Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

BMX jaunais gads

Māris Štrombergs ir mūsu BMX līderis, bet šajā ceļā viņš nav viens un vientuļš. Eiropas čempiona titula izcīņā patlaban vadībā ir deviņpadsmitgadīgais Rihards Veide. Šogad visvairāk olimpiskās ieskaites punktu dalībai Londonas spēlēs Latvijai nesis Edžus Treimanis.

Jā, mūsu olimpiskajam čempionam šī ir tikai knapa pussezona, un tomēr viņa pērnruden gūtā smagā trauma nesagrāva Latvijas cerības. Lai arī pilnvērtīgus treniņus Māris Štrombergs varēja atsākt tikai maijā, viņš atguvās spoži, apliecinot, ka ne velti ASV tiek dēvēts par Mašīnu.
Pasaules čempionāts, kurā Mārim vajadzēja aizstāvēt savu titulu, viņam vispār bija tikai kādas piektās sacensības un pirmās superkrosa trasē, tomēr latviešu Mašīna izcīnīja sudraba medaļu. Līdz ar šīm sacensībām 31. jūlijā Kopenhāgenā beidzās BMX 2011. gads, kas ilgst no viena pasaules čempionāta līdz nākamajam. Tā slavas bilancē jāieraksta arī Edžus Treimaņa Eiropas vicečempiona tituls.

AR PIEMIEGTĀM ACĪM

Mēnesi vēlāk, 3. septembrī, Nīderlandē jau sākās 2012. gada Eiropas čempionāta titulu izcīņa. Pirmajās divās kārtās, gūstot divas trešās vietas par šā seriāla līderi kļuvis Rihards Veide, bet trešo pozīciju ieņem Edžus Treimanis, kura rēķinā viena otrā vieta. Protams, sacensības tikai sākas, un līdz finišam nākamvasar tajās daudz kas var mainīties — turklāt jau šīs nedēļas nogalē, kad Čehijā risināsies EČ 3. un 4. kārtas mači. Vienalga — Rihards sevi ir apliecinājis kā stabilu ne tikai Latvijas izlases, bet arī pasaules elites braucēju.
„Īsts pārsteigums,” tā par Rihardu Veidi jau pērn, kad viņš tikai debitēja elites vīru konkurencē, izteicās viņa treneris Ivo Lakučs. „Jau pirmajā superkrosā iekļuva starp 16 labākajiem. Ar piemiegtām acīm var redzēt, ka ir labs sākums lielajā sportā.” Atturīgāk mūsu BMX guru pērn vērtēja Edžu Treimani: „Izaugsme mazliet apstājusies, kaut gan jauns un perspektīvs… Otrais starp latviešiem, kas māk braukt superkrosa trasēs.”
Pēc šiem vārdiem pagājuši desmit mēneši, un uzslavas jāturpina, vispārākajā pakāpē tās attiecinot arī uz Edžu. Šāgada Pasaules kausa izcīņa turpinājās arī pēc Kopenhāgenas Jaungada. Vispirms 20. augustā, testējot Londonas olimpisko trasi. Pēdējā brīdī pabeigtās būves segums bija traumatisks daudziem sportistiem, no mūsējiem visnopietnāk — Artūram Matisonam un Kristeram Taimam. Ceturtdaļfinālā krita arī Edžus Treimanis, bet Rihards Veide kopā ar Tomu Manku un Kristeru Lejiņu no cīņas izstājās vēl kārtu iepriekš. 2011. gada Pasaules kausa īpašnieks Māris Štrombergs līdz finālam aizkļuva pārliecinošā stilā, bet izšķirošajā cīņā lieki neriskēja, samierinoties ar astoto vietu. Galvenais, ka olimpiskā trase, kas tagad līdz nākamā gada augusta sākumam stāvēs aizzīmogota, iepazīta.

