Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Tas trakais regbistu gads

Oktobra beigās ar Latvijas izlases Eiropas mačiem tiek izspēlēti pēdējie mūsu regbija sezonas akordi. Pirms tam Latvijas čempionu tronī otro gadu pēc kārtas kāpa RK Miesnieki, aizraujošā finālmačā pārspējot savus principiālos pretiniekus no RK Livonia. Diemžēl mūsu abu vadošo klubu savstarpējā konkurence šogad sasniedza vēl neredzētu skarbumu, izpaužoties skandālos, protestos un pat boikotos.

MIESNIEKU TITULS

Šosezon Latvijas čempionāta norises kārtība ilgu laiku bija neskaidra, jo zem lielas jautājuma zīmes bija valsts titulētākā kluba Miesnieki dalība (tāds precedents jau ir bijis — 2014. gadā Miesniekinepiedalījās valsts meistarsacīkstēs, dodot priekšroku Lietuvas čempionātam). Par laimi, šoreiz tik tālu tomēr nenonāca, un Latvijas čempionāts notika, lai gan tas sākās neierasti vēlu, jūlija beigās, un komandas aizvadīja vien pa piecām spēlēm. Šogad Latvijas čempionātā klasiskajā regbijā piedalījās tikai piecas komandas — Garkalne/Livonia, Miesnieki/Ķekava, RK Jūrmala, LMT/Eži un Valmieras Fēnikss. Tas ir par trim vienībām mazāk nekā pērn, jo šogad vairs nespēlēja RK Miesnieki, RK Livoniaun LMT/Ežiotrās komandas. Vispirms komandas aizvadīja viena riņķa sacensības, bet tad Ogrē notika divas medaļu spēles.

Kā pienākas, lielajā finālā tikās Miesniekiun Livonia, kas jau ceturto gadu pēc kārtas sadalīja pirmās divas vietas. Lai gan abu komandu sezonas pirmajā tikšanās reizē regulārajā čempionātā ar 21:19 pārāki bija livonieši, fināls tomēr aizritēja ar jūtamu miesnieku pārsvaru. Pirmajā puslaikā vispirms abas komandas apmainījās ar precīziem soda sitieniem, bet īsi pirms pārtraukuma miesniekiemizdevās veikt piezemējumu un realizācijas sitienu — 10:3. Otrajā puslaikā spēle pārsvarā ritēja livoniešu laukuma pusē, bet izšķirošos punktus Kristapa Andersona trenētajiem miesniekiem ar piezemējumu atnesa pieredzējušais Leno Bramanis, uz ko lietuviešu trenera Edmunda Ščavinska vadītā Livoniapaspēja atbildēt ar mierinājuma piezemējumu pēdējās sekundēs — galarezultāts 23:15. Miesniekiemtas jau bija 12. Latvijas čempionu tituls, kas ir pārliecinoši bagātākā trofeju raža mūsu regbijā — no šobrīd eksistējošiem klubiem vēl trīs reizes čempionu godā bijusi Livonia, bet pie diviem tituliem ticis iem.

Pavisam interesantā formātā šogad noritēja Latvijas kausa izcīņa, jo RK Miesniekiatteicās piedalīties sacensībās, protestējot pret nesakārtoto viesspēlētāju jautājumu, un galu galā kausa izcīņa izvērtās par vienu spēli — finālu, kur Garkalne/Livonia ar 33:18 pārspēja Eži/EK Sistēmas, trešo reizi izcīnot Latvijas kausu.

VARAS SPĒLES

Klasiskajā regbijā čempionus vismaz noteica sporta laukumā, bet regbijā 7 Latvijas čempionāts beidzās ar grandiozu skandālu. Sacensības sastāvēja no diviem posmiem — pirmajā kārtā Ozolniekos uzvarēja Miesnieku komanda Stats Serviss/Ķekava, jau pusfinālā ar 24:10 apspēlējot Baltic XL/Livonia, bet finālā ar 38:5 uzvarot Eži/EK Sistēmas. Tas nozīmēja, ka miesniekiem, lai kļūtu par čempioniem, otrajā kārtā Upesciemā pietiktu ar iekļūšanu finālā. Lai tas nenotiktu, livonieši izdomāja viltību — kad grupu turnīrā bija jātiekas divām RK Livonia komandām, tās nedevās laukumā, saņemot tehnisko zaudējumu, kas nozīmēja, ka abu konkurentu ceļi krustojās jau pusfinālā. Viltīgais plāns realizējās dzīvē — pusfinālā Baltic XL/Livoniaar 40:0 sagrāva pirmā posma uzvarētājus, finālā bez problēmām ar 48:0 pārspējot arī sava kluba otro vienību. Tomēr ar to viss nebeidzās, jo vairākas komandas asi protestēja pret šādām mahinācijām, draudot pat vērsties kriminālpolicijā par spēļu sarunāšanu. Pēc pāris mēnešiem jaunā Latvijas Regbija federācijas valde nolēma RK Livoniašajā turnīrā diskvalificēt.

Jāpiebilst, ka šogad vietējā regbijā sīva cīņa risinājās ne tikai laukumos, bet arī kabinetos — vasarā notika LRF vadības maiņa, par jauno Regbija federācijas prezidentu kļūstot Aivaram Pileniekam, kurš savulaik ir bijis LRF ģenerālsekretārs un vadījis arī Regbija attīstības asociāciju. Iepriekšējais LRF prezidents Aleksandrs Zuments nolika pilnvaras, bet Pilenieka konkurents uz prestižo amatu bija vēl viens agrākais LRF vadītājs Juris Silovs. Par konkurences nopietnību jau liecina fakts, ka jaunā federācijas šefa ievēlēšanai nepietika ar vienu LRF biedru sapulci — pirmajā tikšanās reizē abiem pretendentiem uzvarai pietrūka tikai vienas balss (balsojums bija 10:10), bet uz otro sanāksmi ieradās tikai Pilenieka atbalstītāji, savācot kvorumu un panākot savu.

