas dome sadarbībā ar nacionālo pasākumu aģentūru Uzmanības laikmets, Latvijas Virves vilkšanas federāciju un Rīgas Brīvostas pārvaldi. Sacensībām tika izveidota viena 400 metrus gara virve no divām 200 metrus garām virvēm, ko sagādāja Rīgas Brīvosta.

"Šajā sporta veidā noteicošais nav vilcēju spēks, bet gan spēja šo spēku pielietot vienoti un efektīvi," norādīja Latvijas Virves vilkšanas federācija.

Kādas iniciatīvas realizēja Latvijas Virves vilkšanas federācija ESN 2016 ietvaros?

Eiropas Sporta nedēļas 2016ietvaros Latvijas Virves vilkšanas federācija sadarbībā ar Rīgas pašvaldības policiju Pārdaugavas reģionālajā sporta centrā organizēja sacensības virves vilkšanā Rīgas izglītības iestāžu vecāko klašu audzēkņiem.

Kopīgajā iniciatīvā aktīvi iesaistījās Rīgas pašvaldības policisti, iepazīstinot jauniešus un skolotājus ar virves vilkšanas sporta veidu un sacensību noteikumiem, kas ļauj izvairīties no liekām traumām un sasniegt augstākus rezultātus. Jaunieši apguva iesildīšanās vingrinājumus, kā arī virves vilkšanas taktiku. Visiem interesentiem bija iespēja arī pielietot jauniegūtās zināšanas, piedaloties sacensībās. Iniciatīvas dalībniekiem Nacionālo Bruņoto spēku Rekrutēšanas un atlases centra pārstāvji demonstrēja militāro ekipējumu, bet Rīgas Pašvaldības policija iepazīstināja ar drošības jautājumiem.

Iniciatīvai atsaucās Līvbērzes pamatskola, Mežinieku pamatskola, Rīgas Rīnūžu vidusskola un Rīgas Centra humanitārā vidusskola. "Pateicoties šai iniciatīvai, federācijai ir izveidojusies veiksmīga sadarbība ar Rīgas Centra humanitāro vidusskolu — skolā atkārtoti ir norisinājušās atklātās nodarbības un virves vilkšanas sacensības," stāsta Latvijas Virves vilkšanas federācijas pārstāve Lilita Mūkina.

Lilita Mūkina uzsver: "Šajā sporta veidā ļoti svarīgi ir zināt noteikumus, lai nerastos traumas. Ja šī informācija netiek laikus nodota, traumu gadījumā var rasties nepatīkamas asociācijas ar konkrēto sporta veidu. Virves vilkšanā visai komandai pareizi jātur virve — to nekādā gadījumā nedrīkst siet sev apkārt, kā arī ir jāstrādā sinhroni."

Latvijas Virves vilkšanas federācija 2016. gada 17. septembrī piedalījās veselīga dzīvesveida festivālā Rīgas Sporta nakts. Festivāls oficiāli sākās ar sportistu gājienu, kura dalībnieki kopīgi devās no Doma laukuma uz Brīvības pieminekli. Gājienā piedalījās olimpieši, paralimpieši, sporta veterāni, sporta federācijas, klubi, skolas un ar tām saistītās organizācijas, arī Latvijas Virves vilkšanas federācijas un Rīgas Pašvaldības policijas delegācija.

Festivāla laikā federācija bija izvietojusi savu informatīvo stendu Bastejkalna apkārtnē kopā ar tādām federācijām, kā Latvijas Orientēšanās federācija, Latvijas Kērlinga asociācija, Latvijas Futbola federācija, Latvijas Riteņbraukšanas federācija un citām. Šajā stendā apmeklētājiem bija iespēja sevi izaicināt spēka un izturības uzdevumā.

"Lai uzrunātu savu mērķauditoriju, federācija, tās biedri, kā arī sadarbības partneri par galveno komunikācijas platformu izmantojām savas mājaslapas un sociālos medijus. Cenšamies arī uzrunāt sabiedriskos medijus, bet līdz šim veiksmīgākā sadarbība izveidojusies tieši ar reģionālo presi un televīziju," par komunikācijas kanālu izvēli stāsta Lilita Mūkina.

Ar kādu pasākumu kopumu Latvijas Virves vilkšanas federācija plāno piesaistīt skolēnu un sabiedrības interesi ESN 2017 laikā?

"Lai gan paralēli no 20. līdz 25. septembrim Lielbritānijā norisināsies Eiropas čempionāts, federācija plāno izvērst informatīvu kampaņu par virves vilkšanas sporta veidu, kā arī organizēt atklātās Rīgas skolu sacensības jauniešiem sadarbībā ar Rīgas Pašvaldības policiju," federācijas aktivitāšu plānu atklāj Lilita Mūkina. "Kā liecina iepriekšējās Sporta nedēļas pieredze, šogad aktīvāk un jau laikus sāksim informatīvo kampaņu, lai sasniegtu augstākus rezultātus mūsu organizēto aktivitāšu dalībā," turpina federācijas pārstāve.

Autori: Līga Vanaga