Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Olimpiskā universiāde

Profesore Agita Ābele labo jau otro rekordu pēc kārtas. Pirms nepilniem diviem gadiem kļuvusi par Latvijas Augstskolu sporta savienības valdes priekšsēdētāju, viņa pagājušajā vasarā uz Vispasaules studentu spēlēm Kazaņā aizveda Latvijas vēsturē lielāko delegāciju (128 sportistus), tagad nedēļu pirms Ziemassvētkiem Trentīno arī ziemas universiādē cīnās nebijis latviešu studentu pulks, hokeja komandu ieskaitot.

VĒSTURISKAIS HOKEJS

Mūsu hokejisti akadēmiskajās sacensībās gan nav nekādi debitanti. Jau pirms kara, kad vēl nebija izveidotas kompleksās universiādes, toties tika rīkoti studentu pasaules čempionāti atsevišķos sporta veidos, Latvijas hokejisti 1933. gadā Bordonekijā, Itālijā, ieņēma dalītu otro vietu, bet 1935. gadā Sanktmoricā izcīnīja bronzas medaļas, ar 1:0 pārspējot gan Franciju, Itāliju un Čehoslovākiju, bet ar 2:5 zaudējot Ungārijai un ar 0:4 Šveicei, kas kļuva par turnīra uzvarētāju. Ziemas universiādēs, kurās mūsējie kopš 1997. gada piedalījušies individuālajos sporta veidos — galvenokārt biatlonā, kalnu un distanču slēpošanā, kā arī snovbordā — līdz šim medaļas nav izcīnītas.

Vasaras universiādēs PSRS studentu izlases sastāvā vislabāk veicies vieglatlētiem. Par čempioniem kļuvuši šķēpmetēji Jānis Zirnis (1973.) un Dainis Kūla (1981.), kā arī tāllēcēja Anita Stukāne (1979.). Pēc neatkarības atgūšanas šķēpmetēju tradīciju turpināja Ēriks Rags, 1999. gadā Latvijai izcīnot pirmo universiādes zeltu. Interesanti, ka mūsu pirmais olimpiskais čempions vingrotājs Igors Vihrovs universiādē kļuva par sudraba laureātu, bet nākamais olimpiskais vicečempions atbalsta lēcienā Jevgeņijs Saproņenko 2003. gadā studentu konkurencē bija nepārspējams.

Šāgada vasarā Kazaņā no 128 Latvijas studentiem, kas sacentās 20 sporta veidos, vislabāk veicās Laurai Ikauniecei, kas kļuva par universiādes vicečempioni septiņcīņā, kā arī Elzai Gulbei un Jānim Rēriham, kas izcīnīja bronzas medaļas attiecīgi airēšanā un jostu cīņā.

STUDENTU DIŽATLĒTI

„Dalībnieku meistarība ir izcila,” uzsver Agita Ābele. „1949. gadā dibinātās Starptautiskās Studentu sporta federācijas (FISU) mērķis ir universiādes padarīt par otru nozīmīgāko sporta forumu pasaulē aiz olimpiskajām spēlēm. Domāju, ka tas faktiski jau sasniegts. Vasaras universiādē Kazaņā piedalījās 162 valstu studenti, no kuriem atkarībā no sporta veida 60 līdz 80 procenti bija Londonas olimpisko spēļu dalībnieki. Universiāde nav nekāds studentu tusiņš, kā tas šķiet nezinātājiem.”

Tiesa, izņemot sporta spēles, īpašas kvalifikācijas normas, lai varētu startēt universiādē, atlētiem nav jāizpilda. Galvenais noteikums — būt studentam vecumā no 17 līdz 28 gadiem. Saprātīgus lēmumus liek pieņemt vienīgi gaidāmā spēcīgā konkurence. Agita Ābele, kas pati bijusi vairākkārtēja Latvijas čempione daiļslidošanā un tagad ir ISU kategorijas tiesnese, raksturo situāciju ar praktisku piemēru: „Papētot iepriekšējās universiādes rezultātus daiļslidošanā, sapratu, ka mūsu pretendentei, kas stabili izpilda divarpus apgriezienu akseli un ar nelielām kļūdām — trīsapgriezienu salhovu, tur būs jācīnās, lai nepaliktu pēdējā. Gluži tāpat kā Eiropas čempionātā.”

Tādējādi individuālajos sporta veidos būsim pārstāvēti tikai biatlonā, šorttrekā, distanču un kalnu slēpošanā. Starp šiem studentiem pazīstamākais ir Kristaps Zvejnieks, kurš pirmais Latvijas vēsturē slalomā iekļuvis pasaules ranga labāko simtniekā.

IEDVESMA TURPINĀJUMAM

„Abās slēpošanās un biatlonā mūs pārstāvēs divi dalībnieki, šorttrekā — viens, hokejā — 22. Tas ir Augstskolu sporta savienības un attiecīgo federāciju sadarbības rezultāts,” skaidro Ābele. „Mēs labi sapratām, ka tas ir augsto sasniegumu sports. Tāpēc mūsu komandā šoreiz nav, piemēram, snovbordistu vai kērlingistu. Turklāt dalība universiādē katram izmaksā vismaz tūkstoš eiro, kas jāgādā pašam. Daudzus atbalsta augstskolas, pašvaldības un federācijas. Nacionālā sporta padome ar Olimpiskās komitejas, Federāciju padomes un Sporta spēļu asociācijas atbalstu piešķīra 28 000 latu hokeja komandas līdzdalībai.”

