Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Asfalta laukumu karaļi

Lai nepilnas stundas laikā uz viena laukuma sacenstos basketbolisti, futbolisti un florbolisti, ir nepieciešama īpaša vieta. Ghetto Games, apvienojot tik atšķirīgus sporta veidus, piektās sezonas čempionus noteica uz Rīgā lielākās asfalta promenādes 11. novembra krastmalā. Par Ghetto karaļiem kronēti Just basketbolisti, Bikini Lounge futbolisti un Tukšo trubiņu florbolisti.

Ielu sports pirmās asociācijas raisa par individuālo ekstrēmo sporta veidu pārstāvjiem, kuri aktīvi darbojas skeitparkos, kā arī pēdējos gados tik lielu popularitāti guvušajiem ielu vingrotājiem. Uz ielām var darīt daudz dažādu vairāk vai mazāk traku lietu, taču šoreiz par to, kā ne tikai basketbols, bet arī futbols un florbols pakļāvās asfalta noteikumiem.

Ghetto Games izdevies apvienot trīs lielākos sporta veidus, kuros spēles iespējamas aizvadīt arī uz asfalta. Pēc šīs vasaras esam noteikuši turpmākās attīstības virzienus. Sadarbībā ar Rīgas pašvaldību meklēsim iespējas izveidot vēl kādu stacionāru ielu sporta centru, lai Grīziņkalnā nevajadzētu katru nedēļu pārbūvēt parku no florbola un futbola uz basketbola laukumu un pretēji,” uzsver Ghetto Games dibinātājs Raimonds Elbakjans. „Noteikti piesaistīsim idejām bagātus jauniešus, kuri varētu un vēlētos kļūt par, piemēram, futbola un florbola kustības vadītājiem un veidotājiem, kā arī spriedīsim ar Latvijas Futbola federāciju un Latvijas Florbola savienību par kopīgu vīziju šo sporta veidu attīstībai ne tik klasiskā veidā.”

Ielu basketbols trīs pret trīs jau tiek spēlēts vairāk nekā 20 gadus, noteikumi ir mainījušies, taču formāts palicis gandrīz nemainīgs. Ghetto Football un Ghetto Floorball ir tikai attīstības sākumā.

„Pirmais bija futbols, kura laukumu lielums un apmales bija atbilstošas iespējām to izvietot Grīziņkalna skeitparkā. Pēc tam jau nāca florbols, kas tiek spēlēts futbolam izveidotos laukumos, nomainot vienīgi vārtus,” stāsta Elbakjans. „Pastāv dažādas iespējas izmaiņām, paliekot vienīgi pie tā, ka spēles notiek uz asfalta. To nosaka brīvdabas apstākļi, jo neviens mākslīgais segums nav piemērots spēlēšanai lietū. Turklāt asfalts ievērojami atvieglo arī apavu izvēli — nav nepieciešami, piemēram, futbola buči. Ghetto Games mērķis nav izaudzināt augstas klases sportistus, bet gan veidot jauniešu dzīves uztveri, un asfalta laukumi ir īstie, kur puišeļiem kļūt par vīriem. Nešaubīgi, ka mūsu iknedēļas turnīri ir lieliska jauniešu socializēšanās alternatīva naktsklubiem.”

Ghetto Games pēc 31. augusta superfināliem Rīgā, 11. novembra krastmalā, nedosies ziemas miegā, jo pasākuma organizatoru komanda iesaistīta vēl citos dažādos projektos kā, piemēram, automašīnu rallijreids Latvian Baja, taču jau tagad ir liela interese palūkoties nākotnē, lai uzzinātu, kādi pārsteigumi sagaida 2014. gada 13. maijā Grīziņkalnā sestās sezonas atklāšanā.

