Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Ja nav grūti, — nav vērts

Kopš atgriešanās mājās pēc debijas sezonas ASV studentu sportā (NCAA) Anna Diāna Švanka izcīnīja uzvaras trijos golfa turnīros pēc kārtas, arī Latvijas olimpiādē, pirms kuras veiksmīgi aizstāvēja Latvijas amatieru čempiones titulu un pirmoreiz karjerā palika nepārspēta Igaunijas Open. Spēcīgām spēlētājām bagātajā Kempbela universitātes komandā rīdziniecei pirmais gads bija sportiskiem un akadēmiskiem izaicinājumiem bagāts, taču 20 gadus vecā sportiste par to tikai priecājas — skaudrā konkurence nepārtraukti dzen uz priekšu. Ja panākumi nāk viegli, slaidās golferes acīs tiem nav vērtības.

Golfā, tāpat kā citos sporta veidos, jaunie talanti parasti nonāk pēc vecāku iniciatīvas. Tikai pēc laika kļūst skaidrs, vai atvase ir īstajā vietā, vai tikai pakļaujas tēta vai mammas gribai. Pie vecāku rokas pirmoreiz golfa laukumā ienāca arī Švanka, tikai mainītās lomās — pirmsskolas vecuma meitene bija tā, kura palūdza: “Aizvediet mani uz golfu!”

Izrādās, mazā Švanka bija televīzijā redzējusi Rīgas Golfa skolas pirmās reklāmas un viņu ieintriģēja, kas notiek uz tās zaļās zālītes. Nākamā reklāma jau tika gaidīta kopā ar vecākiem, lai tētis ar mammu zinātu, kurp jādodas. Pagāja nepilnas divas vasaras, līdz tika gūts pirmais Latvijas čempiontituls U-8 vecuma grupā. Tiesa, pirmais gads golfā nebija veiksmīgs — septiņu meiteņu kompānijā mājās tika nesti diplomi par 7. vietu. Prāts nebija priecīgs, tomēr jau tad sāka parādīties mazās Annas raksturs.

Viņa negrasījās samierināties, un sākotnēji vasarīgā aizraušanās izvērtās nopietnā treniņu darbā. Švanka atceras, ka viņu jau tolaik motivēja iespēja kļūt arvien labākai, un jaunajai sportistei bija, kur augt, turklāt vienubrīd kļuva skaidrs, ka uzvaras ir sasniedzamas. Pusaudze Anna bija aculieciniece Lauras Jansones panākumiem, kas Latvijas golfa ledlauzei pirmajai nodrošināja iespēju mācīties un spēlēt ASV augstskolas komandā. Apjautusi, ka tas ir sasniedzams mērķis, Anna jau zināja, uz ko tiekties gadu no gada.

Visbeidzot Švanku pie sevis vēlējās redzēt neliela, bet izglītībā un sporta programmās respektabla augstskola — Kempbela universitāte Ziemeļkarolīnā. Dodoties pāri okeānam, bija skaidrs, ka gaida ļoti nopietna konkurence par vietu sastāvā un komandā neviens ar atplestām rokām negaidīja. Arī treneris vairāk paļāvās uz vecākām un labāk zināmām spēlētājām, jaunpienācēju kā interesantu, tomēr riskantu aktīvu paturot rezervē. Pirmajā semestrī Švanka tikai vienu reizi iekļuva sastāvā un nospēlēja slikti, taču golferes apņēmības klints bija augstāka par Gaiziņu un nebalstījās uz rozā sapņiem.

Lūk, kāda bija Annas dienaskārtība, kurā neatrast neko no teiksmainās studentu bohēmas: modinātājs plkst. 5.30, fiziskās sagatavotības treniņš no plkst. 6.00 līdz 7.00. Tad brokastis, un no 8.00 līdz 14.00 lekcijas. Pēc tam uz golfa laukumu, kur no plkst. 14.30 līdz 17.30 ir treniņš, kas parasti ieilgst. “Tad dodos mājās, ēdu, mācos, un pusdesmitos vakarā jau acis līp ciet un galva uz spilvena,” savas ierastās dienas gaitas atklāj Švanka.

Arī ar izvēlēto specialitāti — kinezioloģiju, kas nākamajā mācību gadā, iespējams, izvērsīsies plašākā akadēmiskā lauciņā fizioterapijas jomā, Latvijas studente ir ļoti apmierināta. Par pašas kļūmi Švanka atzīst vien bioloģijas izvēlēšanos jau pirmajā mācību gadā, kas prasīja pamatīgu piepūli, lai apgūtu angliski visu specifisko terminoloģiju, bez kuras varēja iztikt citos priekšmetos.

Amerikā aizvadīto gadu Anna uzskata par ļoti vērtīgu gan mācību, gan golfa ziņā. Jaunā sportiste iemācījusies efektīvi plānot savu laiku, lai visu paspētu. Tuvāk mācību gada beigām arī universitātes golfa komandā konkurences gars kļuva draudzīgs un sākotnējais vēsums attiecībās izzuda, lai gan no sportiskās sāncensības asuma nekas nebija pagaisis. Komandā ir astoņas golferes, no kurām uz turnīru piesaka piecas, bet komandas rezultāts ieskaitē ir četrām labākajām.

Sezonas otrajā pusē bija gandarījums arī par sportiskajiem rezultātiem. Ar savu pēdējo NCAA turnīru Švanka ir apmierināta. "69 sitieni pirmajā kārtā un personiskais rekords, kā arī PAR jeb teorētiski nepieciešamajai sitienu normai atbilstošs rezultāts triju dienu summā. Vienlaikus tā bija mācība nākotnei — tika iegūta 4. vieta, bet iekļūšanai trijniekā tik un tā pietrūka," atzīst sportiste. 

