Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
BMX Žurnāls: Nr. 225 Personība

Pikē un izlido

Katra zvaigzne viņu varētu apskaust. Māris Štrombergs šosezon pirmo reizi izcīnīja BMX Pasaules kausu superkrosā, otro reizi kļuva par pasaules čempionu, otro gadu pēc kārtas uzvarēja ASV Nacionālās riteņbraukšanas līgas (NBL) seriālā un tika atzīts par Amerikas labāko BMX braucēju, saņemot Nora Cup. Tikai neveiksme sezonas pēdējās nedēļas nogalē viņam liedza kļūt par vēsturē pirmo sportistu, kurš sezonas laikā izcīnījis visus četrus prestižākos titulus. Amerikas Riteņbraukšanas asociācijas (ABA) čempionātu latvietis noslēdza sudraba pozīcijā, lai gan vēl mirkli pirms fināla bija pārliecinošs līderis.

Pēdējās sacensībās dienu pirms ABA grandfināliem, kuriem punktu izteiksmē īpaša vērtība, Oklahomas Tulsā astotdaļfināla braucienā esot vadībā, otrajā taisnē pēc augsta un gara lidojuma pār divām pumpām Māris Štrombergs pēkšņi ieurbās zemē ar galvu pa priekšu kā zenītartilērijas sašauts pikējošais bumbvedējs.

Domāju par aprīli…
Valmieras bārā Tinte, pa kura ārsienas zīmējumu soļo mūsu pirmais olimpiskais vicečempions Jānis Daliņš, BMX pirmais olimpiskais čempions Māris Štrombergs Sportu sagaida ar ieģipsētu roku, bet atsaucīgs un možs. Tas mudina nevilcināties ar viņam droši vien tik apnicīgo, bet arī būtisko jautājumu — kad varēsi atkal sākt braukt?
„Dakteriem domas dalās,” atbild šogad pasaulē titulētākais BMX sportists. „Amerikāņu ķirurgs, kas mani operēja, noskatījies mana pēdējā starta videoierakstu, noteica — tā tik drīz tu vēl nevarēsi braukt. Pēc diviem mēnešiem ņems nost ģipsi, tad skatīsies… Vairāki plaukstas kauliņi izsisti no vietām, bojātas saites, lauzts gan ir tikai viens kauls, bet diemžēl tieši tas tiek vāji apasiņots un ilgi dzīst — līdz pat sešiem mēnešiem. Cerēju tikt uz strīpas marta sākumā, tagad domāju par aprīli. Nesteigšos, negribu doties trasē nevesels un negatavs.”

Tēmēklī divi mērķi
Bet BMX sezona ASV sākas jau janvārī. Paradoksāli, ka nākamgad Mārim varētu būt lielākas izredzes cīnīties tieši par vienīgo līdz šim neiegūto titulu — uzvaru Amerikas Riteņbraukšanas asociācijas (ABA) čempionātā, jo ASV Nacionālā riteņbraukšanas līga (NBL), kurā Štrombergs divus gadus pēc kārtas bijis nepārspējams, nākamgad maina savu formātu. „Iepriekšējo sešpadsmit maču vietā, no kuriem vērtēja astoņus labākos, būs tikai pieci, toties daudz lielāki, ar ievērojamāku balvu fondu, turklāt ieskaitīti tiks visi sasniegtie rezultāti. Pirmā NBL sacensība risināsies Lasvegasā marta sākumā. Nezinu, kā man tad būs ar roku… ABA seriāls paliek tikpat garš. Izlaidīšu pirmos sešus mačus, bet vēl sešpadsmit paliks. Pietiek sasniegt desmit labus rezultātus un tad turpināt cīņu grandfinālos. ABA jau man iet uz augšu. Pērn paliku trešais, šogad ar visu kritienu, grandos pat nebraucot, — otrais!” Māris smaida.
Tiks izlaists arī PK izcīņas pirmais posms DĀR, kurā gan arī neesot bijis plānots startēt. Toties pasaules čempiona titula aizstāvēšana paliek obligātajā dienaskārtībā kā galvenais uzdevums. „Šis mačs vasaras vidū notiks Kopenhāgenā, kur maijā uzvarēju un kļuvu par Pasaules kausa izcīņas līderi. Man tā trase patīk.”
Kad un kā atsākt trenēties, tas vēl ar Ivo Lakuču pie daudzām tējas krūzēm jāapspriež. „Iepriekš bija plānots sākt janvārī ar distanču slēpošanu — divas nedēļas tepat Valmierā, tad doties uz Ameriku un kāpt uz šosejas divriteņa. Tagad varētu braukt tikai ar velosipēdu, ja tam uzliktu īpašo triatlona stūri, lai plauksta mazāk noslogota, bet te nav — kur. Doties uz Ameriku? Bet pēc mēneša no rokas jāvelk ārā stieples, to operāciju es gribu darīt Latvijā. Bez treniņiem ilgi dzīvot arī nevēlos, nākamajai sezonai bāze janvārī kaut kādā veidā jāsāk likt. Vēl daudz kas ir miglā tīts.”

