Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 316 Olimpiāde

Vieta, kur zibens sper divreiz

Ja notiktu kas neiedomājams un Rīga kļūtu par olimpisko spēļu galvaspilsētu, reklāmas rullīšos noteikti tiktu iekļauta Vecrīgas panorāma, Pēterbaznīcas gailis, naktī izgaismoti tilti pāri Daugavai, Gaismas pils. Arī Riodežaneiro nav oriģināla, stāstā par sevi izmantojot visraksturīgākos tēlus. Kristus Pestītāja statuja, karnevāls, Atlantijas okeāna bangas un pludmaļu smiltis nu raksturo šīsvasaras olimpisko spēļu mājvietu. Bet ar to noteikti ir par maz, lai rastu daudzmaz aptverošu priekšstatu par šo Brazīlijas megapoli.

NEESOŠĀ JANVĀRA UPE

Riodežaneiro tika dibināta aptuveni pirms 500 gadiem, sākotnēji kļūstot par Portugāles impērijas domēni. Pilsētas nosaukums vēsturiski radies pārpratuma dēļ. Leģenda vēsta, ka portugāļu ceļotāji, kas bija piestājuši mūsdienu Riodežaneiro teritorijā, kļūdaini uztvēra ikonisko līci par kādas upes ieteku, dodot šai vietai nosaukumu — Riodežaneiro jeb Janvāra upe —, kas arī iesakņojās, par spīti tam, ka nekādi neatbilda īstenībai. Sarunvalodā Rio tiek dēvēta arī par Cidade Maravilhosa, kas portugāļu mēlē nozīmē — brīnišķīgā pilsēta.

Riodežaneiro īslaicīgi bijusi pat Portugāles impērijas galvaspilsēta — tas bijis 1808. gadā, kad Portugāli okupēja Napoleona karaspēks. Vēlāk — līdz pat 1960. gadam — Rio bija arī Brazīlijas galvaspilsēta, tāpēc nav nekāds brīnums, ka cilvēki Riodežaneiro vēl aizvien nereti dēvē par Brazīlijas galvaspilsētu, kaut gan šis statuss pieder Braziljai, kas piecdesmitajos gados tika šim nolūkam īpaši projektēta un būvēta valsts vidienē — lai veicinātu Dienvidamerikas lielākās un arī dažādiem dabas resursiem un izrakteņiem bagātās valsts iedzīvotāju migrāciju prom no piekrastes. Riodežaneiro iezīmēta arī valsts karogā, kur uz tā attēlotās zvaigznes simbolizē debesis pāri Riodežaneiro 1889. gada 15. novembra naktī, kad tika proklamēta Brazīlijas Republika.

PORTUGĀĻU PĒCTEČI UN CARIOCAS

Riodežaneiro mūsdienās tiek uzskatīta par vienu no lielākajām portugāļu pilsētām ārpus Portugāles. Rio populācija veidojusies, pateicoties dažādām etniskajām grupām. Pirms kolonizācijas šajā apkaimē dzīvoja vismaz septiņas pamatiedzīvotāju grupas, kas runāja 20 dažādās valodās. Daļa no viņiem pievienojās portugāļiem, bet daļa — frančiem, tomēr dažādu procesu, tostarp asimilācijas, ietekmē Riodežaneiro iedzīvotāju pamatmasu jau izsenis veido portugāļu valodā runājoši cilvēki. Portugāļu valoda ir oficiālā valsts valoda.

Riodežaneiro iedzīvotāju skaits ir aptuveni trīs reizes lielāks nekā visas Latvijas iedzīvotāju skaits kopumā. Tā ir otra lielākā pilsēta Brazīlijā aiz grandiozās Sanpaulu, kur iedzīvotāju skaits pārsniedz 17 miljonus. Rio apmēram puse iedzīvotāju ir ar gaišu ādas krāsu, kas cēlušies galvenokārt no pirmajiem ieceļotājiem — portugāļiem —, pamatiedzīvotāju — indiāņu — no visiem 175 miljoniem brazīliešu nebūs vairāk par vienu procentu. Savulaik Brazīlijā ievesti gandrīz 4 miljoni vergu no Āfrikas. Tādā veidā lielākā daļa iedzīvotāju ir jaukteņi. Riodežaneiro vietējos iedzīvotājus sarunvalodā dēvē par cariocas. Mūsdienu Rio katrs otrais ir katolis, savukārt nepilni 14 procenti ir neticīgie, kas Rio šajā ziņā ierindo piektajā vietā starp citām Brazīlijas pilsētām.