IZLASES PĀRDZĪVOJUMI

Diemžēl šogad ne viss gludi gāja arī saistībā ar Latvijas izlasēm, lai gan mūsu regbisti guva ievērības cienīgus panākumus — Lietuvas pilsētā Šauļos Latvijas regbija 7 izlase ieņēma trešo vietu vienā no Eiropas čempionāta otrās spēcīgākās Trophydivīzijas posmiem. Mazajā regbijā ducis labāko Vecā kontinenta izlašu startē Grand Prixdivīzijā, betTrophylīgā sacenšas vēl 12 vienības.

Zīmīgi, ka pirmajā posmā Horvātijā mūsu komanda palika pēdējā vietā, zaudējot visās piecās spēlēs — Luksemburgai, Ukrainai, Dānijai, Bulgārijai un Ungārijai. Tiesa, Horvātijā mūsu regbija 7 izlase, ko šogad trenēja bijušais Anglijas izlases spēlētājs gan klasiskajā, gan mazajā regbijā Dens Skarboro, nespēlēja labākajā sastāvā, jo komandai nepalīdzēja RK Miesnieki regbisti, kuri priekšroku deva spēlei pazīstamajā Amsterdamas turnīrā. Sākotnēji miesniekiatteicās spēlēt arī otrajā posmā, protestējot gan pret skandālu Latvijas čempionātā regbijā 7, gan pret to, ka regbija 7 izlases menedžeris ir RK Livonia pārstāvis Jānis Zuments. Tikai pēc federācijas vadības maiņas un nu jau bijušā LRF prezidenta Aleksandra Zumenta dēla atvadīšanās no izlases Latvijas komanda varēja atkal spēlēt labākajā sastāvā. Šauļos cīņā devās četri miesnieki (Emīls Balodis, Viktors Silvoniks, Elmārs Šefanovskis un Ivars Eglis) un četri livonieši (Ainārs Bērziņš, Gatis Purviņš, Vigo Valdavs un Markuss Krališs). Šajā veiksmīgajā posmā vēl viens pārstāvis bija RK Jūrmala(Reinis Salenieks) un talkā nāca arī trīs spēlētāji no ārzemēm — Anglijas latviešu izcelsmes brāļi Roberts un Toms Davidsoni, kā arī Dāvis Jansons, kurš jau bērnībā pārcēlās uz dzīvi Jaunzēlandē. Turnīra pirmajā dienā Latvijas komanda zaudēja Rumānijai (0:38), uzvarēja Ukrainu (36:0) un cīnījās neizšķirti ar Luksemburgu (17:17), bet otrajā dienā svinēja savu gada pārsteidzošāko uzvaru, pretinieku laukumā ar 14:12 pārspējot Lietuvu, kas pirmajā posmā bija otrajā vietā, un iekļūstot pusfinālā. Tur mūsu komanda ar 0:40 zaudēja Rumānijai, bet spēlē par trešo vietu ar 38:12 uzvarēja Dāniju. Divu posmu kopvērtējumā Latvijas regbija 7 izlase ieņēma septīto vietu, saglabājot savu vietu Trophydivīzijā.

Diemžēl Latvijas sieviešu regbija 7 izlasei šajā Eiropas līmenī klājās pārāk grūti — abos posmos piedzīvoti zaudējumi visās desmit spēlēs, tāpēc arī attiecīgi pēdējā, 12. pozīcija, un zaudēta vieta Trophydivīzijā, nolaižoties uz Eiropas regbija trešo līmeni.

Sezonas izskaņā pēdējais vārds pieder Latvijas izlasei klasiskajā regbijā, kas pavasarī izkrita no Eiropas čempionāta pirmās uz otro konferenci. Conference 2ir Eiropas regbija piektais līmenis (kontinenta 29.—38. izlases) — Eiropas regbija grandi spēlē Sešu nāciju turnīrā, kur jau sen ir nemainīgs dalībnieku sastāvs (Anglija, Skotija, Velsa, Īrija, Francija un Itālija), nākamās sešas labākās izlases sacenšas Rugby Europe Championship, vēl pusducis vienību startē Rugby Europe Trophy, tad ir Conference 1ar desmit komandām, bet mūsu līmenis tagad ir Conference 2, kur vēl desmit izlases sadalītas divās reģionālajās grupās pa piecām vienībām. Vēl ir vājākā Attīstības divīzija ar trim komandām.

Iepriekš Latvijas izlase spēlēja pirmajā konferencē, taču pavasarī Krievijas trenera Sergeja Lisko vadītā komanda finišēja pēdējā vietā Conference 1Ziemeļu grupā, palaižot priekšā Lietuvu, Ukrainu, Zviedriju un Ungāriju, tāpēc tagad Latvijas regbisti ir iekļauti Conference 2 Ziemeļu grupā. Pirmajā spēlē Latvijas regbisti ar 24:7 uzvarēja Somiju, tad 27. oktobrī mūsējie spēlēs Austrijā, bet nākamajā pavasarī vēl būs mači ar Dāniju (mājās) un Norvēģiju (viesos). Tikai grupas uzvarētāji iegūs ceļazīmi uz divīziju augstāk.

Kristiāns Girvičs
Kristiāns Girvičs
laikraksta “Sports” repor.