Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Labāko desmita vienpadsmitnieks

Pēc tradīcijas Sporta labāko BMX braucēju rangu veido Latvijas vadošais treneris Ivo Lakučs. Šogad savu vērtējumu lūdzām sniegt arī viņa brālim Olafam Lakučam, kurš jau divas sezonas ir izlases galvenais treneris.

Ivo Lakuča vērtējums punktos. „Mana vērtējuma pamatā ir sniegums pasaules čempionātā, Pasaules kausa izcīņā, Eiropas čempionātā, kas tiek pielīdzināts Amerikas kontinenta sacensībām, kā arī Latvijas meistarsacīkstēs, Latvijas čempionāta kārtās un lielākajā komercmačā Latvijā — Lemberga kausa izcīņā. Īpaši vērtēju rezultātus, kas dod punktus kvalifikācijai startam olimpiskajās spēlēs.”
Olafa Lakuča viedoklis. „Grūti runāt par izlasi. Jo ne vienmēr finansiālu apsvērumu dēļ starptautiskās sacensībās piedalās visi labākie. Lielākoties uz mačiem brauc tie, kuri spēj tam sagādāt līdzekļus. Tāpēc arī mans vērtējums ir visai subjektīvs.”

1. Māris Štrombergs 202 p.
(2009. gadā — 1. vieta)
Ivo Lakučs: „Jau pērn likās, ka Māris ir ļoti tuvu maksimāli iespējamam sniegumam un rezultātiem, bet 2010. gads paiet tikai un vienīgi Štromberga zīmē: uzvara pasaules čempionātā, uzvara Pasaules kausa izcīņas kopvērtējumā, atkārtots Amerikas NBL čempiona tituls un tikai kritiens ABA lielajā finālā liedz cīņu par ceturto iespējamo titulu, turklāt olimpisko spēļu kvalifikācijas rangā Latvija patlaban ir līdere, un Māris vien ir nodrošinājis divas olimpiešu vietas Londonā. Šis ir gads, kuru jebkuram būs grūti atkārtot, pat viņam! Perfekti pārdomāts sacensību kalendārs, aizvadītas 34 sacensības, iekļūts 31 finālā, kur izcīnītas 19 uzvaras un 23 reizes kāpts uz goda pjedestāla! Nav šaubu par Štromberga The Machine litrāžu!
Olafs Lakučs: „Neapšaubāmi mūsu laiku izcilākais BMX braucējs pasaulē. Personība visos aspektos.”

2. Kristers Lejiņš 55 p.
(2009. gadā — 10. vieta)
Ivo Lakučs: „Juniors, kam bija dota iespēja sevi pierādīt, tas arī izdevās, rezultāts — 2. vieta pasaules čempionātā junioriem, kas ir trešais labākais sasniegums Latvijas BMX šajā vecuma grupā. Eiropā kopvērtējumā 4. vieta junioriem, šoreiz jāsaka — tikai! Olimpiskajā kvalifikācijā otrais cīņā par olimpisko ceļazīmi.”
Olafs Lakučs: „Manā vērtējumā 4. vietā. Viņa gads. Tikai nedaudz pietrūka līdz junioru pjedestālam Eiropā. Pasaules čempionātā izdevās visu salikt kopā un izcīnīt junioru vicečempiona titulu. Pierādīja savu varēšanu arī superkrosa trasēs. Galvenie starti vēl priekšā kā elites grupas braucējam.”

3. Artūrs Matisons 54 p.
(2009. gadā — desmitniekā neiekļuva)
Ivo Lakučs: „Atgriezies pēc traumas. Agrais sezonas sākums cerīgs, bet beigas nepārliecinošas. Eiropā objektīva 3. vieta nebija tas, uz ko cerēts. Kvalifikācijas sacensībās olimpiskajām spēlēm pagaidām bez vērā ņemama rezultāta.”
Olafs Lakučs: „Manā vērtējumā 2. vietā. Pēc gada pārtraukuma stabili atgriezās Latvijas un Eiropas elitē. Pēc gandrīz pusotra gada pārtraukuma superkrosa trasēs vēl nejūtas savā ādā. Šo izjūtu atgūt — tas ir viens no nākamā gada mazajiem mērķīšiem.”

4. Edžus Treimanis 35 p.
(2009. gadā — 2. vieta)
Ivo Lakučs: „Izaugsme mazliet apstājusies, kaut gan jauns un perspektīvs. Sadzīviska trauma liedza īstenot iecerēto plānu. Šis gads neatšķīrās no iepriekšējiem, šad tad izšāvis, skaista uzvara Eiropas čempionāta posmā, kopvērtējumā — ceturtais. It kā nekur tālu, bet… Otrais starp latviešiem, kas māk braukt superkrosa trasēs.”
Olafs Lakučs: „Manā vērtējumā 3. vietā. Viens no tehniskākajiem braucējiem ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā. Gan parastajās, gan superkrosa trasēs jūtas kā zivs ūdenī. Jāiet tikai uz priekšu, un rezultāti neizpaliks.”

5. Kristers Taims 28 p.
(2009. gadā — desmitniekā neiekļuva)
Ivo Lakučs: „Juniors, kas pārsteidza ar savu spēju adaptēties jebkuros apstākļos. Universāls sportists, var izpausties ne tikai BMX. Kvalificējās pirmajām Jaunatnes olimpiskajām spēlēm, kurās arī godam nostartēja, izcīnot 6. vietu. Pirmo reizi brauc no 8 m starta kalna un pasaules junioru čempionātā izcīna 7. vietu.”
Olafs Lakučs: „Manā vērtējumā 5. vietā. Uz mērķi iet caur uguni un ūdeni. Šīs īpašības var palīdzēt nākotnē ielauzties Eiropas un pasaules elites vīru grupā.”

