Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Latvieši čempioni, iegauņi – aiz pjedestāla?

 

Raimonds Jūrmalnieks 

Baltijas vīriešu handbola līgas priekšpēdējā posma spēles Dobelē piesaistīja interesi (piecas pārējās komandas spēlēja Brestā) vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, tās notika jaunajā Dobeles sporta hallē, ko šeit gaidīja un bija pelnījušas jau vairākas handbolistu paaudzes. Otrkārt, jau Dobelē varēja kļūt zināms 2007. gada čempions. Treškārt, Dobelē spēlēja trīs Igaunijas spēcīgākās komandas, kas pirms gada aizņēma visu goda pjedestālu – vecākajā no Baltijas līgām tas nebija izdevies nevienas citas valsts pārstāvjiem. Toties šogad igauņi vispār var palikt aiz goda pjedestāla, un viņu atkāpšanās bija ceturtais intereses iemesls.

Pagājušajā gadā par Baltijas līgas čempionu kļuva HC Kehra, otrajā vietā bija Tallinas Chocolate Boys, bet trešajā – Pilvas Serviti. Latvijas čempions Rīgas ASK/AB.LV palika pjedestāla pakājē, bet tagad pirms četrām pēdējām spēlēm savā laukumā (no 30. marta līdz 1. aprīlim) rīdzinieki ir jau gandrīz čempioni – viņiem vēl vajag tikai vienu punktu, lai atgūtu titulu un neviens jau pirms Dobeles spēļu posma nešaubījās, kurš būs uzvarētājs. Toties igauņi šosezon var palikt vispār bez medaļām, jo visi trīs viņu klubi draudzīgi sastājušies aiz pirmā trijnieka (Rīgas ASK/AB.LV, Brestas Meshkovo un Minskas ASK), turklāt tādā pašā secībā, kā pērn stāvēja uz goda pjedestāla. Mēs un Baltkrievijas komandas sākam spēlēt labāk vai igauņi sliktāk? Bet varbūt viņu triumfam pagājušajā gadā bija tikai nejaušības raksturs?

 Savējais no Chocolate Boys

"Mēs nespēlējam sliktāk nekā pirms gada, turklāt vairāki jaunie handbolisti ir progresējuši, bet nepilnus 19 gadus vecais Maitss Patrails no Pilvas Serviti tagad Igaunijā ir īsta zvaigzne un viņu grib pirms vairāki spēcīgākie Vācijas un Spānijas klubi (runā, ka Ķīles klubs dod Pilvas komandai par šo talantu 100 000 eiro – red.), taču šosezon daudz labāk sācis spēlēt ASK/AB.LV un tāpēc tas ir pirmais, tāpēc tas vēl ne reizes nav zaudējis un nebrīnīšos, ja tas pabeigs visu turnīru bez zaudējumiem," atzīst Riho Bramanis, kurš ir spēlējošais treneris Chocolate Boys komandā, un kuru labi atceramies vēl no spēlēšanas Rīgas Celtnieka meistarkomandā (Riho vectēvs ir latvietis, un viņš savulaik diezgan labi runāja arī latviski, taču tagad vairs atceras tikai dažus izteicienus, kaut gan saprot, par ko ir runa). "Mēs rēķinājāmies ar to, ka palikt uz goda pjedestāla vai saglabāt čempionu titulu būs ļoti grūti. Pirms pagājušās sezonas ASK/AB.LV rindās bija notikušas lielas pārmaiņas, bet tagad sastāvs ir nostabilizējies, nedaudz pastiprinājies un kopdarba rezultāts ir acīmredzams.

Spēcīgāks kļuvis Minskas ASK, bet EHF Čempionu līgas dalībnieks Brestas klubs, šķiet, nedaudz nenovērtēja Baltijas līgas līmeni un tāpēc tagad par titulu vairs necīnās. Kopumā spēļu līmenis šosezon ir audzis, ja vēl pievilks klāt lietuvieši un otrā Latvijas komanda, tad nākamsezon vispār reti kurā spēlē varēs iepriekš pateikt uzvarētāju. Igaunijas klubi nav sākuši spēlēt sliktāk. Serviti šosezon iekļuva EHF kausa izcīņas 4. kārtā, kur labi cīnījās ar spāņu komandu Bidasoa Irun – savā laukumā bija neizšķirts, bet Spānijā gan zaudēts ar 15 vārtu starpību."

Igauņu noslēpums

Baltijas līgas pirmsākumos igauņu klubi bija starp atpalicējiem, bet tagad handbols Igaunijā strauji attīstās. Kā tas notiek?

"Pēdējo gadu sasniegumi ir pirmie augļi darbam ar bērniem un handbola popularizēšanas rezultāts," Sportam kārtis atklāj Riho Bramanis. "Handbols izbrauca no Tallinas, kur jau tā pietiek sporta spēļu komandu. Uz Kehru, Pilvu… Mēs esam Tallinas komanda, taču spēlējam apmēram 15 km aiz pilsētas un tas nav labi, jo skatītājiem rodas neērtības. Ceru, ka jau drīz mums būs sava zāle.

Chocolate Boys komanda tika izveidota līdz ar manu atgriešanos no Japānas, kur spēlēju vairākus gadus. Atvedu līdzi Japānas izlases vārtsargu, kurš pie mums ne tikai spēlē, bet arī trenē jaunos handbolistus. Galvenais komandas sponsors ir saldumu fabrika Kalev, visi pārējie – ar to saistīti uzņēmumi, ir arī citi atbalstītāji. Kehrā palīdz visi vietējie uzņēmumi, bet Pilvā visa pilsēta dzīvo ar handbolu. Runā, ka nākamsezon Pilvas komandas budžets dubultosies un tāpēc tā nemaz negrib pārdot savu talantu Patrailu, jo tad tā kļūs par profesionālu komandu.

