Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Latvijas šosejas riteņbraukšanas Top10

Mūsu šosejas riteņbraucējiem pagājušā sezona bijusi viena no sekmīgākajām šajā gadsimtā. Starptautiskās Riteņbraukšanas savienības (UCI) sacensībās latvieši spējuši izcīnīt sešas uzvaras, divas reizes finišējuši labāko desmitniekā grandtūru posmos, kā arī sekmīgi startējuši pasaules un Eiropas čempionātos. Nākamgad vasaras olimpiskajās spēlēs Tokijā varēsim just līdzi diviem mūsu šosejniekiem. Apkopojot sezonā paveikto, izveidots Latvijas šosejas riteņbraucēju rangs Top10. Tā pamatā rezultāti UCI kategorijas sacensībās un vieta pasaules rangā.

1. Krists NEILANDS, Israel Cycling academy

Sportists pagājušo sezonu pamatoti var uzskatīt par veiksmīgāko savā karjerā — no Baltijas valstu riteņbraucējiem visaugstākā vieta (116.) pasaules rangā. Krists Israel Cycling academy vienībā bija viens no līderiem, šo statusu pilnībā apliecinot ar rezultātiem. Kuldīdznieks var lepoties ar uzvarām Ungārijas tūres (UCI 1. kategorija) divos posmos un arī kopvērtējumā. Sezonas sākumā Spānijā viņš izcīnīja otro vietu Astūrijas daudzdienu velobraucienu kopvērtējumā. Neilanda CV ir arī trešā vieta Arktikas daudzdienu velobrauciena kopvērtējumā. Arī šīs abas bija UCI 1. kategorijas sacensības. Treknu punktu sekmīgajai sezonai par Trako dēvētais sportists pielika septembrī, spoži triumfējot prestižajā Valonijas tūres viendienu klasikā (UCI 1. kategorija). Otro sezonu pēc kārtas Neilands startēja prestižajā Giro d’Italia grandtūrē, kurā individuāli augstvērtīgāko rezultātu sasniedza 17. posmā, kad izcīnīja piekto vietu.

Pieminēšanas vērts noteikti ir arī valsts čempiona tituls individuālajā braucienā, bet grupas brauciena sacensībās, kas notika dzimtajā Kuldīgā, Kristam nācās samierināties ar ceturto vietu. Nākamajā sezonā, turpinot pārstāvēt Israel Cycling academy komandu, viņš jau startēs visaugstākajā riteņbraukšanas līmenī — pasaules tūrē. Tas dod cerības Neilandu ieraudzīt Tour de France velobraucienā. Reāls ir viņa starts Tokijas olimpiskajās spēlēs.

2. Toms SKUJIŅŠ, Trek-Segafredo

Carnikavietim šī bija stabila sezona ar augstiem rezultātiem — pasaules ranga punktus Toms ieguvis 20 dažādās sacensībās. Šogad palielinājusies Skujiņa loma Trek-Segafredo rindās. Vairākkārt latvietim uzticēti kapteiņa pienākumi. Jau sezonas ievadā Skujiņš pirmo reizi iekļuva labāko desmitniekā kādā no pasaules tūres klasikām — 9. vieta Strade Bianche velobraucienā. Tad 20. vieta Tirreno—Adriatico kopvērtējumā. Nevar nepieminēt otro vietu Tour de la Provence posmā, augstvērtīgi rezultāti sasniegti arī Amstel Gold Race (23. vieta), Liege—Bastogne—Liege (26. vieta), San Sebastian (13. vieta) un Primus (11. vieta) klasikās. Lai arī neplānoti, Tomam radās iespēja par uzvaru pacīnīties arī Varēzes klasikā. Pērnā gada pirmo vietu viņš šogad nomainīja pret trešo.

