Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Kā sporto Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Pēc Eiropas Komisijas iniciatīvas rīkotās Eiropas sporta nedēļas (ESN) mērķis ir palielināt fizisko aktivitāšu lomu ikdienas dzīvē un veicināt vienlīdzību un sociālo iekļaušanu visā Eiropas Savienībā. Lai aicinātu Latvijas sabiedrību vairāk pievērsties aktīvam dzīvesveidam, Latvijas Sporta federāciju padome (LSFP) 2016. gadā organizēja ESN no 17. līdz 23. septembrim.

Šīs ikmēneša slejas mērķis ir izcelt labākos un interesantākos labās prakses piemērus no ESN ietvaros organizētajām aktivitātēm. Šomēnes piedāvājam ieskatu Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) iniciatīvās, kā arī ambiciozajos plānos nākamajam gadam.

Latvijas Nacionālā bibliotēka

LNB mērķis ir padarīt informāciju pieejamu ikvienam, sekmējot gudras, izglītotas, informētas un konkurētspējīgas sabiedrības attīstību pasaules mērogā. Tajā pašā laikā LNB izprot, ka informācija var tikt pasniegta ne tikai grāmatu un žurnālu formātā, bet izmantojot tādus komunikācijas kanālus kā, piemēram, koncertus, diskusijas un citus ar kultūru saistītus pasākumus.

Kāds bija organizēto aktivitāšu mērķis?

ESN 2016ietvaros LNB organizēja trīs aktivitātes — ārstniecisko cigun vingrošanu Gaismas pils korē, periodikas svarcelšanu, kā arī sporta un veselīga dzīvesveida grāmatu apskati. Bibliotēka izveidoja arī atraktīvu video, popularizējot iestādes sportisko garu.

Runājot par izvēli uzrunāt sabiedrību par sporta nozīmīgumu, organizējot cigun rīta nodarbību, LNB sabiedrisko attiecību speciālists Augusts Zilberts uzsver: "Bibliotēka nav tikai grāmatas, tāpat kā sports nav tikai muskuļi, sacensības un rekordi. Iesaistoties ESN, gribējām pateikt sabiedrībai, ka varam un vēlamies atbalstīt sabiedrības intelektuālo formu."

Cigun ir sena atveseļošanās un psiholoģiskā treniņa māksla, kas ļaujot atbrīvoties no slimībām, pagarināt dzīves ilgumu, nostiprināt fizisko ķermeni un garu, kā arī izprast apkārtējo pasauli. Cigun rīts Gaismas pilī, kuru vadīja cigun instruktore Ilze Egle, radīja lielu interesi no sabiedrības puses. Pēc pasākuma dalībnieki vienbalsīgi atzinuši, ka labprāt vēl piedalītos šādās nodarbībās.

"Pārliecinājāmies, ka dalībniekus visvairāk uzrunāja iespēja atnākt 17. septembra rītā uz cigun nodarbību, kura notika vietā ar fantastiski skaistu skatu uz pilsētu. Kopumā sabiedrībai ir interese apmeklēt tādus pasākumus, kuros viņi paši var aktīvi piedalīties. Ņemsim to vērā, piedaloties nākamajās ESN", par jaunajām atziņām stāsta LNB pārstāvis.

Kā vērtē ESN kā platformu sportisko aktivitāšu organizēšanai un sabiedrības iesaistīšanai?

ESN ir labs pamudinājums un motivācija organizācijām, kā arī sniedz kontekstu sporta aktivitāšu organizēšanai. Reizēm viena bibliotēka nevar sasniegt tik daudz, cik var izdarīt viens kopējs projekts, kurā iesaistās vairākas iestādes, kopā aicinot piedalīties sabiedrību no visas Latvijas. Tādā veidā var veiksmīgāk nodot ziņu sabiedrībai, sasniedzot augstākus rezultātus.

Neskaitot ESN, LNB aicina savus darbiniekus piedalīties velo vai skriešanas maratonos. "Mums ir daudz kolēģu, kas sporto, tādēļ kopš 2014. gada, kad tika vērtas jaunās Nacionālās bibliotēkas ēkas durvis, tika aizsākta tradīcija kolektīvi piedalīties sabiedriski nozīmīgos sportiskos pasākumos, pārstāvot LNB", stāsta A. Zilberts.

Līdz šim visaktīvāk LNB komanda ir piedalījusies Lattelecom maratonos. Komandas dalībnieki katrs izvēlas savām spējām atbilstošu distanci — ir tādi, kas skrien 5 un 10 km, bet katru gadu ir arī kāds, kas noskrien pusmaratonu vai pat pilnu maratonu. LNB darbinieki ir ļoti aktīvi sportotāji — viņu vidū ir orientieristi, volejbolisti, basketbolisti un hokejisti.

Bibliotēka arī labprāt sadarbojas ar Latvijas Orientēšanās federāciju, š. g. 12. novembrī organizējot savās telpās vienu no telpu orientēšanās līgas posmiem. A. Zilberts uzsver: "Atbalstot federācijas iniciatīvu, mēs spējām parādīt, ka mūsu ēkā ir ne tikai avīzes un grāmatas, bet pasniegt sevi kā mutuļojošu kultūras un jaunu iespaidu centru."

Ar kādu pasākumu kopumu plāno piesaistīt sabiedrības interesi ESN 2017 laikā?

Ja šis gads bija iespēja saprast ESN mērogu, organizatorisko pusi un sabiedrības motivāciju, tad nākamgad jau ir ambiciozāki plāni — savās telpās rīkot basketbola sacensības, pieaicinot arī profesionālus basketbolistus. Šī iniciatīva ir saistīta ar to, ka LNB direktors Andris Vilks ir liels basketbola cienītājs un kādreiz pats spēlējis basketbolu.

Paralēli tam LNB apsver iespēju arī atkārtoti sabiedrībai demonstrēt aktiera Riharda Jakovela monoizrādi Bask@bols.lv, kas radīta sadarbībā ar režisoru Regnāru Vaivaru. Šī izrāde tika pirmo reizi izrādīta Valmieras teātrī un vēstīja par sportu kā dzīves modeli.

Autori: Līga Vanaga