Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Iepazīstieties — Oļegs Kozjakovs!

Jaunā aizkrauklieša Oļega Kozjakova vārds pat rūdītiem vieglatlētikas pazinējiem līdz 13. jūlijam likās maz dzirdēts. Tad no Kenijas galvaspilsētas Nairobi pienāca pārsteidzoša ziņa — Latvijas Jaunatnes olimpiādes čempions augstlēkšanā ar Latvijas U-18 rekordu pārliecinoši izcīnījis sudraba medaļu pasaules jauniešu meistarsacīkstēs desmitcīņā — 7377 punkti! Sasniegts jauns Latvijas U-18 rekords, iepriekšējais — Raimonda Gausiņa — rekords (7304) noturējās 29 gadus…

Talantīgais puisis konkurentu vidū bija pirmais lodes grūšanā un augstlēkšanā, otrais diska mešanā un stabili startēja arī pārējās disciplīnās. Jāatzīmē, ka Oļegs bija viens no jaunākajiem pasaules čempionāta dalībniekiem un nākamgad vēl varēs startēt Eiropas U-18 meistarsacīkstēs.

Oļega treneris Valērijs Veļčinskis to par sensāciju gan neuzskata — Oļegs trenējas jau septiņus gadus, šogad kļuva par Baltijas valstu sacensību uzvarētāju gan ziemas septiņcīņā, gan vasaras desmitcīņā, pārspējot tradicionāli spēcīgos igauņu daudzcīņniekus. Viņa vārds vēl skanēs — treneris ir pārliecināts, jo šī bija tikai otrā desmitcīņa Oļega mūžā!

Abus Āfrikas varoņus sastapu mājīgajā Aizkraukles stadionā. Tikko atbraukuši no Kenijas, jau dodas īsā treniņā un atkal ceļā — šoreiz uz Eiropas Jaunatnes olimpiādi Ungārijas pilsētā Ģērā, kur Oļegs startēs augstlēkšanā (personīgais rekords divi metri).

SUDRABA DAUDZCĪŅA REKORDA VĒRTĒ

Oļegs tekoši runā latviski, jo pēc krievu plūsmas pamatskolas mācības turpina latviešu valodā Aizkraukles novada ģimnāzijas 10. klasē. Sacensības Nairobi atceras labprāt, jo pirmo reizi mērojās spēkiem ar pasaules labākajiem. Pirms starta viņš esot domājis, ka būtu lieliski iekļūt pirmajā sešniekā. Kad pārsteidzoši labi izdevās aizgrūst lodi (5 kg) — 18,06 m, stabili nostartēt augstlēkšanā, arī 400 m un izvirzīties otrajā vietā, tad cerības pacēlis stipri augstāk.

Otrajā dienā pēc diska mešanas Oļegs pat izvirzījās vadībā, apsteidzot sīvāko sāncensi francūzi Fouvelu Klinču par 68 punktiem, tomēr pēc kārtslēkšanas, kur francūzis pārlēca 4,50 metrus un līdera godu atguva, bet Oļegs tikai 3,70 m, vietu kārtība vairs nemainījās līdz finišam.

Pārliecinoši otrais — 173 punktus priekšā vācietim Leo Noigebaueram, bet 142 punktus aiz francūža, un lielisks ieraksts latviešu jaunatnes vieglatlētikas vēsturē!

Pieci personiskie rekordi atsevišķās disciplīnās, neviena jūtama neveiksme un Latvijas rekorda vērtais pasaules sudrabs tapis. Puisis atzīst, ka vairāk gribējis aizlēkt tālumā (6,89 m), jo personīgais rekords ir aiz septiņiem metriem (7,02 m), otrajā dienā nedaudz aizķēris barjeras (15,46), pavāji noskrējis desmitcīņnieku biedu — distanci 1500 metrus —, jo sudrabu jau vairs atņemt nevarēja. Par kārtslēkšanas rezultātu Oļegs nav pārlieku bēdīgs un tajā redz pamatīgas iespējas augt (vieglatlētikas statistiķis Andris Staģis parēķināja: ja Oļegs pārlēktu 4,30 metrus, tad 148 punkti būtu klāt, uzvarai pietiktu!). Šobrīd kārtslēkšana sagādā pamatīgas grūtības, jo Aizkrauklē nav stacionāra kārtslēkšanas sektora. Lai to improvizēti uzstādītu, pašiem vajadzīgas vismaz minūtes četrdesmit, ziemā, vispār nav kur lēkt. Oļegs atzīst, ka vēl nav izpratis kārtslēkšanas būtību, tāpēc arī neprotot izmantot kārts katapultas spēku.

Tuvākā iespēja ziemā kārtslēkšanā trenēties ir 40 km attālajā Jēkabpilī. Viņš un treneris ir apņēmības pilni šoziem pievērst lielāku uzmanību šim Ahilleja papēdim un ceļu uz Jēkabpili mērot biežāk.

