Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Aļona

Aļonas Ostapenko panākumi šogad žilbināja ne tikai Latviju, bet arī visu tenisa pasauli. 20 gadu vecumā pirmā uzvara Grand Slam turnīrā — French Open, pēc tam likumsakarīga ielaušanās pasaules labāko desmitniekā un sezonas nogalē līdzdalība WTA labāko astoņu finālturnīrā Singapūrā. Aļona ir azartiska, un tāda vienmēr bijusi arī viņas spēle. Sportiste nekad nepadodas, cīnās līdz pēdējam un daudzām sāncensēm ir neparocīga pretiniece. Izcils gads, teicami panākumi, kurus nevar saukt par nejaušiem.

Mūsdienu profesionālā tenisa līdzjutēju auditorija pārsniedz vienu miljardu — tas ir vispopulārākais individuālais sporta veids pasaulē. Turklāt šo spēli vienlīdz ciena abu dzimumu spēlētāji un līdzjutēji, arī naudas balvas tenisā vīriešiem un sievietēm ir ekvivalentas. Ieņēmumi prestižākajos jeb Grand Slam turnīros ir vislielākie, un šajā ziņā ar tenisu nevar sacensties neviens cits individuālais sporta veids. Aļona šogad kortos nopelnījusi gandrīz četrus miljonus ASV dolāru. Cik lieli ir ieņēmumi par reklāmu, to zina tikai tuvākie cilvēki un viņas aģents itālietis Ugo Kolumbīni.

Teniss ir dominējošais sporta veids pasaulē no maija līdz jūlija vidum, kad notiek divi Grand Slam turnīri, šo tradīciju reizi četros gados izjauc tikai pasaules kausa finālturnīrs futbolā.

TENISA OKEĀNS

Sacensības tenisā risinās visu gadu, labākajiem īsa atpūta tiek dota tikai pašā gada nogalē, bet zemākas raudzes turnīri turpinās arī tad. Nozīmīgas sacensības risinās visos piecos kontinentos, lielāko turnīru reitingi vadošajos pasaules TV sporta kanālos ir ļoti augsti, Vimbldonas finālu BBC vien parasti vēro ap 17—20 miljoni skatītāju.

Teniss ir labi attīstīts visos kontinentos un reitinga simtniekā (vīriešiem un sievietēm) ir pārstāvji no vismaz 45 valstīm. Kādā no lielajiem Grand Slam turnīriem uzvarējuši sportisti no vairāk nekā 30 valstīm, tas ir unikāls tenisa izplatības rādītājs. Visbeidzot tenisā ir milzīga konkurence — reitingā iekļūst tikai paši labākie (sievietēm ap 1300 sportistēm pasaulē), desmitiem un simtiem tūkstošu spēlētāju nekad tā arī neiegūst nevienu reitinga punktu, kaut nebūt nespēlē amatieru līmenī. Visā šajā lielajā tenisa okeānā Aļona Ostapenko jau kļuvusi par ievērojamu zivi, savā ziņā tik tiešām unikāls fakts mūsu valstij.

Tenisa sabiedrībā Aļonu (sacensību protokolos — Jeļenu Ostapenko) Latvijā zināja jau kopš mazotnes. Pats atceros vairākas viņas spēles jaunatnes starptautiskajos turnīros U-10 un U-12 vecuma grupā Mežaparkā. Jau tad viņa piesaistīja uzmanību ar savu centību, milzīgo cīņassparu un emocijām. Turklāt parasti Aļona spēlēja pret nedaudz vecākām pretiniecēm. Cīnītāja līdz galam, tas gan, bet tādēļ neapgalvošu, ka tobrīd būtu saskatījis viņā pasaules mēroga zvaigzni nākotnē. Ir tik daudz dažādu faktoru, kas var ietekmēt turpmāko karjerā, ka tas nešķita īpaši ticami. Varbūt varēja būt runa tikai par iekļūšanu WTA labāko simtniekā, kas toreiz mūsu tenisistēm likās gandrīz neaizsniedzams sapnis.

Laiks gāja uz priekšu, Aļonas panākumi tāpat. 2011. gada janvārī nepilnu 14 gadu vecumā viņa Francijā triumfēja pasaulē prestižākajā ziemas tenisa turnīrā jauniešiem Les Petits. Tad Latvijas presē parādījās pirmā informācija par viņu un tieši žurnālā Sports tika publicēts apjomīgs apskats, kā arī intervijas ar jauno sportisti un viņas māti un treneri Jeļenu Jakovļevu. Tā paša gada vasarā Aļona Ostapenko Turcijas pilsētā Trabzonā, kārtējo reizi cīnoties ar gadu vecākām pretiniecēm, kļuva par Eiropas jaunatnes olimpiādes čempioni, šajās sacensībās Latvijai izcīnot vienīgo zelta medaļu.

Panākumi jaunatnes mačos kļuva regulāri, bet, kā zināms, tenisā arī tas vēl neko negarantē. Visu lietu mēraukla ir profesionālais līmenis, kurā nav vecuma iedalījuma, kur savstarpēji cīnās daudzi bijušie dažādu gadagājumu jaunatnes talanti. Pieskaitot iespējamo pubertātes gadu krīzi, savainojumus, līdzekļu un veiksmes trūkumu, viss var beigties jau pirms profesionālās karjeras sākuma. Tādu gadījumu ir vairāk nekā veiksmes stāstu. Daudzi lieli talanti pusaudžu gados vēlāk tā arī neko lielu nesasniedz.

Aļona tam tika pāri, par to vislielākais nopelns ģimenei un tuvākajiem draugiem. Māte visu laiku bijusi blakus — mājās, treniņos, sacensībās, un viņas ieguldījums meitas panākumos ir nenovērtējams. Sākumā treniņu apstākļi nebūt nebija ideāli. Atceros, — tikāmies treniņā Teikas rajonā Rīgā kādā padomju laiku sporta zālē ar dēļu grīdu, kas nebūt nav ideāls segums tenisam, turklāt vienlaikus nodarbībā uz viena laukuma bija kādi seši bērni. Nebūt ne ērta situācija, taču spēcīgiem raksturiem tā liek norūdīties vēl vairāk.

Aļona nepadosies, viņa izmisumā nelūgs palīdzību debesu spēkiem vai trenerim tribīnēs, pati cīnīsies un bieži vien arī aizcīnīsies līdz uzvarai, kā tas notika Parīzē. Varbūt cīņas karstumā pat asi uzsauks mātei atstāt kortu, bet kopumā tas viss palīdzēs. Tā viņa tiek pāri grūtībām — nekā personiska, lai gan no malas dažkārt izskatās diezgan nešpetni.

BĒRNĪBA. BEZ AKADĒMIJĀM

Māte — tenisa trenere, tēvs — bijušais futbolists, kas spēlējis Ukrainā… Sportiskais gars Aļonai jau bija ielikts gēnos. Piecu gadu vecumā viņa sāka trenēties tenisā un sarīkojumu dejās. Aļona mācījās Zolitūdes ģimnāzijā ar matemātikas novirzienu.

Ilgu laiku aizrāvās ar abiem sportiem, bet tenisā panākumi bija straujāki un no 12 gadu vecuma otram vaļaspriekam vairs laika nepietika. Visa enerģija tika veltīta tenisam, kaut dejot tenisiste vēlas arī tagad. Noteikti dejās gūtā ritma izjūta nākusi par labu arī spēlei laukumā. Gluži kā Helmuta Baldera nodarbošanās bērnībā ar daiļslidošanu viņam palīdzēja kļūt par izcilu pasaules klases hokejistu.

