Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Paraugs arī neveiksmē

Olimpiskais čempions (1988.) un vicečempions (1992.) Afanasijs Kuzmins Londonā bija otrs pieredzējušākais atlēts, kurš piedalījās savās devītajās spēlēs. Ja politiķi nebūtu nozaguši 1984. gada spēles Losandželosā, viņš būtu absolūts rekordists. Bet ne jau tikai akreditācijas kartes krāt uz Londonu brauca Afanasijs. Ātršaušanā ar pistoli, kas spēļu programmā ir jau 24 olimpiādes, viņa mērķis bija labāko desmitnieks, varbūt finālistu sešnieks. Viņš uz to gāja, apliecinot dzelžainu gribu un neatlaidību, ciešot neveiksmi un vienalga paliekot paraugs ar savu īstena olimpieša stāju. Izrādījās, ka daudziem jaunajiem Latvijas komandā vajadzīgs ne tikai šāds piemērs, bet arī skarba mācība.

KO DARĪT AR KAUNU…

Afanasijs Kuzmins ļoti pārdzīvoja neveiksmi otrajā kvalifikācijas sērijā, kas viņu no cerīgās vienpadsmitās vietas atsvieda uz septiņpadsmito. Savas atbildes uz žurnālistu jautājumiem šo spēļu otrs vecākais dalībnieks, sirmos matus pieglaužot, sāka ar vārdiem: "Man ir kauns…"

Bet šādā situācijā viņš apliecināja, ka ir īstens olimpietis, ko nespēja ne olimpisko gaisu pirmo reizi paostījušais galda tenisists Matīss Burģis, kas pēc zaudētas spēles, acis nodūris, Mix zonā (vienīgajā vietā, kurā spēlēs iespējams intervēt atlētus) teciņus aizjoza garām Latvijas žurnālistiem, ne mūsu džudo meistari Konstantīns Ovčiņņikovs un Jevgeņijs Borodavko, kas arī, cietuši sakāves, ļāvās rūgtumam, atsakoties runāt ar presi, ne lodes grūdējs Māris Urtāns, kam arī bija kauns par savu rezultātu…

Atšķirībā no šiem jaunekļiem olimpiskais čempions un deviņkārtējais olimpietis arī sev ļoti neērtā situācijā spēja cienīt gan sevi, gan citus. Turklāt dažs no Latvijas mediju pārstāvjiem varētu būt 65 gadus vecā kunga mazdēls. Afanasijam Kuzminam Londonas arēnās populārais vārds Respect nebija tikai formāla skaņa, kas domāta citiem.

OTRĀS DIENAS DĪVAINĪBAS

Ar pirmās dienas rezultātiem Afanasijs visumā bija apmierināts — 98 punkti astoņu sekunžu sērijā, 97 — sešās sekundēs, 94 — trijās un kopā 289. "Sešu un četru sekunžu sērijas šodien izgāzu," pēc otrās dienas sacensībām atzina Afanasijs. "Tikai 93 un 91 punkts, astoņās sekundēs arī nebija pārliecības — 96. Dīvaini, bet šodien bija lielāks satraukums nekā vakar, koordinācija nekāda, pistole rokā neturējās… Pieļāvu kļūdas, rupjas un zināmas. Lai iekļūtu finālā, šodien vajadzēja sašaut 294 punktus. Es to nespētu, teikšu godīgi."

"Vienīgais mierinājums, ja arī rezultāts būtu par sešiem septiņiem punktiem labāks, vienalga paliktu tajā pašā vietā tūlīt aiz trīskārtējā olimpiskā čempiona Ralfa Šūmaņa," bez prieka acīs pasmaidīja mūsu lielmeistars. Jāpiebilst, ka Šūmanim bez trijiem olimpiskajiem zeltiem pieder arī divi sudrabi, no kuriem svaigākais izcīnīts pirms četriem gadiem Pekinā.

"Gribējās beigt sportot ar cienījamāku rezultātu. Ja arī šodien šautu kā vakar, būtu normāli." Vai tad paredzēts beigt? "Domāju, ka jā. Ja nu vienīgi pēkšņi kļūšu jaunāks…" uz atvadām pajokoja Afanasijs Kuzmins.

Starp citu, Londonā par Afanasiju dažus mēnešus vecāks bija kanādiešu jātnieks Jans Millers, kam tās bija jau desmitās spēles.

FINĀLA KŪLEŅI

Priekšsacīkstes ar pasaules un olimpisko rekordu (592) vissekmīgāk beidza Krievijas ātršāvējs Aleksejs Kļimovs, kuram pieder arī pasaules (2010.) un Eiropas (2011.) čempiona tituli. Bet finālā jaunā medaļu izcīņas kārtība (labāko sešnieks vietas sadala vienā četru sekunžu sērijā, neņemot vērā iepriekšējos rezultātus, turklāt netiek skaitīti ne desmitnieki, ne devītnieki, vienkārši jātrāpa mērķī kā biatlonā) apliecināja spēju radīt brīnumus.

Par olimpisko čempionu kļuva kubietis Leuris Pupo, tādējādi 35 gadu vecumā savā CV ierakstot pirmo patiesi lielo starptautisko panākumu. Priekšsacīkstes Pupo beidza ar trešo labāko rezultātu, no līdera gan atpaliekot par sešiem punktiem. Bet pats līderis Kļimovs tāpat kā vācu jaunā zvaigzne Kristians Reics, kas Pekinā jau 21 gada vecumā izcīnīja olimpisko bronzu, palika bez medaļas. Starp citu, abiem piederēja jaunā formāta pasaules rekords finālsērijā — 34 trāpījumi, kuru Londonā atkārtoja Pupo, izcīnot olimpisko zeltu.

 

Ātršaušana ar mazkalibra pistoli 25 m distancē

(Rezultāts finālā, rezultāts kvalifikācijā)

1. Leuris Pupo (Kuba) 34; 586

2. Vidžajs Kumars (Indija) 30; 585

3. Fens Dins (Ķīna) 27; 588

4. Aleksejs Kļimovs (Krievija) 23; 592

5. Dzjaņs Džans (Ķīna) 17; 584

6. Kristians Reics (Vācija) 13; 583

17. Afanasijs Kuzmins (Latvija) -; 569