Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Mirdzošām acīm

Rio olimpiskajās spēlēs tenisā Latviju pārstāvēs deviņpadsmitgadīgā Aļona Ostapenko. Teorētiski varēja būt trīs tenisisti, taču Ernests Gulbis nolēmis laiku veltīt treniņiem un citiem turnīriem Ziemeļamerikā, tāpat interesi par olimpiskajām spēlēm nav izrādījusi Anastasija Sevastova. Tenisistiem olimpiskajās spēlēs Rio reitinga punkti netiek piešķirti, tādēļ savu līdzdalību atsaukuši daudzi pazīstami spēlētāji, taču Aļonai Ostapenko tas nav šķērslis, un viņa grib spēlēt Rio. Ceļazīme godam nopelnīta un sportistei tā būs viena no sezonas kulminācijām.

Jūlija vidū uz dažām dienām Aļona atgriezās Latvijā un trenējās, lai sagatavotos olimpiskajām spēlēm un vēl dažiem turnīriem Ziemeļamerikā pirms Rio.

Šis gads Aļonai pagaidām bijis veiksmīgs. Lielākais panākums vienspēlēs — iekļūšana Dohas turnīra finālā februārī, kas būtībā bija pārsteigums tenisa pasaulē. Sportiste nostiprinājusies pasaules TOP 50 spēlētāju vidū, vairs nav jāuztraucas par kvalificēšanos dažādiem turnīriem, arī olimpiskajās spēlēs viss ir iespējams. Pati tenisiste saka: "Visi jau grib izcīnīt zelta medaļu, bet jāskatās, kā paveiksies izlozē. Visādi var gadīties. Ja parādīšu labāko sniegumu, tad daudz kas var notikt! Ļoti gribu braukt un labi nostartēt. Ja kāds uzvar Grand Slam un vēl olimpiskās spēles, tas ir lielākais, ko var sasniegt karjerā."

Protams, tas nav solījums izcīnīt Latvijai medaļu, bet Aļona cīnīsies. Pēc rakstura viņa ir cīnītāja un ne reizi vien jau spējusi sagādāt patīkamus pārsteigumus. Olimpiskajās spēlēs dalībnieču sastāvs tenisā ir vājāks nekā lielākajos Grand Slam turnīros. Katru valsti var pārstāvēt maksimāli četras sportistes, dažas slavenības tādu vai citādu iemeslu dēļ atsaukušas savu līdzdalību, Marija Šarapova joprojām diskvalificēta…. Aļonai nav bailes no Zikas vīrusa draudiem vai, nedod dievs, vēl kādiem incidentiem Rio. Teniss ir viņas darbs, to viņa dara pēc labākās sirdsapziņas, turklāt šīs sezonas mērķis reitingā jau sasniegts. Kā teica sportistes māte un trenere Jeļena Jakovļeva, šogad mērķis bija iekļūt un nostiprināties labāko 50 skaitā pasaules reitingā. Tas izdarīts ar uzviju. Līdz 18. jūlijam Aļona vienspēlēs bija guvusi 16 uzvaras, cietusi 17 zaudējumus.

JAU CITOS ŪDEŅOS

Aļona vienmēr bijusi mērķtiecīga un dažādās jauniešu vecuma grupās viena no labākajām spēlētājām Eiropā un pasaulē. Viņai patīk spēlēt agresīvu tenisu, tādēļ iecienītākais ir ātrais hard segums, tāpat zāle. Brazīlijā olimpisko spēļu turnīrs notiks tieši cietā seguma laukumos, kas ir parocīgi. To atzīst arī sportistes māte: "Hard ir ideāli piemērots Aļonas spēles stilam, viņa daudz uzbrūk, spēlē ātru tenisu, māla laukumos vajadzīga lielāka pacietība, mači ir daudz ilgstošāki."

Mātes ieguldījums Aļonas attīstībā ir ievērojams. Bijusī tenisiste, vēlāk treneres gaitās viņas lielākā pērle ir pašas meita. "Strādāju ar Aļonu no paša sākuma — no brīža, kad viņai bija pieci gadi. Jau bērnībā viņa spēlēja labā līmenī, izbaudīja tenisu un sacensības, bet tas bija pavisam kas cits, tagad teniss ir viņas darbs, ir jāturpina smagi strādāt."

Aļonai neviens līdzjutējs nepārmetīs vienaldzību laukumā vai necīnīšanos. Viņa ir ātra, agresīvi uzbrūk, un šāds spēles stils patīk skatītājiem. Aļona atzīst, ka emociju reizēm ir par daudz, bet tās paturēt sevī nav labi, tāda vienkārši ir viņas daba. Protams, neizbēgamas ir arī kļūdas, pašlaik jūtamākās ir otrajā servē. Pirmā serve tenisistei jau ir gana spēcīga, taču otrā tehniski tiek pavisam citādi izpildīta, ar bumbas spēcīgu iegriešanu, un te nu dažkārt ir problēmas ar trāpīšanu serves laukumā, rodas dubultkļūdas. Trenere skaidro, ka galvenā problēma otrās serves kļūdās ir bumbiņas pamešanā, jo tā jāpamet citādāk, citā vietā nekā pirmajai servei. Ja tas netiek izdarīts precīzi, nav pareiza raketes saskare ar bumbiņu, rodas kļūdas.

Saprotams, ka ar laiku Aļonai vajadzēs citu treneri, to apzinās arī sportistes māte. Jeļena Jakovļeva trenē arī citus jaunos tenisistus Latvijā un ne vienmēr spēj izbraukāt līdzi uz visiem turnīriem, turklāt viņas meita nu spēlē pavisam citā līmenī, nekā pati spējusi savulaik. Treniņos Aļonai nu ir citi sparinga partneri, visbiežāk vīrieši, jo ir pavisam cits temps un sitienu spēks. Jeļena Jakovļeva atzīst, ka nu jau viņa pati tikai kādas 10—15 minūtes var izturēt sist atpakaļ bumbiņu meitai: „Viss gan maksā naudu — jo lielāka komanda, jo vairāk izdevumu. Mums tagad būs jauns fiziskās sagatavotības treneris, tur uzreiz nāk klāt izdevumi par braucieniem, ēšanu, dzīvošanu, vēl samaksa par darbu — tenisā par visu jāmaksā pašiem. Tādi ļoti augsta līmeņa treneri apkārt nemētājas, turklāt maksā bargu naudu. Ir jāsasniedz kas vairāk…"

PEĻŅA UZ PAPĪRA UN REALITĀTĒ         

Sportistei ir arī savs menedžeris, kas atbild par ceļošanu, mēģina atrast sponsorus, taču sportistei no tik mazas valsts nav tādu iespēju kā lielo nāciju pārstāvēm. "Tad jāuzvar Grand Slam turnīrā", atzīst māte. Pēc vairākām ļoti nozīmīgām uzvarām jau WTA profesionālajos turnīros Aļonu pretinieces respektē laukumā un ārpus tā. Divreiz pieveikta slavenā čehiete divkārtējā Vimbldonas čempione Petra Kvitova, un arī citas spēlētājas ārpus laukuma sākušas sveicināties un runāt ar Aļonu. Izņēmums Marija Šarapova, kura ar savu komandu dzīvo gluži vai citā pasaulē un aprobežojas vien ar obligāto rokas paspiešanu pēc mača. Sportistei pagaidām ir līgumi ar sporta ražotājfirmu Nike un tenisa inventāra ražotāju Wilson.

Noteikti kāds jau sācis skaitīt Aļonas ienākumus tenisa laukumā, un tie ir publiski pieejami ikvienam — pašlaik nopelnīti 766 718 ASV dolāru (18. jūlija dati). Māte un trenere gan uzreiz paskaidro, ka ļoti daudz aiziet nodokļos, kā arī ceļošanai uz turnīriem, dzīvošanai, laukumu īrei, sparinga partneriem. Vēl viens augstas klases treneris, un visa komanda jau būs mīnusos." Ja neesi no valsts ar lielu tirgu, tad vismaz piecus gadus jābūt TOP 50 un tad var runāt par kaut kādu peļņu. Līdz šim vairāk ir investēts." Šogad vien Aļona gan nopelnījusi vairāk nekā pusmiljonu dolāru, tādēļ šis gads finansiāli vairs nav mīnusos. Viņa ir interesanta tenisa pasaulei, jo Ostapenko spēles stils un atraktivitāte laukumā ir gana vienreizēja.