6. Sandra Aleksejeva 23 p.
(2009. gadā — desmitniekā neiekļuva)
Ivo Lakučs: „Pirmais gads elitē un Eiropā izcīnīta 7. vieta, ļoti labs panākums. Vēl pietrūkst meistarības, lai tiktu galā ar superkrosa trasēm. Laiks vēl ir, veiksme būs vajadzīga, lai īstenotu sapni par piedalīšanos olimpiskajās spēlēs. Diemžēl nav konkurentes Latvijā.”
Olafs Lakučs: „Manā vērtējumā 10. vietā. Pirmais gads elites dāmu konkurencē. Rezultāti Eiropā (nereti līdz pjedestālam pietrūka pavisam nedaudz) ļauj optimistiski raudzīties nākotnē. Superkrosos gan negāja, kā plānots. Kritiens Kopenhāgenā izsita Sandru no ritma. Turpināsim strādāt, cerams, ka rezultāti neizpaliks.”

7. Rihards Veide 10 p.
(2009. gadā — 3. vieta)
Ivo Lakučs: „Debitants elitē, jau pirmajā superkrosā iekļuva starp 16 labākajiem, īsts pārsteigums. Turpinājumā vairākas reizes tikai mazliet pietrūka, lai iekļūtu Eiropas čempionāta posmu finālos. Trauma treniņā sastīvina sezonas otro pusi, bet ar piemiegtām acīm var redzēt, ka ir labs sākums lielajā sportā.”
Olafs Lakučs: „Manā vērtējumā 6. vietā. Pirmais gads elites grupā. Sarežģīta un saraustīta sezona. Bija jāpaspēj gan sportot, gan pabeigt vidusskolu un iestāties augstskolā. Apņēmība ir, cīņasspars arī, tātad rezultāti neizpaliks.”

8. Māris Gūtmanis 9 p.
(2009. gadā — 9. vieta)
Ivo Lakučs: „Tikai vienreiz sezonā izdevās visu spīdoši padarīt līdz galam — EČ noslēguma posmā 3. vieta. Likās, ka tā lieta aizies un ka rezultāti tūlīt būs, bet atkal jau pārgalvība visu nobremzēja. Sagatavotībā pielicis ir, un tas ir pats galvenais, jo sacensības vēl būs.”
Olafs Lakučs: „Manā vērtējumā 7. vieta. Pirmā pilnā sezona pēc traumas. Kā pa viļņiem. Vajāja dažādas mikrotraumas, kas liedza sasniegt tādus rezultātus, uz kādiem Māris spējīgs. Pamats nākamajām sezonām ielikt labs. Jāuzlabo psiholoģiskā noturība, un būs OK.”

9. Toms Mankus 8 p.
(2009. gadā — 5. vieta)
Ivo Lakučs: „Šāgada Latvijas čempions, tituls gūts pelnīti, skaistā cīņā, bet lielāka pieredze ārpus robežām netiek iegūta. Toms Latvijas komandu tikai papildinātu, bet neredzu iemeslus, kāpēc tas netiek darīts?”
Olafs Lakučs: „Manā vērtējumā 8. vieta. Ar visām BMX braucējam vajadzīgajām īpašībām apveltīts sportists. Mērķtiecīgāk un plānveidīgāk jātiecas uz Eiropas un pasaules līmeni. Dotības ir.”

9. Kristaps Vinters
(Tikai Olafa Lakuča vērtējumā)
Olafs Lakučs: „Talantīgs, mērķtiecīgs, ar milzīgām darbaspējām apveltīts sešpadsmitgadīgs jauneklis. Paredzu spožu nākotni un ceru, ka ne vienu reizi vien par viņu vēl dzirdēsim.”
10. Toms Skujiņš 3 p.
(2009. gadā — 4. vieta)
Ivo Lakučs: „Jā, nē, nezinu! Eiropas 2008. gada junioru čempions tā arī ir pieklusis. Par daudz teorijas, iejaukšanās, kas tikai visu bremzē un traucē iet tālāk.”

BMX nāciju rangs
1. Latvija 1602 punkti
2. ASV 1457
3. Austrālija 1453
4. Francija 1421
5. Kolumbija 1036
6. Nīderlande 1022
7. Jaunzēlande 910
8. Argentīna 826
9. Dienvidāfrika 691
10. Itālija 560

BMX pasaules rangs
Kungi
1. Māris Štrombergs (Latvija) 1474 punkti
2. Sems Vilobijs (Austrālija) 1140
3. Raimons van der Bīzens (Nīderlande) 892
4. Tomā Amons (Francija) 808
5. Marks Villers (Jaunzēlande) 756
6. Žorī Dodē (Francija) 744
7. Nikolass Longs (ASV) 710
8. Ramiro Marino (Argentīna) 617
9. Artūrs Matisons (Latvija) 580
10. Deivids Hermans (ASV) 553
25. Edžus Treimanis (Latvija) 399
32. Rihards Veide (Latvija) 330
38. Māris Gūtmanis (Latvija) 303
75. Toms Skujiņš (Latvija) 148
95. Kristers Lejiņš (Latvija) 89

Dāmas
1. Elisa Posta (ASV) 1064 punkti
2. Letīcija Lekorgija (Francija) 1025
3. Sāra Vokere (Jaunzēlande) 950
4. Aneta Hladīkova (Čehija) 816
5. Kerolaina Bjūkenana (Austrālija) 784
6. Mariana Pajona (Kolumbija) 737
7. Šenīza Rīda (Lielbritānija) 717
8. Airielle Mārtina (ASV) 709
9. Amanda Dživinga (ASV) 694
10. Lorēna Reinoldsa (Austrālija) 685
28. Sandra Aleksejeva (Latvija) 238