Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Elpas ievilkšanas sezona?

No Martina Dukura šosezon mēs gaidām ceturto Pasaules kausu un trešo pasaules čempiona titulu. Mēs ne mazāk priecāsimies, ja šīs medaļas izcīnīs Tomass. Vēl labāk būtu, ja uz visu pjedestālu augstākajiem pakāpieniem abi brāļi stāvētu blakus, kā tas jau pirmajā Pasaules kausa izcīņas kārtā Leikplesidā notika. Bet pirms došanās uz Ziemeļameriku Dukuru noskaņojums nemaz nebija tik maksimālistisks.

Lietišķs gan. „Strādāsim ar slidu izvēli, materiāls pa vasaru sagatavots pietiekams, tagad jātestē,” par plāniem jaunās sezonas PK apritē stāsta Latvijas skeletona šefs Dainis Dukurs. „Tomasam uzbūvētas pavisam jaunas kamanas. Jāatzīstas, ka beidzot es ņēmu vērā visus viņa ieteikumus. Man gribētos, lai dēli šosezon sacensībās brauc atbrīvotāk, ir apmierināti ar saviem braucieniem. Protams, šur un tur jāizšauj, uz kāda pjedestāla jānostājas. Bet šosezon galvenais — no sešnieka nebirt ārā. Konkurenti šķiet stipri — vācieši, krievi, ar kuriem tagad strādā divi vācu treneri, kāds austrietis, amerikānis, kanādietis, apritē atgriezies olimpiskais čempions Montgomerijs, bet nedomāju, ka, izņemot mājas trasi Vistlerā, citur viņam būs izcili rezultāti.”

TESTS AR ATBRĪVOTĪBU

Izskatās, ka latvieši pirmsolimpiskajā sezonā gatavojas spēlēt paslēpes? „Nē, bet nevar jau visu laiku bliezt,” no tiešas atbildes izvairās Dukurs seniors. „Pērn bija mērķis pirmo reizi uz Latviju atvest divus globusus. Izcīnot pirmo un trešo vietu Pasaules kausa kopvērtējumā, mēs to izdarījām. Bet cilvēka organisms nav no dzelzs. Tajā jāieklausās, tas jāizjūt. Šosezon sacensības vairāk izbaudīsim, papriecāsimies, ka esam trāpījuši ar tehnikas izvēli. Noslīpēsim niansītes. Piemēram, kā labāk iesildīties pirms sacensībām. Katrs sportists ir atšķirīgs. Tomasam pirms mačiem vajag uz svaru zāli aiziet, Martinam nedrīkst likt cilāt svarus, viņam nepieciešams izskrieties. Droši vien ir vēl daži smalkumi, kurus nezinām.”

Tātad elpas ievilkšanas sezona? „Bet tiklīdz jutīs, ka kāds par simtdaļām ir priekšā, neviens elpu neievilks, nepauzēs, kājas pa zemi nevilks, bet ies līdz galam,” Dainis Dukurs atgādina par notikumiem sezonas PK pirmajā posmā Leikplesidā.

ČETRI LATVIJAS OLIMPIEŠI…

Skeletonā olimpiskajās spēlēs vienas valsts maksimāli iespējamā pārstāvniecība ir trīs dāmas un trīs kungi. Latvijas teorētiski iespējamais maksimums būtu trīs plus viena. Bez brāļiem Dukuriem reāla ir arī Leldes Priedulēnas iespēja kļūt par olimpieti. Cerības ir arī jaunajam Dāvim Dreimanim. Pasaules reitingā viņam vispirms jāiekļūst 60 labāko skaitā. Vīriešu konkurencē tikai trijām līdervalstīm būs ļauts startēt ar trim atlētiem. Tas nozīmē, ka Dāvim priekšā drīkst būt tikai divu nāciju trešie numuri. Bet reitingam svītra tiks pavilkta īsi pirms spēlēm. Dāvja un Leldes (jāiekļūst top 45) rīcībā ir pusotra sezona. Bet brāļi Dukuri pirmsolimpiskajā ziemā var atļauties eksperimentiem. Sočos startēs 30 pasaules labākie kungi un 20 dāmas.

