Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Nebijusi jauno vasara

Latvija pret Latviju Eiropas tenisa čempionāta finālā! Jūlijā tas notika Maskavā, kur par kontinenta zeltu U-16 vecuma grupā rīdziniece  Kamilla Bartone cīnījās pret liepājnieci Patrīciju Špaku. Vēl nekad iepriekš nevienam Latvijas jaunatnes tenisā nebija izdevies tikt pie Eiropas zelta medaļas. Nu tas ir noticis — par čempioni kļuva  Kamilla, bet vicečempiones tituls Patrīcijai. Tas vēl nav viss. Augustā Ungārijā komandu mačos mūsu U-16 izlases meitenes ieguva piekto vietu Eiropā un kvalificējās pasaules finālam jeb Federācijas kausa izcīņai junioriem, kas turpat Budapeštā notiks septembra nogalē. Lielu panākumu guva arī pašas mazākās spēlētājas — U-12 izlase tika līdz finālam Eiropas komandu čempionātā Francijā, kur izšķirošajā mačā gan piekāpās Čehijai.

 

Latvijas teniss nesākās nedz ar Aļonu Ostapenko, nedz ar Anastasiju Sevastovu vai Ernestu Gulbi. Mums bija labi spēlētāji arī pirms tam, kaut arī izcilas virsotnes viņiem neizdevās sasniegt dažādu apstākļu — arī politiskās situācijas — dēļ. Savulaik Eiropas čempionātā U-16 pie bronzas medaļas tika Krišjānis Stabiņš, U-14 vecuma grupā sudrabu ieguva Mārtiņš Podžus. Tie bija labi panākumi, taču šovasar iespētais tik tiešām patīkami pārsteidz.

Tenisu māk spēlēt visā pasaulē, īpaši liela konkurence ikvienā vecuma grupā ir Eiropā. Turnīru daudz, tajos spēlē arī jaunie tenisisti no citu kontinentu valstīm, vairums no viņiem ir arī visai augstu reitingā, taču Eiropas individuālajā čempionātā un arī komandu turnīrā var piedalīties tikai eiropieši.

MAINĪT RITMU, UZSPIEST SAVU STILU

 Kamilla Bartone un Patrīcija Špaka pārsteidza vai visu tenisa pasauli. U-16 vecumā faktiski visas labākās eiropietes piedalās kontinenta čempionātā, jo profesionālajos turnīros šajā vecumā drīkst spēlēt vien dažās sacensībās gadā. Maskavā individuālajā turnīrā bija 128 dalībnieces, tas ir gluži tikpat daudz, cik lielajos profesionālā tenisa Grand Slam turnīros. Līdz finālam jāuzvar sešās spēlēs pēc kārtas un tad vēl izšķirošais mačs par zelta godalgu. Mūsējās izturēja šo maratonu un psiholoģisko spriedzi, viena otra no favorītēm izstājās jau agrāk.

Abas talantīgās tenisistes ir visai savdabīgas.  Kamilla Bartone trenējas pie Aļonas Ostapenko mātes Jeļenas Jakovļevas un jau izbaudījusi arī nodarbības Vācijas tenisa akadēmijās.  Kamilla spēlē mūsdienīgu tenisu, dažādi mainot spēles ritmu laukumā un cenšoties uzspiest pretiniecēm savu spēles stilu.

Finālā Bartone pārspēja savu komandas biedreni ar 6:3 un 6:1. Pieminēšanas vērta ir viņas lieliskā spēle ceturtdaļfinālā pret otro izlikto tenisisti Elinu Avanesjanu no Krievijas, ko  Kamilla sagrāva ar 6:1 un 6:0. Mūsu līdere pati turnīrā bija izlikta ar sesto numuru. Eiropas jaunatnes kopējā reitingā viņa tobrīd bija 32. vietā, nu  Kamilla jau ir devītā, taču priekšā ir vēl divas amerikānietes, kanādiete un ķīniete, Eiropas kontekstā tas pat nozīmē piekto pozīciju.

