Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Nanjing 2014: Visjaunākās un visspīvākās olimpiskās spēles

Iespējams, arī visjautrākās, aizraujošākās un interesantākās… Tā var teikt par Jaunatnes olimpiskajām spēlēm, kuras šovasar notiks otro reizi. Paredzams, ka 16. augustā Ķīnas pilsētas Naņdzinas modernākajā stadionā izies vairāk nekā 200 valstu atlēti vecumā līdz 18 gadiem. Praktiski visas pasaules jaunatnes sporta pārstāvji.

Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) Izpildkomiteja par mūsu delegācijas vadītāju šajā forumā apstiprinājusi LOK viceprezidentu Einaru Fogeli, kurš marta beigās Naņdzinā piedalījās tradicionālajā delegāciju vadītāju seminārā.

— Pirmo Jaunatnes olimpisko spēļu programmā bija 25 sporta veidi, kuros izcīnīja 201 medaļu komplektu. Naņdzinas katalogā jau ir 30 piktogrammas…

— Plus paraugdemonstrējumu statusā iekļautas dažādas skeita un rolleru disciplīnas. Tas iezīmē Starptautiskās Olimpiskās komitejas nākotnes tendences, rīkojot spēles, samazināt izdevumus sporta infrastruktūras izveidē un akcentēt plaši pieejamus, atraktīvus un populārus sporta veidus. Nenoliedzami mainās paaudzes un to intereses.

— Pirmajās spēlēs Singapūrā īpatnēja bija riteņbraukšanas programma, kurā meitenēm vajadzēja cīnīties gan šosejā, gan BMX, gan MTB. Arī Naņdzinā turpināsies šāda samākslotība?

— Paredzama divu puišu un divu meiteņu komandu cīņa visās trijās disciplīnās. No mūsējiem kvalifikācijas normu izpildīja tikai BMX braucējs Kristens Krīgers. Diemžēl viņš palika bez komandas biedriem, kas varētu startēt šosejā un MTB. Tādējādi Latvija riteņbraukšanā pārstāvēta nebūs.

— Singapūrā 11 Latvijas sportisti startēja septiņos sporta veidos. Kā būs Naņdzinā?

— Atlase visos sporta veidos būs beigusies jūnija sākumā. Jau skaidrs, ka mūsējie startēs peldēšanā un šaušanā. Noteikti ir izredzes vieglatlētiem. Cerams, ka būsim pārstāvēti svarcelšanā, kur Rebekai Kohai un Robertam Suharevam ir vērā ņemami panākumi, kā arī pludmales volejbolā. Mēs pretendētu arī uz sacensībām smaiļošanā, ja vien tiem pašiem sportistiem nenāktos cīnīties arī airēšanas slalomā. Vēl varam cerēt uz īpašiem uzaicinājumiem. Piemēram, cīņas sportā, džudo.

Dalībnieku skaits ir ļoti ierobežots. Lielajās vasaras olimpiskajās spēlēs piedalās vairāk nekā 10 000 atlētu. Šajās — nepilni 3000, bet dalībvalstu skaits tāds pats. Iepriekšējos pieteikumus aizpildījušas 205 valstu nacionālās olimpiskās komitejas. Tikpat bija Londonas spēlēs. Tātad Jaunatnes olimpisko spēļu kvalifikācijas noteikumi ir kādas trīs reizes spīvāki, kvotas mazākas. Piemēram, džudo katru valsti drīkst pārstāvēt ne vairāk par diviem atlētiem. Nevis vienā svara kategorijā, bet visā sporta veidā.

— Jaunatnes olimpiskās spēles cenšas atgriezties pie Kubertēna vērtībām, vienojot sportistus draudzībā un kultūrā.

— Kultūras programma Naņdzinā iecerēta ārkārtīgi plaša. Turklāt jaunajiem atlētiem olimpiskajā ciematā obligāti būs jādzīvo visu spēļu laiku neatkarīgi no tā, vai sacensības viņa sporta veidā ilgst tikai dienu vai divas. Turklāt pasākumu klāstā būs ne tikai kultūras, bet arī interesanta izglītības programma. Tā būs unikāla iespēja visas pasaules jaunajiem atlētiem sevi pilnveidot ne tikai sportā.

— Kādās bāzēs risināsies sacensības?

— Perfektās arēnās, no kurām lielākā daļa jau aprobēta Āzijas spēļu laikā. Olimpiskā ciemata vajadzībām uzbūvēts pilnīgi jauns kvartāls, kura dzīvokļi pēc spēlēm acīmredzot tiks izīrēti iedzīvotājiem. Sacensību norises vietas un pārējie apstākļi noteikti veicinās vislabāko rezultātu sasniegšanu.

— Naņdzina… Absolūtajam vairākumam latviešu šis vārds neizsaka neko. Kas tā ir par vietu?

— Pilsēta, kas pēc Ķīnas mērogiem atrodas netālu no Šanhajas un kurā ir tikai 7—9 miljoni iedzīvotāju. Sena pilsēta, kas cenšas sadzīvot ar strauji plaukstošo moderno arhitektūru un mūsdienu infrastruktūru.