Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 284 Olimpiāde

Pirmsolimpiskie olimpieši

Olimpietis cīnās visu acu priekšā. Viņu līdz šai rampai cēlušas ne tikai paša spējas un treneris, bet arī citi speciālisti — fizioterapeiti, sporta medicīnas eksperti, menedžeri, kas gādājuši līdzekļus un iespējas. Latvijas Olimpiskā vienība (LOV) dibināta nolūkā labākajiem sportistiem palīdzēt kļūt par olimpiešiem un nodrošināt augstas klases rezultātu sasniegšanu.

Divarpus mēnešus pirms Soču olimpiskajām spēlēm Sports izjautā LOV valdes priekšsēdētāju Einaru Fogeli.

— Sācies izšķirošais periods, kurā olimpiskie kandidāti kļūst par olimpiešiem. Kāda ir situācija?

— Latvijas Olimpiskā vienība rūpējas par individuāliem sporta veidiem. Hokejs savu uzdevumu izpildījis, kvalificējoties Soču spēlēm. Tālākais ir federācijas un LOK rokās. Mēs ar hokeja olimpiešiem nedaudz sadarbojamies, palīdzot medicīnas jomā. Kvalifikācija ar iegūtām tikai divām vietām beigusies biatlonā.

Šobrīd visi 37 Soču olimpisko spēļu kandidāti individuālajos sporta veidos ir LOV sastāvā. Izņemot šorttrekisti Evitu Krievāni, kuru federācija savulaik šim sarakstam neizvirzīja. Evita pati šogad sameklēja resursus un nolēma cīnīties par vietu olimpiskajās spēlēs. Viņa visu vasaru trenējās ASV Soltleiksitijā. Šorttrekā, kurā mūs vēl pārstāv Roberto Puķītis, Roberts Zvejnieks un Jēkabs Saulītis, olimpiskā kvalifikācija ir īsa un ātra. Divi Pasaules kausa izcīņas posmi, no kuriem viens Turīnā jau beidzies. Tajā līdz ceturtdaļfinālam 1500 m distancē aizkļuva vienīgi Puķītis, izcīnot 29. vietu. Vēl ir tikai viena iespēja — nākamais PK posms, kas no 14. līdz 17. novembrim risināsies Krievijas pilsētā Kolomnā. Šajās divās sacensībās 500 un 1000 m distancēs tiks atlasīti 32 sportisti, bet 1500 m — 36. Roberto Puķītis Turīnā durvis uz Sočiem jau pavēra. Pēdējā iespēja pārējiem.

Haralds Silovs, kas Vankūverā bija unikāls sportists, startējot gan šorttrekā, gan ātrsslidošanā, Sočos gatavojas cīņām tikai garajā celiņā. Viņam atlase garāka — līdz 13. janvārim pasaules rangā jābūt labāko divdesmitniekā, 5000 m distancē — sešpadsmitniekā. PK posmā Kalgari pusotrā kilometrā viņš finišēja astoņpadsmitais. Pērnajā ziemā Haraldam vislabāk veicās 1000 m slidojumā, kurā viņš sezonu beidza piecpadsmitajā ranga pozīcijā. Cerības kvalificēties ir reālas. Lai arī Haralds Silovs un Roberto Puķītis galvenokārt trenējas ārzemēs, LOV mediķu un pārējo speciālistu komunikācija ar viņiem tāpat kā ar pārējiem atlētiem ir pastāvīga. Mums ir pilnīgs priekšstats, kas notiek ar mūsu sportistiem. Bet mēs nevaram pateikt, ko dara konkurenti.

Daiļslidošanā diemžēl arī šajās spēlēs pārstāvēti nebūsim.

— Vai sagatavošanās periods nesis arī sarūgtinājumus? Kāds sācis slinkot vai piedzīvojis traumas?

— Diemžēl veselības problēmas no ierindas izsitušas snovbordistu Artūru Vasarāju. Par olimpisko kvalifikāciju patlaban cīņu turpina tikai Toms Petruševics. Vienas plānotās kvalifikācijas sacensības Jaunzēlandē izjauca laikapstākļi. Atlikuši divi PK posmi — decembrī ASV un janvārī Kanādā, olimpiskajā Vistlerā. 19. janvārī zināsim, vai Latvija olimpiskajās spēlēs beidzot debitēs arī snovbordā. To, kas neizdevās milzu slalomā un snovbordkrosā, varbūt izdosies izdarīt sloupstailā.

