Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Paradīzes putni

Māra Jurševica 

Viņu raksturi tik atšķirīgi, toties kopējā dejā tie saplūst vienā stīgā. Ar eleganci, perfekto izpildījumu un artistismu Valdis Škutāns un Laura Kosīte paņem visus savā dejas valdzinājuma varā. Viņi, Deju studijas 7 pārstāvji,  atkal kļuvuši par Latvijas čempioniem standartdejās.

21 gadu vecajam Valdim tas jau ir desmitais tituls, 19 gadu vecajai Laurai – sestais. Abi savulaik bijuši citu deju partneri, līdz nu jau ceturto gadu abi kopā dodas iekarot deju pasauli.

Agitas Mironovas stāsts

„Lauru pazīstu kopš sešu gadu vecuma, Valdis pie mums atnāca, kad viņam bija gadi divpadsmit trīspadsmit. Liels puisis, kurš maz mācēja. Patiesību sakot, viņam būtu jātrenējas kopā ar mazākajiem dejotājiem. Taču Valdis protestēja, ka pie viņiem neiešot. Vienojāmies, ka viņš bez ierunām pildīs treneru Agitas un Valērija Mironova uzdevumus un tad varēs darboties kopā ar sava vecuma jauniešiem. Laura un Valdis dejojuši kopā arī ar citiem partneriem, tomēr šis, esmu pārliecināta, ir ļoti veiksmīgs. Viņi ir sapasīgs pāris. Laura – skaista, sievišķīga, eleganta. Valdis – enerģētisks, talantīgs, atraktīvs. Ap viņiem virmo īpaša aura, un šo pāri uzreiz var pamanīt pārējo vidū. Tandēms ir ļoti veiksmīgs. Te var redzēt, kā pretpoli lieliski papildina viens otru. Valda ugunīgo un dedzīgo raksturu Laura pārliecinoši pieklusina."

Agita un Valērijs Mironovi savulaik bija Latvijas vadošie dejotāji, guva lieliskus panākumus starptautiskā arēnā. Tagad viņi ir augstas klases skolotāji, kuru padomos ieklausās ne tikai Valdis un Laura. Deju nevar izstāstīt, deju var parādīt. Bet varbūt nepieciešami arī vārdi?

„Jāprot gan viens, gan otrs. Pedagogam sēžot uz krēsla un gari stāstot, kā pārnest svaru no vienas kājas uz otru, un vēl daudz ko citu, nekas labs nesanāks. Katram dejotājam uztvere ir atšķirīga. Nereti viņa saka, — skolotāj, lūdzu, izdejojat ar mani, lai izjustu vissmalkākās nianses. Deju zālē darbojamies kopā ar Valēriju, mūsu uzskati visbiežāk ir līdzīgi. Tomēr nepieciešams kā pamatskolā, kur viens skolotājs mācīja vairākus priekšmetus. Tā izkristalizējas viena, vadošā doma. Vēl pirms diviem mēnešiem aktīvi tika apspriesta iespēja Valdim un Laurai startēt arī desmit deju un Latīņamerikas dejotāju konkurencē. Pagaidām paliekam pie standartdejām, kur viņiem visspilgtāk valda kopīgā sajūta. Lai gan – nekad nesaki nekad. Dzīve var piedāvāt dažādus pagriezienus."

Jau kuro mēnesi Latvijas TV skatītāji, acis neatraudami, seko līdzi šova Dejo ar zvaigzni norisēm. Valdim un Laurai vienlaikus bija jāgatavojas arī valsts čempionātam. Un tad pienāca diena, kad šova kolēģi sveica viņus ar uzvarētāju titulu.

„Televīzijas raidījums paņem ļoti daudz laika, reizēm arī uz treniņu rēķina. Taču tas darbojas arī ar plus zīmi, par ko varējām pārliecināties arī Latvijas čempionātā. Valdis ar Lauru dejoja artistiskāk nekā to darījuši agrāk. Šovā dejotāji visu dara paši – meklē mūziku, kas uzrunā viņus pašus un varētu uzrunāt arī skatītājus, mēģina rast un izveidot savu story. Arī mēs esam mēģinājumu zālē, bet pildām tādu kā trešās acs pienākumu. Esam kā novērotāji, kā palīgi, vien nereti kā padomdevēji."

Šovā Laura dejoja kopā ar Roberto Meloni un svētdien skatītāji viņus izbalsoja. Savukārt Valdis kopā ar Ivetu Feldmani turpina ceļu pēc galvenajām balvām. Beigsies šovs, toties dejotāju sezona turpināsies pilnā sparā. Agita un Valērijs Mironovi nereti dodas līdzi saviem audzēkņiem uz nozīmīgām sacensībām.

