Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Laiks gatavot olimpiskās likmes

Pludmales volejbols nav pokers, kur uzvarēt var arī ar sliktām kārtīm, pārliecinoši blefojot, tādēļ par 2020. gada Tokijas olimpiskajām spēlēm tiek domāts jau 30 mēnešus pirms to atklāšanas. Trīs no četriem olimpiskajās spēlēs jau startējušiem Latvijas pludmales volejbolistiem — Jānis Šmēdiņš, Mārtiņš Pļaviņš un Aleksandrs Samoilovs — mērķē arī uz olimpisko Tokiju, bet par ceturto biedru pasaules pludmales volejbola iekarotāju saimē kļuvis 29 gadus vecais Edgars Točs.

Pludmales volejbols olimpisko spēļu programmā pirmo reizi tika iekļauts 1996. gadā Atlantā (ASV). Kopš tā laika Latvijas pārstāvji sacensībās piedalījušies trijos no sešiem olimpiskajiem turnīriem. 2008. gadā Pekinā dalīto devīto vietu izcīnīja Aleksandrs Samoilovs un Mārtiņš Pļaviņš, pēc četriem gadiem Samoilovs kopā ar Ruslanu Sorokinu atkārtoja šo sasniegumu, bet 2012. gada Londonas turnīrs daudz spilgtākā atmiņā paliks ar Pļaviņa un Jāņa Šmēdiņa iegūtajām bronzas medaļām. Savukārt 2016. gadā Riodežaneiro (Brazīlija) Latviju pārstāvēja jau ceturtais atšķirīgais duets — Samoilovs un Šmēdiņš. Emocijas aizmirsušās, bet vēsturē palikusi pašreiz jau atpazīstama zīmola statusā nonākušā uzvārdu salikuma SamŠmē izcīnītā dalītā 17. vieta.

Nav pagājuši pilni 10 gadi un Aleksandrs Samoilovs un Mārtiņš Pļaviņš atkal ir vienā nometnē, abiem spēcīgākajiem Latvijas duetiem aizvadot kopīgu gatavošanos, kuras viens no posmiem noritēja Hurgadā (Ēģipte) trenera Genādija Samoilova vadībā. Pirmo reizi kāds no Latvijas olimpiskajiem duetiem — Samoilovs un Šmēdiņš — pretendēs uz dalību jau otrajās kopīgajās olimpiskajās spēlēs, bet Pļaviņš ies, iespējams, grūtāko ceļu — uz savām trešajām olimpiskajām spēlēm ar citu pārinieku.

PĻAVIŅŠ TĒMĒ TREŠO REIZI

2012. gada Londonas olimpisko spēļu bronzas medaļniekam Mārtiņam Pļaviņam kopš tā laika bijuši vairāki pārinieki, ar kuriem aizvadīts atšķirīgs turnīru skaits un dažādi ir arī sasniegtie rezultāti. Pašreiz 32 gadus vecais Pļaviņš spēlējis kopā ar Jāni Pēdu, Aleksandru Soloveju, Hermanu Egleskalnu, bet cīņā par 2016. gada Riodežaneiro olimpisko ceļazīmi viņš startēja kopā ar Haraldu Regžu.

Pļaviņš ar savu jauno pārinieku Toču paspējuši aizvadīt trīs turnīrus. Janvāra sākumā Latvijas jaunais duets triumfēja FIVB četru zvaigžņu turnīrā Hāgā (Nīderlande), bet nedēļu vēlāk izcīnīja bronzas medaļas CEV turnīrā Čehijā.

“Mainījies ne tikai pārinieks, bet arī sagatavošanās posms sezonai,” sarunā ar žurnālu Sports uzsver Mārtiņš Pļaviņš.“Janvārī un februārī kopumā Ēģiptē aizvadīsim 30 dienas, bet no marta vidus — vēl mēnesi. Ļoti ceru, ka ieguldītais darbs nesīs augļus šajā vasarā.”

Pļaviņam un Točam vasaras sezona sāksies 20. februārī Irānā, piedaloties FIVB triju zvaigžņu kategorijas turnīrā Kiša salā.