Mūsu hokeja izlase uzaicinājumu piedalīties universiādē, kurā startēs 12 valstsvienības, saņēma, pateicoties dažāda vecuma Latvijas izlašu sniegumam pasaules čempionātos. Trentīno turnīrs būs ne tikai spraigs, bet arī garš. Arī tās komandas, kuras neizkļūs no trim apakšgrupām un zaudēs iespēju pretendēt uz medaļām, turpinās cīņu par pārējām vietām.

Šogad Kazaņā risinājās 27. vasaras universiāde, nu kārta 26. ziemas. Tiesa, kārta tai bija pienākusi jau janvārī, kad parasti studenti rīko savus ziemas sporta svētkus, bet Polijas ziemas centri pirms pusotra gada no rīkotāju tiesībām atteicās. Universiādi glāba itāļu Trentīno, kurai gan tās sagatavošanai vajadzēja papildlaiku līdz decembrim. Tādējādi līdz nākamajai ziemas universiādei, kura Granādā, Spānijā, notiks savlaicīgi — 2015. gada janvārī, atlikuši tikai 13 mēneši.

„Universitāšu sports ļauj nepazust atlētiem, kas sasnieguši 18 gadu vecumu, bet vēl nav iekļuvuši LOV sastāvos. Tiesa, mums nepieciešams stabils finansējums Latvijas universiādes sacensību rīkošanai, kas patlaban risinās 50 dienas visa mācību gada garumā. Strādājot tikai brīvprātīgi, tām nevar piešķirt pienācīgo spožumu un pievilcību,” norāda Agita Ābele. „Tajā pašā laikā ne tikai kļūt par olimpieti, bet arī piedalīties Vispasaules universiādē var kļūt par cienījamu mērķi.”

22 no 45

„Apsekoju visus 45 studentus, kas hokeju spēlē virslīgā, un oktobra beigās sākām koptreniņus,” stāsta Latvijas studentu hokeja izlases galvenais treneris Ēriks Miļuns. „Vairāki hokejisti jau spēlējuši Latvijas U-18 vai U-20 izlasēs, pārējiem dota iespēja tagad. Esam aizvadījuši divas pārbaudes spēles ar Prizmu un Rīgas čempioniem. Abās gūtas uzvaras.

Izlasē pārstāvēti gandrīz visi virslīgas klubi. Visplašāk — Zemgale/LLU, Rīga/Prizma un Kurbads. No trim Dinamo studentiem uz Trentīno noteikti netiek Bukarts un Bičevskis, bet Upītis, iespējams, spēlēs. Nebūs arī mūsu ASV studentu Bļugera un Freiberga.

Mūsu apakšgrupā ņemamo galu pārstāv itāļi, bet viņi ir mājnieki un ar viņiem mums pirmā spēle. Amerikāņu un zviedru izlases jebkurā sastāvā būs spēcīgas. Smagi mums ies, bet darīsim, ko varēsim.”

 

HOKEJS

10.—21. decembris

Henrijs Ančs (vārtsargs), Alberta koledža

Uldis Čalpa (vārtsargs), Rīgas Tehniskā universitāte

Kārlis Kalvītis (aizsargs), Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija

Pauls Zvirbulis (aizsargs), Latvijas Universitāte

Livars Lāns (aizsargs), Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija

Viesturs Cimermanis (aizsargs), biznesa augstskola Turība

Kristaps Kuplais (aizsargs), Banku augstskola

Ansis Brikainis (aizsargs), Rīgas Tehniskā universitāte

Jānis Bullītis (aizsargs), Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija

Krists Apsītis (aizsargs), Informācijas sistēmu menedžmenta augstskola

Juris Upītis (uzbrucējs), Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija

Kristaps Legzdiņš (uzbrucējs), biznesa augstskola Turība

Artūrs Birstiņš (uzbrucējs), Rīgas Starptautiskā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskola (RISEBA)

Edgars Lipsbergs (uzbrucējs), Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija

Kārlis Brants (uzbrucējs), Rīgas Tehniskā universitāte

Artjoms Ogorodņikovs (uzbrucējs), Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija

Artūrs Āboliņš (uzbrucējs), Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija

Artūrs Batraks (uzbrucējs), Latvijas Lauksaimniecības universitāte

Miks Komuls (uzbrucējs), Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija

Elvis Egle (uzbrucējs), Latvijas Universitāte

Ralfs Melders (uzbrucējs), Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija

Jānis Bērziņš (uzbrucējs), Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija

 

A grupa

Itālija

ASV

Zviedrija

Latvija

B grupa

Krievija

Slovākija

Čehija

Lielbritānija

C grupa

Kanāda

Kazahstāna

Ukraina

Japāna

 

BIATLONS

13.—20. decembris

Vjačeslavs Mihailovs, Latvijas Robežsardzes koledža

Žans Andrejevs, RTU Daugavpils filiāle

DISTANČU SLĒPOŠANA

12.—21. decembris

Natālija Kovaļova, Daugavpils Universitāte

Ronalds Krams, Daugavpils Universitāte

KALNU SLĒPOŠANA

13.—21. decembris

Kristaps Zvejnieks, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija

Daniels Fogelis, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija

ŠORTTREKS

18.—20. decembris

Jēkabs Saulītis, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija