Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Olimpiskā breika princese

Apliecinot, ka olimpisko kustību neierobežo konservatīvisma stingie krasti un ka tā tiecas līdzi laikam, pirmo reizi Jaunatnes olimpisko spēļu programmā iekļauta breika deja. Tiesības Buenosairesā cīnīties par uzvaru šajā savdabīgajā sporta veidā ieguvusi arī sešpadsmitgadīgā rīdziniece Anastasija Solovjova.

Lai cik tas būtu neticami, Anastasija līdz šim nav izcīnījusi nevienu godalgotu vietu starptautiskās breakdancesacensībās, tomēr iekļuvusi starp 12 pasaules izcilākajām meitenēm. Pēdējā pusotra gada laikā viņa ir paveikusi lielu darbu un apliecinājusi sevi olimpisko spēļu dalībnieku atlasē.

Smalkais kvalifikācijas siets

“Lai nokļūtu Jaunatnes olimpiskajās spēlēs, bija jāiziet trīs atlases posmi, kuros piedalīties varēja 2000.—2002. gadā dzimušie jaunieši no visas pasaules,” stāsta jaunā breikotāja. “Pirmajai atlasei katram pretendentam vajadzēja iesniegt 40 sekunžu breakdance iznāciena video. Pēc šiem video atlasīja labākos, kuri tika uzaicināti uz atlases otro kārtu 2017. gada oktobrī Vācijā. Tur prasmēm mērojās 150 meitenes un 300 puiši. Bija milzīgs prieks, ka iekļuvu viņu vidū, bet ļoti vajadzēja sakoncentrēties, redzot, kāda ir konkurence.”

Tiesneši vērtē izpildījumu, muzikalitāti, elementu sarežģītību, cik pārliecinošs ir sniegums visā dejas laikā. Vācijā notika Eiropas un Āfrikas valstu dejotāju atlase, divas citas bija Ziemeļamerikai/Dienvidamerikai un Āzijai. No katras grupas tikai 10 labākās meitenes un 20 labākie zēni devās uz trešo atlasi Japānā.

“Tur maijā 60 puišiem un 30 meitenēm tika dots tikai viens izgājiens, kurā bija jāparāda viss, ko spēj,” turpina Anastasija. “Protams, ir sāpīgi, ja breikotājs braucis pāri visai pasaulei, parādījis vienu reizi savu priekšnesumu un viņam jādodas mājās. Man nebija jābrauc uzreiz mājās… Tātad no 30 meitenēm atlasīja 16. Pēc tam labākajām 16 breikotājām turpinājās atlase. Kopā Buenosairosā Jaunatnes olimpiskajās spēlēs breika dejās startēs 12 meitenes un 12 puiši.”

Četri pamatelementi

Anastasija ar breika deju sāka nodarboties 11 gadu vecumā. “Četrus gadus apmeklēju studiju tanec.lv un tagad divus gadus dejoju klubā Circkle dance, kas atrodas Lāčplēša ielā Rīgā.” Izrādās, ka šo jauniešu mērķis nav vienmēr būt pirmajiem un labākajiem, jo nav tik daudz iespēju sacensties. “Latvijā visi breiko lielākoties sava prieka pēc, jo tas ir forši, ka var nodarboties ar iemīļoto deju. Piemēram, spēka elementi mūzikas pavadījumā — mani aizrauj šāda deja,” skaidro jaunā sportiste. “Mūsu deju studijā ir viena breika dejotāju grupa, kas piedalās pasaules līmeņa sacensībās kā komanda.”

Vai jebkurš var iesaistīties breakdance un sasniegt augstu meistarību? Anastasija Solovjova mirkli padomā un bilst, ka nekas cits nav vajadzīgs kā mīlestība pret breiku. “Kad sāku dejot, biju ļoti vājā fiziskā formā, nespēju izpildīt nekādus fiziskus breika elementus,” atceras meitene. “Visu var iemācīties, pamazām var apgūt visus breakdance elementus. Breika deja sastāv no četru veidu elementiem. Toprockir viss, ko breika dejā dara stāvus. Parasti tiek vērtēta ritma izjūta, koordinācija, lokanība un, pats galvenais, stils. Footwork  elementi tiek izpildīti, liekot soļus ar kājām sev apkārt, vai nu pārvietojoties, vai stāvot uz vietas, bet viss spēks un balsts ir uz rokām. Tā kā visi elementi tiek izpildīti uz zemes, tad amerikāņi šo stilu reizēm sauc pardownrocking. Griešanās uz galvas ir power moves, bet freeze nozīmē kustības, kurās breikeris apstājas uz kādu sekundi vienā pozā, piemēram, uz rokas.

Katru reizi, kad piedalos sacensībās, varu darīt, ko gribu, izpausties ar savu izdomu, radošumu. Varu savā iznācienā iekļaut tikai divu veidu elementus vai arī iekļaut visus četrus,”breakdance  specifiku skaidro olimpisko spēļu dalībniece.

Darbs un izdoma

“Anstasijai piemīt milzu griba, ir zināšanas un prasme tās izmantot,” jauno sportisti raksturo treneris Jānis Bērziņš. “Breika dejā ir svarīgi, kādas ir dzīves prioritātes, ir jāuzstāda mērķis un uz to jātiecas — tikai tā var iekļūt starp pasaulē labākajiem. Visiem ir mācības, darbs un kāds vaļasprieks, bet Anastasija savā vaļaspriekā neatlaidīgi mēģina sasniegt vēl un vēl. Tā vietā, lai vakaros izklaidētos, viņa nāk uz deju studiju trenēties, dejot. Gribu teikt, ka te nav vajadzīgs kāds īpašs talants, breakdanceprasa vienu procentu talanta, 99 procentus darba. Un dejotājam jābūt radošam, ar savu izdomu.”

Anastasija iebilst, ka viņai tas gan neesot darbs, bet tik mīļa nodarbošanās, ka divus gadus no vietas uz breika dejas nodarbībām viņa dodas katru vakaru. “Protams, ir svarīgi, lai būtu tik jauka un draudzīga studija, kāda ir šeit,” viņa novērtē. “Mēs esam kā liela ģimene. Pat trenera un audzēkņa hierahija kādreiz nojūk, jo visi viens otram palīdz. Ja kādam izdevies kārtējais īpašais elements, var droši palūgt parādīt, kā viņš to izpilda, pamācīt — neviens neatteiks. Pie mums var nākt jebkurš jaunietis — pirmajos gados jādarbojas kopā ar treneri, bet, kad jau iegūtas zināšanas, var sākt dejot arī viens pats. Mūsu studijā var ierasties katru dienu un nodarboties tik, cik vēlies, viens pats vai kopā ar treneri.”

Tagad Anastasija Solovjova koncentrējas startam olimpiskajās spēlēs. Vaicāta, vai kā īpaši jāgatavojas, viņa ir lakoniska: “Jādejo!”

 

Anastasija SOLOVJOVA

Breika dejotāja

Dzimusi: 2001. gada 12. novembrī, Rīgā

Augums, svars: 170 cm,57 kg

Izglītība: Ogres tehnikuma 2. kursā apgūst multimediju dizaina speciālitāti

Darbs: pārdevēja-konsultante mc²veikalā Gastronome

Lielākie sasniegumi: Top 24 Outbreak girl2017 (Slovākija), top 8 BOE 2017, 2016 (Igaunija), 2. vieta priekšatlasē Breaking Masters 2017 (Latvija)

Treneris: Jānis Bērziņš

Vaļasprieki: skriešana, zīmēšana, grafiti, repa mūzika