Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Tramplīns septembrim

Māra Jurševica

Nedēļas nogalē Amsterdamā kronēs Eiropas vingrošanas čempionus. Sacensībās startē arī Latvijas izlases dalībnieki Jevgeņijs Saproņenko, Deniss Zbickis, Jevgeņijs Zorins, Vitālijs Kardašovs un Dmitrijs Trefilovs.

Uz paaugstinājuma iziet 39 valstu 280 sportisti. Visu šo valstu pārstāvji piedalīsies vīriešu sacensībās, turklāt divdesmit komandās startē seši sportisti. Uz katra no sešiem rīkiem drīkst mēroties spēkiem pa četriem vingrotājiem. Šajā čempionātā kļūs zināmi medaļu ieguvēji absolūtajā vērtējumā, kā arī vingrojumos atsevišķos daudzcīņas veidos.

Amsterdama ne jau pirmo reizi pie sevis pulcina izcilus sportistus. 1987. gadā te notika pasaules čempionāts.

Eiropas meistara tituls, protams, ikvienam atlētam ir nozīmīgs.

Šīsnedēļas sacensības lielākajai tiesai atlētu tomēr ir kā savdabīgs ģenerālmēģinājums pirms izšķirošās kaujas. Tā gaidāma septembra sākumā, kad Štutgartē pulcēsies pasaules stiprākie sportisti. Turklāt ne tikai lai tiektos pēc pasaules čempionu tituliem. Šīm sacensībām likme būs vēl augstāka. Tieši te tiks izcīnītas ceļazīmes uz 2008. gada Pekinas olimpiskajām spēlēm.

Katram savi mērķi. Vingrošanas lielvalstu (un ne tikai) sportisti cer tikt pie ceļazīmes komandu konkurencē. Un tas jau pilnībā garantē izcilnieku līdzdalību arī individuālajās sacīkstēs. Ja nu tomēr neizdodas iekļūt stiprāko izlašu kārotajā divpadsmitniekā, kas noteikti jau var domāt par līdzdalību olimpiskajās spēlēs, ir vēl ne viens vien variants, kā vismaz kādam mūsu sportistam tikt pie ceļazīmes uz Pekinu. Taču tas jau būs stāsts septembrī, kad Štutgartē pulcēsies viss pasaules vingrošanas zieds.

Eiropas čempionātu kā lielisku pārbaudi savai sagatavotībai izmanto arī virkne titulētu atlētu. Tomēr daudzi no viņiem uzskatījuši par lietderīgāku starptautiskajiem tiesnešiem un konkurentiem vēl nerādīt kombinācijas, kas tiek gatavotas galvenajam startam.

No Latvijas sportistiem daudzcīņā startēs vienīgi 27 gadu vecais Deniss Zbickis, kurš izlasē ir viens no pieredzējušākajiem. Pārējie četri viņa komandas biedri izvēlējušies atsevišķus daudzcīņas veidus, kuros cer veiksmīgi pārvarēt kvalifikācijas barjeru un tikt finālā. Olimpiskais vicečempions Jevgeņijs Saproņenko tiesnešu vērtējumam rādīs lēcienu un kombināciju līdztekās. Jeveņijs Zorins paredzējis vingrot apļos, līdztekās un uz stieņa. Vitālijs Kardašovs startēs lēcienā un brīvajās kustībās. Komandas jaunākais dalībnieks – 19 gadu vecais Dmitrijs Trefilovs izmēģinās spēkus vingrojumā uz zirga, līdztekās, iespējams, arī uz stieņa.

Vingrošanas cienītāji pamanīs, ka Latvijas izlases sastāvā nav olimpiskā čempiona Igora Vihrova. Viņš joprojām cīnās ar sāpošām kājām. Ja atceraties, Igors pērn par spīti veselības problēmām tomēr startēja pasaules čempionātā, lai komandai izdotos ielēkt vilciena pēdējā vagonā, t.i., izcīnīt 24. vietu, kas deva iespēju šogad analogās sacīkstēs cerēt un ticēt, varbūt arī sapņot par iekļūšanu labāko divpadsmitniekā. Kā būs šogad? Daudz kas atkarīgs no Vihrova veselības.

Amsterdamā par medaļām apņēmušies cīnīties vingrošanas slavenības Vanesa Ferari (Itālija), Elizabete Tvedle (Lielbritānija), Oksana Čusovitina (Vācija), Sandra Izbasa, Steliana Nistora (abas Rumānija), Jordans Jovčevs (Bulgārija), Fabians Hambuhens (Vācija), Marians Dragulesku (Rumānija) – viens no Jevgeņija Saproņenko sīkstākajiem sāncenšiem lēcienā, Juri van Gelders (Nīderlande) un vēl virkne citu izcilu sportistu.

Māra JURŠEVICA