Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Karatē debija ar Latvijas debitantu?

Tokijā olimpisko debiju piedzīvos karatē, kas sporta veida dzimtenē pirmo reizi iekļauts olimpisko spēļu programmā. Latvijai ir cerības, ka sarkanbaltsarkanās krāsas šajā sporta veidā varētu būt pārstāvētas pat ar diviem sportistiem, no kuriem viens varētu iesaistīties cīņā par olimpisko sešnieku. Tiesa, ceļazīmes vēl jāizcīna ar labu sniegumu ilgtermiņā.

Leģenda vēsta: jau Napoleons rakstījis, ka Tālajos Austrumos esot neliela valstiņa, kuras iedzīvotājiem nav ieroču. Nav šaubu — viņš domājis Japānas salu Okinavu. Šeit attīstījās cīņas māksla — jo tautai bija aizliegti ieroči, lai tā nevarētu pretoties pastāvošajai varai, ko sargāja armija —, kas ir uzskatāma par mūsdienu karatē sākumu. Pēc Otrā pasaules kara karatē ieguva popularitāti ārpus Japānas. Cīņas mākslas būtība ir izteikta vārdos — karatē sākas un beidzas ar pieklājību, uzsver karatē klubs Ippon.

Sportisti karatē sacenšas divās disciplīnās. Cīņu ar pretinieku dēvē par kumitē, savukārt paņēmienu kompleksa demonstrācija ir katas. Tokijā karatē kopumā par medaļām cīnīsies 80 sportisti, vīriešiem un sievietēm dalībnieku skaitu dalot uz pusēm. Lielākā daļu dalībnieku startēs kumitē — 60 karatisti, bet 20 cīņas mākslas meistari medaļas sadalīs katas sacensībās.

Olimpisko spēļu sacensību dalībniekus noteiks pēc olimpiskā ranga. Tā punktus iespējams nopelnīt premjerlīgas un A sērijas turnīros. Sportists saņem reitinga punktus jau par dalību vien tik augsta līmeņa turnīros, bet, lai tiktu uz Tokiju, šajos turnīros jābūt starp favorītiem. Latvijas Karatē federācijas ģenerālsekretārs Arnis Šauriņš pastāstīja, ka visperspektīvākie Latvijas atlēti ir kumitē karatisti Kalvis Kalniņš, kurš startē svara kategorijā līdz 60 kg, un Ruslans Sadikovs — svara kategorijā līdz 75 kilogramiem. 28 gadus vecais Kalniņš savā kategorijā rangā ieņem 10. vietu, bet Sadikovs, kas ir trīs gadus vecāks, atrodas 29. pozīcijā.

Kirgizstānā dzimušais Sadikovs 2015. gada Eiropas čempionātā izcīnīja bronzas medaļu svara kategorijā līdz 75 kg. Ruslans traumas dēļ bija pārtraucis sportista karjeru, taču vēlāk viņam gana veiksmīgi izdevās atgriezties lielajā sportā. Šāgada maijā Sadikovs svinēja divas uzvaras A sērijas sacensību cīņās Stambulā, piedzīvojot zaudējumu trešajā kārtā un paliekot ārpus TOP16.

Savukārt Kalniņš ir bijis pat pasaules un Eiropas čempiona godā visvieglākajā svara kategorijā — līdz 60 kg, kas Tokijā būs apvienota ar kategoriju līdz 67 kg. Tādēļ četrgades nozīmīgākajām sacensībām pēc ranga kvalificēsies vien pa diviem sportistiem no katras kategorijas. Vēl trīs ceļazīmes tiks sadalītas nākamgad maijā gaidāmajā kvalifikācijas turnīrā. Cīnoties visvieglākajā svara kategorijā, Kalniņš pirms katra starta īsā laikā nometa un pēc tam strauji atguva ap astoņiem kg ķermeņa svara. Par Kalniņa sportisko formu varēs spriest pēc starta Minskā, jo jelgavnieks nesen atlabis no traumas, Eiropas spēļu labad atsakoties no operācijas. Rokai bija plīsuši audi un piecus turnīrus ar labo roku, kas Kalniņam ir galvenā, viņš nevarēja izpildīt sitienus. Arī Kalniņš pirms vairākiem gadiem uz brīdi bija pārtraucis karjeru.

Kvalifikācijas cikls Tokijas olimpiskajām spēlēm noslēgsies 2020. gada 30. jūnijā.

Kristaps Zaļkalns
Kristaps Zaļkalns