Jeļena Jakovļeva pati bijusi tenisiste, bet treneres gaitās viņas lielākā pērle ir pašas meita. “Sāku strādāt ar Aļonu, kad viņai bija pieci gadi. Jau bērnībā Aļona spēlēja labā līmenī, izbaudīja tenisu un sacensības, bet tas vēl bija pavisam kas cits, tagad teniss ir visa viņas dzīve,” pēc pirmajiem lielākajiem panākumiem 2011. gadā sacīja tenisistes māte Jeļena Jakovļeva. Aļona jau tad atzina, ka emociju reizēm ir par daudz, bet tās paturēt sevī arī nav labi, tāda ir viņas daba.

Uzvara Les Petits turnīrā Francijā bija nozīmīga arī tāpēc, ka 14 gadu vecumā profesionāļu turnīros vēl nevar spēlēt un Les Petits piedalās absolūti visi labākie jaunie tenisisti. Uzvarētājiem prognozē spožu nākotni profesionālajā tenisā, un daudzkārt šīs prognozes arī piepildījušās. Te savulaik spēlējušas tādas zvaigznes kā Rodžers Federers, Rafaels Nadals, Novāks Džokovičs, Martina Hingisa, Žustīne Enāna un Kima Kleistersa.

“Aļona parasti trenējas piecas reizes nedēļā pusotru stundu. Intensīvi, bet ne ļoti ilgi,” toreiz pēc uzvaras intervijā žurnālam Sports teica viņas māte. “Meitenei izdarītas skrupulozas medicīniskās pārbaudes un konstatēts, ka pašlaik viņa ļoti strauji aug, bet sirds vēl nav sasniegusi vajadzīgo apjomu. Šādā situācijā ļoti jāuzmanās ar treniņu slodzēm, vairāk tiek strādāts pie ķermeņa funkcionālās sagatavotības. Protams, vasarā treniņu ir vairāk, bet ziemā netiek pārāk forsēts.”

Aļona nav kādas lielas tenisa akadēmijas audzēkne, kaut piedāvājumi ir bijuši, ko savulaik apstiprināja arī māte: “Ja paraksta līgumu, var trenēties kādā akadēmijā par brīvu. Katrai kompānijai ir kāds līgums ar tenisa akadēmijām, bet… Akadēmiju ir daudz, atrast patiesi labu treneri, kas strādā tikai ar vienu pašu spēlētāju, ir grūti.” Ostapenko ģimene izvēlējās iet savu ceļu, un tas ir atmaksājies.

Aļonu ar inventāru sāka atbalstīt starptautiskās kompānijas Nike un Wilson — viena rūpējas par apģērbu, otra — par raketēm. Kā zināms, tagad Aļona spēlē Adidas tērpos, par ko šī kompānija var berzēt rokas, bet galvenie konkurenti un pirmie atbalstītāji — nožēlot.

Latvijas Tenisa savienība piešķīra Aļonai 160 latus (ap 230 eiro) mēnesī, taču treniņu darbam un izbraucieniem vajadzēja daudz vairāk. Federācija gan sedza arī izmaksas spēlēm Latvijas izlasē — sākumā jaunatnes līmenī Eiropas kausu turnīros, vēlāk arī Federācijas kausa izcīņā sieviešu izlasē, kurā Aļona debitēja 15 gadu vecumā. Atbalstīja ģimene, tēvs bija biznesmenis, viņam vēl piepalīdzēja daži draugi. 2010. gadā jauno sportisti sāka atbalstīt arī Grand Slam attīstības fonds (Grand Slam Development Fund jeb GSDF), atmaksājot ceļošanu uz vairākiem nozīmīgiem jaunatnes turnīriem.

Tajā pašā gadā Ostapenko iekļāva Eiropas U-14 GSDF izlasē, togad septembra sākumā Aļona uzvarēja pirmajā ITF (Starptautiskā Tenisa federācija) jaunatnes turnīrā Latvijā. Vēlāk jaunā sportiste iekļuva U-16 un U-18 Eiropas GSDF izlasēs. 2012. gadā viņai papildus apmaksāja braucienu uz Austrāliju, lai piedalītos junioru Grand Slam turnīrā, vēlāk arī uz US Open Ziemeļamerikā.

No 15 gadu vecuma tenisu var sākt spēlēt profesionālajos turnīros, bet tikai ierobežotu turnīru skaitu sezonā. Pirmo uzvaru turnīru pieaugušo turnīrā ITF līmenī Aļona Ostapenko guva jau 2012. gadā Stokholmā. Pēc diviem gadiem Aļona uzvarēja Vimbldonas junioru turnīrā un pasaules junioru reitingā sasniedza otro pozīciju. Jau toreiz viņa parasti trenējās ar vecāka gadagājuma puišiem. Tas attīstībai deva vairāk nekā spēle pret savām vienaudzēm.

TURPINĀJUMS. PIRMAJĀ SIMTNIEKĀ

2015. gada septembrī astoņpadsmitgadīgajai Aļonai Ostapenko jau izdevās ielauzties profesionālā tenisa Top 100, WTA reitingā izcīnot 77. vietu. Togad viņa saņēma speciālo ielūgumu jeb wild card uz Vimbldonas turnīru, kura pirmajā kārtā guva spožu uzvaru ar 6:2, 6:0 pār tābrīža Top 10 tenisisti Karlu Suaresu Navaro. Aļonas iekļūšana elitē gan nav tik strauja kā divām citām viņas vienaudzēm šveicietei Belindai Benčičai un horvātietei Anai Konjuhai, taču atbilstoša un likumsakarīga. Parocīgākais Ostapenko spēles stilam ir cietais jeb hard segums, taču ne vienmēr lielākie panākumi gūti uz tā. Vimbldonā spēlē zāles laukumos, Parīzē — uz māla… Iespējams, reizēm vēl pietrūkst pacietības laukumā, ko savulaik atzina arī pati sportiste: “Man jau labāk tīk spēlēt pret tādām pretiniecēm, kas aktīvi uzbrūk, nevis tikai tur bumbu spēlē, tad vajadzīga ļoti liela pacietība.”

Pēc ģimnāzijas pabeigšanas visa vērība tika veltīta tenisam. Jau 2016. gada vasarā notika vairāki treniņi dienā — no rīta teniss, vēlāk fiziskās sagatavotības nodarbības. Daudz tika strādāts ar servi, kas reizēm mūsu sportisti pieviļ joprojām. Kā atzīst pati Aļona, tad servju precizitāti ietekmē un dubultkļūdas rada uztraukums. Bijušais profesionālais tenisists, tagad Latvijas Tenisa savienības ģenerālsekretārs Kārlis Lejnieks pērnajā vasarā par Aļonu izteicās kodolīgi: “Pats galvenais — viņa psiholoģiski ir kareivīgi noskaņota. Tāds raksturs, kas mūsdienās ir retums, kaujiniecisks, vienmēr cīnīsies, nekad neko neatdos tāpat vien.”

Sportistei jau gadus septiņus astoņus ir savs aģents Ugo Kolumbīni, un var tikai uzteikt bijušā Itālijas tenisista spējas saskatīt zvaigzni agrīnā vecumā. Pirms tam to viņš spēja ieraudzīt argentīnietī Huanā Martinā del Potro (abi joprojām sadarbojas), vienubrīd Kolumbīni strādāja arī ar Endiju Mareju. Aģents ir kā menedžeris — viņš cenšas atrast arī sponsorus, sākumā sportistei no tik mazas valsts nav tādu iespēju kā lielo nāciju pārstāvēm. “Tad jāuzvar Grand Slam turnīrā”, savulaik intervijā teica māte, un nu tas ir noticis. Aļona ir interesanta visai tenisa pasaulei, jo viņas spēles stils un atraktivitāte laukumā ir vienreizēja. Miljonu reklāmas līgumiem gan priekšroka vienmēr būs lielo valstu sportistēm.

Kritumus un kāpumus savā sniegumā pērn pirms Rio olimpiskajām spēlēm Aļona komentēja šādi: “Nevar jau visu laiku vinnēt, ir arī jāzaudē, neveiksmes padara mūs stiprākus. Nu esmu reitingā augstāk, visas pretinieces īpaši gatavojas spēlēm, spēlēt tagad ir grūtāk nekā iepriekš. Pirms tam mani īsti nepazina un nezināja, kā pret mani spēlēt.” Un vēl piebilda: “Ir jāpanāk psiholoģiskā pārliecība ilgtermiņā, jāuzlabo arī vispārējā fiziskā sagatavotība, izturība. Jo tā labāka, jo mazāk tā dēvēto noguruma kļūdu.”

PASAULES ELITĒ. VISJAUNĀKĀ

Pasaules sieviešu tenisa asociācijas (WTA) 2017. gada noslēguma reitingā Aļona Ostapenko ir septītā, bet sezonu sāka kā 44. labākā spēlētāja. Tenisa laukumos viņa nopelnījusi gandrīz piecus miljonus ASV dolāru, lauvas tiesu šogad. Tenisā naudas balvas nav nekāds noslēpums, aizvadītajā sezonā Ostapenko guvusi precīzi 3 miljonus 998 tūkstošus un 26 dolārus, viņas bilance vienspēlēs ir viena no labākajām visā tūrē — 48 uzvaras un 20 zaudējumi, iegūti divi čempiones tituli — French Open Parīzē un Seulā. Vislabāk Aļonai veicies māla seguma laukumos — 21 uzvara un tikai četri zaudējumi. Pēc ieņēmumiem šogad viņa ir sestā bagātākā pasaulē, pēc uzvaru un zaudējumu bilances — arī sestā. Pasaules labāko desmitniekā Aļona ir visjaunākā, viņai vienīgajai vēl nav 21 gads, otra jaunākā Elina Svitoļina (sestā vieta reitingā) ir gandrīz par trim gadiem vecāka.

Aļonas uzvara Grand Slam turnīrā vien ir ko vērts, pat daudzas pirmā desmitnieka spēlētājas nekad karjerā šādu titulu nav spējušas iegūt. Piemēram, pasaules reitinga līderei rumānietei Simonai Halepai ir 15 turnīru čempiones tituli, bet neviena Grand Slam. Tieši Halepu Aļona pieveica French Open finālā Parīzē, kaut spēles gaitā Halepa bija uzvarējusi pirmajā setā un visai drošā vadībā atradās arī otrajā… Dāniete Karolīna Vozņiaki reitingā tagad ir trešā, savulaik diezgan ilgi bijusi pirmā, uzvarējusi 23 turnīros karjerā, bet Grand Slam tituls pagaidām nav iegūts. Čehietei Karolīnai Pliškovai, kas reitingā atrodas ceturtajā pozīcijā, ir deviņi čempiones tituli, bet neviena Grand Slam, tāda pati bēda Elinai Svitoļinai un Karolīnai Garsijai. No pašreizējā TOP 10 dāmām pie Grand Slam tituliem bez Aļonas vēl tikusi tikai Garvinje Mugurusa un Venusa Viljamsa, tātad tikai trīs.

Aļona cīnītājas raksturu apliecina arī viņas rezultāti izšķirošajos trešajos setos — 23 uzvaras un tikai septiņi zaudējumi — tā tik tiešām ir izcila bilance. Ne velti izšķirošā seta iznākumu bieži vien vairāk izšķir raksturs.

2017. gads Aļonai sākās ar sasniegtu pusfinālu Oklendā, Jaunzēlandē. Pirmajā gada Grand Slam turnīrā Australian Open viņa tika līdz trešajai kārtai, kurā visai dramatiskā mačā trešajā setā ar 8:10 zaudēja Karolīnai Pliškovai. Sekoja vairāki ne visai izdevušies turnīri, bet tad aprīlī Aļona iekļuva finālā Čarlstonā, ASV, kur gan diezgan smagi zaudēja savai vienaudzei Darjai Kasatkinai no Krievijas 3:6 un 1:6. Neizdevies mačs un pēc tam daudz pārmetumu tenisa sabiedrībā, jo savā uzrunā pēc spēles Aļona faktiski nepieminēja sāncensi un neapsveica viņu ar titulu, tik rezumēja, ka tas bijis pašas sliktākais mačs šajā turnīrā… Arī tādas kļūdas sākumā gadās.

Maijā sasniegts pusfināls Prāgā, kurā vēlreiz zaudēts Karolīnai Pliškovai, un pēc tam izcilākais turnīrs karjerā Parīzē. Pirms French Open Aļona nu nekādi nebija favorīte, turklāt daudzi uzskatīja, ka māla seguma laukumi viņas stilam nav tik atbilstoši. Bet… Septiņas spēles un septiņas uzvaras! Tostarp apspēlēta olimpiskā čempione Monika Puiga, ceturtdaļfinālā Karolīna Vozņiaki un finālā Simona Halepa, trīs izcilas spēlētājas, lai gan Grand Slam turnīros vāju pretinieču vispār nav. Par godu lielajam panākumam Parīzē, Latvijas Pasts pat izdeva īpašu pastmarku ar Aļonu Ostapenko.

Pēc šī triumfa, milzīgās psiholoģiskās slodzes (neskaitāmas tikšanās ar medijiem, dažādi reklāmas pasākumi) un fiziskā noguruma bija grūti uz ko lielu cerēt jau pēc trim nedēļām Vimbldonā, tomēr Aļona tika līdz ceturtdaļfinālam, kur līdzīgā cīņā zaudēja Venusai Viljamsai. Septembrī sekoja uzvara Seulas turnīrā Dienvidkorejā, pēc tam divos turnīros pēc kārtas Ķīnā sasniegts pusfināls, Uhaņā pieveikta arī ļoti spēcīgā Garvinje Mugurusa. Sezonas astoņu labāko spēlētāju finālturnīrs Singapūrā vēl daudziem labā atmiņā. Sākumā zaudējums Mugurusai, tad trīs stundu un 13 minūšu trillerī nācās atzīt Venusas Viljamsas pārākumu, bet pēdējā sezonas spēle spoža — 6:3, 6:1 pret Karolīnu Pliškovu. No grupas gan Aļona neizkļuva un pusfinālā netika, bet jādomā, ka tas nav viņas pēdējais gada finālturnīrs, vismaz pieredze gūta un pie atmosfēras arī pierasts.

Dzīvē Aļonai viss vēl priekšā, ja nebūs nopietnu savainojumu, ir visas iespējas vēl gūt daudzus lielus panākumus. Tam ir visi nosacījumi — jaunība, cīņasspars, ātrums laukumā un uzvarētājas raksturs. Tehniski vēl jāveic šādi tādi uzlabojumi spēlē, galvenokārt jānostabilizē serve, kas dažkārt ir Aļonas lielākais klupšanas akmens. Jebkurā gadījumā, Aļona ir ienesusi jaunas vēsmas sieviešu tenisā, viņas spēles stils un azarts ir gluži vai neatkārtojams. Jau diezgan pasen tenisa sabiedrība alka jaunas vēsmas. Nu tās ir klāt.

 

Aļona OSTAPENKO

Tenisiste

Dzimusi: 1997. gada 8. jūnijā

Augums/svars: 177 cm/68 kg

Izglītība: Rīgas Zolitūdes ģimnāzija

Sportā: kopš piecu gadu vecuma (teniss un sporta dejas)

Pirmā trenere: Jeļena Jakovļeva (māte)

Lielākie sasniegumi: Grand Slam turnīra čempione Parīzē 2017. gada jūnijā, Seulas WTA turnīra uzvarētāja septembrī. Pasaules WTA reitingā: pēc 2017. gada — 7. vietā, pēc 2016. gada — 44. vietā, pēc 2015. gada — 79. vietā, pēc 2014. gada — 308. vietā, pēc 2013. gada — 672. vietā, pēc 2012. gada — 892. vietā. Juniores vecumā augstākā pozīcija ITF reitingā — otrā vieta 2014. gada vasarā

Inventārs: Wilsonraketes, Adidas tērpi

Talismans: padomju laiku multiplikācijas filmu tēls Čeburaška