„Mēs braucam kopā īpaši uz sacensībām Anglijā. Kopš paši dejojām, mums šajā valstī deju pasaulē vienmēr izdevies rast daudz ko jaunu, arī tagad papildināt savas zināšanas ne tikai angļu rīkotajos semināros, bet arī vērojot starptautiskas sacīkstes. Ne jau katrreiz jābūt līdzās Valdim un Laurai, taču ir brīži, kad tas ir ļoti svarīgi. Ja redzam, ka viņi nejūt sevi, ka nervozē, palīdzam sakārtot domas, lai īzdotos atgūt īpašu dvēseles stāvokli. Tā bija arī nupat aizvadītajā Latvijas čempionātā."

Lauras Kosītes stāsts

„Deju partneri satiekas un izšķiras. Valdim un man savulaik bija tāpat. Pienāca brīdis, kad treneri un šuvēji, arī draugi centās pārliecināt, ka mums jādejo kopā. Valdis ir īpašs ar savu neatlaidību un mērķtiecību. Ja kaut kas neizdodas, viņš spītīgi darbosies tik ilgi, kamēr sanāks. Nereti karstasinīgi izies cauri sienai nevis pa durvīm. Es, kā jau pēc horoskopa Vēzis, esmu pacietīga, cenšos nekad nestrīdēties. Tiesa, treniņos kādreiz gan nonākam līdz domstarpībām, kas agri vai vēlu atrisinās. Vajag šo dzirksteli, citādi tāda svētdienas dejošana vien sanāk."

Cik gan reižu dzirdēts, ka dejotājām ir laimīgās kleitas, laimīgās rotaslietas vai vēl nez kas. Laurai tā neesot. Ja kaut kas neiznāk vai neveicas, ne jau kleitu vainosi. Taču nez vai ir dejotājs, kuram nav savas mīļākās un iecienītākās dejas.

„Sacensībās ļoti patīk dejot fokstrotu. Tas ir līgans, mierīgs. Toties treniņos ļoti daudz jāstrādā, lai izdotos vēlamais. Patīk arī tango. Laikam tādēļ, ka tas vislabāk sanāk. Tad ir ļoti laba sajūta. Mēs ļoti daudz mācāmies no saviem skolotājiem Agitas un Valērija Mironoviem. Nereti braucam papildināt dejotprasmi itāļu Džordano un Katjas Vanones vadībā. Mums ļoti svarīgi viņu viedokļi. Visi šie dejotāji ir spilgtas individualitātes, spilgtas personības. Nereti cenšos skatīties, kā dejo arī citi, taču savu sacensību laikā gan nevēroju, kā to dara konkurenti. Tas novērš uzmanību un ne pie kā laba nenoved."

Mums apkārt un līdzās tagad ir tik daudz zvaigžņu. Arī Laura piedalījās šovā Dejo ar zvaigzni. Viņai savs spriedums par vārdu zvaigzne.

„Cilvēki, kuri savā jomā ir perfekti, jā, viņi ir zvaigznes. Pasaules čempioni sporta dejās ir augstākās klases profesionāļi, viņi ir fantastiski, neatdarināmi. Tās ir zvaigznes. Mūsu TV šovā es guvu lielisku pieredzi. Strādājām kopā ar cilvēkiem, kas nekad nav dejojuši. Es reizēm mācu dejot bērniem, pasniedzu arī privātstundas. Bija interesanti salīdzināt."

Kad sezona ir pilnā plaukumā, deja ir Valda un Lauras dzīve un dzīve ir deja.

„Kad esam sacensībās, dzīvojam vienā viesnīcā, lidojam ar vienu lidmašīnu, gandrīz ik brīdi esam kopā. Valdis man ir kā draugs un draudzene vienā personā. Pēdējos gados sezonā piedalāmies gandrīz četrdesmit sacensībās. Tas ir ļoti daudz. Šogad būs starts pasaules čempionātā Maskavā, Pasaules kausa izcīņā Šanhajā, divas Grand Slam sacīkstes Vācijā un ASV, vēl daudzas ranga sacensības. Tagad pasaules rangā standartdejās esam sešpadsmitie. Gribam tikt labāko divpadsmitniekā. Eiropas čempionātā tas jau izdevās."

Kad būs brīvs brīdis pēc sacensībām vai treniņiem, Valdis kārtos ieskaites un eksāmenus Latvijas universitātes Pedagoģijas un psiholoģijas fakultātē. Laura studijas uz gadu atlikusi, priekšroku dodot dejošanai, tomēr atrodot laiku doties uz trenažieru zāli, palasīt aizraujošu grāmatu, pie privātskolotājas apgūt itāļu valodu. Visam pāri mūzika un deja, kas paradīzes putnus paceļ debesīs.

Māra JURŠEVICA