KAUJAS SVĒTVIETĀ

Finālā četri amerikāņi, divi latvieši un divi holandieši! Tik skaists skats pavērās Pasaules kausa izcīņas pēdējā posmā amerikāņu BMX svētvietā Čulavistā. Gan Štrombergs, gan Treimanis astotdaļfinālos uzvarēja visos trijos savos braucienos. Tālāk latviešiem nācās kļūt arī par savstarpējiem konkurentiem, startējot vienā braucienā. Tomēr arī ceturtdaļfināls bija tikpat spožs: pirmais — Štrombergs, otrais — Treimanis. Paralēlā cīņā šajā kārtā apstājās Veide un Mankus. Starp citu, arī pasaules un Eiropas čempions francūzis Žorī Dodē.
Pusfinālā mūsējie finišēja trešajā un ceturtajā pozīcijā, zaudējot ērtākā celiņa izvēles priekšrocības. Finālā viss beidzās jau pirmajā virāžā, kurā no iekšmalas izslīdēja holandieša Jelles van Gorkoma divritenis, izraisot masu kritienu un kā ar nazi no visiem atšķeļot tā brīža līderi amerikāni Konoru Fīldsu, kas pēc uzvaras tālāk brauca lepnā vientulībā. Pārējiem (Štrombergs pirms kritiena atradās trešajā pozīcijā) vispirms bija jāsavāc savs inventārs. Treimanis finišēja sestais, Štrombergam vairs nebija, pēc kā steigties. Pasaules kausu, neskatoties uz neveiksmi Čulavistā, tomēr ieguva francūzis Dodē, kļūstot par šīssezonas titulētāko BMX braucēju. 2. Marks Villers (Jaunzēlande), 3. Raimons van der Bīzens (Holande), 11. Edžus Treimanis, 26. Māris Štrombergs, kas startēja tikai divās pēdējās kārtās., 29. Rihards Veide, 37. Toms Mankus.
Katrā ziņā Latvijas komanda, kuras atlētus nemitīgi vajājis traumu cirvis, Čulavistā bija saliedēta un kaujasspējīga vienība. PK izcīņa sākas ar taimtriālu jeb individuālo braucienu. Lai sacensības turpinātu, no 150 vīriem tajā jāiekļūst starp 64 ātrākajiem. Iespēja ir tikai viena. Rezultāts sarežģītajā trasē tiek fiksēts ar sekundes tūkstošdaļas precizitāti. Tas liecina, cik maksā pat neliela kļūdiņa. Šo kvalifikācijas kārtu pārvarēja arī mūsu jaunākais dalībnieks Kristers Lejiņš, kas vēl septembrī bija astoņpadsmitgadnieks.
„Patlaban mums ir seši stabili Pasaules kausa braucēji superkrosa trasēs,” vērtē izlases galvenais treneris Olafs Lakučs. „Par pirmajiem numuriem šaubu nav. Tie ir Štrombergs un Treimanis. Uz trešo vietu pretendē četri vīri — Veide, Mankus, Lejiņš un Matisons, kurš gan tikai nākamnedēļ atkal varēs sēsties uz divriteņa. Mums svarīgi, lai šie puiši visu laiku būtu apritē. Tāpēc jābrauc, lieki neriskējot. Jāatrod balanss, cik agresīvu cīņu drīkst atļauties, zinot, ka pēc nedēļas jāstartē atkal.”

KOLEKTĪVA BETONĒŠANA

Nāciju vērtējumā Latvija (4. vietā) pielaidusi tuvāk Nīderlandi un tajā pašā laikā nostabilizējusies labāko piecniekā, kam olimpiskajās spēlēs būs ļauts startēt ar trim atlētiem. Čulavistā atstarpi no bīstamākajiem sekotājiem Kolumbijas un Jaunzēlandes gandrīz dubultojām. Katrās sacensībās, atbilstoši starptautiskās federācijas UCI kategorijai, valstij tiek ieskaitīti tās triju labāko sportistu gūtie punkti. Līdz ar to tas ir ļoti kolektīvs veikums, kurā dažu olimpisko ceļazīmju izrakstīšanā piedalās daudzi.
„Mums ļoti izdevies Latvijas Grand Prix seriāls sešās kārtās,” vērtē Olafs Lakučs. „Tajā esam nopelnījuši tikpat UCI punktu, cik var gūt, izcīnot otro vietu Pasaules kausa posmā. Treimanis un Lejiņš tepat Latvijā vien katrs ienesuši vairāk nekā 90 punktus.”
Grūtāk ir dāmu konkurencē, kur elitē mūs pārstāv tikai Sandra Aleksejeva. Viena pati viņa diezin vai spēs savākt tik daudz punktu, lai Latvija iekļūtu divpadsmitniekā, kas ļauj piedalīties olimpiskajās spēlēs. „Bet mums ir cerības saņemt speciālo ielūgumu,” Olafs Lakučs ir optimistisks. „Katrā ziņā nākamgad startēsim visos četros Pasaules kausa izcīņas posmos.”
Latvija neapšaubāmi ir BMX lielvalsts. Tās pamatu betonēšana turpinās. Šogad mūsu arsenāls papildinājies ar trim jaunām trasēm. Uz 200 licencētiem sportistiem un 11 klubiem Latvijā ir astoņas starptautiska līmeņa trases (divas arī superkrosam) — Ventspilī, Jelgavā, Saldū, Rīgā, Rubenē, Valmierā, Smiltenē un Madonā. Vienkāršākas trases vēl izveidotas Mārupē un Gaujienā, tiek būvētas Vecpiebalgā un Valkā.
Bet BMX jaunais gads turpinās. Tikai novembra beigās uz diviem mēnešiem būs brīvdienas Eiropas čempionātam. Ap to laiku beigsies arī Māra Štromberga Amerikas sezona. Un tūlīt ceļš, kurā nav vientulības, turpināsies.
Dainis CAUNE

NĀCIJU VĒRTĒJUMS
1. Francija 3899
2. Austrālija 3703
3. ASV 3300
4. Latvija 3146
5. Nīderlande 2942
6. Kolumbija 2688
7. Jaunzēlande 2341
8. Kanāda 1392
9. Argentīna 1278
10. Ekvadora 1179
11. Itālija 1176
12. Vācija 1105