Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Aizraujošā piektā sezona

Ar finālsacensībām Zemgales Olimpiskajā centrā Jelgavā noslēgusies Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) rīkotā projekta Sporto visa klase piektā sezona. Visa aizvadītā mācību gada garumā 330 klases (no otrās līdz sestajai) sportoja piecas reizes nedēļā un piecas labākās četrās vecuma grupās no katra Latvijas reģiona tikās projekta finālsacensībās, lai savus spēkus pārbaudītu gan zināšanu konkursā par olimpisko kustību, gan vairākās stafešu sacensībās un citās sportiskās aktivitātēs.

“Šis ir bijis neaizmirstams piedzīvojums daudziem skolēniem visa mācību gada garumā, un tādēļ vēlos pateikties visiem dalībniekiem, pedagogiem un vecākiem par atbalstu un vēlmi sportot piecas reizes nedēļā. Esam ieguvuši plašu atbalstu, jo projekts Sporto visa klase ir interesants, radošs un pozitīvs pasākums, kas nostiprina bērnu veselību, uzlabo stāju, dod iemaņas strādāt komandā un motivāciju nodarboties ar fiziskām aktivitātēm,” atzīst projekta idejas autors LOK ģenerālsekretārs Žoržs Tikmers. “Raugoties finālsacensībās, nevienu brīdi nepameta sajūta, ka sekojam līdzi lielām sporta sacensībām, kas aizrauj to dalībniekus un skatītājus. Paldies visiem dalībniekiem, un tiekamies projekta sestajā sezonā.”

SPĒLĒ ARĪ MINISTRE

Finālsacensību atklāšanas pasākumā viesojās arī izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska, kura mazajiem censoņiem pirms sacensībām novadīja nelielu iesildīšanos. “Dzirkstošs sportot prieks, kustības prieks, sacensības prieks un draudzīgas komandas kopā darbošanās prieks raksturo projektu Sporto visa klase,” atzīst izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska. “Tas māca bērniem mīlēt sportu, uzlabo veselību un ar visas klases iesaisti sporta aktivitātēs palīdz iepazīt sportu arī bērniem, kuri citādi neatklātu sportošanas prieku.” Ministre atklāja, ka pati ar sportiskām aktivitātēm ir uz tu. Bērnībā piedalījusies tautas bumbas sacensībās un joprojām spēlē volejbolu, kur gūst arī labus panākumus.

Lai noskaidrotu klases, kuras finālsacensībās pārstāvēs savas izglītības iestādes, projekta gaitā dalībniekiem reģiona ietvaros bija jāpārvar divas atlases kārtas. Pirmajā kārtā dalībnieki sacentās stafetēs, veica labo darbu ar moto Visi kopā mēs to varam!, tika vērtētas arī skolēnu sekmes mācībās. Pirmās kārtas grupu uzvarētājiem bija jācīnās 2. kārtā, kurā dalībniekiem bija jāaizvada tautas bumbas sacensības un vispārējās fiziskās sagatavotības testi. Jāpiebilst, ka 2. klases finālsacensībās nepiedalās.

Savukārt finālsacensību dalībniekiem bija jāpierāda sevi gan vairākās stafešu sacensībās un citās sportiskās aktivitātēs, gan zināšanu konkursā par olimpisko kustību, gan arī aktīvi jāatbalsta savi pedagogi, kuriem bija nozīmīga loma uzvaras kaldināšanā. Tāpat visas dienas garumā sacensību dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar policijas ekipējumu, inventāru un autotransportu.

“Sporto visa klase projekts ir ļoti vērtīgs, un uzskatām, ka visiem bērniem būtu jāsporto piecas reizes nedēļā. Tas uzlabo ne tikai veselību un fizisko sagatavotību, bet arī emocionālo noskaņojumu un sekmes,” atzīst jūrmalnieku sporta skolotājs Mārtiņš Liepa un 6. klases audzinātāja Aiva Gasiņa no sākumskolas Taurenītis. “Ļoti pareizi ir arī tas, ka finālsacensībās iekļūst tie skolēni, kuri ne tikai uzrāda labus panākumus sportā, bet tikpat labi arī mācās. Finālsacensībās piedalāmies ceturto reizi.”

JELGAVAS, KULDĪGAS UN VALMIERAS KVALITĀTE

Interesants fakts, ka trīs reģionus katrā vecuma grupā finālsacensībās pārstāvēja viena skola — Jelgavas 4. vidusskola (Zemgales reģions), V. Plūdoņa Kuldīgas vidusskola (Kurzemes reģions) un Valmieras Pārgaujas sākumskola (Vidzemes reģions).

Ar šo faktu īpaši lepojas sporta skolotāja Nataļja Gorškova no Jelgavas 4. vidusskolas, kura norāda, ka ir ieguldīts ļoti liels darbs gan stundās, gan arī pēc stundām. “Labprāt piedalāmies visdažādākajās sporta sacensībās, gan vieglatlētikas, gan komandas sporta. Bērni ir pieraduši pie sacensību gaisotnes, ir nosvērti un lieki nesatraucas. Tiešām lepojos, ka esam viena no aktīvākajām skolām Latvijā, un arī projektu Sporto visa klase vērtēju atzinīgi.”