Tām prasībām, ko LOV un federācija izvirza olimpisko spēļu kandidātiem, neatbilda kamaniņu braucējas Saivas Dambītes vasaras veikums. Bet durvis nav aizvērtas, sportistei pašai jāapliecina sava gribēšana un varēšana.

— Par īso galu turpinot, kādas izredzes distanču slēpotājiem?

— Kāds tur īsais gals! Mums patlaban pieteikti četri atlēti — Arvis Liepiņš, Roberts Slotiņš, Inga Dauškāne un Anda Muižniece. Visbiežāk mēs LOV redzam Ingu Dauškāni, kas cītīgi izmanto laboratorijas pakalpojumus. Testu rezultātus zinām visiem sportistiem, bet būšu piesardzīgs. Pavisam drīz pirmās starptautiskās sacensības parādīs īsto spēku samēru. Visos FIS sporta veidos kvalifikācijai svītra tiks pavilkta 19. janvārī. Visticamāk mūs pārstāvēs viena dāma un viens kungs. Iespējama arī kvalificēšanās sprinta sacensībām, kur atsevišķs vērtējums.

LOV redzam, ka vasarā ļoti apjomīgu darbu veikuši kalnu slēpotāji. Tam tūlīt jāsāk rezultēties trasēs, PK nākamo posmu Levi, Somijā, ieskaitot.

— Kā gatavošanos iespaidoja tas, ka kalnu slēpotāju līderi Kristapu Zvejnieku no LOV C sastāva pazemināja uz Soči 2014 sarakstu?

— Finansiāli Kristaps Zvejnieks, skeletoniste Lelde Priedulēna un šorttrekists Roberto Puķītis necieta no tā, ka mainījās burts pie viņu saraksta. Tāds bija LOK Izpildkomitejas lēmums, kuru akceptēja LOV dalībnieku sapulce. Arī citu pakalpojumu klāstā, salīdzinot ar iepriekšējo sezonu, šiem sportistiem nekādu samazinājumu nav.

— Situācija kalnu slēpošanā, skeletonā, biatlonā un kamaniņu sportā šajā žurnālā sīkāk aplūkota atsevišķos rakstos. Kas būtu piebilstams no LOV rakursa?

— Jāuzteic biatlonista Andreja Rastorgujeva un viņa trenera Intara Berkuļa profesionālā attieksme. Maksimāla ieinteresētība un atdeve.

Kamaniņnieku treniņnedēļā Sočos pēdējā braucienā trases lejasdaļā sāpīgu kritienu piedzīvoja Oskars Gudramovičs un Pēteris Kalniņš. Vienas no viņu kaujas kamanām ir iznīcinātas. Lai arī gūtas traumas, abi sportisti tomēr cer startēt PK pirmajā posmā Lillehammerē. Pārējo mūsu braucēju rezultāti Sočos bija stabili. Jāņem vērā, ka silto laikapstākļu (līdz plus 18 grādiem) dēļ trase stundas laikā kļuva par sekundi lēnāka. Ar to jārēķinās. Soču un Siguldas ledus pēc savas konsistences ir ļoti līdzīgi. Abu kvalitāti būtiski ietekmē lielais gaisa mitrums, kas siltākā laikā audzē sarmu.

Vienā rītā vācieši trīs reizes laboja trases rekordus, bet jau nākamajā braucienā viņu rezultāti no tiem ievērojami atpalika. Protams, visi sportisti arī eksperimentēja. Mainīja slieces, kamanas, aptecētājus, meklējot Soču trasei piemērotākos salikumus.

Kādi laikapstākļi valdīs spēļu laikā, to neviens nezina. 2012. gada ziemas beigās sniegs bija līdz jostasvietai, temperatūra turējās mīnusos, un ledus spīdēja kā spogulis. Šogad tajā pašā laikā trasē lija lietus, bija plus 12 grādi. Radusies vēl viena problēma, par kuru eksperti brīdināja jau agrāk. Treniņnedēļas laikā visa Krasnaja Poļana uz dienu palika bez elektrības, gan trase, gan viesnīcas.

