Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Kapteiņa Pipara septītnieks

Jūlija pirmā dekāde Latvijas sportā aizritēja regbija zīmē — divas nedēļas nogales pēc kārtas Rīgā notika Eiropas čempionāti regbijā 7 dāmām un kungiem. Mūsu dāmas nosargāja vietu A divīzijā, paliekot devītajā vietā, bet vīri finišēja otrie B divīzijā, paceļoties vienu klasi augstāk. Mūsu regbisti iepriecināja publiku ar sešām uzvarām, tikai finālmačā pēdējās sekundēs piedzīvojot zaudējumu Serbijai. Iespējams, ka šajā spēlē pietrūka komandas kapteiņa Jāna Priedes, kurš pusfinālā salauza roku.

PĒDĒJĀ MINŪTE

Vispirms LU stadiona zaļo zālienu iemēģināja daiļais dzimums. A divīzijā Latvijas izlase apakšgrupas turnīrā piedzīvoja piecus zaudējumus — Horvātijai (0:10), Beļģijai (7:14), Austrijai (0:12), Maltai (0:5) un Ukrainai (0:50). Līdz ar to Valda Avotiņa trenētajai komandai bija jāturpina cīņa par palikšanu A grupā. Šo uzdevumu mūsu meitenes izpildīja godam, ar vienādu rezultātu 14:0 uzvarot Andoras un Maltas regbistes. Jāpiebilst, ka traumas dēļ šajā turnīrā komandai nevarēja palīdzēt iepriekšējo gadu izlases rezultatīvākā spēlētāja Liene Vāciete. Pirmo vietu un vienīgo ceļazīmi uz TOP 12 līgu ieguva Ukrainas regbistes, kuras Rīgā bija ārpus konkurences, visos mačos uzvarot ar vairāk nekā 30 punktu starpību.
Šogad Eiropas čempionāts regbijā 7 vīriešiem aizritēja pēc jaunas formulas — komandas tika sadalītas trijās divīzijās. Ducis labāko Eiropas regbija 7 komandu sacenšas Grand Prix sērijas turnīros — Anglija, Francija, Velsa, Itālija, Spānija, Portugāle, Krievija, Ukraina, Gruzija, Rumānija, Moldova un Nīderlande. Tad seko A divīzija, kur spēlē 24 komandas, bet Latvija tika iedalīta B divīzijā. Lai paceltos uz A grupu, mūsējiem 12 komandu konkurencē bija jāizcīna vismaz otrā vieta. Latvijas izlase ar šo uzdevumu tika galā pārliecinoši. Apakšgrupas turnīrā latvieši bez īpašām grūtībām tika galā ar Bulgārijas (26:5), Norvēģijas (32:0), Maltas (29:7), Ungārijas (19:5) un Igaunijas (29:7) komandām, bet pusfinālā Ulda Bautra vadītā komanda neatstāja cerības grieķiem — 31:0. Mūsu komanda arī bija ļoti tuvu uzvarai turnīrā — izšķirošajā spēlē ar Serbiju laukuma saimnieki pēc pirmā puslaika bija vadībā ar 19:7, taču cīņas pēdējā minūtē serbi ne tikai panāca izlīdzinājumu, bet arī izrāva uzvaru ar 24:19.
„Otrā vieta ir labs rezultāts, bet tomēr nav tas, uz ko gājām. Līdz finālam visus uzvarējām diezgan pārliecinoši, varbūt vienīgi mačā ar ungāriem bija grūtības. Arī fināla pirmajā puslaikā viss bija kārtībā, bet pēc tam kaut kas notika. Varbūt komanda jau pārāk agri noticēja uzvarai. Diemžēl nevarēju palīdzēt, jo pusfināla mačā ar ungāriem salauzu roku. Tas bija neveiksmīgs un īstenībā arī nevajadzīgs tvēriens, jo bijām jau ieguvuši lielu pārsvaru. Lūzums ir diezgan nopietns — bija operācija, ielika skrūves un plāksni, tāpēc vismaz sešas nedēļas jāiztiek bez slodzes. Nezinu, vai šosezon vēl atgriezīšos laukumā,” saka Latvijas regbija 7 izlases kapteinis Jānis Priede, kuru gan regbija aprindās visi pazīst kā Piparu.
„Pie iesaukas tiku kādā ārzemju braucienā. Kādā vecā latviešu filmā bija tāds tēls Janka Pipars. Daudzi pat nezina, ka mans uzvārds ir Priede, domā, ka Pipars,” atklāj ilggadējais RK Miesnieki spēlētājs Priede.