PADOMDEVĒJI UN ATTIEKSME

Patrīcija Špaka ir liepājniece un Eiropas tenisa reitingā atrodas nedaudz zemāk par savu vienaudzi Bartoni, taču Maskavā nospēlēja teicami. Tobrīd viņa nebija izlikto spēlētāju vidū, reitingā vien otrajā simtā, tagad jau ir 48. pozīcijā. Līdz finālam Patrīcijai visas uzvaras divos setos, gluži kā  Kamillai Bartonei, arī pret izliktajām spēlētājām no Ungārijas un Horvātijas. Loģiski, ka vienai finālā bija jāzaudē, un tā šoreiz bija liepājniece.

Ne pārāk ideāli treniņu apstākļi Liepājā jau bija Anastasijai Sevastovai, un nekas nav mainījies arī pēc desmit gadiem, jo šajā pilsētā joprojām nav slēgtās tenisa halles. Ziemā treniņi lielākoties notiek dažādās skolu zālēs, kas nav pārāk piemērotas tenisam. Tās ir arī visai noslogotas, un Patrīcija Špaka atzīst, ka ziemā trenējusies vien divas trīs reizes nedēļā, bet tik un tā jaunā tenisiste spējusi gūt izcilus panākumus.

Liepājā atkal izaugusi ļoti talantīga tenisiste. Patrīcija Špaka turklāt ir kreile, un tas bieži vien sagādā grūtības pretiniecēm, to atzīst arī viņas komandas biedrene  Kamilla Bartone. Pēc Rīgas un tās apkaimes Liepāja, kaut arī slēgto halli plānots uzcelt vien nākamgad, noteikti jāuzskata par nopietnāko jauno tenisistu kalvi valstī. Hrestomātisks piemērs, kas pierāda, ka ne visu nosaka nauda un apstākļi, — ar īstajiem padomdevējiem un pašas jaunās sportistes attieksmi daudz ko var sasniegt. Patrīcijas pirmā trenere ir Anastasija Morozova, kas ļoti daudz devusi jaunajai spēlētājai. Arī trenerei tās bija ugunskristības šādā darbā, tikai pats sākums.

LĪDZ SUPERTAIBREIKAM

Abām mūsu talantīgajām jaunajām tenisistēm šī vasara bija ļoti saspringta, jau augusta sākumā Latvijas izlases sastāvā tika iegūta piektā vieta Eiropas komandu čempionātā U-16 vecuma grupā. Finālturnīrā Ungārijā ļoti līdzīgā spēlē tika zaudēts tikai nākamajām čempionēm krievietēm ar kopējo rezultātu 1:2, pārējās pretinieces uzvarētas un iegūta ceļazīme uz pasaules finālturnīru septembra nogalē. Izlases kapteine šajā turnīrā bija Irina Kuzmina-Rimša, vēl pavisam nesen pieaugušo izlases spēlētāja.

Formāts šādos turnīros, gluži tāpat kā Federācijas kausa izcīņā zemākajās grupās, — izlases savstarpējā mačā aizvada divas vienspēles un tad vēl dubultspēli, kura bieži vien izrādās izšķirošā.

Tieši dubultspēlē Latvija ( Kamilla Bartone pārī ar Stefāniju Poliščuku) dramatiskā mačā zaudēja Krievijai, izšķirošā seta supertaibreikā ar 8:10. Tas tikai pierāda ļoti līdzīgo spēku samēru. Bartone savu pretinieci Elinu Avanesjanu atkal pārspēja pārliecinoši, Špaka zaudēja dramatiskā trīs setu mačā Oksanai Seļehmetjevai. Teorētiski Latvija jau vienspēlēs varēja gūt divas uzvaras. Krievijai nākamās pretinieces Spānijas un Ukrainas tenisistes izdevās pieveikt pārliecinošāk. Varbūt izdosies revanšs pasaules finālturnīrā, būtībā pretinieces laimīgi uzvarēja vien pašā galotnē izšķirošajā dubultspēlē. Vairāku komandu spēku samēri šajā vecuma grupā ir visai līdzīgi, Latvijas trumpis ir stabilitāte, abas vadošās tenisistes spēlē ļoti labā līmenī, turklāt dubultspēlē prasmīgi iesaistās Stefānija Poliščuka.

