Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Kā sporto Nīkrāces pagastā

Eiropas Sporta nedēļas(ESN), kas ir Eiropas Komisijas iniciatīva, mērķis ir palielināt fizisko aktivitāšu lomu ikdienas dzīvē un veicināt vienlīdzību un sociālo iekļaušanu visā Eiropas Savienībā. Lai aicinātu Latvijas sabiedrību vairāk pievērsties aktīvam dzīvesveidam, Latvijas Sporta federāciju padome (LSFP) no 17. līdz 23. septembrim organizēja ESN 2016.

Eiropas Sporta nedēļas 2017mērķis ir uzrunāt tos cilvēkus, kuri ikdienā aktīvi nenodarbojas ar sportu, un iedvesmot viņus mainīt savus paradumus. Lai popularizētu Eiropas Sporta nedēļas vēstījumu Latvijas reģionos, tiks uzrunātas arī pašvaldības. Pirmo gadu Eiropas Sporta nedēļas ietvaros katra pašvaldība varēs izvirzīt vienu brīvprātīgo, kuram tiks piedāvāta apmācība un instrukcijas, kā arī sniegti labās prakses piemēri, lai brīvprātīgie spētu patstāvīgi organizēt aktīvā dzīvesveida popularizēšanas pasākumus savā reģionā.

Noslēdzošais Eiropas Sporta nedēļas 2017 pasākums būs konference, kurā dalību ņems gan vietējie, gan starptautiskie eksperti. LSFP pārstāve Ilva Ciemite atklāj: „Mūsuprāt, Latviju diskusiju paneļos varētu pārstāvēt tādi sporta nozares eksperti kā Latvijas Sporta federāciju padome, Latvijas Olimpiskā komiteja, Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija, kā arī Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija.”

Šīs ikmēneša slejas mērķis ir izcelt labākos un interesantākos labās prakses piemērus no ESN ietvaros organizētajām aktivitātēm. Šomēnes piedāvājam ieskatu Skrundas novada Nīkrāces pagasta iniciatīvās, kas tika realizētas ESN 2016 ietvaros, kā arī Eiropas Sporta nedēļas 2017 vīzijā.

Skrundas novads, Nīkrāces pagasts

„Mēs dzīvojam diezgan netālu no novada centra Skrundas. Šeit uz vietas — Nīkrāces pamatskolā — ir neliela sporta zāle. Lielākas iespējas sportot ir vasaras periodā, jo mums ir labs sporta laukums, kurā var nodarboties ar vieglatlētiku, kā arī spēlēt volejbolu vai basketbolu. Pateicoties divu biedrību — Nīkrācnieki un Ventas krasti — aktivitātēm, pie skolas ir izvietoti āra trenažieri, kurus var izmantot gan bērni, gan pieaugušie un seniori,” par aktīvā dzīvesveida iespējām Nīkrāces pagastā stāsta Nīkrāces pagasta sporta organizatore Ilona Rītiņa. Pagastā ir pieejama trenažieru zāle, kas aprīkota ar velotrenažieri un dažādiem svaru stieņiem un hantelēm, ar ko var veikt spēka vingrinājumus. Savukārt Nīkrāces Atpūtas centrā ikviens var trenēties, spēlējot dažādas galda spēles — novusu, šahu, dambreti, galda tenisu un galda hokeju. Piedāvātās iespējas ir samērā plašas, atliek tikai pašam izvēlēties sev piemērotāko un patīkamāko sporta veidu.

Kādas iniciatīvas realizēja Nīkrāces pagasts ESN 2016 ietvaros?

Piedaloties Eiropas Sporta nedēļā 2016, galvenais Nīkrāces pagasta mērķis bija panākt, lai pagasta iedzīvotāji, neskatoties uz savu fizisko sagatavotību, izkustētos un pēc savas izvēles izmēģinātu jaunus sporta veidus. Pirmajā pasākuma nedēļas dienā organizatore organizēja vingrošanas dienu — atsevišķas aktivitātes norisinājās gan iestāžu telpās, gan ārpus tām. Skolā un pašvaldības iestādēs norisinājās 10—20 minūšu ilgas rīta vingrošanas nodarbības, kuras vadīja Nīkrāces sporta organizatore Ilona Rītiņa. Nodarbību laikā tās dalībnieki veica kāju, roku, plecu, galvas un visa pārējā ķermeņa vingrojumus. Bērni, sevišķi pirmsskolas vecumā, ļoti pozitīvi novērtēja šādas sportiskās aktivitātes. Rīta rosmē kopā piedalījās teju 90 iedzīvotāji.

Otrajā dienā Nīkrācē tika rīkota trenažieru diena — ikviens bija aicināts Saieta namā apmeklēt trenažieru zāli vai darboties uz trenažieriem pamatskolas sporta laukumā. Senioru vidū īpaši populārs bija lauka trenažieris staigātājs, savukārt bērniem ļoti iemīļota bija šķēršļu pārvarēšanas siena. Interese par trenažieriem iekštelpās gan bija nedaudz mazāka. Trešajā dienā visi interesenti tika aicināti veikt 5 kilometru distanci nūjojot, kur dalību ņēma nīkrācnieki, vecumā no 30 līdz 60 gadiem. Biedrība Nīkrācnieki ar dalību projektā ir iegādājusies nūjošanas nūjas, ko dalībniekiem ir iespējams izmantot bez maksas.