Pēc rezultātiem Švanka universitātes komandā bija 4. līdz 6. vietā, taču jaunajā sezonā latvietes mērķis ir stabili tikt pamatsastāvā, lai gan būs jārēķinās ar ambiciozām pēdējā kursa meitenēm.

Savu izpratni par spēli Švanka veido, ieklausoties visos speciālistos un pēc kritiskas analīzes saliekot kopā sev noderīgas lietas. Kempbela universitātes komandu jau ceturtdaļgadsimtu vada treneris Džons Krūkss, un viņa padomus golfere liek lietā gandrīz simtprocentīgi un paļaujas uz prasīgā veterāna skatījumu. “Treneris sagaida, ka mēs katrā raundā nospēlēsim vismaz ar PAR. Lai gan zina, ka reālajā dzīvē ne vienmēr tā notiek, tomēr to gaida no spēlētājām,” stāsta Švanka.

Arī Latvijā Švankai sezonas turpinājums garlaikoties neļāva. Interesants izvērtās Igaunijas Open jaunajā laukumā Pērnavā, kur pēc pirmās dienas viņa nebija līdere un vajadzēja saņemties, lai ceļā uz uzvaru atrastu īsto spēles taktiku un to īstenotu. Arī Latvijas amatieru čempionāts bijis aizraujošs dažbrīd vētras cienīga vēja dēļ — uzvarētāja iekrāja labu pieredzi, kas Amerikā nav iegūstama. Tieši prasmi spēlēt spēcīgā vējā augstskolas treneris Amerikā uzskata par lielu priekšrocību Skandināvijas un Baltijas golferēm.

Savukārt Latvijas olimpiāde Švanku ieintriģēja kā kaut kas iepriekš neizmēģināts un tādēļ vilinošs. Spēlētāja pārliecinājās, ka pārstāvēt savu pašvaldību ir ļoti interesanti un ir zināma līdzība ar olimpiskajām spēlēm. Pārstāvēt komandu Švankai ir ierasts, tomēr olimpiādē startēja tikai divas spēlētājas no vienas pašvaldības, tādēļ sajūtas bija daudz koncentrētākas.

Avotugolfa laukumu uzvarētāja raksturoja kā interesantu, jo ļoti jādomā līdzi un jāriskē. Parasti Švanka cenšas neriskēt, jo ne vienmēr spēlē tik stabili, lai sitieni būtu droši prognozējami. Viņa smejas, ka skatītājiem tas ir interesanti, bet mammai gan esot bail skatīties, ka nepiemetas sirdsklauves. Taču šoreiz iegūt varēja ar risku un uzticēšanos sev, ko Anna laukumā atklāja tikai turnīra pēdējās deviņās bedrītēs, lai gan viņas uzvara triju dienu summā bija ļoti pārliecinoša.

Gada laikā lielāko progresu savā spēlē Latvijas olimpiādes uzvarētāja saskata ripināšanā un grīnu reljefa nolasīšanā. Ir arī citi knifi, kas izmainīja sapratni par spēli, bet jo īpaši Švanka progresējusi golfā kritiski svarīgajā īsajā spēlē 100—30 metru distancē. Te liels nopelns ir universitātes trenerim, kurš ik dienu treniņlaukumā nolika pa bumbiņu spainītim. Pastāvīgā treniņu rutīna palīdzēja golferei iegūt lielāku ticību sev, un laukumā pirms sitiena vairs galvā nešaudās liekas domas.

Golfs lielākoties ir prasmju spēle, tomēr Latvijas čempione uzsver arī fiziskās sagatavotības nozīmi. Fiziskie treniņi pieradina pie disciplīnas, bet fiziskā izturība veicina arī psiholoģisko noturību un palīdz sezonas gaitā izvairīties no traumām. Turklāt Anna ir slaida meitene, garām rokām un lielāku vēziena loku, kas palīdz bumbiņu sist tālāk. “Man patīk sist tālu,” smaidot saka talantīgā spēlētāja. “Amerikā es un vēl viena meitene no Zviedrijas komandā esam garākās, tāpēc vienmēr sacenšamies, kura aizsitīs tālāk.”

Starpsezona un neliela atpūta Švankai paredzēta tikai decembrī. Kad maijā viņa atgriezās mājās pēc NCAA sezonas, gribējies mazliet paslinkot un atpūsties fiziski un psiholoģiski. Taču paslinkot Annai nozīmē divu stundu ilgu treniņu dienā. Citkārt viņa cenšas kvalitatīvi trenēties četras līdz piecas stundas dienā, arī sacensībās sportiste šovasar spēlēs teju katru otro nedēļu. Turklāt vasarai savu individuālo programmu iedevis universitātes fiziskās sagatavotības treneris, un viņš gaidīs rezultātus.

Vasaras beigās Švanka jau būs atpakaļ Amerikā, taču septembrī viņa startēs zem Latvijas karoga pasaules amatieru komandu čempionātā Meksikā. "Golfā nekad nav garlaicīgi, jo vienmēr ir kaut kas, ko savā spēlē uzlabot," saka golfere, kura nepiekāpīgi tuvojas arvien augstākām virsotnēm.

 

LATVIJAS IV OLIMPIĀDES PJEDESTĀLS

Dāmas

1. Anna Diāna Švanka (Rīga) 215

2. Linda Ķirķe (Ogres nov.) 239

3. Vineta Ruka (Siguldas nov.) 245

Kungi

1. Reinholds Pīrāgs (Rīga) 205

2. Aleksandrs Pāvulāns (Carnikavas nov.) 207

3. Mikus Gavars (Garkalnes nov.) 209

Autori: Gundars Galkins