 

SPORTO VISA KLASE 5. SEZONAS FINĀLSACENSĪBU REZULTĀTI

3. klase

1. vieta Zemgale — Jelgavas 4. vidusskolas 3.c klase

2. vieta Rīga — Zvejniekciema vidusskolas 3.b klase

3. vieta Vidzeme — Valmieras Pārgaujas sākumskolas 3.e klase

4. vieta Kurzeme — V. Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas 3.b klase

5. vieta Latgale — Preiļu 1. pamatskolas 3.c klase

4. klase

1. vieta Zemgale — Jelgavas 4. vidusskolas 4.c klase

2. vieta Rīga — Salacgrīvas vidusskolas 4.a klase

3. vieta Vidzeme — Valmieras Pārgaujas sākumskolas 4.a klase

4. vieta Latgale — Balvu pamatskolas 4.c klase

5. vieta            Kurzeme — V. Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas 4.b klase

5. klase

1. vieta Rīga — Zvejniekciema vidusskolas 5. klase

2. vieta Zemgale — Jelgavas 4. vidusskolas 5.c klase

3. vieta Vidzeme — Valmieras Pārgaujas sākumskolas 5.c klase

4. vieta Kurzeme — V. Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas 5.b klase

5. vieta Latgale — Viļānu vidusskolas 5.a klase

6. klase

1. vieta Rīga — sākumskolas Taurenītis 6. klase

2. vieta Zemgale — Jelgavas 4. vidusskolas 6.c klase

3. vieta Kurzeme — V. Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas 6.a klase

4. vieta Latgale — Daugavpils 3. vidusskolas 6.a klase

5. vieta            Vidzeme — Valmieras Pārgaujas sākumskolas 6.c klase

 

“Aizvadītajā gadā projekts Sporto visa klase piedzīvoja lielu attīstību. Pērn rudenī sezonu iesākām ar grandiozu atklāšanas pasākumu Arēnā Rīga, kur pulcējās gandrīz 7000 projekta dalībnieku. Tradīciju vēlamies saglabāt, tādēļ arī nākamajā gadā plānojam atklāšanas pasākumu rīkot arēnā,” atklāj Žoržs Tikmers. “Prieks par to, ka dalībnieku skaits strauji aug. Nākamajai sezonai ir pieteikušās vairāk nekā 180 jaunas klases, kas nozīmē, ka projekta 6. sezonā dalībnieku skaits tuvojas deviņiem tūkstošiem.”

NĀKAMSEZON — 404 KLASES

Noslēdzoties pieteikšanās termiņam programmai Sporto visa klase nākamajam 2019./20. mācību gadam, LOK ir apstiprinājusi 73 Latvijas pašvaldību 153 skolu 404 klašu pieteikumus.

Programmā iesaistīsies jauni dalībnieki no 180 klasēm, savukārt 4.—6. klašu grupā piecas reizes nedēļā turpinās sportot 224 klašu komandas.

“Programma Sporto visa klase kļuvusi populāra, iegūstot ievērojamu pašvaldību, izglītības iestāžu un tās dalībnieku ģimeņu atbalstu. Jaunajā mācību gadā piecas reizes nedēļā sportos jau 8800 bērnu, uzlabojot veselību, stāju, veidojot motivāciju nodarboties ar fiziskām aktivitātēm un pilnveidojot prasmes strādāt vienotā klases komandā,” izsakās olimpiskais vicečempions un programmas idejas autors Žoržs Tikmers.

“Uzaicinot iesaistīties bērnus jau no 2. klases, esam konstatējuši, ka tas dod lielāku ieguldījumu skolēnu fiziskajā attīstībā un veselības nostiprināšanā. Veselīgs dzīvesveids motivē nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, un pavadīt brīvo laiku ģimenei kopā ir mūsu kopīgais mērķis, kas jāsasniedz,” atzīst Žoržs Tikmers.

STRĀDĀ PĒTNIEKI

Maijā tika noslēgts arī otrais zinātniskā pētījuma gads, kurā piedalās gan projekta Sporto visa klase dalībnieki, kuri skolā sporto katru dienu, gan tie skolēni, kuri sporto tikai divas reizes nedēļā. Pētījuma mērķis ir saprast, vai un kā sports četru mācību gadu garumā ietekmē pamatskolēnu veselību. “Vēlamies iegūt objektīvus, zinātniski pierādītus datus, ka sporta stundu regularitāte labvēlīgi ietekmē bērnu veselību. Pētījumu veic Latvijas Universitātes pētnieku komanda, ar kuru sekmīgi sadarbojamies,” paskaidro Žoržs Tikmers.

“Analizējam bērnu fizisko aktivitāšu līmeni un uztura paradumus, veicam antropometriskos mērījumus un asinsanalīzes, nosakām emocionālo stāvokli un kognitīvās funkcijas,” izskaidroja zinātniece, pētījuma vadītāja Dr. biol. Dace Reihmane. “Diemžēl esam secinājuši, ka lielai daļai bērnu ir aptaukošanās un liekā svara problēmas un apaļīgo bērnu skaits arvien pieaug. Taču tiem, kuri sporto piecas reizes nedēļā, šādas problēmas ir mazāk izteiktas. Esam novērojuši, ka tie bērni, kuri vairāk nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, jūtas emocionāli labāk — ir priecīgāki, laimīgāki un apmierinātāki ar dzīvi. Nākamajā mācību gadā pētījumu plānojam paplašināt, tajā iesaistot visus jaunos projekta dalībniekus, lai dati būtu pēc iespējas precīzāki un korektāki.”

Latvijas Olimpiskā komiteja apsveic visus projekta Sporto visa klase dalībniekus un finālsacensību uzvarētājus, novēl priekpilnu, aizraujošu, piedzīvojumiem bagātu un sportisku vasaru, lai atkal tiktos rudenī, projekta Sporto visa klase 6. sezonā.

Mārtiņš Mālmeisters
Mārtiņš Mālmeisters