Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Māsu Tarvidu olimpiskās cerības

Kopš 2000. gada vasaras olimpisko spēļu programmā iekļauts taekvondo, taču Latvija šajā cīņas mākslā olimpiādē vēl ne reizi nav bijusi pārstāvēta. Ir cerības, ka Tokijā latvieši pirmo reizi varētu ierakstīties arī taekvondo olimpiskajā vēsturē.

Taekvondo pirmsākumi meklējami Korejā, kur tas attīstījies tūlīt pēc Otrā pasaules kara. Sporta veids pilnveidojies, ietekmējoties no karatē un ķīniešu cīņas mākslām. Dienvidkorejā attīstījās olimpiskais taekvondo, savukārt divdesmit gadus vēlāk uzplauka tekvon-do, kas ietver citādāku sitienu arsenālu un veidojies Ziemeļkorejā. Tiesa, starptautiski atzīta ir tikai Pasaules Taekvondo (WT) federācija, bet Starptautiskā Tekvon-do federācija (ITF) cieši sadarbojas ar Pasaules Taekvondo federāciju. Dienvidkorejas bruņoto spēku karavīriem taekvondo apguve ir obligāta.

Pirmo reizi olimpisko spēļu programmā taekvondo iekļāva sporta veida dzimtenē. 1988. gada Seulas olimpiskajās spēlēs tas bija vērojams kā paraugdemonstrējumu sporta veids, tāpat vēl pēc četriem gadiem — Barselonas olimpiādē. Visbeidzot taekvondo pirmās medaļas sadalīja 2000. gada Sidnejas olimpiskajās spēlēs.

Reāla iespēja kvalificēties Tokijas olimpiskajām spēlēm ir māsām Inesei un Jolantai Tarvidām. Šāgada maijā Mančestrā Jolanta atkārtoja savu un Latvijas taekvondo lielāko panākumu — otro reizi pasaules čempionātā izcīnīja bronzas godalgu. Pērn vecākā no māsām Tarvidām kļuva par Eiropas vicečempioni un par Eiropas čempioni U-21 konkurencē. Olimpiskajā rangā svara kategorijā līdz 57 kg Inese ieņem 10. vietu. Savukārt Jolanta, kas ir par gadu jaunāka, tikko rangā pacēlās uz 23. vietu. Viņa pērn izcīnīja sudraba godalgu Eiropas U-21 čempionātā, bet 2017. gadā — bronzu Eiropas čempionātā. Lai piepildītu olimpisko sapni, baušķenieces ikdienā trenējas Vācijā.

Kā paskaidroja Latvijas Taekvondo federācijā (LTKF), olimpiskajās spēlēs iekļauta tikai viena taekvondo disciplīna — kyorugi jeb cīņu—sparingu disciplīna. Olimpiskajām spēlēm var kvalificēties dažādos veidos — pirmie sportisti tiks atlasīti pēc olimpiskā ranga. Lai kvalificētos, sportistam savā svara kategorijā 2019. gada 9. decembrī, kad olimpiskais rangs tiks slēgts, noteiktajā disciplīnā jāieņem vieta pirmajā piecniekā. Pie ceļazīmes var tikt, ja izcīnīta arī pirmā vai otrā vieta kontinentālajā olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā noteiktajā svara kategorijā vai ja sportists ir piedalījies WT Grand Slam čempionu sēriju turnīrā un izcīnījis pirmo vietu pēc reitinga noteiktajā svara kategorijā.

Taekvondo olimpiskā kvalifikācija būtībā noslēgsies 2020. gada pavasarī, visi olimpisko spēļu dalībnieki sporta veidā jāpaziņo 6. jūlijā.

Kristaps Zaļkalns
Kristaps Zaļkalns