Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Šķerbatihs cels svētdien

Gatis Ķīsis

Svētdien Francijas pilsētā Strasbūrā finišēs Eiropas čempionāts svarcelšanā. Cīņā dosies Latvijas vienīgais pārstāvis Viktors Ščerbatihs un centīsies iegūt ceturto kontinenta absolūtā čempiona titulu supersmagsvaru konkurencē. Cerēsim, ka pasaules spēcīgāko atlētu šāgada līderim tas izdosies.

Pasaules labāko supersmagsvaru 2007. gada rangs (situācija uz 4. aprīli)

Viktors Ščerbatihs (Latvija)         422 kg (192 un 230)

Dimitris Papageridis (Grieķija)       420 kg (190 un 230)

Pāvels Najdeks (Polija)        419 kg (182 un 237)

Matiass Šteiners (Austrija)  417 kg (187 un 230)

Gžegožs Kļeščs (Polija)       417 kg (180 un 237)

Isa Bala (Albānija)     397 kg (187 un 210)

Anastasidis Panajotis (Grieķija)     390 kg (180 un 210)

Igors Merkušins (Krievija)    390 kg (177 un 213)

Bunijami Sudass (Turcija)    385 kg (170 un 215)

Keisijs Burgeners (ASV)      385 kg (180 un 205)

Dobelnieks atraujas no sekotājiem

Jau nākamajā dienā pēc šī IWF (Starptautiskā Svarcelšanas federācija) saraksta publicēšanas ranga līderis Ščerbatihs, startējot Vācijas bundeslīgas komandu čempionāta otrajā kārtā, summā pacēla krietni vairāk – 435 kg (195 un 240), tuvākos konkurentus rangā apsteidzot jau par 15 kilogramiem.

Šo notikumu komentē Latvijas izlases galvenais treneris Eduards Andruškevičs: – "Šis rezultāts jau ir krietni labāks par mēneša sākumā Berlīnē sasniegto, turklāt abos vingrinājumos kopā izmantojot tikai trīs no sešiem piegājieniem. Viktors vispirms viegli uzrāva 187,5 kilogramus, pēc tam viņam pakļāvās arī 195 kilogrami. Vairāk necēlām. Grūšanā Viktors viegli fiksēja sākumsvaru – 240 kilogramus. No nākamajiem diviem piegājieniem atteicāmies. Tehniskais izpildījums bija labs, bet vēl ne gluži ideāls. Vēl jāizdara galvenais slīpējums, jo pie tehnikas uzlabošanas dūšīgi pastrādājām Polijas smagatlētikas centrā Čehanovā, kur koptreniņos piedalījās arī Krievijas un Gruzijas atlēti."

Protams, ka sagatavošanās pamatu pamati tika ielikti pašmāju treniņos. Gan Dobelē, gan Ventspilī. Tiesa, mainīti tika treniņu grafiki. Otrdienās un trešdienās Viktoram bija pa vienam treniņam, ceturtdienās darbs Saeimā, piektdienās un sestdienās pa divām treniņu nodarbībām – no rīta un pievakarē.

Prognozēt ļoti sarežģīti

Vai pašreizējais atlētu rangs objektīvi raksturo patieso spēku samēru? „Ne visi favorīti piedalījušies oficiālās sacensībās vai savu valstu čempionātos, tāpēc saraksts ir nepilnīgs, ja tajā nav Krievijas un Bulgārijas šīs svara kategorijas līderu – Jevgeņija Čigiševa un Sevdalina Čolokova," lēš Ščerbatiha treneris. „Čigiševs pērn Dohā sasniedza pasaules rekordu raušanā – 211 kg, kas joprojām nav labots. Nav zināms, vai rekordists startēs Strasbūrā. Klusums valda arī bulgāru nometnē, tāpēc par Čolokova potencēm skaidrības nav. Nopietns konkurents būs joprojām talantīgais ukraiņu atlēts Artjoms Udačins. Nopietni pretendenti uz mazajām medaļām grūšanā būs poļu stiprinieki veterāns Pāvels Najdeks un Gžegožs Kļeščs. Pārsteigumus var gaidīt no Grieķijas svarcēlājiem Papagerida un Panajota, kuri vēl ļoti jauni. Jauns talants parādījies baltkrievu atlētu saimē."

Kādiem rezultātiem esat gatavi? „Viktora svars tagad ir robežās no 142 līdz 143 kilogramiem. Ar veselību, tfu, tfu, tfu, viss kārtībā, jo ar Ščerbatihu strādā LOV speciālists Mareks Osovskis. Raušanā Viktoram vajadzētu tikt galā ar diviem centneriem, grūšanā vajadzētu fiksēt 250 kg stieni. Katrā ziņā trenējušies esam tā, lai šie rezultāti reāli būtu sasniedzami.„

Eiropas rekordi svarā virs 105 kg

Raušana – Jevgeņijs Čigiševs (Krievija)   211 kg (2006. gadā Dohā)

Grūšana – Ronijs Vellers (Vācija)   260 kg (1998. gadā Rīzē)

Divcīņa – Ronijs Vellers (Vācija)     467 kg (2000. gadā Sidnejā)

Latvijas rekordi svarā virs 105 kg

Raušana – Viktors Ščerbatihs        205 kg (2004. gadā Atēnās)

Grūšana – Viktors Ščerbatihs         250 kg (2004. gadā Atēnās)

Divcīņa – Viktors Ščerbatihs           455 kg (2004. gadā Atēnās)

Strasbūra ieskaites Pekinai nedos

Galvenā olimpisko ceļazīmju izcīņa  paredzēta no 15. līdz 24. septembrim Taivānas pilsētā Čanmajā, kur risināsies 76. pasaules čempionāts vīriešiem un 19. – sievietēm. Dalībnieku kvotas Pekinai noteiks pēc attiecīgi ieņemtās katras valsts vietas komandu vērtējumā. Pirmā sešnieka valstis varēs pieteikt maksimālo dalībnieku skaitu – septiņus atlētus un septiņas atlētes. Paredzams, ka Taivānā Ščerbatihs nebūs vienīgais Latvijas izlases dalībnieks, jo svarīgs būs katrs iegūtais punkts. Gan atsevišķos vingrinājumos, gan divcīņas summā. Paredzētas arī individuālās kvotas pasaules ranga astoņniekam. Maz ticams, ka pašreizējā ranga līderi konkurentiem izdosies izbīdīt no desmitnieka. Tāpēc varam uzskatīt, ka Viktors jau tagad , vismaz neoficiāli, kļuvis par olimpieti.

Pašmāju jaunumi

Abu čempionātu starplaikā Latvijas pieaugušo izlasei būs vēl viens nopietns turnīrs – Baltijas valstu kausa izcīņa Gdiņā (Polija). Katrā vienībā būs seši sportisti – divas sievietes un četri vīrieši. Mums būs spēcīga komanda.

Latvijas Svarcelšanas klubu apvienības konferencē par šīs organizācijas prezidentu ievēlēja Ēriku Jēkabsonu, Aivars Ritenieks paliek valdes priekšsēdētāja amatā. Apstiprināti Latvijas jauniešu un junioru izlašu sastāvi startiem Eiropas un pasaules čempionātos, akceptēts kandidātu saraksts pieaugušo izlasei.  

Gatis ĶĪSIS