Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Sīksti sportā un mācībās

Jau 12. gadu tiek piešķirtas Latvijas Sporta federāciju padomes (LSFP) sporta stipendijas atlētiem, kuri spēj savienot augsta līmeņa sportu ar sekmīgām studijām augstskolā. Šogad stipendijas piešķirtas 38 elites sportistiem.

“Mums Latvijā ir vajadzīgi gan izcili sportisti, gan gudri profesionāļi valsts nākotnes attīstības vārdā,” sporta stipendiju būtību pamatoja LSFP prezidentsEinars Fogelis.Sportista karjera ir terminēta. “Tādēļ mēs strādājam pie tā, lai ne tikai veicinātu sportistu rezultātus sacensību laukumā, bet lai viņi varētu veidot arī platformu, uz kuras būvēt turpmāko dzīvi pēc sporta gaitu noslēgšanas, jau aktīvajā sportista karjerā,” sacīja Fogelis, rosinot sportistus domāt par duālu karjeru.

Nevilcināties, bet studēt

Trīskārtējie olimpiskie medaļnieki kamaniņbraucēji brāļi Andris un Juris Šici pievienojušies studentu pulkam. Akadēmiskajā dzīvē brāļi pieteikuši sevi ne mazāk meistarīgi kā ledus renē, iegūstot Sporta stipendiju. Šici atklāja — bijušas bažas, ka, uzsākot studijas, nepietiks laika ne sportam, ne mācībām, tādēļ brāļi vairāk nekā desmit gadus vilcinājušies iestāties augstskolā: “Jaunajiem sportistiem nav jābaidās sākt studijas uzreiz pēc vidusskolas absolvēšanas, jo pēc ilgākas pauzes iesākt mācības augstskolā ir daudz grūtāk. Uzsākām studijas olimpiskajā sezonā un pārliecinājāmies, ka sportu ar mācībām apvienot var ļoti labi,” uzrunā klātesošajiem sportistiem sacīja Šici, viens otru papildinot.

Sporta stipendiju komisijas priekšsēdētāja profesore Agita Ābele uzsvēra, ka vispirms svarīgi ir pašam sportistam sagatavoties un noskaņoties studiju procesam. “Ir jārada atbalstoša vide sportistiem, ir jābūt personībai, kura gribētu un varētu sportu apvienot ar studijām, ir jābūt ticībai un spējai uzdrošināties to darīt,” sacīja Ābele.

Dominē vieglatlēti un LSPA

Stipendiju ieguvēji pārstāv 24 sporta veidus, viņu vidū — visvairāk — septiņi vieglatlēti, četri smaiļotāji, trīs kamaniņu braucēji, divi bobslejisti un pludmales volejbolisti. Savukārt pārējie stipendiāti katrs pārstāv citu sporta veidu — airēšanu, autosportu, basketbolu, brīvo cīņu, daiļslidošanu, džudo, florbolu, galda tenisu, handbolu, kanoe, kērlingu, regbiju, BMX riteņbraukšanu, skeletonu, skrituļslalomu, distanču slēpošanu, sporta dejas, svarbumbu celšanu, šaušanu un šorttreku.

Visvairāk stipendiju ieguvēju studē Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā (LSPA) — 17, Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) un Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) — katrā pa četriem stipendiātiem, Latvijas Universitātē (LU) un Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU) — pa trīs, Daugavpils Universitātē (DU) — divi, Vidzemes Augstskolā (VidzA), Liepājas Universitātē (LiepU) un Latvijas Kultūras akadēmijā (LKA), kura pirmoreiz pārstāvēta LSFP sporta stipendiātu vidū, turklāt ar aktiermākslas studentu! — pa vienam.

Studē vai dzīvo ārzemēs

Divi Sporta stipendiju ieguvēji mācās ārzemju augstskolās: kērlingiste Madara Bremane studē Skotijā, Glāzgovas Kaledonijas universitātē, vieglatlēts Daniels Bambals — Tartu Universitātē Igaunijā.

