Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Pasaules kausa kavalieris

Pasaules kausu U-23 konkurencē Mārtiņš Blūms jau bija izcīnījis un nu metās pakaļ pasaules čempiona zelta medaļai. Kērnsas trasē Austrālijā XCO krosa trases pirmo 4,31 km apli viņš bija līderu piecniekā, otrajā — latvietis izvirzījās vadībā un centās atrauties no garās sekotāju virtenes, kad notika visnepatīkamākais, kurā nevar vainot nevienu, — plīsa riepa…

Līdz tehniskajai zonai, kurā varēja nomainīt velosipēda riteni, bija jāminas vēl kilometrs, tomēr Blūms cīņu turpināja labāko trešdaļā, ar katru apli pozīciju uzlabojot un finišējot 14. vietā vairs tikai nepilnas trīsarpus minūtes aiz jaunā čempiona Semjuels Geizs no Jaunzēlandes. Tik un tā 22 gadus vecais cēsinieks Mārtiņš Blūms, kas bija guvis vēl ceturto vietu Eiropas čempionātā, savu vārdu ierakstījis pasaules un vēl jo spožākiem burtiem Latvijas riteņbraukšanas vēsturē.

STUNDU ILGS BMX BRĪVĀ DABĀ

Olimpisko MTB krosu jeb XCO uzskata par prestižāko kalnu riteņbraukšanas disciplīnu, kura kopš 1996. gada iekļauta spēļu programmā. Sportistiem tajā vairāk nekā stundu ļoti sarežģīta reljefa trasē jāspēj turēt maksimāli augstu tempu. Sacensības sākas ar kopējo startu un notiek ap četrus kilometrus garā aplī, kurā ir gan smagi kāpumi, gan stāvi nobraucieni, šauras, līkumotas taciņas, tramplīni, akmeņu krāvumi un citi šķēršļi, kas prasa ne tikai fizisko, bet arī teicamu tehnisko sagatavotību. XCO krosā sportistam jābūt apveltītam gan ar šosejas riteņbraucēja izturību, gan ar eksplozivitāti un spēju aizvērt širmi, kas raksturīga BMX riteņbraukšanai.

ZZKKOMANDAS CĒSINIEKI

Šajā olimpiskajā disciplīnā pasaules čempionātā mūsējie debitēja 2002. gadā, kad trenera Normunda Noreiko vadībā Latvijas godu U-23 konkurencē aizstāvēja Kārlis Lūsis un Santis Sarkanis. Savukārt elites grupā startēja viens no lielākā Latvijas veloveikala – ZZK – līdzīpašniekiem Normunds Zviedrs. Līdz pirmajiem panākumiem XCO krosā bija jāstrādā vēl vairāk nekā 10 gadu.

Tie tika gūti pēc tam, kad kalnu riteņbraukšanai nopietni pievērsās kādreizējie BMX braucēji — Arnis Pētersons un Mārtiņš Blūms. Abus jaunos talantus XCO krosam piesaistīja Vilmārs Tomsons, kurš, pats bijis biatlonists, ar lielu apņēmību soli pa solim sevi apliecināja kā lielisks treneris. Pētersona un gadu jaunākā Blūma potenciālam noticēja arī jau pieminētais uzņēmējs Normunds Zviedris, uzaicinot Arni un Mārtiņu ZZK komandā.

Cēsinieki pamazām sāka savu dominanci Latvijā, tomēr gan viņu, gan trenera un komandas mērķi bija augstāki. 2013. gadā Mārtiņš Blūms izcīnīja 19. vietu Pasaules kausa posmā junioriem. Divus gadus vēlāk Arnis Pētersons bija jaunākais dalībnieks, kurš iekļuva TOP 20 pirmajās Eiropas spēlēs, Baku finišējot deviņpadsmitais. Jaunus ierakstus Latvijas kalnu riteņbraukšanu panākumu ailēs Vilmāra Tomsona audzēkņi izdarīja pērn. Mārtiņš izcīnīja 12. vietu Eiropas U-23 čempionātā, bet Arnis vispirms finišēja piektais pasaules čempionātā, bet nedēļu vēlāk ieguva ceturto vietu Pasaules kausa posmā Šveicē.

KO SĒSI STARPSEZONĀ…

Šī sezona Blūmam ir pēdējā U-23 vecuma grupā, bet Pētersons aizvada pirmo gadu elites konkurencē. Starpsezonā lielu darbu abu fiziskajā sagatavotībā ieguldīja pazīstamais speciālists Viktors Lācis. Jau pērn Mārtiņš apliecināja savu potenciālu kā viens no talantīgākajiem U-23 sportistiem, tomēr ne vienmēr gūstot atbilstošus rezultātus. Blūms, kurš ir arī Rīgas Tehniskās universitātes Cēsu filiāles students, turpināja smagi strādāt treniņos, esot lielisks paraugs pārējiem.