Starp citu, arī pirms diviem gadiem šādā pat sastāvā U-14 vecuma grupā mūsu meitenes ieņēma piekto vietu Eiropā un kvalificējās pasaules finālturnīram, kur ierindojās 13. vietā. Savulaik nedaudz lielāku panākumu izcīnīja tā U-16 meiteņu izlase, kurā spēlēja Aļona Ostapenko un Dārta Elizabete Emuliņa. Komanda Eiropā bija pat otrajā vietā. Arī toreiz izlase kvalificējās pasaules finālturnīram šajā vecuma grupā, kur gan labāko astoņniekā neiekļuva.

UN VĒL U-12!

Protams, Ostapenko bijuši izcili panākumi arī jauniešu konkurencē, tostarp uzvara pasaulē prestižākajā ziemas turnīrā Francijā Les Petits U-14 vecumā, vēlāk triumfs junioru Grand Slam Vimbldonas turnīrā. Bartone un Špaka arī noteikti mēģinās ko sasniegt junioru konkurencē Grand Slam turnīros līdz 18 gadu vecumam. Jau tagad Bartone šajā pasaules reitingā ir 55. vietā. Tas, salīdzinot ar daudzām gadu vai divus vecākajām pretiniecēm, nav mazsvarīgi. Šovasar  Kamilla uzvarējusi arī visai lielā jaunatnes turnīrā Nīderlandē, kuram pēc reitinga ir otra augstākā kategorija.

Tenisā gan lieli panākumi jaunatnes turnīros ne vienmēr garantē spožu profesionālo karjeru, visu noteiks turpmākais darbs, veiksme un arī pašu sportistu veselība. Viss ir iespējams, nejauši uzvarēt Eiropas U-16 čempionātā nevar, un skaidrs, ka jau tagad šīs sportistes vēro ne tikai tenisa speciālisti, bet arī dažādi aģenti, bez kuriem neiztikt profesionālajā sportā. Spēja saskatīt nākotnes talantu un noslēgt ar viņu līgumu ir liels izaicinājums ikvienam profesionālajam aģentam.

Spoža sezona šīm divām meitenēm, un gaidīsim veiksmīgu turpinājumu. Viegli gan nebūs, jo līdztekus tenisam vēl jāmācās skolā un svarīgi, lai blakus būtu īstie padomdevēji. Dažādas krīzes ir neizbēgamas, bet tām jātiek pāri.

Līdzīgi var teikt arī par pašām jaunākajām meitenēm U-12 vecuma grupā, kas nupat spēlēja Eiropas komandu čempionāta finālā Francijā. Pirms tam jūlija beigās Čehijā U-12 izlase kvalifikācijas turnīrā ieguva šo ceļazīmi un vēlāk finālturnīrā jau pārsteidza daudzas tenisa lielvalstis. Savā apakšgrupā Latvija ieguva pirmo vietu un tikai lielajā finālā zaudēja savām vienaudzēm no Čehijas ar 0:3. Latvijas U-12 izlasē spēlēja Valērija Maija Kargina, Elizabete Brutāne un Marina Markina, komandas kapteinis — Ņikita Svačko. Paredzēt spožu nākotni šajā vecuma grupā vēl grūtāk, taču jebkurā gadījumā labāk būt līderu vidū jau agrā jaunībā, un to mūsējās īstenojušas.

ZVAIGŽŅU GAISMA JĀIZMANTO

Mūsu puišiem šogad tik žilbinošu panākumu nav, taču dažās vecuma grupās Eiropas komandu čempionātā tie tomēr ir vērā ņemami. U-16 Latvijas puiši Denisa Pavlova vadībā arī kvalificējās Eiropas finālturnīram, tur gan palika pēdējie — astotie. Zaudēts gan trim izteiktām tenisa lielvalstīm — Francijai, Lielbritānijai un Krievijai.

Tomēr acīmredzami mums aug jauna tenisistu paaudze, un treniņu sistēma dod savus augļus. Ļoti perspektīvs šķiet Kārlis Ozoliņš, kurš jau ir 209. vietā kopējā pasaules junioru ITF reitingā. Tajā tiek vērtēti sportisti līdz 18 gadu vecumam, Kārlim ir par diviem gadiem mazāk. Tāpat jāmin Daniels Linkuns-Morozovs, kas ieņem nedaudz augstāku vietu par Ozoliņu Eiropas U-16 reitingā. Trešais šajā izlasē bija Roberts Jaričevskis.

Valstī, īpaši galvaspilsētā un tās apkārtnē, radušies jauni tenisa centri, uzceltas vairākas slēgtās halles, sākuši strādāt daudzi perspektīvi treneri, vēl nesenējie izlases tenisisti. Tas īpaši attiecināms uz Denisu Pavlovu un Ņikitu Svačko, kuri abi pašlaik vairāk trenē meitenes, kā arī uz Irinu Kuzminu-Rimšu. Aizrautīgi joprojām strādā Jānis Viņķis un vēl vairāki citi treneri. Teniss ir dārgs sporta veids, taču tomēr ne visu tajā nosaka nauda, it īpaši jaunībā. Ar sakārtotu sistēmu un uzņēmību var daudz ko sasniegt, to pierāda šīs vasaras panākumi.

Vēl viens būtisks faktors — mūsu profesionālo tenisistu panākumi. Aļona Ostapenko un Anastasija Sevastova ir piemērs jaunajiem talantiem un viņu vecākiem, ka daudz ko var sasniegt arī tik dārgā un sarežģītā sporta veidā, kurā valda tik milzīga konkurence. Mazās Latvijas panākumi sieviešu tenisā pasaules mērogā ir pat gluži neticami, mums ir divas pasaules klases spēlētājas, abas labāko divdesmitniekā pasaules reitingā. Mūs par to var apskaust pat daudzas lielākas un ekonomiski attīstītākas valstis.

Tagad parādījušās vēl vairākas ļoti talantīgas jaunās spēlētājas, un tas tik tiešām ir patīkami. Vēl gan gluži nevar apgalvot, ka valstī būtu sācies īsts tenisa bums. Vēsturiski mums populārākas ir citas sporta spēles — basketbols un hokejs, taču interese par tenisu pieaug. Viss sākas ar zvaigznēm, ja tādas parādās, parasti ir arī sekotāji. Tāpēc jācenšas šo laiku lietderīgi izmantot. Starp citu, Vācijā līdz pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu vidum teniss nebija īpaši populārs, nebija arī lielu panākumu, bet tad pasauli pārsteidza Boriss Bekers, Štefija Grāfa un attieksme mainījās. Vienubrīd Vācijā pat bija tāds tenisa bums, ka bundeslīgas futbola klubi pielāgoja savu spēļu laikus Bekera mačiem lielākajos tenisa turnīros. Tas notika valstī, kur futbols vēsturiski ir sporta veids numur viens!

 

Kamilla BARTONE

Tenisiste, skolniece

Dzimusi: 2002. gada 7. jūnijā Rīgā

Tenisā: kopš septiņu gadu vecuma, spēlē arWilson raketi

Pirmā trenere: Jeļena Jakovļeva, vēlāk Jānis Viņķis, pārgājusi uz Rīgas 1.tālmācības skolu, ikdienā  trenējas Oļega Manapova tenisa akadēmijā Vācijā, Dortmundes piepilsētā Valtropā

Sasniegumi: 2018. g. Eiropas U-16 čempione vienspēlēs, Nīderlandes un Austrijas  ITF otrās kategorijas turnīru uzvarētāja vienspēlēs (2018), Vācijas ITF ceturtās kategorijas turnīra uzvarētāja dubultspēlē kopā ar Santu Štrombahu (Vācija), 4. v. Eiropas Jaunatnes olimpiādē (2017), 55. v. ITF reitingā līdz 18 gadu vecumam, 9. v. Eiropas junioru reitingā

 

Patrīcija ŠPAKA

Tenisiste, skolniece 

Dzimusi: 2002. gada 29. augustā Liepājā

Tenisā: kopš piecu gadu vecuma, spēlē ar Wilson raketi, kreile

Pirmā trenere: Anastasija Morozova, tagad trenē arī Olga Bordjugova

Sasniegumi: 2018. g. EČ U-16 fināliste vienspēlēs, ITF piektās kategorijas turnīra uzvarētāja Ādažos (2018), Toyotas kausa uzvarētāja junioriem Šauļos (2018), 340. v. ITF reitingā, 40. v. Eiropas junioru reitingā