Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 290 Čempions

Klasiskais snaiperis citās smiltīs

Latvijas čempionāta zelta medaļa un Schenker līgas bronzas medaļa, kā arī valsts meistarsacīkšu rezultatīvākā spēlētāja balva noteikti neceļo līdz Edgaram Točam, kurš līdz maija vidum jau paspējis izvagot ne tikai pašmāju pludmaļu smiltis. 25 gadus vecajam Edgaram šis ir lielo pārmaiņu laiks, jo debijas sezonā RTU/Robežsardzes rindās ir paveikts daudz, lai komanda tiktu pie šīm divām nozīmīgajām godalgām, bet pludmales volejbolā Edgaram šī būs pirmā vasara Mārtiņa Pļaviņa sporta kluba paspārnē un trenera Aigara Birzuļa uzraudzībā.

Trenera Raimonda Vildes vadītā komanda 2013. gada vasarā ne tikai ieguva jaunu nosaukumu, no Lāses-R kļūstot par RTU/Robežsardzi, bet arī visai ievērojami mainīja sastāvu. Komandu papildināja ne tikai Edgars Točs (iepriekšējā komanda — Daugavpils Universitāte), bet arī Mārcis Jirgensons (iepriekšējā komanda — Biolars/Jelgava) un austrāliešu cēlājs Grigorijs Sukočevs. Pārmaiņas vainagojās ar panākumiem, jo pēc divu gadu pārtraukuma Rīgas klubs izcīnīja valsts čempionu titulu.

PĻAVIŅA PASPĀRNĒ UN BIRZUĻA UZRAUDZĪBĀ

Vēl 25. aprīlī Saulkrastos Minhauzena Undā, tika sumināti sezonas labākie klasiskā volejbola meistari, bet tagad jau visi labākie pludmales volejbolisti paspējuši iejusties smilšu laukumu batālijās.

Izņēmums nav arī Edgars Točs, kurš uz žurnāla Sports jautājumiem atbildēja no Turcijas kūrorta Antālijas.

— Šo pludmales volejbola sezonu esi iesācis ar lielāku vērienu, duetā ar Rihardu Finsteru jau aizvadīts pirmais Eiropas Volejbola konfederācijas (CEV) Sattelite turnīrs Turcijā un atpakaļ vēl negrasies braukt…

— Pašreiz darbs Mārtiņa Pļaviņa sporta kluba ietvaros ir tikai sācies, trenējamies, piedalāmies turnīros, lai meklētu labākos variantus. Tādēļ pašreiz nevaru simtprocentīgi apgalvot, ka tieši ar Rihardu Finsteru es spēlēšu visu šo sezonu. Līdz ar iesaistīšanos šajā komandā pirmo reizi četros gados esmu ticis pie profesionāla trenera, kurš no malas var izvērtēt manu sniegumu, palīdzēt pilnveidot meistarību. Vadošais duets nešaubīgi ir Mārtiņš Pļaviņš/Aleksandrs Solovejs, taču gan mēs ar Finsteru, gan Haralds Regža/Armands Āboliņš cenšamies neatpalikt. Šādā sastāvā var notikt arī pilnvērtīgs treniņu darbs. Līdz 20. maijam darbosimies pa Turciju.

— Latvija arvien vairāk nostiprina pludmales volejbola lielvalsts statusu — ne tikai ar kvalitāti, bet nu jau arī ar kvantitāti.

— Prieks, ka šovasar starptautiskajā apritē būs ne tikai divi Latvijas dueti. Pļaviņš/Solovejs uzvarēja CEV Sattelite turnīrā Antālijā, kurā ar atšķirīgām sekmēm startēja arī pārējie divi kluba pāri. Mums ar Finsteru šis bija pirmais sezonas turnīrs, tādēļ sniegums vēl bija haotisks un neizdevās pārvarēt kvalifikācijas kārtu. Savukārt Regža/Āboliņš ieņēma 9. vietu. Var teikt, ka Latvijas krāsas pludmales volejbolā šovasar pārstāvēs kopumā seši vīriešu dueti — arī Aleksandrs Samoilovs/Jānis Šmēdiņš, Ruslans Sorokins/Edvarts Buivids un Toms Šmēdiņš/Jānis Pēda.

— Eiropas un pasaules pludmales volejbola turnīru iekarošana bieži vien beigusies, sasniedzot finansiālo iespēju robežas un netiekot tālāk par sacensībām Igaunijā un Polijā.

— Šis vienmēr bijis sāpīgs jautājums, kuru iespēju robežās risinājuši paši spēlētāji vai arī piesaistītie menedžeri. Skaidrs, ka spēku apvienošana atvieglo šo procesu, tādēļ vēlreiz varu apliecināt gandarījumu, ka esmu nonācis Mārtiņa Pļaviņa sporta kluba paspārnē, kur atbalstītāju piesaistīšana notiek centralizēti.

— Latvijas čempionāta posmos ar atšķirīgiem pāriniekiem esi guvis ne mazums augstu vietu. Kādi mērķi ir šai vasarai?

— Pirmo uzdevumu — iekļūšanu Antālijas Sattelite pamatturnīrā — mūsu pārim neizdevās izpildīt. Svarīgi ir sapelnīt ranga punktus, lai Challenger un Sattelite līmeņa turnīros nebūtu nepieciešams startēt kvalifikācijas sacensībās. Rihards iepriekš bija iekrājis visai daudz ranga punktu, bet man šo starptautisko startu un izcīnīto vietu līdz šim bijis ļoti maz. Skaidrs, ka no šīs sezonas konkurence pasaules un Eiropas turnīros arvien saasināsies, jo cīņa par ceļazīmēm uz 2016. gada olimpiskajām spēlēm vairs nav aiz kalniem.