“Šajā vasarā plānojam piedalīties visos FIVB triju līdz piecu zvaigžņu turnīros, kā arī Eiropas čempionātā Nīderlandē. Lielu pārtraukumu sacensību kalendārā nebūs līdz pat septembrim,” stāsta Pļaviņš. “Eiropas čempionāts kļūs par svarīgāko šīs vasaras turnīru. Mērķis ir iekļūt labāko astoņu duetu skaitā.”

Lai arī Pļaviņš un Točs trenējas kopā ar Samoilovu un Šmēdiņu, taču tas nebūt nenozīmē, ka neturpināsies Mārtiņa Pļaviņa sporta kluba darbība. Pļaviņš prognozē, ka šajā gadā klubu varētu pārstāvēt arī Atvars Vilde un Arnis Tunte ar pāriniekiem, kā arī Alise Lece/Ilze Liepiņlauska un Agnese Caica/Marta Ozoliņa.

TOČS PILNĪBĀ PLUDMALES VOLEJBOLĀ

Edgars Točs, kurš dzimis Madonā un volejbola pamatus apguvis pie sporta skolas trenera Valentīna Rakstiņa, karjeru veidoja Daugavpils Universitātes sastāvā, piecas sezonas cīnoties ne tikai Latvijā, bet arī Baltijā. Sportiskie sasniegumi nepalika nepamanīti arī RTU/Robežsardzes galvenajam trenerim Raimondam Vildem, kurš Toču uzaicināja pārstāvēt Rīgas komandu.

2014. un 2015. gada pavasarī rīdzinieki ar Edgaru sastāvā kļuva par valsts čempioniem, taču jau starp šīm divām sezonām Točs pilnvērtīgi pievērsās pludmales volejbolista karjerai kopā ar Rihardu Finsteru. Trīs sezonas tika aizvadītas, taču pēc Eiropas čempionāta Jūrmalā, kurā tika izcīnīta dalīta 17. vieta, Edgara un Riharda ceļi šķīrās. Otro ziemu Točs nespēlē klasisko volejbolu, uzsvaru liekot vienīgi uz pludmales volejbolu, tādēļ tika meklēts cits pārinieks.

“Klasiskā volejbola spēlētāju tirgus ir pārsātināts, tādēļ tajā ir grūti ielauzties un tikt pie profesionālā atalgojuma kā, piemēram, Hermanam Egleskalnam. Nu jau kādu laiku mēģinu pelnīt naudu ar pludmales volejbola spēlēšanu un tā mācīšanu citiem,” atklāj Edgars Točs. “Kopā ar Rihardu Finsteru trijās sezonās aizvadījām ne mazums labu spēļu, uzveicām daudz stipru pretinieku, taču līdz galam tomēr nebija gandarījuma par sasniegto. Pārmaiņas bija nepieciešamas. Es turpināšu ar Mārtiņu Pļaviņu, bet Finsteram būs labas izredzes sasniegt augstus rezultātus kopā ar Aleksandru Soloveju.”

— Kļūstot par Mārtiņa Pļaviņa pārinieku, noteikti esi nokļuvis citā pasaulē, kur tiek darīts viss iespējamais maksimālo rezultātu sasniegšanai?

— Pateicoties atbalstītājiem, varēsim ne tikai piedalīties visos iecerētajos turnīros, bet arī maksimāli labi sagatavoties sezonai, pilnībā sevi veltot tikai treniņiem. Ēģiptes treniņnometnes laikā trenējamies trīs reizes dienā piecas dienas nedēļā. Treniņu dienās divreiz darbojamies smiltīs, bet vienreiz — trenažieru zālē. Prieks, ka domas varu saistīt tikai ar treniņiem, nevis kā iepriekš, kad pēc treniņiem skrēju uz darbu, lai uzturētu sevi un ģimeni.

— Tātad jaunajā sezonā būsi labākajā sportiskajā formā?

— Fizisko sasniegumu dati pludmales volejbolā izsaka daudz, taču ne visu. Ja galvā nav pareizās pludmales volejbola izpratnes, tad tos visus fizisko sasniegumu datus var iebāzt šortos. Ar lēciena augstumu un fizisko sagatavotību lielu problēmu nav bijis arī līdz šim, tādēļ man atliek piestrādāt pie tehnikas un spēles lasīšanas.