OĻEGA TRUMPJI

Par savu spēcīgāko pusi Oļegs uzskata mešanas disciplīnas, it sevišķi lodes grūšanu (no Latvijas rekorda Oļegs atpaliek vien 44 cm), arī diska mešanu. Kā ar 81 kg ķermeņa masu var aizgrūst 18 metrus? Oļegs pasmaida (vispār viņš ir ļoti smaidīgs puisis) un teic, ka, apgūstot grūdienu ar apgriezieniem, daudz ko izšķir tehnika un ātrums. Svars vien neko nedos, ja nepratīsi masu iekustināt.

Šķēps ilgu laiku nav paticis, jo spītīgi nav lidojis. Tagad, kad sasniegti 55 metri (otrais labākais rezultāts desmitcīņnieku konkurencē Nairobi), sāk iepatikties un 60 vai 65 metri vairs tik neaizsniedzami neliekas.

Oļegs atzīst, ka pagaidām ļoti nepatīk skriet 1500 metru distanci. Tas, ka grūti atrast daudzcīņnieku, kuram patiktu šie trīs stadiona apļi plus vēl 300 metri pēc smagām divās dienās veiktām deviņām disciplīnām, kad kāju muskuļi kā ar svinu pielieti, elpas trūkst, visiem skaidrs, tomēr no piecām minūtēm jāizskrien — Oļegs ir apņēmības pilns. Krosiņi, lai radītu izturības bāzi, gara spēks, lai noskaņotos.

Kopumā Oļegs sevi uzskata par universālu atlētu, kuram katrā disciplīnā ir iespējas krietni pielikt.

FUTBOLS IR LABS, BET…

Oļegs sportot sācis futbola laukumā. Tas saprotams, jo viņa tēvs joprojām spēlē veterānu komandā, vecākais brālis arī nopietni trenējies šajā sporta spēlē, taču Oļegam īsti nav gājis pie sirds — negribējies barā skriet pēc vienas bumbas. Tētis deviņgadīgo puiku aizvedis uz vieglatlētiku, un atklājies, ka tas, kas atkarīgs no paša spēka, ir daudz tuvāk sirdij.

Sācis ar skriešanu, lēkšanu, un sasniegumi vienaudžu vidū parādījušies ātri. Agrīnos pusaudža gados gan bijis krīzes brīdis, kad licies, ka īstā dzīve nenotiek stadionā un sporta zālē, taču tēva stingrā roka darījusi savu un pēdējos divus trīs gadus bez patiesa iemesla Oļegs treniņus nav kavējis.

Oļegs trenējas piecas reizes nedēļā, koncentrēti, bez gumijas stiepšanas. Parasti treniņš ilgst divas trīs stundas. Treneris un Oļegs vienā treniņā cenšas pievērsties divām disciplīnām, ne vairāk. Kad trenē 400 metrus, tad otrai disciplīnai gan spēka vairs nepietiekot…

Oļegs neuzskata, ka sports aizņem visu brīvo laiku, pēc treniņiem tā pietiekot gan draugiem, gan meitenei. Protams, ka dienas režīms jāievēro, jo nevar līksmot visu nakti, ja rīt treniņš. Oļegam gribētos nākamgad pietuvoties vai sasniegt 8000 punktu robežu, labi nostartēt nākamā gada Eiropas U-18 meistarsacīkstēs, uzlabot rezultātus visās disciplīnās. Nākotnes vīzijās ir arī olimpiskie apļi, to Oļegs nenoliedz, taču reizē saprot, ka bez milzu darba, pamatīgas iedziļināšanās katrā desmitcīņas disciplīnā to nesasniegt.

Eiropas jaunatnes olimpiādē Oļegs būs Latvijas izlases karognesējs. To uzzinājis lidostā pēc atgriešanās no Āfrikas. Pirmajā mirklī nav visu aptvēris, taču tad sapratis, cik tas ir liels gods un atbildība. Dzimtā Aizkraukle rullē!

VEĻČINSKA SKOLA

Sevi skaļi pieteicis arī viņa treneris — piecdesmitgadīgais Valērijs Veļčinskis. Dzimis Ukrainā, kopš astoņu mēnešu vecuma dzīvo Latvijā. Vēlāk beidzis Smoļenskas (Krievija) Fizkultūras institūtu, atgriezies Latvijā, strādājis par sporta skolotāju, tad vieglatlētikas treneri. Sasniedzis labu rezultātu desmitcīņā — vairāk nekā 6800 punkti.

Kamēr runāju ar Oļegu, treneris rosās stadionā. Bērnu nav daudz — vasaras brīvlaiks —, taču viņa paspārnē ir vairāki talantīgi jaunie vieglatlēti, kuri gūst medaļas Latvijas sacensībās, startējuši arī ārzemēs.

Runājot par Oļegu, treneris nenoliedz, ka puisim ir neikdienišķs talants, taču tas neko nedotu, ja nebūtu ieguldīts pamatīgs darbs. Jau no pēc pirmajiem testiem Valērijs sapratis, ka deviņgadīgajam Oļegam ir īpašas dotības skriešanas, bumbiņas mešanas un lēkšanas disciplīnās. Kas cits, ja ne daudzcīņnieks. Sākumā, kad Oļegs startējis atsevišķās disciplīnās, savus vienaudžus viņš uzvarējis gandrīz katrā disciplīnā, kurā piedalījies. Arī jauniešu sacensībās Polijā. Ļoti sekmīgi bijuši pirmie starti daudzcīņā — pieccīņā, septiņcīņā, tagad divi lieliski starti desmitcīņā.

