Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Sporta brīvprātības saldās važas

Gan abās pirmajās jaunatne ziemas olimpiskajās spēlēs, gan grandiozajā Soču olimpiādē bija zināms, ka kaut kur organizācijas komitejā darbojas savs, plašākai publikai gluži nepazīstams jauns cilvēks. Kopš pērnā gada Ilva Ciemite strādā Latvijas Sporta federāciju padomē (LSFP), kopš jūnija viņa ievēlēta Eiropas Nevalstiskās sporta organizācijas (ENGSO) valdē. Laiks iepazīties tuvāk.

NEBĪTIES NO DURVĪM

No dzimtās Ventspils 2010. gadā Ilva pasaulē devusies ar svaigu bakalaures diplomu ekonomikā, lai uzlabotu vācu valodu, Austrijā piedaloties brīvprātīgo darba projektā. Vispirms Tirolē palīdzējusi organizēt jauniešu centra darbu, pēc tam kultūras centrā piedalījusies mājas lapas uzturēšanā, biļešu tirdzniecībā, mākslinieku uzņemšanā. Kad projektā noteiktais gads pagājis, Insbruka sākusi gatavoties unikālam notikumam — I Jaunatnes ziemas olimpiskajām spēlēm. Ilva, jūtot, ka valoda vēl smalkākajās niansēs nav apgūta, nolēmusi painteresēties, vai arī šādam pasākumam nav nepieciešami brīvprātīgie. Bijuši gan vajadzīgi, tomēr pirmajā mēģinājumā Ilva atraidīta. Bet ventspilnieces jau bieži pa vienām durvīm iet divreiz. Otrajā piegājienā organizācijas komiteja tieši meklējusi personu, kas pārvalda krievu valodu, bet nav no Krievijas un kas varētu būt koordinatore krieviski runājošo valstu delegācijām. Tā mūsu valstī oficiāli neatzītā divvalodība vāciski un angliski runājošai latvietei palīdzēja nonākt pie sporta.

Insbrukā Ciemite (viņas uzvārdā nav nevienas garumzīmes!) tik sekmīgi darbojusies ar piecpadsmit valstu komandām, ka priekšniece viņu paņēmusi līdzi uz Eiropas Olimpisko komiteju ģenerālo asambleju, kurā Ilva iepazinusies ar Soču olimpisko spēļu organizācijas komitejas pārstāvjiem. Nākamais darbs Ilvai vairs nav bijis jāmeklē. Soču spēļu rīkotāji viņu uzaicinājuši paši.

OLIMPISKAIS PIEPRASĪJUMS

Nacionālo olimpisko komiteju klientu servisā Ciemite bija koordinatore divpadsmit valstīm, no kurām par krieviski runājošu nosacīti varēja uzskatīt tikai Gruziju. Visus pirms spēlēm tik daudzos un dažādos jautājumus Ilva palīdzēja risināt arī Austrijas, Šveices, Turcijas, Ungārijas, Polijas, Lihtenšteinas, Bosnijas un Hercegovinas un visu Baltijas valstu nacionālajām olimpiskajām komitejām. Pirmos divus gadus Ciemite dzīvoja Maskavā, uz Sočiem lidojot tikai komandējumos. Pašā spēļu epicentrā Ilva nonāca trīs mēnešus pirms to sākuma.

Nu jau pieredze bija pietiekami liela, lai arī austrieši paši gribētu Ilvu pie sevis atpakaļ, jo viņiem kopā ar Lihtenšteinu bija jārīko Eiropas Jaunatnes ziemas olimpiāde. Savukārt vēl pēc gada Ciemiti aicināja uz Lillehammeri, kas gatavojās II Jaunatnes ziemas olimpiskajā spēlēm, nu jau departamenta vadītājas vietnieces statusā. Tagad nācās arī pašai mācīt citus — jaunos koordinatorus.

“Šādam darbam ir priekšrocība. Beidzas projekts un vari izvēlēties — turpināt nākamajā vai atgriezties,” skaidro Ilva, piebilstot, ka sirdī viņai vienmēr bijusi Latvija. Tā nu pēc Lillehammeres spēlēm Ilva nolēmusi beidzot sirdij paklausīt. Kopš pērnā gada jūnija Ilva Ciemite strādā Latvijas Sporta federāciju padomē (LSFP). Vispirms viņa bija projektu koordinatore, iesaistoties Eiropas Sporta nedēļas rīkošanā, tagad ir LSFP starptautisko programmu vadītāja. Eiropas Komisija, Pasaules spēles, Baltijas jūras Jaunatnes spēles… Tās ir viņas lielās organizācijas un pasākumi, bet ikdienā Ilva īsteno Beactive principu, piedaloties daudzu un dažādu notikumu veidošanā, nule aizvadīto Eiropas Sporta nedēļu ieskaitot.

