Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Viltotās varenības sprādziens

Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs Krievija zaudēja vēl pirms to sākuma — gan iespējamās medaļas, gan godu sporta pasaulē. Starptautiskā Olimpiskā komiteja (IOC) tomēr neaizliedza Krievijas izlasei startēt Rio spēlēs — Krievijas sportistiem, kuri nav iesaistīti dopinga skandālā, nepilnu divu nedēļu laikā tika dota iespēja pierādīt savu nevainīgumu. Tomēr daļai Krievijas sportistu Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) pēdējais ziņojums par dopinga pārkāpumiem pašas Krievijas rīkotajās Soču olimpiskajās spēlēs, izgaismojot meistarīgu, tomēr atklājamu valsts spēku sazobi fiktīvu uzvaru nodrošināšanai, tomēr bija liktenīgs.

Gribēja kā labāk, sanāca kā vienmēr — Krievijas vēlme uzlabot sportiskos rezultātus izrādījās lāča pakalpojums visai sporta sistēmai valstī. Krievijā darbojās spēcīga mašinērija ar mērķi slēpt dopinga lietošanas pēdas, nodrošinot sportistu dalību nacionāla un starptautiska mēroga sacīkstēs. Šajā ziņā vairāku gadu garumā uz vienu roku darbojās Krievijas Antidopinga aģentūra (RUSADA), Krievijas Nacionālās izlases sporta sagatavošanas centrs (CSP), Sporta ministrija (SM), Maskavas laboratorija un Federālais drošības dienests. Maskavas laboratorija bija viena no galvenajām koruptīvās shēmas īstenošanā — aizdomu gadījumā to varēja upurēt, lai glābtu sistēmu.

SODĪT NEDRĪKST APŽĒLOT

Metodoloģiju, kā slēpt pozitīvo analīžu rezultātus, izveidoja Sporta ministrija sadarbībā ar Maskavas laboratoriju, nodrošinot papildu aizsardzību elites sportistiem, kuri bija lietojuši dopingu, bet kuriem nebija palīdzējušas citas mahinācijas paraugu vākšanas un transportēšanas laikā.

Ja Maskavas laboratorijā kādam Krievijas sportistam sākotnējā skrīninga laikā atklāja nelabvēlīgus rezultātus, turpmākais darbs, ko paredz starptautiskie standarti, laboratorijā tika pārtraukts, tā vietā ejot jaunu, valsts noteiktu ceļu, kur pirmais uzdevums bija izveidot tā dēvēto atlēta profilu. Profilā tika iekļauts analīžu parauga pudelītes numurs, ievākšanas datums, atlēta dzimums, disciplīna un notikums. Profils bija nepieciešams, lai būtu iespējama sasaiste ar reālu sportistu. Maskavas laboratorijas bijušais vadītājs Grigorijs Rodčenkovs izmeklētājiem atzinās, ka informācija par pozitīvām analīzēm bija jānodod sporta ministra palīgam Jurijam Nagorniham, kurš pieņēma lēmumu par paraugiem: "Saglabāt" vai "Karantīna". Šos koda vārdus pievienoja atlētu profiliem. Ja lēmums bija saglabāt, laboratorija oficiālajā sistēmā paziņoja, ka paraugs ir negatīvs. Savukārt karantīnas gadījumā laboratorija turpināja izmeklējumus.

Šī sistēma darbojās no 2011. līdz 2015. gada augustam, ietekmējot visu sporta veidu sportistus, kuru urīna paraugi tika analizēti Maskavas laboratorijā. Atlēti, par kuriem tika pieņemts labvēlīgais lēmums "Saglabāt", parasti bija medaļu ieguvēji vai daudzsološi sportisti, savukārt ārzemju vai mazāk perspektīvi vietēja līmeņa sportisti tika apzīmogoti ar lēmumu "Karantīna". Tiem tika piemērota parastā analīžu kārtība. Ziņojumā teikts, ka tika apzināti 643 pozitīvi skrīningi, bet SM atbilstošos norādījumus veica par 577 atlētiem, kur vairāk nekā pusei bija paredzēta glābšana. Aptuveni 88 % ārzemnieku bija noteikta karantīna. Kopumā 89 % pozitīvo testu tika uzrādīti kā negatīvi, turklāt mahinatori bija pārliecināti, ka šo shēmu neviens neatklās, un turpināja iesākto pat WADA sākotnējās izmeklēšanas laikā 2014. gada beigās. Mahinācijas tika veiktas visos sporta veidos — visbiežāk vieglatlētikā un svarcelšanā.