Trenēsim vīrišķību
Pēc negadījuma 26. novembrī — pēdējā ABA seriāla mačā dienu pirms izšķirošajiem Grand Nationals fināliem — elites braucēji atzina, ka nekad vēl nebija redzējuši Māri Štrombergu krītam. „Piecus gadus nekas nopietns patiešām nebija gadījies,” atzīst pasaules čempions. „Pirms tam ar divu gadu intervālu vienu pēc otra lauzu abus atslēgas kaulus.”
Vai pats arī esi noskatījies interneta sporta vietnēs plaši pieejamo video ar savu šausminošo kritienu? „Nē, es neskatīšos,” Māris nogroza galvu. „Tu cīnies, brauc superkrosus, lec milzīgus lēcienus, bet nokrīti it kā pats no sevis, pārvarot pirmā apļa divnieku, kuram pat nav īpaši jāiesildās. Muļķīgas kļūdas dēļ.”
Pārāk lepns biji palicis? „Nē, nē, nē!” steigšus attrauc valmierietis. „Kaut kā todien jau pirms starta nejutos savā ādā, tāds jocīgs uztraukums bija… Kaut gan tikai pirmais priekšbrauciens, turklāt es jau atrados visai pārliecinošā vadībā. Bet pirms lēciena samisējās, parasti lēcu ar kreiso kāju priekšā, tagad iznāca labā. Pirms lēciena gribēju pagriezt atpakaļ, bet nepaspēju, uzmeta pakaļu gaisā, un es vairs neko nevarēju izdarīt, arī aizlidoju daudz par tālu…”
Tagad priekšā kārtējā vīrišķības skola. „Jā,” Māris piekrīt. „Tāds tas BMX ir. Draugi smej, ka līdz kāzām sadzīs. Līdz kāzām es vēl pāris kaulus paspēšu salauzt,” čempions smejot trīsreiz piesit pie galda. „Un šo to arī vēl izcīnīt!”
Dainis CAUNE

Māris ŠTROMBERGS
Free Agent/Rockstar BMX komandas braucējs
Dzimis: 1987. gada 10. martā Valmierā
Izglītība: Valmieras Viestura vidusskola
Augums: 186 cm
Svars: 93 kg
Sportā: kopš piecu gadu vecuma
Treneris: Ivo Lakučs, pirmais treneris — Raimonds Ciesnieks
Lielākie sasniegumi sportā: olimpiskais čempions (2008. g.), Eiropas čempions (2008. g.), pasaules čempions (2008., 2010. g.), Pasaules kausa izcīņas uzvarētājs (2010. g.), NBL čempions (2009., 2010. g.), ABA vicečempions (2010. g.)
Ģimenes stāvoklis: neprecējies
Hobiji: mūzika un kino