Savu piederību pasaules riteņbraukšanas elitei Toms apliecināja arī ar Latvijas izlases kreklu mugurā. Izcīnītā 15. vieta Eiropas čempionātā un 21. vieta pasaules čempionātā konkurences ziņā tik nežēlīgā sporta veidā kā šosejas riteņbraukšana ir vērtējami kā ievērības cienīgi rezultāti. Turklāt nepamet sajūta, ka šie ne tuvu nav carnikavieša spēju griesti. Skujiņš bija konkurentiem neaizsniedzams Latvijas čempionātā šosejas riteņbraukšanā grupas braucienā, bet nākamās trīs nedēļas jau sarkanbaltsarkanajā čempiona kreklā viņš cīnījās Tour de France velobraucienā, kur izcīnīja 9. vietu 17. posmā un tādējādi deva savu artavu tam, ka Trek-Segafredo izcīnīja otro vietu komandu ieskaitē. Arī nākamo sezonu Toms pavadīs Trek-Segafredo rindās, kur vairs nebūs vienīgais latvietis.

3. Emīls LIEPIŅŠ, Wallonie-Bruxelles

Viens no Baltijas valstu vadošajiem sprinteriem Emīls Liepiņš pilnvērtīgi aizvadīja pirmo sezonu profesionālajā kontinentālajā vienībā, aizstāvot beļģu komandas Wallonie-Bruxelles godu. Latvietim bija atvēlēta līdera loma sprinta posmos un līdzenuma klasikās. Lielā mērā Emīls šīs iespējas arī izmantoja. Vēl labākiem rezultātiem pietrūka komandas biedru atbalsta izšķirošajos mirkļos. Sezonas vienīgo uzvaru viņš izcīnīja 27. martā, kad Itālijā triumfēja Coppi e Bartali (UCI 1. kategorija) pirmajā posmā. Viendienas sacensībās izceļama arī 4. vieta Ronde Van Drenthe, 8. vieta Scheldeprijs, 4. vieta Ronde van Limburg, 6. vieta Tour de Eurometropole klasikās. Gūta otrā vieta Austrijas tūres un ZLM tūres pirmajos posmos, kā arī trešā vieta Beļģijas tūres piektajā posmā.

Sasniegtie rezultāti ir pamanīti — nākamajā sezonā Dobeles riteņbraukšanas skolas audzēknis būs Toma Skujiņa komandas biedrs Trek-Segafredo komandā. Līgums noslēgts uz divām sezonām. Emīlam noteikti tiks dota iespēja sevi apliecināt sprinta finišos un līdzenuma klasikā. Ceram, ka latvietis kļūs par sekmīgu komandas iepriekšējā sprintera Džona Degenkolba aizstājēju.

4. Māris BOGDANOVIČS, Interpro Cycling academy

Lai arī pasaules rangā Māris ir ārpus labāko tūkstoša, tomēr atrašanās mūsu Top ceturtajā vietā nav nejauša. Viņš ir tikai trešais latvietis, kuram šogad izdevies uzvarēt UCI daudzdienu velobrauciena posmos. To Māris paveica 23. martā, kad Japānā palika nepārspēts UCI 2. kategorijas velobrauciena Tour de Tochigi 1. posmā. Gana sekmīga Mārim izvērtās arī Langkawi tūre Malaizijā, kurā viņš trīs reizes finišēja sestajā vietā. Šāda pozīcija dobelniekam arī aktīvāko braucēju ieskaitē. Sezonas turpinājums tik sekmīgs neizvērtās, kam par iemeslu lielā mērā bija nesakārotā sistēma komandā.

5. Aleksejs SARAMOTINS, Interpro Cycling academy

Iespējams, ka pašreiz pieredzējušākais Latvijas šosejas riteņbraucējs aizvadījis savu pēdējo sezonu aktīvajā sportā. 37 gadu vecumā Aleksejs pēc deviņām sezonām pasaules tūres un pro kontinentālajās komandās atgriezās kontinentālajā līmenī, kopā ar Māri Bogdanoviču pārstāvot Japānā reģistrēto franču komandu Interpro Cycling academy. Savu sekmīgāko sacīksti šogad Aleksejs aizvadīja pēc Jāņiem, kad izcīnīja Latvijas vicečempiona titulus grupas un individuālajos braucienos. Jāpiemin arī piektā vieta Tour de Tochigi kopvērtējumā. Viņš ir tituliem bagātākais sportists Latvijas čempionātos (astoņas zelta medaļas). Joprojām riteņbraukšanas līdzjutēji atceras Motjas sniegumu Parīze—Rubē klasikā. 2016. gadā Aleksejs tajā izcīnīja astoto vietu.