MAĢIJA VALSTS DROŠĪBAS STRUKTŪRĀS

2014. gada otrajā pusē WADA brīdināja Rodčenkovu par negaidītu vizīti Maskavas laboratorijā, paziņojot, ka tiks izņemti arī paraugi. Rodčenkovs izmeklētājiem ziņoja, ka vizīte izraisīja satraukumu laboratorijā un SM. Laboratorijā atradās liels pozitīvu provju daudzums, kuras tika uzdotas par negatīvām. Šāda vizīte varēja atklāt visu sistēmu. Jau iepriekšējos WADA Neatkarīgās komisijas ziņojumos tika atklāts, ka Rodčenkovs bija iznīcinājis 1417 paraugus. Rodčenkovs skaidroja, ka, arī iznīcinot vecos paraugus, laboratorija joprojām bija pakļauta riskam, jo tajā bija 37 paraugi, kuri, esot pozitīvi, sistēmā bija iekļauti kā negatīvi. Rodčenkovs par šo problēmu ziņoja arī Nagorniham — tika nolemts, ka par dažiem paraugiem tiks rasts skaidrojums, savukārt par atlikušajiem Nagornihs solīja kaut ko sarunāt ar Federālā drošības dienesta aģentiem.

Aģenti tiešām nemanot nakts laikā ieradās laboratorijā, atvēra un samainīja urīna paraugus. Rodčenkovs stāstīja, ka pietrūcis laika, lai atrastu tīru urīnu citās attiecīgo atlētu analīzēs un aizvietotu pozitīvās proves. Līdz ar to bija jāatrod tīrs urīns no citu atlētu analīzēm, kas kaut cik adekvāti saskanēja ar pozitīvajām provēm. Laika trūkuma dēļ tika izmantots jebkāds tīrs urīns, kas bija atrodams laboratorijā. Urīnam pievienoja sāli, izšķīdināja ar ūdeni vai piedzinakreatinīna līmeni, lai tas, cik iespējams, sakristu ar oriģinālajiem profiliem. Rodčenko stāstīja, ka vienā paraugā varēja būt pat divu atlētu urīns. Pēc šīm manipulācijām analīžu pudelīšu vāciņi tika uzskrūvēti atpakaļ. WADA vizītes laikā visi paraugi tika savākti.

Analīžu paraugus pārbaudīja eksperts ar 20 gadu pieredzi un secināja, ka pudelīšu vāciņus ir iespējams noņemt. Par to varēja pārliecināties, veicot arī mikroskopisku ekspertīzi. Pēc papildu pārbaudēm 28 no 37 paraugiem tika atrasti datubāzē ar norādi "Saglabāt". Tāpat tika atklāts, ka kāda Soču olimpisko spēļu atlēta urīna paraugs nesakrita ar viņa paša DNS.

SPIEGI SOČOS

2014. gada Soču olimpiskās spēles radīja galvassāpes, kā nodrošināt Krievijas atlētu analīžu falsifikāciju, jo spēļu laikā Krievijas eksperti strādāja starptautiskā kolektīvā. Tika izdomāta jauna blēdīšanās shēma. Arī tā paredzēja atvērt un samainīt Krievijas atlētu urīna paraugus. Tam bija jānotiek nakts laikā, kad laboratorijā norima starptautiskā kolektīva darbi.

Lai mahinācijas izdotos un lai aizsargātu savus atlētus, pirms spēlēm no atlētiem tika paņemts tīrs urīns, ar kuru aizvietot sacensību laikā ņemto. Ievāktais materiāls sasaldēts glabājās Drošības dienesta ēkā blakus Soču laboratorijai. Kamēr tas darbojās, Krievijas sportistiem tika nodrošināta iespēja sacensties, neskatoties uz to, ka viņi bija lietojuši tā dēvēto Rodčenkova kokteili.

Plāns par analīžu samainīšanu tika īstenots jau Soču laboratorijas projektēšanas un būvēšanas laikā, Federālajam drošības dienestam paredzot telpas laboratorijas tuvumā. Ņemot vērā lielo vērienu, paraugu samainīšanai tika izdomāts savāds paņēmiens — peļu ala. Tā tika izurbta starp laboratoriju un telpu, kur notika manipulācijas ar analīzēm. Tā dēvētajā valsts aizsardzības programmā bija iekļauti 37 ziemas sporta veidu sportisti. Par to liecināja Rodčenkova uzrādītās tabulas. Uz šiem sportistiem tika liktas lielas cerības izcīnīt olimpiskās medaļas. Tomēr analīžu maiņa tika piemērota arī citiem sportistiem, kas sākotnēji netika iekļauti minētajā aizsardzības programmā.