Pilsētā pastāv liela disproporcija starp nabadzīgajiem un bagātajiem, turklāt dažādas sociāli ekonomiskās grupas ir segregētas dažādos pilsētas rajonos. Lai gan Riodežaneiro ierindojas starp pasaules lielākajām metropolēm, liela daļa šīs pilsētas iedzīvotāju dzīvo graustu rajonos, ko tur dēvē par favelām. Šajos rajonos 95 procenti iedzīvotāju ir nabadzīgi, savukārt kopumā nabadzīgo iedzīvotāju īpatsvars valstī ir aptuveni 40 procenti. Pilsēta nevar lepoties ar zemu noziedzības līmeni, tādēļ uz olimpisko spēļu laiku plānots mobilizēt īpaši lielu kārtības sargu skaitu, tādā veidā cenšoties nodrošināt kārtību ne tikai sacensību vietās, bet arī pilsētā un tās apkārtnē.

BRAZĪLIJAS SIRDS

Riodežaneiro tiek uzskatīta par Brazīlijas kultūras centru. Pilsētas senā arhitektūra, kas datēta pat ar 16. gadsimtu, mijas ar ultramodernām ēkām. Daudzveidīgajā pilsētvidē skan karstasinīgi mūzikas ritmi, krāšņojas ielu mākslas objekti un ņirb tūristu drūzma. Gada laikā Rio apmeklē vairāki miljoni ceļotāju. Kopš Brazilja ir valsts galvaspilsēta, bet Sanpaulu — rūpniecības un finanšu centrs, Riodežaneiro vadītāji mēģinājuši modernizēt pilsētas ekonomiku, cenšoties labot pagājušā gadsimta beigās piedzīvoto tūrisma nozares panīkumu.

Pasaules slavu un atpazīstamību ieguvis Riodežaneiro karnevāls, kas pilsētā notiek pirms Lieldienām. Karnevāls pilsētu ierauj deju un mūzikas ritmos, kā arī pāršalc ar nebeidzamu krāsu viļņiem, tā piesaistot lielu tūristu skaitu šim notikumam. Par brazīliešu populārāko deju — sambu — esot jāpateicas Āfrikas vergiem, kuri savulaik strādājuši Riodežaneiro apgabala cukurniedru plantācijās. Pilsētā vien ir aptuveni 200 sambas skolu. Arī bosanovas tradīciju saknes meklējamas Rio.

Riodežaneiro gluži tāpat kā visā pārējā Brazīlijā populārākais sporta veids ir futbols, īpaši ņemot vērā, ka tieši Rio dzimusi portugāļu futbola zvaigzne Krištianu Ronaldu. Turklāt pilsētnieku kāri pēc drāmām futbola laukumā apmierināja arī divi pasaules čempionāti, no kuriem iepriekšējais risinājās tikai pirms diviem gadiem.

Uz olimpisko spēļu saimnieces lomu pirmo reizi Riodežaneiro mērķēja jau 1936. gadā, tomēr zaudēja Berlīnei. Rio pretendēja uz tiesībām rīkot spēles arī 2004. un 2012. gadā, bet šis sapnis īstenojās četrus gadus vēlāk. Riodežaneiro ir pirmā olimpisko spēļu saimniece ne tikai Brazīlijā, bet arī visā Dienvidamerikā.

ELEKTRISKAIS KRISTUS

Lai gan uzskata, ka zibens vienā vietā divreiz nesper, to nudien nevar teikt par Kristus Pestītāja statuju, kas kļuvusi gandrīz vai par vistradicionālāko Riodežaneiro simbolu. Ņemot vērā tās atrašanās vietu augstā pakalnā, kā arī tēla 38 metru augstumu, gandrīz pirms 100 gadiem celtā statuja zibens spērienus saņem vairākas reizes gadā, tā kļūstot arī par fotomirkļu mednieku objektu. Elektriskie lādiņi Kristus tēlam postījumus lielākoties nenodara, tomēr gadās arī citādi, piemēram, zibens nošķeļ pirkstu. Tad Rio iedzīvotāji nekavējas ziedot līdzekļus pasaulē lielākās art deco skulptūras atjaunošanai.

Līdz ar to Riodežaneiro, kur pretēji pieņēmumiem zibens tomēr sper divreiz, šajā augustā, noliekot malā valsts politisko krīzi un arī citas likstas, būs jāpierāda, ka tā spēj godam sarīkot lielāko pasaules sporta notikumu. Drīz redzēsim, vai Riodežaneiro spēs likt visai pasaulei aizturēt elpu.