Pašreiz īstu profesionālu komandu Igaunijas handbolā nav. Tās ir muļķības, ka mēs trenējamies divreiz dienā. Trenējamies katru vakaru, bet dienā puiši mācās vai strādā.

Pat japānis trenē bērnus. Starp citu, viņš mēnesī saņem 1500 eiro, nākamgad viņam nāks klāt vēl dažas bērnu treniņgrupas un tad palielināsim algu līdz 2000 eiro. Nevajag domāt, ka Igaunijā handbolā apgrozās miljoni. Aiz šīm trim komandām ir plata aiza. Tas, kurš uzvarēs regulārajā valsts čempionātā, jau var uzskatīt sevi par finālistu, jo spēles pusfinālā pret ceturto komandu būs vienos vārtos. Trim labākajiem klubiem ir savu fanu klubi, daudz tiek strādāts ar līdzjutēju – īpaši skolnieku – piesaistīšanu, arvien vairāk par handbolu raksta prese. Kurš gan par tevi interesēsies, ja tavās spēlēs ir desmit skatītāju? Trīs labas komandas – tas tik mazai valstiņai kā Igaunija ir labi. Turklāt tieši handbolisti pašreiz ir vienīgie no visiem sportspēļniekiem, kas visreālāk var iekļūt Eiropas vai pasaules čempionāta finālturnīrā. Ne futbols, ne basketbols to pašreiz nevar izdarīt, tāpat kā hokejs diezin vai var tikt elites grupā."

Mūsu iespējas

Latvijā situācija ir līdzīga – tagad moderna hallē ir Dobelē, rudenī tāda būs Ludzā, ir labas zāles Vaiņodē, Ogrē, Rīgā, Cēsīs, Jēkabpilī… Kāpēc visām sporta spēļu komandām jābūt Rīgā? Cita lieta, vai minētajās un citās vietās ir tik lieli handbola entuziasti, lai izveidotu labu pieaugušo komandu. Pats no sevis nekas nenotiek un nenotiks. Arī ASK/AB.LV, ja grib attīstīties, jāsāk beidzot domāt par līdzjutējiem, jo kāda gan interese atbalstīt komandu, kas spēlē dažu skatītāju klātbūtnē un pat nemēģina neko darīt, lai to būtu vairāk? ASK sporta zāle Krustabaznīcas ielā taču atrodas tik pateicīgā vietā – netālu ir Teika, lielveikals Alfa, Jugla, Čiekurkalns, arī līdz VEF tiltam nav tik tālu, lai nevarētu atbraukt ar tramvaju desmit minūtēs. Atliek tikai pakustēties pašiem un skatītāji nāks, jo komandu taču patiešām ir laba, tajā taču spēlē liela daļa Latvijas izlases handbolistu.

Ārpus Rīgas ar līdzjutējiem problēmu nebūtu, bet… ir daudz lielākas problēmas ar naudas piesaistīšanu. Ja, piemēram, Dobelē un Ludzā handbols visādā ziņā ir sporta veids numur viens, tad varbūt ir vērts to par tādu arī attīstīt ar pieaugušo komandu kā pilsētas vizītkarti? Diezin vai jūs zinātu, ka Igaunijā ir tādas pilsētiņas kā Kehra un Pilva, ja vien tajās nebūtu labu handbola komandu.

Play off un finālčetrinieks

Pilvas Serviti galvenais treneris Kalmers Mustings piedāvā Baltijas handbola līgā rīkot play off turnīru un finālčetrinieka spēles – līdzīgi, kā tas notiek SEB BBL čempionātā. Pirmās divas komandas tad uzreiz tiktu pusfinālā, bet nākamās četras aizvadītu ceturtdaļfināla spēles. Finālčetrinieka spēles notiktu katru gadu citā valstī, tām varētu piesaistīt televīziju, jo labāko komandu spēku samēri ir līdzīgi

un spēles būtu spraigas.

Četru Dobeles turnīra komandu pārstāvji bija par šādu sezonas noslēgumu (neviens no ASK/AB.LV dobelnieku rīkotās vakariņas ar savu klātbūtni nepagodināja), bet pēdējā posma spēlēs Rīgā varēs uzzināt arī pārējo komandu viedokli. Skaidrs, ka kaut kas Baltijas līgā ir jāmaina un jāpiesaista tai lielāka uzmanība, jāizveido taču beidzot arī tās mājas lapa internetā, jāizveido reāls nevis it kā esošs vadības centrs. Spēļu līmenis šeit ir labs, taču daudzi par to nemaz nezina…

Turnīra tabula

ASK/AB.LV         13        1          0          457-378         27

HC Meshkovo     10        0          4          461-406         20

Minskas ASK      9          0          5          429-383         18

HC Kehra 8          2          4          408-380         18

Chocolate Boys  8          0          6          438-401         16

Polva Serviti        7          1          6          433-397         15

HC Vilnius           6          0          8          390-427         12

Granitas/Karys    4          0          10        367-427         8

Tenax/Dzirnavnieks       3          0          11        393-464         6

Šviesa Savanoris           0          0          14        376-489         0

Rīgas ASK/AB.LV pēdējā posmā spēlēs ar Dobeles Tenax/Dzirnavnieks, Chocolate Boys, Šviesa Savanoris un HC Vilnius, bet dobelnieki bez mača ar ASK/AB.LV vēl aizvadīs spēles ar Kauņas Granitas/Karys, Minskas ASK un Brestas HC Meshkovo komandām.

Raimonds JŪRMALNIEKS