Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Pārguruma sezona

Eiropas čempionāta zelts pēc septiņām uzvarām posmos Mārim Štrombergam, sudrabs — Edžum Treimanim, bet pasaules čempionātā pirmo reizi neviens latvietis netika pat līdz pusfinālam. Pasaules kausa izcīņas trešajā posmā Edžum cerīga otrā vieta. Mārim ASV tikai trīs uzvaras un piektā vieta Amerikas čempionāta kopvērtējumā. “Pārguruma sezona,” tā aizvadīto gadu vērtē Latvijas BMX riteņbraucēju galvenais treneris Ivo Lakučs, kurš tradicionāli veido mūsu BMX gada rangu.

Ja šis nebūtu atlētu rangs, tad šogad topa pirmo vietu neraksturīgi, bet viennozīmīgi piešķirtu Latvijas Riteņbraukšanas federācijai (LRF) par sistēmas izveidi jaunatnes un augstu sasniegumu sportā. Nekas tāds iepriekš nebija, uzskatu, ka nodrošinājums un sportistu aprūpe bija augstākā līmenī par atlētu sniegumu atbildīgajās sacensībās. Beidzot var droši teikt, ka bijām sporta lielvalsts arī ārpus trases. Tika izveidota pirmā jauniešu izlase dalībai Eiropas čempionātā Beļģijā, kā arī nodrošināti maksimāli iespējamie apstākļi pasaules čempionātā Jaunzēlandē. Iezīmēts skaidrs ceļš LRF sportistu izaugsmē, noteiktas prioritātes un izveidotas atbalsta programmas. Latiņa pacelta augstākā līmenī, un tagad viss noteikti ir pašu sportistu, treneru un klubu vadības rokās!

Sportistu vērtējuma pamatā sniegums pasaules čempionātā, Pasaules kausa izcīņas posmos, Eiropas čempionātā, kas pielīdzināts Amerikas kontinenta sacensībām, kā arī Latvijas čempionātā.

1. Edžus Treimanis 268 p.2012. gadā — 2. vieta

Laikam otrā reize, kad Edžus spējis starp sportistiem ierindoties visaugstāk un apsteidzis olimpisko čempionu. Ļoti veiksmīga un pašaizliedzīga cīnītāja sezona. Sagaidīts arī pirmais pjedestāls PK un droši var teikt, ka pīķa laiks ir sācies. Apetīte rodas ēdot, un cerams, ka apēstais kļūs arvien kvalitatīvāks.

2. Māris Štrombergs 198 p.2012. gadā — 1. vieta

Pats atzina, ka pēc olimpiādes laiks paskrējis tik ātri, ka nav spējis sagremot notikumus Londonā, līdz atjēdzies, ka atkal jau ir uz slēpēm vietējā mežā un liek pamatus nākamajai sezonai. Tikai tās pašā sākumā braucis ar īsto garšu, uzvarot pirmajos septiņos EČ posmos, bet vēlāk juties pilnībā iztukšots un ar varu spiedis to prieku, ko sniedz darbs, ko dari. Emocionāli sagriezis visu ar kājām gaisā. Nu jāmeklē ceļš, kā tikt no tā visa ārā. Katru gadu jauni pārbaudījumi, bet tāds ir sports un tas tajā ir pats interesantākais!

Foto: Ervijs Rītiņš

3. Rihards Veide 152 p.2012. gadā — 3. vieta

Darba spējas milzīgas, noteikti savus mīnusus centās noslēpt ar priekšzīmīgu darbu treniņos, par ko tika atalgots, EČ finālposmos izcīnot divas otrās vietas un kopvērtējumā tikai nedaudz zaudējot iespējai kāpt pēc bronzas. Sniegumā palicis uz vietas, kaut teorijā nostabilizējies līderu vidū. Priekšā izšķirošs gads, jāsper milzīgs solis, lai no ūdens pienesēja kļūtu par stabilu favorītu.

4. Toms Mankus 113 p.2012. gadā — 5. vieta

Savs plāns un stratēģija ir, tas priecē. Sākumā bija liela cerība, ka Toms būs pirmais sportists, kas, nebūdams valmierietis, spēs izcīnīt kādu EČ medaļu, bet diemžēl trauma sezonas vidū cerības atņēma. Jāizanalizē savs darbs un jāatceras, ka traumas tāpat vien un ne no kā nerodas!

5. Kristens Krīgers 88 p.2012. gadā — 8. vieta

Eksperimentālais trusītis, kurš kā jaunākais juniors (17 gadi) pameta mājas un mācības savā dzimtajā pilsētā un turpināja tās BMX galvaspilsētā Valmierā, lai maksimāli izmantotu iespēju pilnveidot savu meistarību. Jāsaka, ka viss nav tik viegli, kā liekas, bet āķis ir lūpā un tas pats galvenais. Viss vēl priekšā, daudz darāmā un hop! pāragri saukt. Ceturtā vieta EČ kā jaunākajam junioram nav slikti.

6. Kristaps Vekša 23 p.2012. gadā — desmitniekā neiekļuva

Patīk šī sportista cīņas spars un izveicība, vēl pāris nomierinoši padomi nākotnē, un savs stils būs sasniegts. Pārsteidza ar diviem fināliem EČ posmos Latvijā, kuros Kristaps bija elites klases debitants. Droši dotu titulu Uzlecošā Latvijas elites zvaigzne 2013. Veidojas laba sadarbība ar treneri, un tas ir pats galvenais ilgtermiņā. Būs labs konkurents uz vietu nākamajā olimpiskajā komandā visiem iepriekš nosauktajiem.

7. Sandra Aleksejeva 21 p. 2012. gadā — 4. vieta

Ar vienu roku jau darbojas trenera darbā. Attīstībā jūtama apstāšanās, joprojām veiksmju un neveiksmju faktoru mijiedarbība. Izcīnīta otrā vieta vienā no EČ posmiem, pēc tam pilnīga neveiksmju sērija citos startos. Cīnītāja un joprojām vienīgā mūsu daiļā dzimuma pārstāve pasaules elitē.

8. Kristers Lejiņš 15 p.2012. gadā — 7. vieta

Diemžēl iegūtā trauma iepriekšējās sezonas beigās liedza atvērties pa īstam. Iekšā ir, tik līdz taustāmam rezultātam allaž mazliet pietrūkst. Ceram uz pilnvērtīgu sagatavošanās procesu nākamajai sezonai. Gan šajā, gan pasaules topā Kristeram noteikti pienākas augstāka vieta.

9./10. Helvijs Babris un Vineta Pētersone 9 p.2012. gadā — desmitniekā neiekļuva

Topa noslēgumā gribu atzīmēt mūsu jaunos un perspektīvos, kuri EČ jauniešiem izcīnīja bronzas godalgas, citos mačos spējot izrādīt sīvu konkurenci vecākiem un pieredzējušākiem braucējiem. Helvijs un Vineta viennozīmīgi ir uzvarētāja tipi un mūsu cerības nākotnē.