„Iepriekšējā sezonā divos Pasaules kausa posmos Lelde iebrauca labāko divdesmitniekā,” norāda Dainis Dukurs. „Pērn pamatuzdevums bija aizķerties PK apritē. Viņa tur ir. Tagad novilkta jauna strīpa. Jāapgūst visas Pasaules kausa izcīņas trases. Un Amerikā ir divas riktīgas rodeo trases — Leikplesidā un Vistlerā. Mani priecē Leldes attieksme un progress. Viņa spēj savienot studijas Latvijas Universitātes Ekonomikas fakultātē ar mūsu intensīvo treniņu procesu. Leldei svarīgi būs sekmīgi cīnīties junioru pasaules čempionātā, kurā, pērn debitējot, viņa finišēja devītā.”

Dāvim Dreimanim, kurš ir vēl 11. klases skolnieks un kurš Jaunatnes olimpiskajās spēlēs Īglsā izcīnīja astoto vietu, šis būs pirmais pasaules junioru čempionāts. „Viņam jāsāk pierast pie lielo vīru skeletona,” saka treneris. „Dāvis startēs Eiropas kausos, kur viņam jānobrauc vismaz viens mačs, lai iegūtu tiesības startēt Interkontinentālā kausa izcīņā, kas ir līgu augstāk un kurā var pelnīt lielākus reitinga punktus. Bet galvenā būs gatavošanās pasaules junioru čempionātam.”

Daiņa Dukura komandā strādā Mārtiņš Bite, kad atbild par junioriem, Mareks Mezencevs patlaban vada komandu pirmajos trijos PK posmos Ziemeļamerikā, Mihails Arhipovs rūpējas par fizisko sagatavotību. Starptautiskās Sika komandas ietvaros ar brāļiem Dukuriem tāpat kā iepriekš strādā vācu trases treneris Matiass Bīdermanis. Savu padomu neliedz leģendārais šveicietis Gregors Štēli.

MARTINA PLĀNVEIDĪBA

Martins Dukurs pēc iepriekšējās sezonas kļuvis ne tikai par Magdas tēvu, bet arī guvis un jau sadziedējis pirmo nopietno traumu. Jūnija treniņā, spēlējot florbolu, skeletonists ieplēsa ceļgala krustenisko saiti. „Piecas nedēļas paliku bez sporta,” nopūšas Martins. „Tagad jau kādu laiku traumas sekas vairs nejūtu. Mani satrauc vienīgi tas, ka vasarā sagatavotības bāze netika uzbūvēta pietiekami liela un vai man pietiks spēka visām sacensībām. Svarīgi, lai nebūtu lieli kāpumi un kritumi. Lai būtu vienmērīgi rezultāti, vienmērīgi labi rezultāti.” Pats sevi precizē olimpiskais vicečempions.

Šosezon ledus treniņos agrāk sākts braukt no trases pašas augšas. Tādējādi gan braucienu skaits samazinājies. Pirms došanās uz PK izcīņu Siguldas trase pieveikta tikai reizes trīsdesmit. „Vairāk rūpējāmies par kvalitāti. Fiziskās sagatavotības treniņi bija savādāki. Šīs pārmaiņas ļāva vieglāk izturēt lielo un apnicīgo slodzi. Arī muskuļiem tika dažādība. Salīdzinot ar pērno gadu, esmu kļuvis par kripatiņu ātrāks.”