PEĻU ALAS MISTĒRIJAS

Sportistiem dopinga analīžu ņemšanas laikā bija jānofotografē urīna paraugu pudelīšu numuri, lai varētu identificēt paraugus samainīšanai. Būtiski bija nodrošināt Krievijas atlētu analīžu nodošanu laboratorijai vēlu vakarā. Īpaši nozīmēts cilvēks sportistu B proves nodeva uzglabāšanai, savukārt A proves transportēja uz analīžu telpu. Piemērotā brīdī, kas parasti bija ap pusnakti, A un B proves tika nodotas caur peļu alu, kur otrā pusē gaidīja Rodčenkovs un komanda. Paraugi nonāca drošības dienesta darbinieka Jevģēņija Blohina rokās, kurš olimpiskajās spēlēs uzdevās par santehniķi un kuram bija pieeja laboratorijas telpām. Blohins paraugus manipulācijām paņēma aptuveni uz divām stundām. Viņa pienākumos ietilpa arī atnest iepriekš ņemto atlētu tīro urīnu no drošības dienesta telpām uz laboratoriju.

Manipulāciju laikā tika izliets antidopinga pārbaudēs ievāktais urīns un tā vietā iepildīts tīrais, pievienojot sāli un mēģinot paraugus piedzīt atbilstošajā brīdī paņemtajām analīzēm. Pēc analīžu uzlabojumiem pudelītes tika aizskrūvētas un nodotas atpakaļ caur peļu alu. Pudelīšu atvēršanu nodrošināja drošības dienesta aģenti. Izmeklētājiem gan vēl nav skaidrs, kā tas tika īstenots.

Ekspertīzes laikā Rodčenkova sniegtās ziņas par paraugu maiņu tika pārbaudītas un tika konstatēts, ka tās atbilst patiesībai. No 40 paraugiem sešos tika konstatēts paaugstināts sāls saturs, kas dzīvē nozīmētu reālus draudus cilvēka dzīvībai. Starp šīm sešām provēm divas bija arī B proves, ko ekspertīze atzina par samainītām. Lai gan identificēto atlētu vārdi vēl netiek izpausti, ziņojumā norādīts, ka divi no tiem ir Soču olimpisko spēļu medaļnieki.

ĒNA PAGĀTNEI UN NĀKOTNEI

Ekspertīzes laikā tika izteiktas bažas, ka šāda sistēma darbojās arī citos starptautiskos sporta pasākumos, tostarp Londonas olimpiskajās spēlēs 2012. gadā. Pamatojoties uz secinājumiem ziņojumā, IOC nedēļas laikā vajadzēja izlemt, vai ļaut Krievijas sportistiem piedalīties Rio olimpiskajās spēlēs. Vairāku valstu antidopinga aģentūras vienojās par prasību liegt krievu sportistiem piedalīties olimpiskajās spēlēs, savukārt Krievijas prezidents Vladimirs Putins situāciju nosauca par ģeopolitisku spiedienu.

Lai gan pirms oficiālā lēmuma publiskajā telpā parādījās informācija, ka Krievija tiks diskvalificēta Riodežaneiro spēlēs un ka tai varētu būt liegta dalība arī 2018. gada ziemas olimpiskajās spēlēs, tas nepiepildījās. IOC atļāva Krievijas sportistiem startēt Riodežaneiro, taču ar nosacījumu, ka Starptautiskajām sporta federācijām būs jāizvērtē katra atlēta dopinga pārbaužu vēsture, kā arī aktuālie dopinga analīžu rezultāti, nodrošinot, ka olimpiādē piedalās tikai tie, kas nekad nav pieķerti dopinga lietošanā. Papildus tam Starptautiskā Sporta arbitrāžas tiesa atstāja spēkā aizliegumu Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs startēt Krievijas vieglatlētiem un svarcelšanas izlasei.

Pēc IOC paziņojuma radās šaubas, vai visām starptautiskajām federācijām pietiks kapacitātes tik īsā laikā izvērtēt sportistu profilus, turklāt atsevišķām federācijām bija zināma saikne ar Krieviju. Atsevišķi sportisti un sporta funkcionāri jau pauduši nosodījumu IOC lēmumam, pārmetot Soču olimpiskajās spēlēs konstatēto blēdību paslaucīšanu zem paklāja, vienlaikus uzsverot Krievijas potenciālu ietekmēt sporta federāciju lēmumus.

Patlaban ir skaidrs, ka Krievijas karogs olimpiskajā stadionā plīvos un daļa no vairāk nekā 300 pieteiktajiem sportistiem olimpiādē startēs. Līdz ar to gaužām ironiska ir Soču olimpisko spēļu lāpas dizainā iekļautā fēniksa spalva. Ja vēl pirms diviem gadiem likās, ka Krievijai ir izdevies uzspodrināt savu starptautisko tēlu, tad nu, dažus mirkļus pirms Riodežaneiro olimpiskās lāpas iedegšanas, cēlo ideju par fēniksu, kas augšāmceļas no pelniem, simbolizējot pašas Krievijas atdzimšanu, samīdījis tās pašas Krievijas divgalvainais ērglis.