„Nešaubīgi, ka šajos trijos sporta veidos turpināsim iesākto, pievēršoties sportiskās kvalitātes celšanai, kā arī labāko ielu futbolistu iespējām izmēģināt spēkus turnīros ārpus Latvijas. Noteikti to darītu arī florbolā, taču nav dzirdēts, ka ārpus Ghetto Floorball kaut kur to spēlētu uz asfalta,” komentē Elbakjans. „Lielākos pārsteigumus esam plānojuši sagādāt ekstrēmo sporta veidu pārstāvjiem, jo viens no mērķiem ir Grīziņkalna skeitparka pārbūve atbilstoši modernajiem standartiem. Un, protams, īpašu uzmanību veltīšu arī savas dzīves sporta veidam numur viens basketbolam, lai Ghetto Basket piedzīvotu jaunu izrāvienu. Patīkami redzēt, ka mūsu komandas demonstrē ļoti labu sniegumu, regulāri gūst panākumus arī ārpus Latvijas. Viens no attīstības virzieniem ir Ghetto alianses izveide, lai sadarbībā ar pašvaldībām nodrošinātu jauniešiem iespēju regulāri spēlēt Grīziņkalnā, pilnībā izbaudot Ghetto Basket būtību. Līdz šim pie mums brauc komandas no Rīgas, tuvākās apkaimes un vietām 50 kilometru rādiusā no galvaspilsētas, bet mūsu uzdevums ir šo teritoriju palielināt līdz pat valsts robežām visos virzienos. Reģionos nebūt nav mazāk meistarīgu spēlētāju, taču viņiem līdz šim bijis mazāk iespēju gūt panākumus Grīziņkalnā, tikt pie goda un iespējas pārstāvēt Ghetto Basket, piemēram, turnīrā Polijā vai Čehijā.”

Diskusijas par ielu sporta nozīmi katra konkrētā sportista attīstībā un sportiskās formas uzturēšanā varētu būt diezgan karstas un ilgas, taču Ghetto Games dibinātājs pauž savu viedokli: „Klasiskais basketbols līdz ar Latvijas U-20 un U-18 izlases panākumiem šovasar nodrošinājis daudz pozitīvu emociju, taču nedrīkst aizmirst, ka gandrīz visi no šiem puišiem vairāk vai mazāk bieži treneru noteikto iespēju robežās izmēģinājuši spēkus Ghetto Basket laukumos. Esmu pārliecināts, ka ielu basketbols jauniešiem pastiprina cīņassparu un pārliecību par saviem spēkiem. Nepieciešams izkļūt ārpus ierastās vides — treniņiem un spēlēm, lai izmēģinātu sevi pasākumos, kur pretī stājas gluži citas mentalitātes spēlētāji.”

 

NAURIS MIEZIS: MET, JA ESI BRĪVS

Ja par Ghetto Basket ir dzirdēts, tad noteikti kaut reizi ir dzirdēts arī par Kristapa Dārgā un Artūra Kramiņa pārstāvētās komandas Mazais panākumiem vai Edgara Krūmiņa, Andra un Gata Justoviču uzvarām Jelgavas Armet rindās. Savukārt šī vasara paliks atmiņā ar Just un tās līdera Naura Mieža triumfu asfaltētajos laukumos.

Just ne tikai uzvarēja 11 Ghetto Basket sērijas posmos, bet arī apspēlēja visus Ghetto Games starptautiskajā festivālā Ventspilī. Tam visam vēl var pievienot superfināla čempionu titulu, kas bija loģisks turpinājums uzvarai Ghetto Basket sezonas kopvērtējumā. Individuālo lielāko atzinību izpelnījās Nauris Miezis, kas iepriekš basketbolu spēlēja Barons kvartālā, bet turpmāk to darīs BK Saldus rindās.

„Pats esmu no Ķekavas un Ghetto Basket nonācu pirms trijiem gadiem ķekaviešu aicināts,” atceras Nauris. „Pagājušās vasaras izskaņā pamēģinājām apvienot spēkus ar tagadējo cīņubiedru Jāni Āri. Panākumi netika gūti, taču viņam radās apņēmība šo vasaru aizvadīt daudz nopietnāk. Piesaistījām Kristu Volfmani, bet tad arī atradām garā gala pārstāvi Kristapu Jurjānu. Protams, Just šīsvasaras panākumus iepriekš grūti bija pat nosapņot. Panākumu atslēga ir saspēlētībā un darbībā pēc principa — ja esi brīvs, tad izdari metienu pa grozu. Ja to papildina ar pašaizliedzīgu spēli aizsardzībā, tad var arī apspēlēt sāncenšus.”

Par sīvākajiem konkurentiem Miezis nosauc tieši komandu Mazais, kas izšķirošajās spēlēs cīņā devās ar Kristapu Dārgo, Artūru Kramiņu, Artūru Dušeli un Andri Epneru ierindā.

„Individuāli vislielākās problēmas ar savu pretdarbību sagādāja Dārgais un Mārtiņš Motivāns,” piebilst Miezis. Viņš neslēpj, ka labprāt arī 2014. gada vasaru aizvadītu pēc tāda paša scenārija, taču par čempionvienības Just plāniem un komplektāciju vēl pāragri spriest.

