Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Ciemos pie Apses un Kronberga

Skeitborda pasaulē lielus panākumus guvušais meistars Madars Apse ir rets ciemiņš savā dzimtajā pilsētā, bet BMX frīstaila uzlecošā zvaigzne Viktors Kronbergs ir droši saucams par vienu no Ventspils skeitparka saimniekiem, pie kuriem 29. jūnijā dosies ciemos teju 300 sportisti no daudzām valstīm, lai sacenstos Ghetto Games festivālā.

Ielu basketbola un ekstrēmo sporta veidu draudzība aizsākās jau 2008. gadā, kad biedrība Streetbasket Raimonda Elbakjana personā sāka rīkot pirmos ielu basketbola turnīrus Rīgā, Grīziņkalna skeitparkā. Tieši tad arī tapa Streetbasket Extreme pasākumi Grīziņkalnā, vienlaicīgi sacenšoties tik dažādu sporta veidu pārstāvjiem.

Šogad skeitparka sporta veidu programma ieņem nozīmīgu vietu pirmo reizi notiekošajā Ghetto Games festivālā Ventspilī. Tieši šajos sporta veidos — skeitbordā, BMX frīstailā un inline skrituļslidošanā — tiks izspēlēts 3000 latu liels balvu fonds.

Dalībnieku pulkā būs viens no vadošajiem Eiropas BMX frīstaila braucējiem čehs Mihaēls Berans, arī ukrainis Vasja Lukjaņenko, kā arī skeitborda meistars Madars Apse. Nešaubīgi, ka inline skrituļslidošanā Latviju sekmīgi pārstāvēs Nils Jansons, bet Ventspils BMX braucējam Viktoram Kronbergam šis būs ļoti nopietns pārbaudījums savu skatītāju priekšā.

KRONBERGS: TIEK MĒĢINĀTI ARVIEN DULLĀKI TRIKI!

BMX frīstails nebūt nav tas pats sporta veids, kurā 2008. gadā Pekinā par olimpisko čempionu kļuva Māris Štrombergs. BMX frīstailā, izmantojot skeitparka konstrukcijas, tiek veikti dažādi triki.

„Olimpiskā BMX divriteņus izgatavo vieglākus un arī neizturīgākus nekā frīstailam paredzētos,” skaidro Viktors Kronbergs. „Olimpiešiem svarīgi ir attīstīt maksimālo ātrumu trasē un veikt perfektus lēcienus, bet mums tas nav galvenais.”

1992. gadā dzimušais Kronbergs pašlaik ir tikai starptautiskās atzinības ceļa sākumā.

„Ar BMX frīstailu nodarbojos kādus piecus gadus,” stāsta Viktors. „Pamazām cenšos iegūt starptautisku sacensību pieredzi. Summer Simple Session Igaunijā izdevās pat izcīnīt trešo vietu.”

„Labākie BMX frīstaila meistari nepārtraukti meklē jaunas iespējas trikiem. Tiek izmēģināts ļoti daudz arvien sarežģītāku un, droši var teikt, dullāku triku,” spriež ventspilnieks. „Iespējams, ka bez labas fiziskās sagatavotības ir daudz grūtāk sasniegt kaut ko īpašu, taču tas noteikti nav galvenais triku virzītājs.”

Viktors ir atturīgs izteicienos par izredzēm paša pagalmānotiekošajās sacensībās: „Skaidrs ir viens, ka skatītāji būs liecinieki vēl neredzētam šovam manā izpildījumā.”

Pašreiz 19 gadus vecais Kronbergs arī nākotnes plānus saista ar BMX frīstailu, par mērķi izvirzot iekļaušanos starptautisko sacensību apritē un kļūšanu par profesionālo maču pilnvērtīgu dalībnieku, kas nodrošinātu iespēju iepazīt plašo pasauli. Kronbergs pašlaik ir Ventspils komandas Vest dalībnieks.

APSE: GALVENAIS IR BAUDĪT SKEITERU SABIEDRĪBU

Viktoram Kronbergam piemērs, kā sekmīgi ielauzties sava sporta veida pasaules elitē, nav tālu jāmeklē, jo 22 gadu vecumā Ventspils skeitbordists Madars Apse šo sapni jau ir īstenojis. Apse ir vienīgais Latvijas sportists, kuru tiešā veidā sponsorē Red Bull. Madars ir viens no Red Bull radītās trakās pasaules dalībniekiem skeitbordā.

„Nereti pasaulē Latviju pazīst pēc blondīnēm, bet skeitborda pasaulē mums ir vismaz viens ievērības cienīgs blondīns,” uzsvērts Red Bull aprakstā par Madaru Apsi. „19 gadus vecais ventspilnieks patlaban mācās Spānijas pilsētā Barselonā, lai varētu tās apvienot ar savu vaļasprieku skeitošanu. Te gan nevar runāt par vienkāršu pabraukāšanos brīvajos brīžos. Madars ir vienīgais Red Bull sponsorētais sportists Latvijā! Tas nozīmē, ka viņš regulāri un veiksmīgi piedalās skeitborda sacensībās, piemēram Red Bull Local Hero vai Simple Session, kā arī skeito, kur, kad un cik daudz vien iespējams, lai sasniegtu arvien labāku līmeni, izpildītu sarežģītākus trikus un vienkārši priecātos par dzīvi.”

Apse visbiežāk sastopams Barselonā, kur bakalaura grāda iegūšanu apvieno ar regulāru skeitošanu.

„Es domāju, ka mana dzīve mani dara laimīgu. Piemēram, spēlēt ģitāru, pavadīt laiku ar draugiem, būt Barselonā, satikt jaunus cilvēkus un vēl daudz kas cits,” intervijā žurnālam Place uzsver Madars Apse.„Tomēr es neteiktu, ka esmu ticis kaut kur augstāk par viduvējībām. Esmu tik viduvējs, cik vien viduvējs cilvēks var būt.”

Pašreiz skeiteris Madars neilgu laiku ir sastopams Latvijā, kur ieradies kopā ar draugiem no vairākām valstīm. Turklāt lielākā laika daļa tiek veltīta nevis izklaidēm, bet gan visai vērienīgam projektam — bijušās VEF rūpnīcas teritorijā sadarbībā ar šiem skeitborda meistariem top betona konstrukcijas. Bet nedēļas nogalē Apse un daudzi citu valstu skeitborda meistari pulcēsies Ventspilī, lai sacenstos Ghetto Games festivālā.

„Vai es uzvarēšu Ventspilī? Iespējams, tas būšu es, bet varbūt kāds draugs, ar kuriem esmu kopā Latvijā,” preses konferencē Rīgā sacīja Madars Apse. „Ar lielu prieku gaidu šīs dienas, lai skeitparkā izbaudītu to lielisko atmosfēru, kas parasti valda lielās starptautiskās sacensībās.”

Atsaucoties uz Madara aicinājumu, Rīgā ieradies arī somu sportists Enizs Fazilovs, kurš uzvarējis žurnāla Kingpin balsojumā par Eiropas gada skeitbordistu. Plašajā skeiteru pieteikumā atrodami arī sportisti no Lielbritānijas, Krievijas un Lietuvas.