Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Meklējot futbola akadēmiķus

Pēdējā laikā Latvijas futbolā uzvaru nav tik daudz, kā varētu vēlēties. Tas tikai nozīmē, ka vēl lielāka uzmanība jāvelta jaunās maiņas audzināšanai. Par masveidību mūsu jaunatnes futbolā nevar sūdzēties, bet tagad arvien vairāk tiek domāts par to, lai visā valstī izklātu arvien plašākus futbola tīklus, kam nepaslīdētu garām neviens jaunais talants. Vēl pirms jauniešu izlasēm šo jauno futbolistu selekcijas darbu veic Latvijas Futbola federācijas Futbola akadēmija, kuras uzmanības lokā ir vairāki simti 12—15 gadus veci futbolisti no visām Latvijas malām.

LFF Futbola akadēmijai aiz muguras jau četri darbības gadi, tātad var izdarīt pirmos secinājumus. 2015. gadā LFF Futbola akadēmijā studēja 2000.—2002. g. dzimušie futbolisti, kurus sezonas laikā izraudzījās reģionālie treneri. Latvijas futbolā ir seši reģioni — Rīga, Vidzeme, Kurzeme, Zemgale, Latgale un Ziemeļaustrumi.

„Jau sen domājām par šo projektu, jo bija ievērots, ka bērnu futbolā ir liela aktivitāte līdz 12 gadu vecumam, bet, kad 13 gadu vecumā bērni pāriet no mazā futbola 8 pret 8 uz īsto spēli 11 pret 11, uzreiz ievērojami sarūk komandu skaits un šim vecumam vairs netiek pievērsta tik liela uzmanība. Kad puikām paliek 16 gadi, interese par viņiem atkal palielinās, jo sākas jauniešu izlašu laiks. Mēs sapratām, ka vajag aizpildīt šo pauzi no 13 līdz 15 gadiem. Tāpat arī gribējām pievērst lielāku uzmanību reģionu jaunajiem futbolistiem. Mums ir seši reģionālie centri, kur tiek izveidotas reģionālās izlases, tādā veidā katrā no trim vecuma grupām zem lupas nonāk 100—120 bērnu. Vispirms februārī Rīgā, tad maijā un rudenī Staicelē notiek reģionu izlašu turnīri, bet vasarā turpat Staicelē katrā vecuma grupā rīkojam talantu skates, kur no tiem 120 bērniem jau tiek atlasīti 40 dalībnieki,” stāsta LFF Futbola akadēmijas projekta vadītājs Dainis Gudermanis.

„Simtprocentīgi var teikt, ka ideja par Futbola akadēmiju ir attaisnojusies, jo labākie ir kopā ar labākajiem. Piemēram, mazpilsētu puikas redz, kā viņi izskatās uz citu fona, cik daudz vēl ir jāstrādā. Arī jauniešu izlašu treneriem viss ir uz paplātes, vairs nav jāsāk no baltas lapas, jo šie puiši trīs gadu laikā jau ir pieraduši pie citām prasībām, cita līmeņa turnīriem. To var redzēt klubu turnīros, kur bērni ir kā neiejāti kumeliņi, bet šajās reģionālajās skatēs viņi pārvēršas līdz nepazīšanai, viņu attieksme pret nodarbībām un uzvedība jau ir pavisam cita, puiši kļūst daudz nopietnāki. It īpaši par šo projektu ir priecīgi reģionos, jo viņiem ir iespēja sevi parādīt. Tagad vairs nevar būt situācija, kad kāds talantīgs puisis no laukiem paslīd mums garām.”

Futbola akadēmijas centrālā bāze ir Staicele, bet akadēmijas galvenais treneris ir bijušais Latvijas valstsvienības uzbrucējs Aleksandrs Jeļisejevs. LFF futbola akadēmija ne tikai rīko vietējos reģionālos mačus, bet akadēmijas izlases arī dodas iegūt starptautisko pieredzi Eiropas tūrēs — novembrī LFF Futbola akadēmijas izlases U-13 un U-14 vecuma grupās aizvadīja pārbaudes spēles Slovākijā un Austrijā (mūsējiem pretī stājās Bratislavas reģiona izlase, kā arī abu slavenāko Vīnes klubu — Austria un Rapid — vienaudži).

„Mēs šajā virzienā sākām strādāt jau 2005. gadā, vēlāk rīkojām reģionālos turnīrus, bet 2012. gadā tika uzcelta Staiceles treniņu bāze ar vairākiem zaļajiem un mākslīgajiem laukumiem, kur jau varējām izvērsties. UEFA arī ļoti patika šāda ideja. Protams, mums joprojām ir lielie futbola centri — Latgalē bērni pārsvarā ir no Daugavpils vai Rēzeknes, Kurzemē — no Liepājas un Ventspils, bet Zemgalē vai Vidzemē jau ir ļoti plaša ģeogrāfija. Šajos mačos sevi parādīt var arī puikas no Valkas, Grobiņas, Talsiem un daudzām citām mazpilsētām. Rīgas komandas lielākoties veido Šitika futbola skolas un METTA audzēkņi. Sen vairs nav aktuāli vecie stereotipi, ka futbols Latvijā ir krievu spēle, jo turnīros ļoti dominē latviešu valoda,” informē Gudermanis.