OLIMPISKAIS IZAICINĀJUMS

Aļonai laukumā ir savi plusi un mīnusi. Galvenais pluss — agresīva spēle, cīņasspars, jaudīgs sitiens no kreisās, tāpat pirmā serve. Tehniski vēl jāpiestrādā pie serves stabilitātes un īpaši otrās serves, taču kopumā vissvarīgākais ir panākt stabilitāti ilgtermiņā. Pagaidām viņa var izšautkādā turnīrā, tad atkal seko kritums. "Nevar jau visu laiku vinnēt, ir arī jāzaudē, jo neveiksmes padara mūs stiprākus. Tagad esmu reitingā augstāk un visas pretinieces jau īpaši gatavojas spēlēt, man pat ir grūtāk tagad spēlēt nekā iepriekš. Pirms tam jau mani īsti nepazina un nezināja, kā pret mani spēlēt," saka sportiste.

Ir jāpanāk psiholoģiskā pārliecība ilgtermiņā, jāuzlabo arī vispārējā fiziskā sagatavotība, izturība. Jo tā labāka, jo mazāk arī tā dēvēto noguruma kļūdu. Zināmā mērā viņas stilu var salīdzināt ar Ernestu Gulbi. Un šis tenisists joprojām ir viens no Aļonas elkiem. Pagaidām abi nav stabili, bet cīņassparā Aļona ir viena no labākajām. Viņa nekad nepadosies, nekad, kaut emociju reizēm ir par daudz un tas var traucēt.

Olimpiskajā Rio vienspēlēs var piedalīties 64 labākās tenisistes. Tas nozīmē, puse no Grand Slam sastāva un patiesībā kvalitātē pat mazāk. Vienu valsti var pārstāvēt ne vairāk par četrām sportistēm. Obligāti iepriekšējā olimpiskajā ciklā bijis jāspēlē valsts izlasē Federācijas kausa izcīņā un šo kritēriju dažas neiztur (arī Anastasija Sevastova). Jeļena Jakovļeva uzskata, ka divas pārvarētas kārtas un astotdaļfināla sasniegšana jau nebūtu slikti. Trīs uzvarētas spēles un labāko astoņnieks — tas jau ir izcili, bet apetīte rodas ēdot. Vēl nav notikusi izloze, vēl nav zināms, kā katra spēlētāja adaptēsies olimpiskajā gaisotnē un pieradīs pie atmosfēras tribīnēs, jo skatītāju vairums krasi atšķirsies no tradicionālās lielo turnīru tenisa publikas, skatītāji tribīnēs noteikti būs daudz skaļāki.

"Olimpiskās spēles ir kas īpašs, pat ja tajās sportisti nekā nesaņem un nedod arī reitinga punktus. Londonā bija punkti, bet nu atkal nav. Uzskatu, ka tas nav īsti pareizi, bet nu jāspēlē tāpat. Tas ir daudzu sportistu sapnis," teic Aļona Ostapenko.

 

Jeļena OSTAPENKO

Disciplīna: vienspēles

Dzimusi: 1997. g. 8. jūnijā Rīgā

Augums, svars: 178 cm, 68 kg

Trenere: Jeļena: Jakovļeva

Pirmā trenere: Jeļena Jakovļeva

OS: debitante

Lielākie sasniegumi: 2011. g. Eiropas Jaunatnes olimpiādes čempione, 2014. g. Vimbldonas junioru čempione, 3. v. II Jaunatnes olimpiskajās spēlēs dubultspēlēs, 2015. g. Kvebekas WTA turnīra fināls, 2016. g. WTA Kataras turnīra fināls

Hobiji: mūzika, literatūra, dejas