SAMOILOVS SĀK AR VESELĪBAS NOSTIPRINĀŠANU

Aleksandrs Samoilovs un Jānis Šmēdiņš turpina 2013. gadā aizsākto sadarbību. Jaunā gada janvārī SamŠmē piedalījās turnīros Nīderlandē un Čehijā, abos no tiem izcīnot dalītu devīto vietu.

“Pirmo reizi gada pirmie turnīri tika aizvadīti jau janvārī, tādēļ ierastais sagatavošanās posms nedaudz mainījās,” akcentē Aleksandrs Samoilovs.“Decembrī sākām ar gatavošanos pludmales volejbolā hallēs Rīgā, tad spēlējām Nīderlandē un Čehijā, tikai pēc šiem turnīriem nokļūstot Ēģiptē uz mēnesi ilgu treniņnometni. Vasaras sezonu sāksim FIVB piecu zvaigžņu turnīrā februāra beigās ASV, piedaloties Fort Lauderdale Major. Sezonas plānā ir starts visos FIVB četru un piecu zvaigžņu turnīros, kā arī Eiropas čempionātā. Protams, vēlētos izcīnīt arī vienu no astoņām ceļazīmēm uz FIVB Pasaules tūres finālu augustā Vācijas pilsētā Hamburgā. Šis turnīrs būs kā ģenerālmēģinājums pirms Hamburgā notiekošā 2019. gada pasaules čempionāta.”

— Kādas vēl izmaiņas ieviestas sagatavošanās posmā?

— Pirmo reizi kā fiziskās sagatavotības treneri piesaistījām vieglatlētu un LSPA studentu Krišjāni Eikenu, kurš ir pazīstamā fizioterapeita Māra Eikena dēls. Divus mēnešus trenējāmies Krišjāņa vadībā. Īpaši svarīgi tas bija man, jo mērķis bija nostiprināt ceļu muskuļus, lai jaunajā sezonā lielu fizisko slodžu laikā man vairs netraucētu sāpes vienā no ceļgaliem.

VĒL DIVI DUETI AR AMBĪCIJĀM

Pasaules un Eiropas turnīru apritē šosezon iecerējuši iekļauties vēl vismaz divi Latvijas pāri, turklāt jaunos virknējumos.

Rihards Finsters un Aleksandrs Solovejs jau paspējuši sevi pieteikt FIVB turnīrā Nīderlandē, kurā izdevās iekļūt pamatturnīrā un ieņemt dalītu 25. vietu. Jaunais duets pabija arī CEV turnīrā Čehijā, iegūstot dalītu 17. vietu.

“Pagājušās vasaras vidū, kad Edgars Točs saņēma labu piedāvājumu sadarboties ar Mārtiņu Pļaviņu, sāku meklēt arī sev jaunu pārinieku. Varētu pat teikt, ka vispirms joka pēc piedāvājumu izteicu Haraldam Regžam, bet viņš vēl nebija gatavs atbildēt par savām iecerēm 2018. gadā. Līdz ar to bija palikusi tikai viena atbilstoša kandidatūra — Aleksandrs Solovejs, kura sadarbību ar Tomu Šmēdiņu nebija plānots turpināt,” jaunā dueta veidošanās procesu atklāj Rihards Finsters.“Pastāvēja pat variants, ka koncentrēšos tikai darbam jauniešu pludmales volejbola skolā Gepardi. Tomēr pēc sarunas ar Soloveju sapratu, ka varam spēlēt kopā un izvirzīt augstus mērķus. Nu jau kopš pagājušā gada oktobra kopā ar Aleksandru esam piedalījušies sešos starptautiskajos turnīros.”

— Kādi mērķi ir izvirzīti pirmajai kopīgajai sezonai?

— Plāni jau mums lieli! Pašreiz viss atkarīgs no finansējuma piesaistīšanas. Visus šos turnīrus praktiski esam aizvadījuši par savu naudu, kura gan ļoti ātri beidzas. Ar melnām mutēm strādājam ar jauniešiem un amatieriem, lai varētu sagrabināt naudiņu aviobiļetēm uz nākamo turnīru. Skaidrs, ka februārī dosimies uz FIVB Pasaules tūres posmu Irānā. Apzināmies arī to, ka nepieciešams treneris un atbilstoša sportiskā līmeņa sparingpartneri. Pašreiz treniņos spēlējam ar pludmales volejbola entuziastiem Beach Box hallē. Ticība saviem spēkiem nav pazudusi, tādēļ turpināsim cīnīties!