NESKAITOT ZILUMUS

„Bērnībā esmu izmēģinājis arī citus sporta veidus — basketbolu, orientēšanos. Pagalmā divi puikas spēlēja regbiju, pasauca arī mani uz treniņiem. Tas vēl bija RAF laikos. Iepatikās, jo bija laba atmosfēra, fiziska spēle, interesanti treniņi. Braucām uz turnīriem Maskavā un Francijā, kas tolaik bija notikums. Vēlāk uz pāris gadiem biju aizgājis no regbija, nodarbojos ar brīvo cīņu, bet vilka atpakaļ. Arī tagad jauniešiem ieteiktu pievērsties regbijam. Tā ir spēle, kur īpaši izpaužas komandas gars. Agrāk neizskatījos pēc sportista, bet regbijs palīdz iegūt labu vispārējo sagatavotību, iemācīties ievērot disciplīnu. Protams, vēl ir arī trešais puslaiks. Lai gan šajā turnīrā man nepaveicās, tas arī nebūt nav īpaši traumatisks sporta veids — lasīju pētījumu, ka šajā ziņā regbijs ir aiz futbola vai hokeja. Lūzumi varbūt gadās reizi piecos gados, bet zilumus neskaitu,” atzīst Pipars.
Latvijā regbijs ir tīrs amatieru sports, lai gan tagad jaunajiem talantiem ir iespējas izmēģināt spēkus ārzemēs un tikt profesionāļa maizē. Pagaidām gan tikai divi Latvijas regbisti ir īsti profesionāļi — Jurijs Baranovs, kurš tika atzīts par šī regbija 7 turnīra labāko spēlētāju, un Uldis Saulīte pelna iztiku Krievijas klubā Krasnojarskas Jeņisej.
„Nekad neesmu domājis doties uz ārzemēm, veidot profesionāļa karjeru. Man tas ir hobijs, lai gan pietiekami nopietns, jo citreiz jātrenējas piecas reizes nedēļā. Tagad nestrādāju, bet agrāk biju policists. Priekšnieki bija saprotoši, tāpēc problēmu savienot darbu ar sportu nebija. Trakākais bija zilumi, ja vajadzēja iet uz tiesu vai prokuratūru. Tiem, kas strādā firmās, regbija spēlēšana varbūt arī sit pa kabatu,” saka ilggadējais RK Miesnieki spēlētājs Priede.
„Latvijā ir trīs vadošie regbija klubi (Miesnieki, Ovāls un Eži), bet parādās arvien jaunas komandas, izveidojies otrais ešelons. Miesnieki cīnās ne tikai Latvijas, bet arī Lietuvas čempionātā, tāpēc citreiz pašmāju mačos mums ir grūti.”

TIK TĀLĀ RIO

Mūsu regbisti apvieno klasisko regbiju ar septītnieku, bet pēdējā laikā tieši regbijs 7 kļuvis īpaši aktuāls, jo tas saņēmis olimpisko statusu un iekļauts 2016. gada Riodežaneiro olimpisko spēļu programmā. Tiesa, mūsu regbistu izredzes aizbraukt uz Brazīliju ir teorētiskas — lai gan olimpiskās kvalifikācijas sistēma vēl nav zināma, skaidrs, ka konkurence būs milzīga. Paredzams, ka Riodežaneiro spēlēs 12 vīriešu un 12 sieviešu izlases, tātad Eiropai tiks kāds pusducis vietu.
„Pasaules līmenī varbūt arī spēlētāji specializējas tikai lielajā vai mazajā regbijā, mēs spēlējam abus veidus. Nav grūti pārslēgties, pietiek ar pāris treniņiem. Septītniekā ir jābūt labākai fiziskajai sagatavotībai — tur ir vairāk skriešanas, tāpēc jābūt izturībai. Man patīk abi. Par olimpiādi nedomājam, iespējams, ka meitenēm ir cerīgāks skats. Esmu dzirdējis, ka lietuvieši gan jau sākuši domāt par olimpisko kvalifikāciju. Mums nav finanšu, bet lietuvieši šo jautājumi ir atrisinājuši. Lai gan mums rodas arvien jauni amatieru klubi, izlasei no jaunajiem pagaidām nav liels papildinājums. Arī šajā turnīrā mums nebija jauno, bijām pieredzējusi komanda,” atzīst Pipars.
Kristiāns GIRVIČS

Jānis PRIEDE
Regbists
Dzimis: 1979. gada 25. februārī Rīgā
Augums, svars: 178 cm, 87 kg
Klubs: RK Miesnieki
Debija izlasē: 1999. gada spēle ar Šveici
Profesija: policists

LATVIJAS REGBIJA 7 IZLASES SASTĀVS
Jānis Priede, Valters Raņķis, Leno Bramanis, Viktors Silvoniks, Andrejs Aleksandrovs (visi RK Miesnieki), Jurijs Baranovs (Jeņisej, Krievija), Arvis Pilenieks (LLU), Kristaps Bērziņš (Eži/LMT), Nauris Bērziņš (SK Ovāls), Kristaps Jakušs (RK Baldone).

LATVIJAS REGBIJA 7 SIEVIEŠU IZLASES SASTĀVS
Laima Oganova, Liene Freiberga, Sabīne Kadirova, Ingūna Stapāne, Lūcija Ciekure, Nora Bērziņa, Danuta Antonoviča, Sabīne Červeņaka (visi SK Imanta), Zane Sirsniņa, Liene Lēvalde (abas Selena).

EIROPAS B DIVĪZIJAS ČEMPIONĀTS REGBIJĀ 7
Latvijas izlases spēļu rezultāti
Apakšgrupa. Bulgārija 26:5, Norvēģija 32:0, Malta 29:7, Ungārija 19:5, Igaunija 29:7.
Pusfināls. Grieķija 31:0.
Fināls. Serbija 19:24.

EIROPAS A DIVĪZIJAS ČEMPIONĀTS REGBIJĀ 7 SIEVIETĒM
Latvijas izlases spēļu rezultāti
Apakšgrupa. Horvātija 0:10, Beļģija 7:14, Austrija 0:12, Malta 0:5, Ukraina 0:50.
Par 9. vietu. Andora 14:0, Malta 14:0.