Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 334 Olimpiāde

Apjozt Koreju

Kamēr sporta sabiedrība vēl mēģina tikt galā ar 2014. gada ziemas olimpisko spēļu Sočos atstāto mantojumu, turpinot atmaskot blēdīgus sportistus un uzskaitīt negodīgi nopelnītas medaļas, Dienvidkorejā ar katru dienu garāks kļūst XXIII ziemas olimpisko spēļu uguns stafetes ceļš. Līdz 9. februārim lāpa pa Korejas pussalas dienvidiem pieveiks 2018 kilometrus, lielās olimpiskās uguns iedegšanas mistēriju atklāšanas ceremonijā tradicionāli saglabājot noslēpumā līdz pat pēdējam brīdim.

Phjončhanas olimpisko spēļu uguns līdz mērķim ceļos 101 dienu, šajā ziņā atpaliekot no divām iepriekšējām spēlēm. Uz Sočiem pa milzīgo Krieviju olimpiskā lāpa tika nesta 123 dienas, savukārt līdz Vankūverai tā nokļuva 106 dienās. Olimpiskā uguns Dienvidkorejā apciemos 17 pilsētas, kā arī 18 reģionus Kanvondo provincē, kurā atrodas Phjončhana.

Olimpiskā liesma kā ierasts tika iedegta Panatinaiko stadionā Atēnās, Grieķijā. Tiesa — šoreiz neliela lietus un mākoņu dēļ Phjončhanas olimpiskā uguns tika iegūta nevis no saules kolektora, bet gan no rezerves uguns. Pēc tam liesma īpašā un drošā lukturī ar lidmašīnu tika transportēta uz vairāk nekā 8500 kilometru attālo Inčhonu — Dienvidkorejas galveno ostas pilsētu, no kurienes 1. novembrī olimpiskā lāpa sāka savu Dienvidkorejas ceļojumu.

Šī ir jau otrā reize, kad Dienvidkoreja kļūst par olimpiskās uguns mājvietu — pirmoreiz tas notika 1988. gadā, kad vasaras olimpiskās spēles risinājās Seulā. Dienvidkorejas sporta ministrs Do Honvans norādījis, ka valsts valdība nežēlo spēkus, lai lielo sporta notikumu padarītu par priecīgu festivālu, uzsverot, ka Phjončhanas olimpiskās spēles ir centrētas uz cilvēkiem, savukārt olimpiskā uguns simbolizē ikviena kaislību.

0,01 PROCENTS KOREJIEŠU

Lāpu vairāk nekā trīs mēnešu ilgā stafetē būs nesuši 7500 lāpneši. Spēļu organizatori uzsver, ka tādā veidā tiek reprezentēti visi 75 miljoni cilvēku, kas apdzīvo Korejas pussalu. Tas nozīmē, ka lāpu savās rokās būs turējis 0,01 procents pussalas iedzīvotāju jeb katrs 10 000. korejietis. Viņus pavada 2018 atbalsta skrējēji, kas sargā liesmu un darbojas kā vēstnieki.

Par lāpnešiem izvēlēti sasniedzēji un sapņotāji. Par sasniedzējiem uzskatāmi tie, kuriem savās darbības jomās jau izdevies gūt augstus rezultātus un kuri tiecas arvien tālāk, savukārt sapņotāji stafetē ir tie, kuri vēl tikai ir ceļā uz saviem mērķiem.

2018 kilometru garās stafetes lāpnešu vidū ir, piemēram, divkārtējā olimpiskā čempione ātrslidošanā Ļi Sanhva, Korejas futbola zvaigzne Ča Bumkuns un viņa dēls, valsts futbola izlases trenera palīgs Ča Duri, kā arī citas nacionālā un pasaules līmeņa sporta zvaigznes. Lāpu nesuši arī kultūras darbinieki, citi sabiedrībā pazīstami ļaudis.

Dienvidkorejas pirmās olimpiskās čempiones daiļslidošanā Junas Kimas ieskatā veiksmīga olimpiskās uguns stafete var tikt īstenota, ja ikviens pret to izturas ar rūpēm un mīlestību. Starp citu, lai gan lielās olimpiskās uguns iededzējs tiek turēts noslēpumā, mēļo, ka tieši Juna Kima varētu būt tā, kurai uzticēs šo godu un uzdevumu. Ja tā notiks, tad olimpiskās lāpas stafete noslēgsies ar simbolisku apli. Proti, stafeti kā pirmā lāpnese sāka trīspadsmitgadīgā Jū Janga, kura 11 gadu vecumā kļuva par visu laiku jaunāko Dienvidkorejas čempioni daiļslidošanā, pārsniedzot iepriekšējo rekordu, ko 12 gadu vecumā sasniedza Juna Kima.

Olimpiskās lāpas stafete ir kā aicinājums ļaudīm iesaistīties, radot sajūsmas pilnu olimpisko gaisotni visā valstī. Tās mērķis ir iepazīstināt arī ar bagātīgo Korejas kultūru, stafetei izceļot tūristu uzmanības vērtas valsts vietas.

PRETORKĀNU LĀPA UN LAIMĪGIE 700

Olimpiskās lāpas autors, korejiešu dizainers Jons Senkims vēlējies radīt kaut ko tādu, kas iedvestu prieku katrā, kas būs turējis lāpu. Viņa uzdevums bija radīt tādu gaismekli, kas nenodzistu nekādos laikapstākļos, īpaši ņemot vērā Korejā bieži piedzīvotās spēcīgās sniega vētras.