Sezonas pirmajā Pasaules kausa izcīņas posmā, kas notika pazīstamajā Čehijas biatlona centrā Nove Mesto Mārtiņš, braucot ātri un stabili, spēja izcīnīt otro vietu, piekāpjoties vien norvēģim Peteram Fagerhaugam. Šis panākums lika ar viņu rēķināties kā vienu no galvenajiem konkurentiem U-23 vecuma grupā. Nākamajos posmos, kas notika Vācijā un Andorā, tika gūta attiecīgi piektā un trešā vieta, tomēr svarīgākais, ka pirms pēdējiem trijiem posmiem, mūsu sportista īpašumā nonāca kopvērtējuma līdera krekls. Jāņem vērā, ka katrā posmā startē ap 130 sportistiem.

ZELTA BURTIEM

9. jūlijā Šveices Lencerheidē Mārtiņam bija lemts piedzīvot līdz tam spožāko mirkli karjerā un Latvijas kalnu riteņbraukšanā. Priekšpēdējā aplī Blūms veica izšķirošo izrāvienu no līderu grupas un lepnā vientulībā spēja pirmo reizi uzvarēt kādā Pasaules kausa izcīņas posmā. Mārtiņš triumfēja arī Kanādas posmā, bet punktu izcilajai Pasaules kausa sezonai mūsu sportists pielika, izcīnīdams otro vietu Itālijā.

Trenera Vilmāra Tomsona audzēknis kļuvis par otro sportistu Latvijas riteņbraukšanā, kurš spējis izcīnīt Pasaules kausu. Iepriekš to paveicis BMX leģenda Māris Štrombergs. “Lai arī pēc neliela kritiena atpaliku no tuvākā sekotāja kopvērtējumā, mans galvenais uzdevums bija braukt stabili un maksimāli sargāt tehniku,” pēc gūtā panākuma stāstīja Mārtiņš. “Ilgu laiku pavadīju augstkalnē, lai pēc iespējas labāk sagatavotos pasaules čempionātam.” Un tad visu sabojāja nejaušība, kas riteņbraukšanā spēj būt karaliene. Šajā sportā ar to jārēķinās ikvienam. Arī Pasaules kausa īpašniekam.

TOKIJA UN ADRENALĪNS

Mārtiņš Blūms un Arnis Pētersons ar lielu atrāvienu šobrīd ir labākie kalnu riteņbraucēji Latvijā. Pasaules rangā Blūms apsteidzis arī vadošo Igaunijas MTB braucēju Martinu Lo, kļūstot par Baltijas pirmo numuru. Abu mūsu sportistu mērķis ir dalība 2020. gada olimpiskajās spēlēs. Līdz šim nevienam mūsu kalnu riteņbraucējam kvalificēties uz četrgades nozīmīgāko sporta forumu nav izdevies, kaut mēģinājumi ir bijuši. Šobrīd vēl nav zināmi kvalificēšanās nosacījumi, tomēr gan Mārtiņš, gan Arnis ir gatavi darīt visu, lai cīnītos par olimpisko ceļazīmi. Starp citu, arī Pētersons pasaules čempionātā Kērnsā piedzīvoja riepas plīsumu, tomēr, debitējot elites konkurencē, spēja izcīnīt 23. vietu.

Man ļoti patīk ātrums, adrenalīns un asas izjūtas,” Mārtiņš atklāj, kas viņu piesaistījis olimpiskajam MTB krosam. “To visu izbaudīju arī BMX riteņbraukšanā, tomēr līdz galam tajā sevi neapliecināju. Viens no lielākajiem panākumiem BMX karjerā bija trešā vieta Latvijas Jaunatnes olimpiādē, kad paralēli jau biju aizrāvies ar kalnu riteņbraukšanu. Mana pāreja no BMX un MTB bija dabiska. Gluži vienkārši MTB sacensībās guvu lielākus panākumus un saskatīju lielāku perspektīvu.”

 

Mārtiņš BLŪMS

UCI komandas ZZK riteņbraucējs (XCO), RTU students

Dzimis: 1995. gada 17. oktobrī Cēsīs

Izglītība: RTU Cēsu filiāles students

Treneris: pirmais un pašreizējais treneris MTB riteņbraukšanā Vilmārs Tomsons

Lielākie sasniegumi: Latvijas čempions MTB maratonā (2014. g. un 2017. g.), Latvijas elites čempions MTB XCO krosā (2016. g.), 12. vieta Eiropas U-23 čempionātā (2016. g.), 13. vieta pasaules U-23 čempionātā (2016. g.), 9. vieta U-23 PK posmā; 2017. gadā iegūts U-23 Pasaules kauss — 2. v. PK Čehijas posmā, 5. v. PK Vācijas posmā, 3. v. PK Andoras posmā, 1. v. PK Šveices posmā, 1. v. PK Kanādas posmā, 4. v. Eiropas U-23 čempionātā, 2. v. PK Itālijas posmā, 14. v. pasaules U-23 čempionātā

Ģimenes stāvoklis: neprecējies, ir draudzene

Autori: Toms Markss