DIVAS NEVEIKSMES UN IZDEVIES FINĀLS

— Tava pirmā sezona RTU/Robežsardzes sastāvā. Kas visspilgtāk palicis atmiņā?

— Sezonas sākums neizdevās ne komandai, ne man pašam. Starpsezonā ne tikai no Daugavpils Universitātes volejbolista kļuvu par RTU/Robežsardzes spēlētāju, bet arī ne pārāk laikus pilnvērtīgi iekļāvos kopīgajā treniņu procesā, jo pludmales volejbola sezona beidzās tikai septembra vidū. Bija nepieciešams laiks, lai iepazītu komandas biedrus, trenera Raimonda Vildes darbības sistēmu. Pamazām izdevās spēli uzlabot, taču maksimālos rezultātus tomēr neizdevās sasniegt. Sāpīgākā bija neveiksme Schenker līgas pusfinālā, kad pret Tartu Bigbank noteikti neparādījām labāko spēli, darbojāmies pārāk bikli un nedroši. Par otru sāpīgāko zaudējumu uzskatu piekāpšanos Biolaram/Jelgavai Latvijas kausa izcīņas finālā. Bet sezona kopumā, it sevišķi beigu posmā, noteikti vērtējama kā laba. Arī man pašam izšķirošajos mačos pavasarī jau izdevās būt daudz noderīgākam komandai nekā sezonas sākumā.

Schenker līgas mēneša labākā spēlētāja titulus esi ieguvis gan Daugavpils kluba, gan RTU/Robežsardzes rindās. Tad jau pāreja notikusi sekmīgi?

— Sezonas sākumā ne tikai treneris Raimonds Vilde, bet arī es pats no sevis sagaidīju daudz produktīvāku sniegumu. Paldies trenerim par uzticēšanos un tūlītēju neieskaitīšanu rezervistos, jo izdevās uzlabot sniegumu. Iespējams, ka tieši manu punktu dažbrīd pietrūka, lai tiktu pie kādas uzvaras vairāk, taču kopumā debijas sezonu RTU/Robežsardzes rindās varu nosaukt par izdevušos. Lielākais gandarījums bija tieši par Latvijas čempionāta finālsēriju, jo, lai gan intriga bija, kopumā mūsu uzvara bija pārliecinoša.

— Kā vērtējama jaunā pieredze ar Austrālijas izlases cēlāju Grigoriju Sukočevu?

— Sukočevu varētu salīdzināt ar pašreizējo Latvijas izlases cēlāju Denisu Petrovu, kurš gan ir kustīgāks par austrālieti. Salīdzinot ar Daugavpils Universitātes laikiem, sadarbība ar Sukočevu izvērtās daudz kvalitatīvāka.

— Latvijas čempiona zelta medaļa kabatā. Vai pieaugušas arī profesionālās ambīcijas?

— Pagaidām nav bijušas domas par to, ka vēlreiz vajadzētu mainīt klubu. Esmu sazinājies ar kluba menedžeri Aināru Dakšu, ar kuru esam vienojušies par sadarbības turpināšanu. Man vēl ir ļoti daudz jāmācās no trenera Vildes, tādēļ vismaz vēl viena sezona šajā klubā būs ļoti noderīga.

Visa vasara vēl priekšā, taču vismaz pagaidām nav nekādu ieceru par pludmales volejbola lomas palielināšanu manā karjerā. Pasaules kausu kalendārā parādījušies arī vairāki rudens un ziemas posmi, taču par tiem vismaz šogad netiek domāts. Neesmu bīčvolejbolā vēl tādā līmenī, lai ignorētu klasiskā volejbola līguma termiņus.

 

Edgars TOČS

Dzimis: 1988. gada 29. novembrī Madonā

Augums, svars: 196 cm; 95 kg

Pirmie treneri: Valentīns Rakstiņš (sporta skola), Edgars Savickis (Daugavpils Universitāte)

Karjera: Daugavpils Universitāte (piecas sezonas), RTU/Robežsardze (2013./14.)

Sasniegumi volejbolā: 2014. gada Latvijas čempions un 2014. gada Schenker līgas bronzas medaļa RTU/Robežsardzes sastāvā; 11. vieta 2014. gada pasaules universiādē Latvijas studentu izlases sastāvā

Sasniegumi pludmales volejbolā: 2012. gadā Latvijas vicečempions un 17. vietas ieguvējs CEV Masters turnīrā duetā ar Tomu Šmēdiņu; 2013. gadā 9. vieta EEVZA čempionāta finālturnīrā duetā ar Rihardu Finsteru

Paraugs sportā: Gundars Celitāns (volejbols), brazīlietis Emanuels Rego (pludmales volejbols)

Izglītība: augstākā profesionālā — sporta skolotājs/treneris

Citi sporta veidi: basketbols, futbols

 

SCHENKER LĪGAS LATVIJAS ČEMPIONĀTA LABĀKIE SPĒLĒTĀJI UN TRENERIS

Rezultatīvākais spēlētājs — Edgars Točs (RTU/Robežsardze)

Lietderīgākais spēlētājs — Raimonds Vilmanis (Poliurs/Ozolnieki)

Labākais bloķētājs — Pēteris Aukmanis(Biolars/Jelgava)

Labākais servētājs — Rolands Ozoliņš (Biolars/Jelgava)

Labākais uzbrucējs (efektivitāte) — Jānis Vāvers (RTU/Robežsardze)

Labākais libero — Ingars Ivanovs (RTU/Robežsardze)

Labākais cēlājs — Grigorijs Sukočevs (RTU/Robežsardze)

Labākais treneris — Raimonds Vilde (RTU/Robežsardze)