Lāpas augšdaļas pieci pīlāri (kolonnas) atgādina degošu liesmu, savukārt piecstūri lāpas galos simbolizē piecus pasaules kontinentus. Līdz ar to uguns, kas celsies no pieciem pīlāriem, iezīmēs šo piecu kontinentu iedzīvotāju vienotību olimpiskajā garā. Lāpas detaļas projektētas tā, lai tās izskatītos kā kopējās lielās liesmas daļa brīdī, kad lāpa tiek iedegta.

Ņemot vērā citu stafešu misēkļus ar lāpu nodzišanu vai pat uzsprāgšanu, šoreiz lāpa tikusi veidota tā, lai izturētu drastiskas laikapstākļu maiņas. Lāpas degšanas nodalījums ar četrām atsevišķām sieniņām neļauj vējam nodzēst liesmu, savukārt trīsslāņains lietussargam līdzīgs vāciņš liesmu aizsargā no vēja un sniega. Lāpas unikālā konstrukcija ļauj gāzei cirkulēt pa lāpas iekšieni, vienmērīgi sadalot siltumu un ļaujot liesmai degt arī tad, kad termometra stabiņš pamatīgi noslīd zem nulles. Lāpa var izturēt gaisa temperatūras svārstības no –35 līdz +35 grādiem. Lāpa degs arī 2000 metru augstumā virs jūras līmeņa un pie 79,5 kilopaskālu liela spiediena. Lāpā iedegtā liesma varot pretoties pat orkānam — konstruktori norāda, ka maksimālais vēja ātrums tās darbībai ir 35 metri sekundē. Šāds vējš var radīt ļoti lielus postījumus, piemēram, izraujot kokus ar visām saknēm. Taču lāpa turpināšot degt.

Lāpas liesmas augstums ir 20 centimetri, tās degšanas ilgums vienā lāpā ir 15 minūtes. Lāpas garums savukārt ir 700 milimetri. Laimīgie 700 ir Phjončhanas olimpisko spēļu rīkotāju koncepts, ar kuru tiek uzsvērts, ka viskomfortablākie apstākļi cilvēku dzīvošanai sastopami 700 metru virs jūras līmeņa. Un — cik negaidīti! — Phjončhana atrodas tieši šādā augstumā.

Lāpas korpusa baltais krāsojums simbolizē sniegoto Phjončhanas ainavu. Vienlaikus iedvesma tās izliektajam dizainam, tekstūrai un krāsai smelta no korejiešu tradicionālajiem porcelāna izstrādājumiem. Dzeltenie zvaigžņu formas raksti un perforācijas, kas rotā katru lāpas galu, simbolizē cilvēkus, kuri dzīvo visos piecos kontinentos. Zvaigžņu forma atgādina Phjončhanas nosaukuma rakstībā iekļauto rakstzīmi. Rokās sadevušos cilvēku tēls, kas saskatāms zvaigžņotajā rakstā, simbolizē mieru un harmoniju, ko nes olimpiskās spēles.

IEMIRDZĒTIES IKVIENAM

101 dienu garā lāpas ceļojuma virsmērķis ir ļaut iemirdzēties ikvienam it visur. Lāpas stafete iegriezusies tādās vietās, kas, pat neskatoties uz savu burvību, līdz šim nav bijušas pasaulei labi zināmas, tādā veidā atklājot Korejas slēpto burvību.

Lāpas stafetē izmanto dažādus transporta līdzekļus, arī šādi pasauli iepazīstinot ar nācijas vēsturi, kultūru un sasniegumiem. Olimpiskā uguns ceļojusi ar lielu 15.—18. gadsimta bruņrupučkuģi, ar Hwangpo tipa buru laivu, kas tikusi izmantota Čosonu dinastijas laikā. Tā transportēta arī ar jahtu, tvaika lokomotīvi, trošu vagoniņu un citām ierīcēm.

Reprezentējot tehnoloģiju attīstību, lāpu nesis arī robots. Vairāk nekā metru augstais humanoīdu robots HUBO ikdienā piedalās glābšanas operācijās, bet olimpisko spēļu laikā HUBO un vēl 84 viņam līdzīgi roboti tiks nodarbināti drošības pasākumos, informācijas sniegšanai, uzkopšanas darbos un pat sienas gleznojumu veidošanai. HUBO lāpu nesa aptuveni 152 metrus līdz vairākus centimetrus biezai koka sienai, kurā, izmantojot urbi, izgrieza caurumu un lāpu caur šo paša izveidoto atveri pasniedza savam radītājam — profesoram O Džuns. HUBO savā stafetes posmā paguva panest arī izgudrotāju Denisu Hongu.

Sekojot devīzei Ļaut iemirdzēties visiem!, organizatori apliecināja vēlmi Phjončhanas spēlēs redzēt arī Ziemeļkorejas sportistus. Pastāvēja bažas, ka pieaugošā spriedze Korejas pussalā, ko veicināja Ziemeļkorejas kodolieroču izmēģinājumi un provokācijas, varētu mulsināt citas valstis sūtīt savus sportistus uz Dienvidkoreju. „Ziemeļkorejas dalība nozīmē to, ka mums būs drošas un mierīgas spēles,” mierināja sporta ministrs.

Olimpiskās uguns stafete kā ierasts noslēgsies ar XXIII ziemas olimpisko spēļu atklāšanu Phjončhanā. Pirms četriem gadiem Soču olimpiskās lāpa izgaismojusi ne tikai sportiskos sasniegumus, bet ļāva iemirdzēties arī blēdībām. Soču olimpiskās uguns stafetes lāpas gan sprāga nesēju rokās, gan apdzisa pašā Kremļa pievārtē, gluži vai cenšoties mēmi norādīt, ka degot var izgaismot par daudz.

Phjončhanas lāpa, izpildot solījumu izturēt jebkurus apstākļus, vēl nav nodzisusi. Un varbūt tas par kaut ko liecina.