„Esmu parakstījis līgumu ar Latvijas Basketbola līgas debitantu BK Saldus. Pagaidām vēl grūti prognozēt, kādas sekmes būs komandai un man individuāli jaunajā sezonā,” saka Miezis. „Pēc iepriekšējās sezonas pat prātoju beigt spēlēt profesionālā līmenī, taču iespēja pierādīt savu varēšanu BK Saldus rindās mainīja manus plānus. Svarīgākais fiziskās sagatavotības cikls Saldus komandas rindās vēl tikai priekšā, tādēļ neko neesmu nokavējis arī klasiskajā basketbolā.”

LBL regulārās sezonas laikā Miezim kopā ar komandas biedriem būs nepieciešams izbrīvēt sev nedēļu braucienam uz ASV, lai izbaudītu Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) kluba Jūtas Jazz spēlētāja Andra Biedriņa dāvāto balvu.

Nauris MIEZIS

Dzimis: 1991. gada 31. martā Rīgā

Augums, svars: 190 cm, 85 kg

Pirmais treneris: Andris Eglītis

Karjera futbolā: VEF/Ķekava, VEF BS, VEF/LSPA, Barons kvartāls, BK Saldus

Lielākie panākumi: līdzdalība Latvijas U-18 izlases sastāvā 2009. gada Eiropas čempionāta finālturnīrā

 

JURIS HLIBOVS: PRIEKS, KA DARBS NETRAUCĒ

Pērnā gada Ghetto Football čempionvienība Bikini Lounge titula aizstāvēšanu uzsāka tādā pašā sastāvā, taču spēlētāju savainojumu dēļ šovasar izdevās startēt tikai deviņos posmos. Trijos no tiem, ieskaitot pēdējos divus, Bikini Lounge izdevās uzvarēt. Triumfa ceļš tika turpināts arī finālturnīrā, izšķirošajā mačā par pirmo vietu ar 3:0 pārspējot Radaru. Vērtīgākā spēlētāja balvu saņēma Juris Hlibovs.

Bikini Loungeveiksmes formula slēpjas komandas saspēlētībā,” izceļ Juris Hlibovs. „Esam izcīnījuši otro čempionu titulu pēc kārtas. Atliek vien sacīt — dzīvē viss notiek tā, kā tam jānotiek. Iespējams, tieši mūsu komanda visvairāk vēlējās uzvarēt.”

Nešaubīgi, ka futbolistu ierastais zāliens no asfalta ievērojami atšķiras.

„Uz asfalta visiem jācenšas spēlēt nedaudz uzmanīgāk un vismaz mirkli piedomāt pie savas nākamās kustības,” komentē Juris. „Ghetto Football nodrošina iespēju ne tikai regulāri satikt draugus un paziņas, bet arī aizmirst ikdienas rūpes. Prieks, ka man darbs netraucē startam Ghetto Football posmos. Vēlreiz paldies brālim Artūram par iniciatīvu spēlēt futbolu uz Grīziņkalna asfalta.”

Ikdienā Hlibova darbs saistīts ar tūrisma jomu, bet futbols ir mīļākais vaļasprieks.

„Ziemā esmu iecerējis piedalīties Ogres čempionātā telpu futbolā, jo tā ir lieliska iespēja sportot kopā ar ģimeni un radiem,” piebilst Hlibovs.

Pirms gada Juris kopā ar komandas biedriem devās Latvijas Futbola federācijas nodrošinātajā braucienā uz Latvijas izlases kvalifikācijas spēli Bosnijā un Hercegovinā, šoreiz Bikini Lounge būs līdzjutēju pulkā 10. septembrī Grieķijā notiekošajā pasaules čempionāta atlases spēlē ar mūsu valstsvienības līdzdalību.

Juris HLIBOVS

Dzimis: 1990. gada 1. aprīlī Jūrmalā

Augums, svars: 182 cm, 79 kg

Pirmais treneris: Vladimirs Beļajevs

Karjera futbolā: RFS, FK Daugava, Onisilos Sotira (Kipra)

Lielākie panākumi: Latvijas U-19 izlases sastāvā iekļūšana Eiropas čempionāta kvalifikācijas otrajā kārtā

 

TOMS NIEDRE: VISPIRMS VEIKSME, PĒC TAM PAŠI

Ghetto Floorball vēsturē pirmo čempionu ceļš līdz triumfam bija gana netradicionāls un atbilstošs šo sacensību skarbajam tēlam. Tukšās trubiņas regulārajā sezonā startēja tikai sešos no 22 posmiem, rangā tikai pēc papildu rādītājiem tiekot pie ceļazīmes uz finālturnīru.