Treneris uzteic ne tikai Oļega fiziskās īpašības, bet arī puiša galvu. Viņš daudz domā, cenšas iedziļināties katrā trenera dotajā uzdevumā. Brīžiem Valērijam liekas, ka Oļegs ir stipri vecāks par saviem gadiem. Īpašu problēmu ar disciplīnu Oļegam nav, it sevišķi pēdējos trīs četros gados. Puisis trenējas apzinīgi, neko nedara vienkārši darīšanas pēc, visu ļoti ātri uztver.

Treneris smej, ka Oļega iespējas katrā disciplīnā esot gluži vai neizsmeļamas. Viņš min kādu interesantu faktu — pasaules čempionātā Baltkrievijas treneri vaicājuši, kā Oļegam veicas ar svaru stieni, ar cik kilogramiem var piesēsties. Viņu labākie piesēžoties ar 200 kg, guļus spiežot 150… Liels bijis pārsteigums, kad Valērijs atzinies — Oļegs piesēžoties ar… 30 kg, tikpat arī spiežot. Baltkrievi bijuši šokā!

Treneris uzskata, ka augošam organismam lieli svari nav vēlami, pat ir kaitīgi. Nāks laiks, pieliks pa smaguma ripai klāt. Organismā jāieklausās!

Vaicāts par plāniem, treneris ir piesardzīgs — sapņu pilis nebūvē, koncentrējas vien uz tuvākā gada uzdevumiem. Nākamgad Oļegs vēl startēs U-18 grupā, tātad ar zemākām barjerām, vieglāku disku, lodi, šķēpu. Treneris domā, ka Oļega rezultāti augs visās disciplīnās. Nopietni jāpievēršas kārtslēkšanai, kur ir daudz neizmantotu iespēju. Kārtis, kas ir viņu rīcībā, vēl ir vecu vecās, ar Vācijas Demokrātiskās Republikas marķējumu. Ar tādām savulaik lēca arī pats Valērijs… Kārtslēkšanai noderētu arī kāda cita speciālista padoms.

Treneris cer, ka LVS jaunā vadība rēķināsies ar jaunā Aizkraukles puiša potenciālu un palīdzēs atrisināt vairākas sasāpējušas problēmas. Valērijs uzteic Aizkraukles novada sporta skolas direktores Brigitas Krauzes gādību, kas cenšas palīdzēt visās savu iespēju robežās.

Valērijs strādā ne tikai ar Oļegu, viņa grupās ir vairāki citi talantīgi vieglatlēti. Savākt jaunus audzēkņus nav viegli, jo Aizkrauklē daudzus jaunos sportistus nosmeļ cīņas, džudo, karatē, basketbola un futbola treneri. Reizēm liekas, ka uz vieglatlētiku nāk tie, kas citur nav varējuši tikt. Treneris (pavisam Aizkrauklē ir četri vieglatlētikas treneri) gan uzskata, ka vieglatlētikā sevi atrast var visdažādākā auguma un svara bērni. Viņš trenē visus, arī vesera metējus, izvairās vienīgi no soļošanas, garajām distancēm, kurās nejūtas spēcīgs.

Vēlreiz vaicāts par Oļega iespējām reiz kļūt par olimpieti, Valērijs strikti nosaka, ka nav sapņotājs, strādā šodienai, tuvākajai rītdienai, bet tālāko rādīs laiks, darbs, ko Oļegs un viņš ieguldīs savā izaugsmē!

 

Oļegs KOZJAKOVS

Desmitcīņnieks, Aizkraukles novada ģimnāzijas 10. klases skolnieks

Dzimis: 2001. gada 13. janvārī Aizkrauklē

Augums, svars: 182 cm, 81 kg

Izglītība: Aizkraukles 1. vidusskola, tagad mācās Aizkraukles novada ģimnāzijas 10. klasē

Sporta gaitas: trenējies futbolā, kopš 9 gadu vecuma — vieglatlētikā

Treneris: Valērijs Veļčinskis

Lielākie sasniegumi: pasaules U-18 vicečempions desmitcīņā, Baltijas valstu sacensību uzvarētājs ziemas un vasaras daudzcīņās, daudzkārtējs Latvijas čempions jauniešiem dažādās disciplīnās, Latvijas Jaunatnes olimpiādes čempions augstlēkšanā

Labākie rezultāti: Latvijas U-18 rekords desmitcīņā 7377 punkti (100 m — 11,56, tālums — 6,89 m, lodes grūšana — 18,06 m, augstlēkšana -1,99 m, 400 m — 51,39, 110 m/b — 15,46, šķēpa mešana — 55,76 m, kārts — 3,70 m, diska mešana — 48,17 m, 1500 m — 5:12,82)

Ģimenes stāvoklis: ir draudzene, brālis un māsa

Vaļasprieks: sportiskas nodarbības