Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Tu esi mūsu zelts!

Svarcelšanā dāmām svara kategorijā līdz 53 kg pasaules rekordi netika laboti, vairākas līderes nespēja sasniegt savus labākos rezultātus, jo ritēja cīņa, kas notiek tikai reizi četros gados un kas tāpēc ir vissaspringtākā. Šādā situācijā stipri nervi nereti ir noderīgāki par lielu spēku. Šo argumentu savā labā izmantoja mūsu Rebeka Koha, izcīnot ceturto vietu un liekot pat saskumt, ka nenotika brīnums. Astoņpadsmitgadīgā spēļu debitante pavisam reāli varēja kāpt uz Rio pjedestāla.

Pirms spēlēm vēl likās, ka Rebekai nāksies cīnīties B plūsmā, tomēr Rio latviete kā septītā un pēdējā tika iekļauta elites A grupā, kurā, starp citu, bija vienīgā eiropiete.

NAŽA ASMENS BRONZAS SPĪDUMĀ

Rebekai kā visjaunākajai no septiņām A (spēcīgākās) grupas dāmām starta protokolā ierakstīti pieticīgākie sākuma svari — 85 kg raušanā un 100 kg grūšanā. Bet ar tiem vēl risināsies treneru Eduarda Andruškeviča un Viktora Ščerbatiha inspirēta psiholoģiska spēle uz naža asmens, no kura var arī nokrist.

Pēdējā brīdī Rebekai sākuma svars tiek palielināts līdz 85 kilogramiem, kurus ventspilniece paceļ pārliecinoši, gandrīz ar smaidu lūpās, bet uz tablo šis skaitlis ilgi paliek, mirgojot baltā krāsā, līdz pēkšņi iekrāsojas sarkans — neieskaitīts! Esot pārtērēts mēģinājuma laiks. Mūsu treneri strīdas, ka tas skaitīts nepareizi. Bet vilciens jau aizgājis… Jācer, ka ne uz Pekinu, kur pirms astoņiem gadiem Ščerbatihs piedzīvoja līdzīgu incidentu.

Jāceļ vēlreiz, kas arī tiek izdarīts, bet spēki lieki patērēti. Pēdējam mēģinājumam treneri piesaka 88 kg, kas, novērtējot konkurenšu paveikto, tiek palielināti līdz 90 kg. Arī tik smags stienis Rebekai ir pa spēkam. Tikpat, tribīnēm aurojot, ar otro mēģinājumu to virs galvas dabū brazīliete Rozāna dus Reisa-Santusa. Tādējādi Rebekai, kurai arī pašas svars mazāks, vieta augstāka. Tikai tad ar 92 kg cīņu sāk taivāniete ar samuraja frizūru Šučina Hsu, kurai pieder pasaules rekords divcīņā (233 kg) un pasaules čempiones zelts. Pasaules eksčempione ķīniete Jadzjuņa Liatbild ar 98 kg. Taivāniete tiek līdz apaļiem 100 kg, ķīniete — līdz 101 kg, kas ir jauns olimpiskais rekords. Bet debitantei Rebekai Kohai raušanā pienākas trešā vieta. Būtu pasaules čempionāts, tā spīdētu mazās bronzas medaļas krāsā.

KAD REKORDISTE NEDABŪ NEKO

Grūšanā Rebekai sākuma svars tiek palielināts līdz 103 kg. Tikpat spēj arī brazīliete. Otrajam mēģinājumam treneri vispirms pieprasa pieticīgu palielinājumu par vienu kilogramu, kad tuvākās konkurentes nomierinātas, uz tablo pēkšņi parādās 107 kg, ar kuriem Rebeka tiek galā, Rozāna ne. Pēdējā mēģinājumā brazīliete tikpat nesekmīgi ceļ 108 kg. Rebeka ķeras pie 110. Uz krūtīm stienis tiek dabūts, pēc ilgas koncentrēšanās virs galvas arī, bet… to neizdodas noturēt un nofiksēt miera stāvoklī. Vēlāk izrādīsies, ka kopā ar stieni nomesta arī olimpiskā bronzas medaļa, un Rebeka, asarām acīs atzīsies, ka šajās spēlēs pacelt tieši 110 kg bijis viņas mērķis.

Bet svarcelšanā notiek ne tādi brīnumi vien. Taivāniete Šučina Hsu sāk ar 112 kg, ķīniete Jadzjuņa Li olimpiskajam rekordam grib pievienot 123 kg, bet nesekmīgi. Taivāniete neveiksmīgi mēģina atbildēt ar 126 kg, bet trešais mēģinājums viņai nav vajadzīgs… Ķīniete cerībā apsteigt savu konkurenti arī pieprasa tikpat smagu stieni, bet abas atlikušās reizes to pacelt viņai nav pa spēkam, un olimpiskā rekordiste paliek bez rezultāta, bet Šučina Hsu Londonas spēlēs izcīnītajam sudrabam var pievienot Rio zeltu — 212 kg. Pārējās dāmas uz pjedestāla jau ir Rebekas Kohas klientes. Sudraba medaļu ar 200 kg izcīna filipīniete Idilina Diasa, bronzu ar 199 kg korejiete Džinhe Juna.

Ja Rebeka par vienu kilogramu labotu savu 20. jūlijā Eiropas čempionātā kopā ar bronzas medaļu sasniegto personisko un Latvijas rekordu (198 kg), viņai būtu olimpiskā bronzas medaļa. Rebeka no tā par vienu kilogramu atpalika. Bet vēl tikai pirms diviem gadiem viņu sveicām ar trešo vietu II Jaunatnes olimpiskajās spēlēs, pirms gada jau pasaules pieaugušo čempionātā viņa bija tikai desmitā (192 kg). Un nu ceturtā vieta olimpiskajās spēlēs… Pilnīgi pelnīti olimpiskajā ciematā Koha tika sagaidīta ar ziediem un plakātu: “Rebeka, tu esi mūsu zelts!”

 

SVARCELŠANA

Dāmas. Līdz 53 kg

1. Šučina Hsu (Taivāna) 212 (100 un 112)

2. Idilina Diasa (Filipīnas) 200 (88 un 112)

3. Džinhe Juna (Dienvidkoreja) 199 (88 un 111)

4. Rebeka Koha (Latvija) 197 (90 un 107)

5. Rozāna Dusa Reisa Santusa (Brazīlija)  193 (90 un 103)

6. Kanae Jagi (Japāna) 186 (81 un 105)