NOSPIEDUMI APZIŅĀ

Eiropas Nevalstiskā sporta organizācija (ENGSO) vieno 34 valstu sporta konfederācijas, arī Latvijas Sporta federāciju padomi. “ENGSO pārstāv savu biedru intereses Eiropas Komisijā,” skaidro Ilva Ciemite. “Lobē aktuālos sporta politikas jautājumus, sadarbojas ar citām sporta organizācijām, olimpiskās komitejas ieskaitot, veicina informācijas un zināšanu apmaiņu, atbalsta kustību — sports visiem, tās īpašā mērķauditorija ir jaunatne. Darbojas pat atsevišķa organizācija ENGSO Jaunatne.” Pērn Ciemite piedalījās ikgadējā ENGSO forumā, kurā nepavisam nebija pelēka klausītāja no Austrumeiropas. Viņas aktivitātes tika ievērotas, piedāvājot gaidāmajā Ģenerālajā asamblejā kandidēt uz vietu ENGSO valdē. LSFP šādu ideju atbalstīja, un tā nu Ilva Ciemite ir jaunākā ENGSO valdes locekle.

Uz sešiem gadiem ievēlētajā valdē no deviņām personām trīs darbojas savu valstu (Albānijas, Dānijas, Serbijas) olimpiskajās komitejās. Prezidents ir Karloss Kardozo no Portugāles, viceprezidente — Lietuvas Sporta federāciju savienības ģenerālsekretāre Agne Vanagiene, ģenerālsekretārs — Zviedrijas Sporta konfederācijas ģenerālsekretārs Stefans Bergs. “ENGSO profils kļūs spēcīgāks,” jaunās valdes potenciālu vērtē Ilva. Viņa pati tajā koordinēs sadarbību ar ENGSO biedriem, cenšoties arī viņu skaitu kuplināt. “Janvārī rīkosim plašu dalīborganizāciju vadītāju sanāksmi, kurā diskutēsim par ENGSO attīstības stratēģijas virzieniem, lai mēs pilnīgāk varētu strādāt viņu interesēs,” nākamo lielo sava sabiedriskā darba plāna punktu iezīmē Ilva. Starp citu, sportā viņa joprojām lielā mērā ir brīvprātīgā, jo par darbu ENGSO valdē atalgojums netiek maksāts.

LSFP Ilva Ciemite ar Daci Zvaigzni un pārējiem kolēģiem jau prāto par nākamā gada Eiropas Sporta nedēļu, priecājoties, ka tā atstāj arvien paliekošāku nospiedumu daudzu tūkstošu apziņā, mudinot sportot krietni ilgāk par vienu nedēļu. Tepat pie apvāršņa jau spīd kārtējās Baltijas jūras Jaunatnes spēles, kas notiks Zviedrijā. Jāsāk domāt arī par nākamajām Pasaules spēlēm neolimpiskajos sporta veidos, kurās pēc četriem gadiem ASV Latvijai vajadzētu būt daudz kuplāk pārstāvētai nekā šogad Vroclavā.

 

Ilva CIEMITE

Eiropas Nevalstiskās sporta organizācijas (ENGSO) valdes locekle, LSFP starptautisko programmu vadītāja

Dzimusi: 1986. gada 20. jūnijā Ventspilī

Izglītība: Ventspils 4. vidusskola, Ventspils Augstskolas Ekonomikas un pārvaldības fakultāte

Pieredze: Eiropas Komisijas projektā Eiropas brīvprātīgais darbs jauniešu un kultūras centros Austrijā, Nacionālo olimpisko komiteju koordinatore I Jaunatnes ziemas olimpiskajās spēlēs Insbrukā, XXII ziemas olimpiskajās spēlēs Sočos, 2015. gada Eiropas Jaunatnes ziemas olimpiādē, NOK klientu servisa departamenta vadītājas vietniece II Jaunatnes ziemas olimpiskajās spēlēs Lillehammerē

Sportā: dažus gadus trenējusies peldēšanā, pērn sākusi spēlēt kērlingu

Ģimenes stāvoklis: neprecējusies

Vaļasprieki: klavierspēle, kērlings

Parīzes runa.Ilva Ciemite ENGSO ģenerālajā asamblejā, kas šāgada jūnijā notika Francijas NOK mītnē Parīzē, prezentē savu skatījumu

Pieredzes krātuves.Ilva Ciemite kopā ar kolēģiem olimpiskajās spēlēs Insbrukā, Lillehammerē un Sočos