Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Kalnu riteņbraukšana Žurnāls: Nr. 362 Čempions un sacensība

Individuālistu sports

Mārtiņš Blūms ir RTU elektrotehnoloģiju un datorvadības students, kuru riteņbraukšana iesaldējusi 4. kursā. Izcīnījis 2017. gada Pasaules kausu U-23 konkurencē, viņš jau trešo sezonu pārstāv profesionālo XCO komandu CST PostNL Bafang. Laurenčos Blūms vilka mugurā jau piekto Latvijas čempiona kreklu. Pirms tam divas reizes zeltu viņš izcīnījis arī MTB maratonā.

Mārtiņš sportā ir kopš sešu gadu vecuma. Sācis ar basketbolu, turpinājis BMX pie olimpiskā čempiona bobslejā Jāņa Ķipura, Raimonda Ciesnieka, Olafa Lakuča, un nu jau 10 gadus Mārtiņš griež MTB velosipēda pedāļus. Līdz šim patiesi lielākajam panākumam — U-23 Pasaules kausa iegūšanai — viņš nonāca Vilmāra Tomsona vadībā. Tagad Blūmam treniņu plānus stāda Jānis Mūsiņš. 

Lai arī XCO krosā, kurā jāriņķo pa aptuveni četrus kilometrus garu, stāviem nobraucieniem, kāpumiem un dažādiem šķēršļiem pārpilnu apli, visi startē kopā, Mārtiņš Blūms to uzskata par ļoti individuālu riteņbraukšanas disciplīnu, kura šaurajās takās nekāda komandu cīņa nav iespējama. Pat treniņi lielākoties notiek vienatnē. “Bet cīņas ir ļoti interesantas un man padodas, turklāt tā ir olimpiskā disciplīna,” argumentē Mārtiņš. Lai arī 2017. gadā Blūms uzvarēja U-23 Pasaules kausa kopvērtējumā un pērn elites vīru konkurencē PK posmā un Eiropas čempionātā spēja finišēt labāko divdesmitniekā, uz līdzdalību Tokijas spēlēs viņš necer. Olimpiskā kvalifikācija notiek pēc nāciju ranga, un, vienam pašam startējot pasaules elitē, pienācīgu punktu skaitu savākt nav iespējams. 

“Bet ir jau vēl pasaules čempionāti, Pasaules kausa izcīņa, kurā uzvarēt ir grūtāk nekā olimpiskajās spēlēs,” Mārtiņš uzskata, ka piecapļu sacensību nozīmīgums ir pārspīlēts. “Olimpiādē startē 40 sportisti, Pasaules kausa izcīņā — 150, turklāt tā notiek piecos sešos posmos, tātad jābūt spējīgam cīnīties par vietu uz pjedestālu ilgstoši, ne tikai vienā sacensībā vien.” 

Šosezon palikusi cerība, ka notiks vismaz divi PK posmi, kas oktobrī plānoti Čehijā. Rudenī iecerēts arī no Vācijas uz Austriju pārceltais pasaules čempionāts. Vēl vasaras vidū Blūmam bija grūti prognozēt, uz kādu vietu pasaules elitē viņš var pretendēt šosezon. Bet, iesildījies Latvijas/Lietuvas čempionātā Laurenčos, Mārtiņš Blūms, kam oktobrī paliks 25 gadi, CST PostNL Bafang krāsas devās pārstāvēt uz Šveices kausa izcīņu, kas pēc pandēmijas izraisīto ierobežojumu mīkstināšanas bija pirmās UCI 1. kategorijas sacensības, un finišēja ceturtais, tikai minūti un 15 sekundes zaudējot uzvarētājam, pasaules vadošajam XCO krosistam Nino Šurteram (Šveice), bet Francijas līderim Žordanam Šarū, kas izcīnīja trešo vietu, piekāpās par nepilnām piecām sekundēm.

Dainis Caune
Dainis Caune