6. Lija LAIZĀNE, Eneicat

Vienīgā Latvijas profesionālā šosejas riteņbraucēja šogad aizstāvēja Spānijas UCI līmeņa komandas Eneicat godu. Lielu daļu sezonas Lija sekmīgi startēja Spānijas kausa izcīņas posmos, kuros guva vienu uzvaru, bet kopvērtējumā finišēja trešā. Sezonas augstvērtīgākais rezultāts ir 11. vieta UCI 1. kategorijas sacensībās San Sebastian klasikā. Piekto reizi Lija uzvarēja Latvijas čempionāta grupas braucienā, bet distancē ar atsevišķo startu viņas dominanci pārtrauca Dana Rožlapa.

7. Andris VOSEKALNS, Hengxiang Cycling team

Skaļi Latvijas vārds izskanēja oktobra beigās, kad Ķīnas pilsētā Uhaņā notika pasaules militārpersonu čempionāts. 21. oktobrī šosejas riteņbraukšanas sacensību grupas braucienā Andris Vosekalns izcīnīja sudraba medaļu un sekmēja Latvijas vienības uzvaru komandu ieskaitē. UCI sacensībās Vosekalns jau otro gadu pēc kārtas aizstāvēja Ķīnas komandas Hengxiang Cycling team godu, kuras sastāvā bija vienīgais eiropietis. Savu darbu alūksnietis paveica sekmīgi un arī nākamo sezonu saista ar Āzijas komandu.

8. Viesturs LUKŠEVICS, Amore & Vita Prodir

Kuldīdznieks jau piekto sezonu pārstāv vienu no pasaules senākajām riteņbraukšanas komandām Amore&Vita Prodir. Šogad komanda tika reģistrēta Latvijā. Viesturs šajā sezonā aizvadījis 60 sacensību dienas, kuru laikā nobraucis 8649 kilometrus. Neskaitot Latvijas čempionātu, vienīgos UCI punktus Lukševics izcīnīja Almati kalnos, Kazahstānā, kur UCI 1. kategorijas divu dienu velobraucienā kopvērtējumā ieņēma 23. vietu. Iespējams, daudz svarīgāk par UCI punktiem Viesturam bija atrāvieni un darbs komandas līderu labā. Tas izdevās sekmīgi, jo Amore & Vita-Prodir līderi tika pie vairākām nozīmīgām uzvarām.

9. Līna SVARINSKA, Belo CP/RRS

Līna ir viena no diviem junioriem, kas iekļuvusi rangā. Sezonas nozīmīgākajā startā trenera Raivja Belohvoščika audzēkne izcīnīja 21. vietu pasaules junioru čempionātā grupas braucienā. Tam sekoja arī ceturtā vieta prestižajās UCI junioru sacensībās individuālajā braucienā Chorno de Nations. Valsts čempionātā Svarinskai sudraba medaļas abās distancēs. Nākamais gads Līnai būs pirmais U-23 vecuma grupā. Pateicoties pašas rezultātiem un trenera enerģiskajam darbam, ir cerības sportisti redzēt kādā no profesionālajām sieviešu komandām.

10. Pauls RUBENIS, RRS/Purvciems

Savā pēdējā junioru gadā Rubenis Latvijas izlases sastāvā priecēja ar uzvaru UCI 1. kategorijas daudzdienu velobrauciena Grudziadz noslēdzošajā posmā Polijā. Šāds panākums mūsu junioriem nav bijis kopš Krista Neilanda triumfa Lodzas velobrauciena kopvērtējumā 2012. gadā. Pasaules kausa posmā Gent—Wevelgem Rubenis izcīnīja 36. vietu. Jāpiemin arī izcīnītā trešā vieta Sint—Martinusprijs velobrauciena posmā Beļģijā un vietas Top10 Cottbuser velobrauciena posmos Vācijā. Savu pirmo gadu U-23 vecuma grupā Rubenis pavadīs Igaunijas kontinentālajā riteņbraukšanas komandā Tartu.

Toms Markss
Toms Markss