„Visvairāk mani priecē, ka darbi notiek pēc plāna,” turpina Martins. „Plānojam šai ziemai man pārtaisīt aizpagājušā gada kamanas, Tomasam uzbūvēt jaunas, un to izdarām. Pagājušās sezonas skeletons man patīk, tajā ļoti labi jūtos un to pietaupīšu. Noslēdzam līgumu ar Adidas. Plānojam izgatavot slidu kvantumu, to izdarām.” Starp citu, Ziemeļamerikas PK posmos brāļi brauc tikai ar jaunām slidām, vienlaikus tās testējot. Tas uzskatāmi bija redzams pirmajā — Leikplesidas posmā, kur pirmajos divos braucienos Martins pieļāva kļūdas, bet, pēc tam nomainot slidas, trešajā jau rezultāts bija labāks. „Slida ne tikai jāuztaisa, jānopulē, tā jātestē dažādos laika apstākļos un arī dažādās trasēs. Garš un sarežģīts process,” norāda Martins. Bet tas nenozīmē, ka viņš laidīs garām iespēju uzvarēt. „Es nesaku, ka man der tikai pirmā vieta,” turpina Martins. „Ja uzstāda šādus mērķus, tad ir ļoti grūti startēt. Sacensībās gatavojos demonstrēt visu, ko tajā brīdī spēju. Bet par vietu nedomāju. Koncentrējos tikai iespējami labākam un ātrākam braucienam. Tad rezultāts pats atnāk.”

TOMASA LIETIŠĶĪBA

„Šai sezonai gatavojāmies tāpat kā iepriekšējām,” piezemētāks ir vecākais brālis Tomass. „Jaunas kamanas un jaunas slidas taisām katru gadu. Ar iepriekšējām trases beigu daļā man dzisa ātrums. Visu laiku meklējām atbildi uz jautājumu — kāpēc? Šķiet, ka šajās kamanās tā būs atrasta un ka jaunā tehnika atbilst manam braukšanas stilam. Šosezon svarīgi panākt, lai rezultāti būtu stabili un Pasaules kausa izcīņas pēdējā posmā Sočos es uzķertu olimpisko trasi.

Fiziskās sagatavotības testi rāda, ka par kādu kapeiciņu esmu labāks. Bet par konkrētām vietām diži nesapņoju. Protams, nevēlos palikt ārpus labāko trijnieka, tomēr šosezon galvenais — aprast ar jauno ekipējumu, lai braukšana ietu no rokas.”

ARHIPOVA STILS

„Nepieciešamās fiziskās īpašības ir tik līdzīgas!” iesaucas Mihails Arhipovs, atbildot uz jautājumu — kas no bobsleja arsenāla der skeletonam? „Pašas galvenās — ātrums un spēks. Jā, bobslejistiem vairāk jāstrādā ar svariem, skeletonistiem — ar vieglatlētikas elementiem. Bet metodes ir līdzīgas. Mēs, bobslejisti, bieži trenējāmies kopā ar skeletonistiem Riharda Kotāna vadībā. Zinu, ko viņš gatavoja savā virtuvē. Es ierados vēl ar citiem jauniem vingrinājumiem, lai visiem interesantāk strādāt. Šogad pabeidzu Sporta pedagoģijas akadēmiju.” Pēdējais teikums skan ne bez lepnuma balsī. „Akadēmijas dotās zināšanas lieku kopā ar savu pieredzi, kuru papildinu, vācot jaunāko informāciju, un veidoju savu modeli, savu stilu.”

Mūsu skeletona līderiem viņu vienaudža Arhipova stils ne tikai patīk, bet arī palīdz. Abi apgalvo, ka fiziskās sagatavotības rādītāji šoruden uzlabojušies.

 

PASAULES KAUSA IZCĪŅA (Šāgada sacensības)

2. posms Pārksitijā (ASV)

16.11. dāmas

17.11. kungi

3. posms Vistlerā (Kanāda)

23.11. dāmas

24.11. kungi

4. posms Vinterbergā (Vācija)

7.12. dāmas un kungi

5. posms Laplaņā (Francija)

14.12. kungi

15.12. dāmas

 

EIROPAS KAUSA IZCĪŅA

1. posms Kēnigzē (Vācija)

19.—25.11.

2. posms Laplaņā (Francija)

3.—9.12.

3. posms Iglsā (Austrija)

10.—16.12.

 

PASAULES JUNIORU ČEMPIONĀTS

10.—16.12. Iglsā (Austrija)