Trijos no šiem turnīriem baušķeniekiem gan izdevās izcīnīt trešo vietu, taču nebūtu pārsteigums, ja viņi superfinālā netiktu uz izslēgšanas turnīru. Galu galā divu citu komandu nesportiskā saplūkšanās laukumā ļāva Tukšajām trubiņām uzsākt play-off kā grupas uzvarētājiem. Tālāk jau viss bija kā labākajās amerikāņu filmās, jo tieši Bauskas kvartets triumfēja finālā daudzu simtu skatītāju klātbūtnē.

„Finālturnīrā vispirms palīdzēja veiksme, bet pēc tam arī paši izdarījām maksimumu, lai uzvarētu,” komentē Ghetto Floorball finālturnīra vērtīgākais spēlētājs Toms Niedre. „Nav šaubu, ka asfalts ievieš milzīgas korekcijas florbola bumbiņas kustības virzienā, jo tā jebkurā brīdī var palēkties. Tas arī padara Ghetto Floorball interesantāku, jo svarīga ir ne tikai bumbiņas pārvaldīšanas meistarība.”

19 gadus vecais FK Bauska florbolists Ghetto Floorball debitēja jau pagājušajā gadā, kad gluži spontāni piekrita komandas biedru aicinājumam braukt uz Grīziņkalnu, lai izmēģinātu spēkus uz asfalta.

Ghetto Floorball man ir kā iespēja vasarā labi pavadīt laiku. Ja varam savākt komandu, tad noteikti braucam spēlēt uz Grīziņkalnu,” piebilst Niedre. „Mūsu komandā viens no spēlētājiem vienmēr pilda vārtsarga funkcijas — bloķē metienus, iesāk ātros uzbrukumus.”

Nākamajā sezonā Tukšās trupiņas būs apņēmības pilnas aizstāvēt Ghetto Floorball čempionu titulu, bet pēc mēneša Tomam kopā ar komandas biedriem būs iespēja izmantot Latvijas Florbola savienības dāvāto braucienu uz Tamperi (Somija), lai klātienē vērotu pasaules labāko klubu cīņas Čempionu kausā.

Klasiskajā florbolā Niedre paliks uzticīgs FK Bauska krāsām.

“Pašreiz norit nopietns sagatavošanās darbs jaunajai sezonai. Trenējamies apmēram divarpus stundas katru darbdienu. Vēl šajās dienās uzsākšu studijas RTU Būvniecības fakultātē,” atklāj Niedre. “Individuāli lielāko uzmanību veltīšu fiziskajai sagatavotībai un nūjas tehnikas uzlabošanai, bet komanda kopumā mērķē uz vietu valsts labāko kvartetā.”

Toms NIEDRE

Dzimis: 1994. gada 8. jūnijā Bauskā

Augums, svars: 184 cm, 84 kg

Pirmais treneris: Dainis Akmentiņš

Karjera florbolā: Bauskas BJSS, FK Bauska

Lielākie panākumi: Latvijas U-19 izlases sastāvā 6. vieta pasaules čempionātā

 

GHETTO GAMES LAUREĀTI

Ghetto Basket

1. Just (Nauris Miezis, Jānis Āre, Krists Volfmanis, Kristaps Jurjāns), 2. Baltic Casting Agency (Nauris Liepiņš, Mārcis Liepiņš, Mārtiņš Vīņauds, Eduards Ķikuts), 3./4. Mazais/SportosimVisi.lv (Kristaps Dārgais, Artūrs Kramiņš, Artūrs Dušelis, Andris Epners), Kasjauns.lv (Kristaps Saulītis, Mārcis Vītols, Nauris Metnieks, Mārtiņš Zemturis).

Ghetto Football

1. Bikini Lounge (Artūrs Hlibovs, Artūrs Fjodorovs, Juris Hlibovs, Kristaps Kokins), 2. Radars (Ernests Važa, Ēriks Garbulis, Kristaps Žīgurs, Agris Osipovs), 3. Vaginālās bumbiņas (Māris Locāns, Rihards Korts, Nils Rubenis, Dāvis Varakājs).

Ghetto Floorball

1.Tukšās trubiņas (Toms Niedre, Rolands Kovaļevskis, Dinārs Vaitaitis, Gints Velmunskis), 2. Metaproms.lv (Germans Titovs, Dmitrijs Streļcovs, Boriss Žavoronkovs, Dans Baumans) 3. #.6401 (Aivars Švābe, Jānis Škutāns, Aivis Hammers, Edgars Taube).