Irānas turnīra dalībnieku pulkā ir arī vēl viens jaunizveidotais pāris — Haralds Regža un 19 gadus vecais Kristiāns Šmits, kurš ieņēma iepriekš Tomam Šmēdiņam prognozēto vietu.

“Jaunajā sezonā spēlēšu kopā ar Kristiānu Šmitu, kurš pludmales volejbolā darbojas ar lielu degsmi, redzams arī milzīgs potenciāls,” komentēja Haralds Regža.“Kristiāns vēlas progresēt, tiekties pēc pašiem augstākajiem mērķiem. Protams, svarīga ir arī savstarpējā sapratne. Plānojam startēt FIVB Pasaules tūres 15 posmos, kā arī Eiropas un Latvijas turnīros. Viens no svarīgākajiem mērķiem ir iekļūt Eiropas čempionāta dalībnieku pulkā. Savukārt Šmitam ļoti svarīga būs arī dalība Eiropas U-22 čempionātā Jūrmalā.”

 

FIVB PASAULES RANGS VĪRIEŠIEM

(rangā iekļauti punkti par astoņiem labākajiem oficiālajiem turnīriem pēdējo 365 dienu laikā)

1. Losjaks/Kantors (Polija) 14, 4400

2. Evandro/Andre (Brazīlija) 14, 4180

3. Nikola/Lupo (Itālija) 11, 3920

4. Krasiļņikovs/Ļamins (Krievija) 13, 3900

5. Dalhauzers/Lucena (ASV) 7, 3840

6. Alvaro Filju/Saimons (Brazīlija) 15, 3760

7. Elisons/Bruno Šmits (Brazīlija) 12, 3340

8. Doplers/Horsts (Austrija) 11, 3256

9. Bruvers/Mēuvzens (Nīderlande) 13, 3240

10. Pedro Solbergs/Guto (Brazīlija) 13, 3100

11. Erera/Gavira (Spānija) 12, 2800

12. Koekelkorens/van Valle (Beļģija) 14, 2720

13. J. Šmēdiņš/A. Samoilovs (Latvija) 13, 2700

14. Brils/Fijaleks (Polija) 12, 2600

15. Stojanovskis/Jarcutkins (Krievija) 12, 2560

16. Hidens/Dohertijs (ASV) 6, 2480

17. Virgens/Ontiveross (Meksika) 9, 2460

18. Pedlovs/Šahters (Kanāda) 7, 2400

19. Džefersons/Čerihs (Katara) 15, 2260

20. Makhags/Šumans (Austrālija) 15, 2216

29. Regža/Pļaviņš (Latvija) 13, 1740

49. Pļaviņš/Točs (Latvija) 3, 1150

55. Finsters/Točs (Latvija) 12, 930

57. Finsters/Solovejs (Latvija) 6, 900

107. Solovejs/T. Šmēdiņš (Latvija) 10, 432

136. Šmits/M. Samoilovs (Latvija) 9, 318

 

PLUDMALES VOLEJBOLS 2020. GADA TOKIJAS OLIMPISKAJĀS SPĒLĒS

Pludmales volejbols notiks Shiokaze Park ar vietām 12 000 skatītājiem.

Gan vīriešiem, gan sievietēm Tokijas olimpiskajās spēlēs startēs 24 dueti. Katru valsti gan vīriešiem, gan sievietēm maksimums var pārstāvēt divi dueti.

Pa vienai vietai ir garantēta sacensību saimniecei Japānai.

15 vietas saņems olimpiskā ranga labākās komandas. Ranga punktu skaitīšana ilgs no 2019. gada sākuma līdz 2020. gada vidum.

2019. gada pasaules čempioni izcīnīs savai valstij vienu ceļazīmi uz Tokiju.

Vienu ceļazīmi saņems katra no piecu kontinentu čempionu valstīm.

Divas ceļazīmes tiks izspēlētas īpašā olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā, kurā varēs piedalīties komandas (valstis) atbilstoši FIVB pasaules rangam uz 2018. gada 31. decembri.