Nākamajā dienā norisinājās Diena ar bumbu. Šajā dienā visiem interesentiem bija iespēja spēlēt tenisu, volejbolu, futbolu un basketbolu. Diena ar bumbu iemantoja vislielāko dalībnieku uzmanību — šajās aktivitātēs piedalījās 30 nīkrācnieki. Vispopulārākā aktivitāte starp dalībniekiem bija soda punktu mešana basketbola grozā. Iesaistījās arī paši mazākie — tie, kuri jaunāki par septiņiem gadiem. „Par to man personīgi īpašs prieks, ka mazie izmēģina jaunus sporta veidus. Atbalstot viņus, mēs varam izaudzināt jaunus sportistus. Piedalījās dažādas paaudzes — arī tādi, kas bumbu nebija spēlējušus kādus 30 gadus. Rezultātā izvērtās jautra un patīkama diena,” stāsta Nīkrāces pagasta sporta organizatore Ilona Rītiņa.

Pēdējā Eiropas Sporta nedēļas dienā mums sākotnēji bija plānots pārgājiens uz Zoslēnu gravu, kas ir iecienīta aktivitāte jauniešu vidū, tomēr negaisa dēļ šo ideju nācās atcelt. „Mums ir pašiem sava Sigulda un pašiem savi Alpi! Šķērveļa pietekas — Dzeldas — kreisajā krastā, augšpus tās ietekas Šķērvelī, ir baltu, dzeltenīgu un pelēcīgu smilšu atsegumi — Zoslēnu atsegumi. Augstākais no tiem — Zoslēnu rags (14 m). Zoslēnu gravas apkārtnē ir ļoti gleznaini dabas skati, un jauniešiem ļoti patīk doties turp pārgājienos. Parasti kopā noejam aptuveni 15 kilometrus,” stāsta Rītiņa.

Šogad Eiropas Sporta nedēļā norisinājās arī Olimpiskā diena, kuras organizēšanu bija uzņēmusies Latvijas Olimpiskā komiteja. Šajā dienā Nīkrāces pamatskolā bija liela kņada, jo kopā ar Nīkrāces pamatskolas sporta skolotāju tika organizētas sacensības Padod bumbu!. Olimpiskās dienas aktivitātēs kopā piedalījās aptuveni 80 dalībnieku. „Tās bija dažādas netradicionālas sacensības — metām bumbu olimpiskajos apļos, spēlējām gan dvieļu volejbolu, gan minivolejbolu. Bija arī jautrās stafetes, kas īpaši patika bērniem,” Olimpiskās dienas aktivitātes atminas Rītiņa.

Nu jau par tradīciju ir kļuvusi noieto pakāpienu skaitīšana — skolēni skaitīja, cik pakāpienu viņi veikuši, un klases audzinātājas uzņēmās apkopot šos rezultātus, kurus pēc tam nodeva Nīkrāces pagasta sporta organizatorei Ilonai Rītiņai. „Simts šīs aktivitātes dalībnieku pieveica 27 600 pakāpienu. Prieks, ka bērnus aizrauj aktivitātes ar spēļu elementiem, tādēļ cenšamies tādus izmantot biežāk,” par pakāpienu skaitīšanu stāsta Nīkrāces pagasta pārstāve.

Par tradīciju kļuvusi arī Pievilkšanās diena. Šī aktivitāte ir populāra dalībniekiem no aptuveni 7 līdz 25 gadu vecumam. Šogad dalībnieku kopējais pievilkšanās skaits bija 194 reizes. „Visizturīgākie mums bija divi 13 gadus veci puiši, kuri pievilkās 30 un 23 reizes. Tas ir izcils rādītājs!” par dalībnieku rezultātiem stāsta Ilona.

„Milzīgs gandarījums arī par to, ka pērn Eiropas Sporta nedēļas ietvaros 19 Nīkrāces pagasta iedzīvotāji — skolēni, skolotāji un vecāki — piedalījās Valmieras maratonā. Viens no šiem skolēniem ieguva otro godalgoto vietu,” ar sajūsma stāsta Nīkrāces pagasta pārstāve.

Jautāta par komunikācijas kanāliem, kas visaktīvāk izmantoti, lai uzrunātu mērķauditoriju, Ilona Rītiņa atzīst, ka tikušas izliktas informatīvas afišas, izmantota iespēja informēt sabiedrību arī Draugiem.lv platformā, kā arī Skrundas novada mājas lapā un reģionālajā laikrakstā Kurzemnieks.

Ar kādu pasākumu kopumu Nīkrāces pagasts plāno piesaistīt sabiedrības interesi ESN 2017 laikā?

Nīkrāces pagasts plāno atkārtot dažas iepriekšējo gadu aktivitātes — tā noteikti būs rīta vingrošana, nūjošana un pārgājiens. Piedalīšanās ESN 2017 dos iespēju ikvienam uzlabot savu veselību, izkustēties un atrasties jaukā, pozitīvi domājošā sabiedrībā, jauku domu biedru kopienā. „Esmu par to, lai mēs biežāk staigātu ar kājām, nevis pārvietotos tikai ar auto, bet mans sapnis ir iesaistīt vairāk pagasta iedzīvotāju, realizējot vingrošanu ārpus telpām — pašā Nīkrāces centrā —, tādējādi iesaistot pēc iespējas vairāk dalībnieku šajā aktivitātē,” par savu nākotnes vīziju stāsta Rītiņa.

Autori: Līga Vanaga