LFF Futbola akadēmiju var nosaukt par sava veida Latvijas izlasi, bet, protams, ikdienas darbs joprojām notiek jauniešu klubos, kuri sacenšas Latvijas Jaunatnes čempionātā, kas norisinājās astoņās vecuma grupās (no U-10 līdz U-18), no kurām trīs jaunākajās spēlē futbolu 8:8.

2015. gadā panākumiem bagātākie bija Liepājas jaunie futbolisti, kuri uzvarēja trijās vecumu grupās. Interesanti, ka liepājnieki triumfēja gan abās jaunākajās, gan arī vecākajā grupā. Vēl pa vienam Latvijas jauniešu čempionu titulam izcīnīja Rīgas klubi Skonto Academy, Šitika futbola skola, FS METTA un SK Supernova, kā arī BFC Daugavpils.

Labs mūsu jauniešu futbola klubu pārbaudījums ir arī Zēnu futbola festivāls, kas ik gadu tradicionāli norisinās Salacgrīvā. Šajās sacensībās Latvijas labākie bērnu futbola klubi sacenšas trīs vecuma grupās (U-10, U-11 un U-12), skaitot rezultātus kopvērtējumā. Labākie Latvijas bērnu klubi ir sadalīti trīs grupās pa sešām komandām atbilstoši iepriekšējo gadu rezultātiem visās vecuma grupās spēlējot katra ar katru. Stiprāko klubu kompānijā spēlēja Liepājas, Tukuma, Daugavpils, Rēzeknes un divas Rīgas vienības — Šitika FS un SK Supernova. Par festivāla uzvarētājiem visai pārliecinoši kļuva FK Liepāja, bet spraigā cīņā par otro vietu tukumnieki tikai par vienu punktu apsteidza daugavpiliešus. Jāpiebilst, ka liepājnieki Zēnu futbola festivālā triumfēja jau trešo gadu pēc kārtas, bet kopumā — jau sesto reizi vēsturē.

 

LATVIJAS JAUNATNES ČEMPIONĀTA VIETU SADALĪJUMS

(iekavās — treneris)

U-18 (1997./98. g. dz.)

1. FK Liepāja/LSSS (Aleksandrs Daņilovs)

2. FK Tukums-2000/Spartaks (Kristaps Dišlers/Valērijs Semjonovs)

3. BFC Daugavpils (Jurijs Sokolovs)

U-16 (1999. g. dz.)

1. Skonto Academy (Rustams Zabirovs)

2. FK Ventspils OC (Sergejs Tīdenbergs)

3. JFA Jelgava (Dāvis Caune)

U-15 (2000. g. dz.)

1. Šitika futbola skola (Mihails Koņevs )

2. FS METTA (Jānis Goba)

3. Rīgas futbola skola (Viktors Vicehovskis)

U-14 (2001. g. dz.)

1. FS METTA (Andrejs Gluščuks)

2. BFC Daugavpils (Andrejs Sipailo)

3. Rīgas futbola skola (Eduards Štrubo)

U-13 (2002. g. dz.)

1. BFC Daugavpils (Ivans Maksimčuks)

2. Šitika futbola skola (Ruslans Petkevičs)

3. JFA Jelgava (Valērijs Redjko/Jurijs Ksenzovs)

U-12 (2003. g. dz.)

1. SK Supernova (Igors Zeņkovs)

2. FK Liepāja/LSSS-2004 (Ingus Lukovičs)

3. FK Liepāja/LSSS (Jānis Segliņš)

U-11 (2004. g. dz.)

1. FK Liepāja/LSSS (Ingus Lukovičs)

2. SK Supernova (Aleksandrs Štekeļs)

3. FK Tukums-2000/TSS (Artjoms Grudcins)

U-10 (2005. g. dz.)

1. FK Liepāja/LSSS (Jānis Segliņš)

2. FS METTA (Vladimirs Cīmanis)

3. SK Supernova (Aleksandrs Štekeļs)

2015. gada Latvijas Jaunatnes čempionāta labākie spēlētāji

U-14 (2001. g. dz.)

Vārtsargs: Ivans Dubodelovs (BFC Daugavpils)

Aizsargs: Leonīds Truskovskis (BFC Daugavpils)

Pussargs: Rihards Ozoliņš (FS METTA)

Uzbrucējs: Aleksejs Krjukovičs (Šitika futbola skola)

U-15 (2000. g. dz.)

Vārtsargs: Rūdolfs Soloha (Rīgas futbola skola)

Aizsargs: Ričards Šauers (FS METTA)

Pussargs: Bogdans Samoilovs (Šitika futbola skola)

Uzbrucējs: Dmitrijs Zļenkovs (FS METTA)

U-16 (1999. g. dz.)

Vārtsargs: Andrejs Šuļgintovskis (BFC Daugavpils)

Aizsargs: Ivo Minkevičs (JFA Jelgava)

Pussargs: Aleksejs Saveļjevs (Skonto Academy)

Uzbrucējs: Ralfs Amkins (FK Ventspils OC)