Treniņnedēļā braucēji tika sadalīti pa valstu grupām, un rezultātu salīdzināšana iespējama tikai grupas ietvaros. Mūsējā no spēcīgajiem vēl bija austrieši un kanādieši. Brāļi Šici rādīja ļoti līdzīgu sniegumu divkārtējiem olimpiskajiem čempioniem brāļiem Lingeriem. Mūsu vieninieku konkurencē līdera lomu uzņēmās Mārtiņš Rubenis, bet cīņa par otro numuru ir atvērta. Tajā ar Ināru Kivlenieku un Kristapu Mauriņu nopietni iesaistījies arī Artūrs Dārznieks. Abi jaunie braucēji sagatavošanās periodā ļoti progresējuši. Mauriņam mūsu grupā visos treniņbraucienos bija labākie starta laiki.

Jāatceras, ka Sočos pirmo reizi olimpiskās medaļas tiks izcīnītas stafetē, kurā piedalīsies 12 spēcīgākās valstis, kā arī 37 kungi, 27 dāmas un 17 divnieki. Līdz gada beigām visi olimpieši būs zināmi. Bet vietu starta grupā noteiks pirms pašām spēlēm pēc pēdējo triju PK posmu rezultātiem. Kā zināms, pēdējais no tiem risināsies Siguldā, kas janvāra beigās sola visu spēcīgāko atlētu klātbūtni un bezkompromisa cīņu, jo tiem, kas vēlas cīnīties par medaļām, ir būtiski startēt kopā ar saviem tuvākajiem konkurentiem.

Vairākas reizes nedēļā nācies vērot skeletonistu darbu. Absolūti precīzi noregulēts komandas darbs, absolūti precīza pienākumu sadale, visaugstākajā mērā profesionāla gan visu triju sportistu, gan treneru, gan pārējā personāla attieksme. Ļoti nopietna treniņu programma. Laboratorijas testi apliecina — fiziskā sagatavotība visiem uzlabojusies.

— Vēl viens mūsu lielāko cerību sporta veids — bobslejs!

— Gan galvenā trenera Sanda Prūša personāls, gan sportisti pelnījuši tikpat atzinīgus vārdus kā skeletonisti. Koptreniņos Lillehammerē vairākas reizes tika laboti trases rekordi. Tagad mūsējie starptautiskā treniņnedēļā pārbauda Soču trasi.

Beidzot bobslejā ir reāla konkurence gan starp stūmējiem, gan pilotiem. Vasarā veikts milzīgs fiziskās sagatavošanas darba apjoms. Komanda ir vislielākā un cieši sadarbojas gan ar mūsu laboratoriju, gan rehabilitācijas speciālistiem. Ar lielu ieinteresētību Sandim Prūsim palīdz sporta ārsts Jānis Kaupe. Bobslejistiem piekomandēts arī savs fizioterapeits.

Bobslejā olimpiskā kvalifikācija tāpat kā skeletonā beigsies pēc septītā PK posma 19. janvārī. Trīs spēcīgākās valstis spēlēs varēs startēt ar trim ekipāžām, sešas — ar divām, piecas — ar vienu. Mēs ietilpstam sešniekā, bet ceram uz trijnieku. Sočos startēs 30 divnieku un 30 četrinieku ekipāžas. Novembra beigās PK pirmajā posmā Kalgari cīņa faktiski sāksies no nulles, jo vērā tiek ņemti tikai šīs sezonas rezultāti. Pilotiem FIBT rangā jābūt labāko 45 skaitā. Bezkompromisa cīņa, kurā katra sacensība, ieskaitot Eiropas kausa izcīņu, ir no svara.

— Šobrīd LOV A sastāvā ir 13 sportisti, pārējie sadalīti B, C un Soči 2014 sastāvos. Atšķirības viņu nodrošinājumā ir ļoti būtiskas?

— Ar LOK un federācijām vasarā mēs salikām kopā mūsu resursus un nofiksējām vajadzības, gatavojoties olimpiskajām spēlēm Sočos. Jūlijā valdība, izdarot budžeta grozījumus, mums iedalīja šo pieprasīto summu, kas nosedza deficītu. Es nerunāju par tehnikas iegādi, bet treniņu darbu un iespēju piedalīties pilnīgi visās kvalifikācijas sacensībās neatkarīgi no tā, kurā sastāvā atlēts iedalīts. Prioritāte, protams, ir elites atlēti, kam vairāk līdzekļu treniņu darbam, medicīnai, fizioterapeitu pakalpojumiem un kas saņem lielākas stipendijas (līdz 1000 latiem). Komandas papildus nodrošinātas arī ar treneru atalgojumu.