Savukārt LSPA attālināti studējošā sporta dejotāja Megija Dana Morīte dzīvo Barselonā: “Ikdienā trenējos, mācos un strādāju tur par deju skolotāju, jo mans deju partneris ir no Spānijas. Senāk dzīvoju Maskavā, jo iepriekšējais deju partneris bija maskavietis.” Morīte pastāstīja, ka Latvijā viņai nav iespējams atrast atbilstošu partneri, jo pieaugušo konkurencē startēt turpina tikai retais, lai gan bērnu un jauniešu vidū sporta dejas ir visnotaļ populāras.

Stipendiju konkursam bija pieteikušies studenti arī no Rīgas Ekonomikas augstskolas, Banku augstskolas, Policijas koledžas un Malnavas koledžas Kārsavas novadā.

Stipendiju komisija saņēma pavisam 63 studējošo sportistu pieteikumus.

LSFP Sporta stipendijas no valsts budžeta līdzekļiem tiek piešķirtas kopš 2007. gada — lai sekmētu studējošo augstas klases sportistu iespējas apvienot studijas ar sportiskās meistarības izaugsmi, kā arī lai popularizētu studentu, sportu un veicinātu rezervju sagatavošanu Latvijas izlašu komandām. Stipendija paredzēta tieši stipendiātu akadēmiskās un sportiskās izaugsmes sekmēšanai.

 

LSFP sporta stipendiju ieguvēji 2018./2019. akadēmiskajā gadā:

1500 eiro stipendija piešķirtakamaniņu braucējiem brāļiem Jurim un Andrim Šiciem, šorttrekistam Roberto Puķītim, smaiļotājam Robertam Akmenim (visi LSPA) un daiļslidotājam Denisam Vasiļjevam (DU).

1400 eiro stipendija piešķirtabobslejistam Ralfam Bērziņam (RTU), kamaniņu braucējai Kendijai Aparjodei, skrituļslalomistam Dāvim Zvejniekam (abi LSPA) un skeletonistam Kristam Netlauam (LLU).

1300 eiro stipendija piešķirtaautosportistam Reinim Nitišam (LLU), sporta dejotājai Megijai Danai Morītei (LSPA), kanoe airētājam Matīsam Ozolam (LKA), Anastasijai Kravčenokai (DU).

1200 eiro stipendija piešķirtabobslejistam Dāvim Kaufmanim (RTU), kērlingistei Madarai Bremanei (Glāzgovas Kaledonijas universitāte) un pludmales volejbolistam Mihailam Samoilovam (LSPA).

1100 eiro stipendija piešķirtaairētājai Jeļizavetai Simačevai, smaiļotājam Aldim Artūram Vildem un svarabumbu cēlējam Edgaram Getmančukam (visi LSPA).

1000 eiro stipendija piešķirtavieglatlētam Paulam Ārentam (RSU).

900 eiro stipendija piešķirtahandbolistam Ņikitam Pančenko (LSPA).

800 eiro stipendija piešķirtavieglatlētam Patrikam Gailumam (RTU).

700 eiro stipendija piešķirtariteņbraucējam Helvijam Babrim (VidzA), smaiļotājai Madarai Aldiņai un basketbolistei Ievai Pulverei (abas LSPA).

600 eiro stipendija piešķirtagalda tenisistei Viktorijai Majorovai (RTU), regbistam Elmāram Šefanovskim, šāvējai Agatei Rašmanei (abi LSPA) un vieglatlētam Danielam Bambalam (Tartu Universitāte).

500 eiro stipendija piešķirtaflorbolistei Edītei Ozoliņai (RSU), distanču slēpotājam Raimo Vīgantam (LU) un vieglatlētam Iļjam Petrušenko (Liepājas Universitāte).

400 eiro stipendija piešķirtabrīvās cīņas sportistam Ivaram Samušonokam (LSPA), džudistam Dmitrijam Fedosejenkovam (RSU), smaiļotājai Laurai Skukauskai, vieglatlētiem Līgai Vecbērzai (abas LU), Austrim Karpinskim (RSU) un Evijai Šēferei (RSU).

Kristaps Zaļkalns
Kristaps Zaļkalns